Τοπικη μεντα.

kapa

Μέλος του προσωπικού
το στορυ ειναι αυτην η ερευνα http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4289931/#!po=50.0000
δοκιμασανε σε ποντικους τοπικη μεντα και εδειξε καλυτερα αποτελεσματα απο την μινοξιδιλη.
υποψιν οτι με τον ιδιο τροπο δουλευει και σε ανθρωπους.
η ερευνα λεει για 90% αυξηση της IGF1(insulin growth factor 1)
η αυξηση της IGF1 ειναι πολυ σημαντικη για την αναπτυξη της τριχας(επανεκφυση)
πολλες φορες στο παρελθον προσπαθησαν σε φορουμς να το κανουν ενεσιμα με τρελο κοστος στην τσεπη.
καλο ειναι τις αυτοσχεδιες λοσιον να τις αποθηκευουμε σε γυαλινο σκουροχρωμο μπουκαλακι και με γυαλινο dropper,εγω τα αγορασα απο εδω http://www.vaza.gr/aitheria-elaia/fiales-aitheria-elaia-karamele-100-ml.html
οποιος θελει να ακολουθησει κατα γραμμα την ερευνα τα συστατικα ειναι τα εξης
σε 100μλ jojoba oil http://www.iherb.com/Now-Foods-Solutions-Jojoba-Oil-4-fl-oz-118-ml/901?rcode=GED260
ριχνουμε 3μλ αιθεριο ελαιο μεντας http://www.iherb.com/Now-Foods-Essential-Oils-Peppermint-1-fl-oz-30-ml/37826?rcode=GED260
ανακατευουμε πριν απο καθε χρηση,κανουμε μια εφαρμογη την ημερα μετα το μπανιο και το αφηνουμε μεχρι το επομενο μπανιο.
εναλλακτικα και με πολυ μικροτερο κοστος μπορειτε να φτιαξετε
70ml φυσιολογικο ορό,25ml jojoba,60 σταγονες αιθεριο ελαιο μεντας.
η
80ml φυσιολογικο ορό,20ml γλυκερινη,60 σταγονες αιθεριο ελαιο μεντας.
το jojoba oil καταπολεμαει τους ερεθισμους και ειναι το μεσον για να απορροφηθει η λοσιον.
υποψιν οτι η παραπανω λοσιον ειναι ενα οπλο για την ΣΔ.και η μεντα και το jojoba oil εχουν ιδιοτητες που καταπολεμουν την ΣΔ.
η λοσιον εχει αντιφλεγμονωδη δραση που σημαινει οτι αρκετοι θα παρατηρησετε μειωση της φαγουρας.
η ΑΑ ξεκιναει απο την DHT και καταληγει σε φλεγμονη-φαγουρα σε αρκετες περιπτωσεις στο μαλλι.
η ερευνα εγινε με περιεκτικοτητα 3%. 20 σταγονες ειναι 1μλ.οποτε ριχνουμε 60 σταγονες σε 100μλ jojoba.
εγω χρησιμοποιω μια πολυ φθηνη λοσιον μεντας με μηδαμινο κοστος και καθολου λαδιλα.κοστιζει 1,5 ευρω τα 100μλ.
η συνταγη μου ειναι η εξης.σε ενα σκουροχρωμο γυαλινο μπουκαλακι εχω ριξει 50μλ οινοπνευμα,50μλ νερο και 80 σταγονες αιθεριο ελαιο μεντας.
εχω κανει δηλαδη μια περιεκτικοτητα 4%
ανακατευω πριν απο καθε χρηση γιατι τα συστατικα δεν καθονται ομοιομορφα στο μειγμα.
για να κατσουν τα συστατικα ομοιομορφα σε ενα μειγμα χρειαζεται polysorbate,ειναι φθηνη ουσια αλλα πολυ λιπαρη.
αν παλι καποιος θελει να εχει σιγουρη απορροφηση και χωρις εξοδα,μπορει να φτιαξει την δικη μου λοσιον και να προσθεσει 10μλ γλυκερινης,το κοστος θα παραμεινει 1,5ευρω τα 100μλ καθως και η γλυκερινη ειναι παρα πολυ φθνηνη ουσια,την βρισκουμε στα φαρμακεια.
τα συστατικα της λοσιον μου ειναι τα παρακατω και στην δευτερη φωτο φαινεται καθαρα οτι ενω το οινοπνευμα και το νερο εχει γινει ενα,το αιθεριο ελαιο μεντας μενει ολο στην επιφανεια.αυτο συμβαινει επειδη δεν υπαρχει ο γαλακτωματοποιητης polysorbate.
 

Συνημμένα

  • 12404618_980773485295381_1996076295_n.jpg
    12404618_980773485295381_1996076295_n.jpg
    174.9 KB · Προβολές: 285
  • 12399366_980919951947401_1640565521_n.jpg
    12399366_980919951947401_1640565521_n.jpg
    42.7 KB · Προβολές: 283

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

scubas

Member
Kapa μιας και το έχεις μαζέψει όμορφα το θέμα μήπως θες να προτείνεις και συχνότητα εφαρμογής. Εγώ ας πούμε βάζω 6μέρες την εβδομάδα 3-4 ώρες για τον πρώτο μήνα όπως η έρευνα αλλα μήπως είναι και υπερβολή?και μέρα παρα μέρα κάνει δουλεια?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa μιας και το έχεις μαζέψει όμορφα το θέμα μήπως θες να προτείνεις και συχνότητα εφαρμογής. Εγώ ας πούμε βάζω 6μέρες την εβδομάδα 3-4 ώρες για τον πρώτο μήνα όπως η έρευνα αλλα μήπως είναι και υπερβολή?και μέρα παρα μέρα κάνει δουλεια?
βαζω 6 μερες την εβδομαδα μια εφαρμογη την ημερα και το αφηνω μεχρι το επομενο μπανιο.
ολες οι λοσιον για να αποδωσουν τα μεγιστα θελουν καθημερινα.
την μια μερα που δεν βαζω ειναι επειδη τραυματιζω με το roller
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
σημερα ξεκινησα να βαζω σε ολο το κεφαλι,σε μια επιφανεια nw6 δηλαδη.
εκτος απο την λαδιλα του δερματος υπαρχει και η λαδιλα που θα μεινει στο μαλλι.
πολυ καλο και στα 2.
εντονο καψιμο-δροσια στην εφαρμογη αλλα για λιγο,μολις στεγνωσει δεν μενει τιποτα.
6μλ εβαλα σημερα,λουστηκα με αυτο,μου μεινανε και 50 τριχες στο χερι στο απλωμα της λοσιον
 

tasos33

Well-Known Member
στα σημεια που εβαζες εως τωρα παρατηρησες καποια κινητικοτητα? shedding? δειγματα επανεκφυσης? ποιοτητα στην τριχα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
στα σημεια που εβαζες εως τωρα παρατηρησες καποια κινητικοτητα? shedding? δειγματα επανεκφυσης? ποιοτητα στην τριχα?
βαζω εδω και 2 εβδομαδες σε κροταφους και τριγωνακια και υπαρχει κινητικοτητα,ξεκαθαρα παω για επανεκφυση γιατι το εχω πολλες φορες το εργο με αρκετες θεραπειες;)
 
Βλεπω κι εγω βελτιωση με τη μεντα. Ειναι λες και η μεντα συμπληρωνει τη δουλεια του ρολλερ και επιταχυνει τα αποτελεσματα του. Επισης μου φαινεται οτι ολο το μαλλι μακραινει αποτομα με τη χρηση μεντας. Συνεχιζω ακομα να χανω τριχες οι οποιες ομως ειναι λεπτες και αδυναμες. Ισως γινεται καποιο ξεκαθαρισμα γιατι οι τριχες στο μπροστα μερος του κεφαλιου ειναι πολυ χοντρες. Ειδωμεν.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Βλεπω κι εγω βελτιωση με τη μεντα. Ειναι λες και η μεντα συμπληρωνει τη δουλεια του ρολλερ και επιταχυνει τα αποτελεσματα του. Επισης μου φαινεται οτι ολο το μαλλι μακραινει αποτομα με τη χρηση μεντας. Συνεχιζω ακομα να χανω τριχες οι οποιες ομως ειναι λεπτες και αδυναμες. Ισως γινεται καποιο ξεκαθαρισμα γιατι οι τριχες στο μπροστα μερος του κεφαλιου ειναι πολυ χοντρες. Ειδωμεν.
ποιο απο τα 2 χρησιμοποιεις?το δικο μου η της ερευνας?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Αυτες οι ψιλες μαυρες τριχουλες πιθανολογω οτι ειναι το regrowth του ρολλερ. Ειμαι δυομησι μηνες με ρολερ και πεντε μερες με μεντα. Φαινεται οτι κατι παιζει γιατι αυτη η συστοιχια τριχων διαφερει απο τις υπολοιπες. Αυτος ειναι ο πιο καλος μου κροταφος. Ο αλλος δυστυχως δεν αρπαξε τοσο. Γενικα αν ειναι κατι να γινει θα αργησει πολυ.
 

scubas

Member
Παιδιά σήμερα μου ήρθε και εφάρμοσα μια ιδέα! Πρίν λουστώ απο το λάδι με την μέντα έβαλα το κεφάλι μου στον ατμό κανα δεκάλεπτο και ταυτόχρονα έκανα δυνατό μασάζ να φύγει το σμήγμα επίσης ανοίγοντας οι πόροι να μπεί και η μέντα. Αυτό σκέφτομαι να το κάνω ανα 15 μέρες. Μετά το λούσιμο το κεφάλι παρατήρησα οτι δέν γυαλιζε καθόλου! πεντακάθαρο λέμε!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Παιδιά σήμερα μου ήρθε και εφάρμοσα μια ιδέα! Πρίν λουστώ απο το λάδι με την μέντα έβαλα το κεφάλι μου στον ατμό κανα δεκάλεπτο και ταυτόχρονα έκανα δυνατό μασάζ να φύγει το σμήγμα επίσης ανοίγοντας οι πόροι να μπεί και η μέντα. Αυτό σκέφτομαι να το κάνω ανα 15 μέρες. Μετά το λούσιμο το κεφάλι παρατήρησα οτι δέν γυαλιζε καθόλου! πεντακάθαρο λέμε!
απο αποτελεσματα πως πας?
εγω εχω βρει την υγεια μου με το θεμα λαδιλα,με ενοχλει παρα πολυ,5 η 6 φορες σε ολη μου την ζωη εχω βαλει προιοντα styling λογω της λαδιλας που αφηνουν
 

scubas

Member
Καλά είναι τα αποτελέσματα σε συνδιασμό με roller ειδικά! Απο την πρωτη κίολας εφαρμογή του ,μετα απο 3 μέρες μειώθηκε πάρα πολύ η τριχόπτωση (ανυπομονώγια την δεύτερη) η οποία ήδη είχε μειωθεί απο την μέντα. Τώρα χάνω καμια 10 τρίχες την ημέρα και μόνο κατα την εφαρμογή της λοσιόν διότι παράλληλα κάνω και δυνατο μασάζ.Επίσης το βαριέμαι το λάδι και για αυτό όταν τελειώσει το λάδι θα κάνω τη λοσιόν με οινόπνευμα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Επίσης το βαριέμαι το λάδι και για αυτό όταν τελειώσει το λάδι θα κάνω τη λοσιόν με οινόπνευμα.
ειναι πολυ καλη στην λαδιλα η λοσιον που χρησιμοποιω αλλα οχι τέλεια,θα ελεγα 17 στα 20 σαν βαθμολογια.
την επομενη θα την κανω 3% για να ριξω λιγο ακομα την λαδιλα,ετσι και αλλιως δεν περιμενω απο το 1% να κανει την διαφορά
 

le2der

Active Member
ειναι πολυ καλη στην λαδιλα η λοσιον που χρησιμοποιω αλλα οχι τέλεια,θα ελεγα 17 στα 20 σαν βαθμολογια.
την επομενη θα την κανω 3% για να ριξω λιγο ακομα την λαδιλα,ετσι και αλλιως δεν περιμενω απο το 1% να κανει την διαφορά
μια ερώτηση να σ κάνω καπα. Οταν ανακατεύεις το γυάλινο μπουκάλι σου με το νερο το οινόπνευμα και το αιθέριο, πόση ώρα περίπου κάνει να ανέβει το έλαιο στην επιφάνεια?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μια ερώτηση να σ κάνω καπα. Οταν ανακατεύεις το γυάλινο μπουκάλι σου με το νερο το οινόπνευμα και το αιθέριο, πόση ώρα περίπου κάνει να ανέβει το έλαιο στην επιφάνεια?
δεν το εχω μετρησει,ασχολουμαι μονο 30 δεπτερολεπτα την μερα με αυτην την θεραπεια και το εχω παρατημενο το μπουκαλακι οπου βρω.
το προβλημα στο να ενωθουν τα συστατικα και να μενουν ομοιομωρφα μεσα λυνεται με τον γαλακτωματοποιητη polysorbate.
επειδη ειχα αγορασει παλια ειναι μια παρα πολυ λιπαρη ουσια και πολυ φθηνη.
υπαρχει η υπονοια οτι απο μονη της αυτην η ουσια μπορει να κανει κατι αλλα οχι με αποδειξεις.
εχουμε αρκετες αναφορες οτι το rogaine foam δουλεψε καλυτερα απο το υγρο regaine,μιλαμε παντα για τον ιδιο χρηστη που εκανε μεταγραφη απο το ενα στο αλλο.
εγω το μονο που βλεπω διαφορετικο μεταξυ foam και υγρου ειναι οτι το foam εχει polysorbate επιπλεον
 

le2der

Active Member
δεν το εχω μετρησει,ασχολουμαι μονο 30 δεπτερολεπτα την μερα με αυτην την θεραπεια και το εχω παρατημενο το μπουκαλακι οπου βρω.
το προβλημα στο να ενωθουν τα συστατικα και να μενουν ομοιομωρφα μεσα λυνεται με τον γαλακτωματοποιητη polysorbate.
επειδη ειχα αγορασει παλια ειναι μια παρα πολυ λιπαρη ουσια και πολυ φθηνη.
υπαρχει η υπονοια οτι απο μονη της αυτην η ουσια μπορει να κανει κατι αλλα οχι με αποδειξεις.
εχουμε αρκετες αναφορες οτι το rogaine foam δουλεψε καλυτερα απο το regaine,μιλαμε παντα για τον ιδιο χρηστη που εκανε μεταγραφη απο το ενα στο αλλο.
εγω το μονο που βλεπω διαφορετικο μεταξυ foam και υγρου ειναι οτι το foam εχει polysorbate επιπλεον
ρωτάω επειδή και εμένα μου την δίνει η λαδίλα άπειρα. Απλά σκέφτομαι μήπως κατα αυτό το τρόπο πέφτει αλλού μεγαλύτερη περιεκτικότητα και αλλου μικρότερη. Εχω ενα πλαστικο δοχείο σαν droper.... θα υπάρξει θέμα αν αποθηκεύσω το μείγμα σου εκεί μέσα?
 
Μπλουζα