Τη βοήθειά σας για αγωγή που σκέφτομαι να κάνω

Nec

New Member
Γειά σας!

Είμαι 41 ετών και από τα 16 μου (στις Πανελλήνιες) χάνω μαλλιά. Γενικώς είμαι πολύ αγχώδης.
Γύρω στα 30 μου πήγα σε 1-2 γιατρούς.Δεν με κάλυψε κανείς με αυτά που μου είπε: "Η τριχόπτωση δεν μπορεί να τη σταματήσει τίποτα", "Άσε να κάνεις παιδιά και βλέπουμε", "Το καλύτερο είναι να κάνεις μεταμόσχευση" κλπ.
Εν ολίγοις τα παράτησα όλα και είπα ότι θέλει ας γίνει. Σαν γυναίκα δεν ευχαριστήθηκα ποτέ ωραία μαλλιά, χτενίσματα, κουρέματα κλπ.:'(
Έκανα 2 παιδιά (το τελευταίο πριν 2 χρόνια). Σημάδια βελτίωσης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν είδα (όπως αναμένεται συνήθως). Το μόνο καλό ήταν ότι μου βρήκαν ότι έχω στίγμα Μεσογειακής αναιμίας και πλέον σταμάτησα να δίνω αίμα, καθώς ήμουν αιμοδότρια χρόνια και παίρνω και συστηματικά σίδηρο και φυλλικό οξύ.
Όμως εδώ και 7-8 μήνες ξαφνικά τα μαλλιά μου άλλαξαν υφή, έγιναν σκυρά, άγρια, φριζάρουν και το σοβαρότερο πέφτουν. Το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι μπροστά που πλέον γυαλίζει το κεφάλι μου αλλά και στην κορυφή υπάρχει αρκετό πρόβλημα επίσης.
Εδώ στο forum διάβασα αρκετά (παρεμπιπτόντως μπράβο σας): Θεραπείες, σκευάσματα, φάρμακα, φιδέλαια (ποοοολύ καλός όρος!) μέχρι και ορμόνες.
Πριν λοιπόν πάρω το ξυράφι και τα ξυριστώ γουλί (ένα βήμα απέχω) σκέφτομαι να δοκιμάσω να πάρω rogaine. Τα ερωτήματα είναι:
α) Rogaine 2% ή 5% (μια και το πρόβλημά μου έχει προχωρήσει πολύ) και πόσες φορές την ημέρα; Επίσης, διάβασα ότι τους πρώτους 2 μήνες θα χάνω μαλλιά. Πόσα όμως γιατί δεν μου έχουν περισσέψει και πολλά και φοβάβαι μην κάνω τέτοια ζημιά που τελικά δεν επανορθώνεται.
β) Να βάζω και Revivogen γιατί σε κάποια post διάβασα ότι το Revivogen αναστέλει η δράση της μινιξιδίλης του Rogaine.
γ) Σαμπουάν θα βάζω μόνο fungoral (λούζωμαι μέρα παρά μέρα) ή να πάρω και κάποιο και αν "ναι" ποιό (Kerastase, κορρέ, κλπ)
δ) Το oral progesterone που διάβασα σε ένα post είναι ορμόνη, αντισυλλυπτικό? Στο ίδιο post έγραφε να αποφεύγετε η λήψη του εάν η γυναίκα θέλει να μήνει έγκυος. Μια και με τις γέννες έχω τελειώσει θα το σκεφτόμουν και αυτό εάν δεν είναι φάρμακο καρπινάτο.
Τέλος οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη.
Σας ζητώ συγνώμη για το εκτενές post.

Πάντως όλοι εμείς που χάνουμε τα μαλλιά μας και συζητάμε σε αυτό το forum μου θυμήζουμε την ταινία "Αλίμονο στους νέους" που ο παππούς ήθελε να του κάνουν 2 κουβάδες μπογκομόλετς για να ξανανιώσει!
Τέλος θα ήθελα να πω για τους άντρες του φόρουμ να μην αγχώνονται τόοοοσο πολύ με τη φαλάκρα που ίσως έχουν. Θυμηθείτε ότι από τους ποιο ωραίους άντρες που έχουν περάσει είναι ο M. Jordan, o Yul Brynner και ο Fabian Barthez![/align]
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Καταρχήν αγαπητή φίλη Nec να σου πω ότι στεναχωρήθηκα διαβάζοντας την ανάρτηση σου ειδικά στο σημείο που λες "δεν ευχαριστήθηκα ποτέ ωραία μαλλιά, χτενίσματα, κουρέματα κλπ." Οι περισσότεροι από εμάς που βρισκόμαστε σε αυτό το forum επίσης στερηθήκαμε αυτή τη χαρά.

Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά ΕΔΩ

Σου εύχομαι ότι καλύτερο και καλή χρονιά σε εσένα και στην οικογένειά σου...
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Καλωσόρισες,
για να δεις τι μπορείς να κάνεις πρέπει να βρεις που οφείλεται η τριχόπτωση και τι μορφής είναι. Το link με τις εξετάσεις που σου έγραψε το tropheus είναι η αρχή για να αποκλείσεις μερικά πράγματα.
Το regaine βοηθά σε περιπτώσεις ΑΑ, οπότε αν σου γίνει τέτοια διάγνωση είναι η πρώτη άμυνα. Οι γυναίκες παίρνουν συνήθως 2%, 2 φορές την ημέρα και πάνω στο 3μηνο φαίνεται κάποια διαφορά.
Το revivogen είναι DHT blocker τοπικό (λέμε τώρα) που και πάλι έχει εφαρμογή στην ΑΑ. Δεν έχει αλληλεπίδραση με το regaine.
To fungoral να το χρησιμοποιείς μαξιμουμ 2 φορές την εβδομάδα (μη σου πω μία), τις άλλες φορές ούτε Κορρέ, ούτε kerastage (κοίτα προς apivita μεριά για αρχή)
Την προγεστερόνη ξέχασε την αν δεν σιγουρευτείς για την προέλευση της αραίωσης.
Στο μεταξύ ξεκίνα να φοράς αυτό: http://www.toppik.gr/ για να ανέβεις λίγο ψυχολογικά.
 

Nec

New Member
Tropheus και Soralteno σας ευχαριστώ και τις/τους δύο για την άμεση απάντήσή σας.
Είδα όλα τα link που μου στείλατε.
Οι εξετάσεις που πρέπει να κάνω μπορούν να γραφτούν από γιατρό και αν "ναι" ποιάς ειδικότητας (ενδοκρινολόγο, δερματολόγο ή κάποιο άλλο). Όχι τίποτα άλλο αλλά κάποιος γιατρός θα πρέπει να τις δει τις εξετάσεις και να αποφανθεί "τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε"!
Χρόνια σας Πολλά με πολλά, γερά, πυκνά και όμορφα μαλλιά!
(@Tropheus: όντως μεγάλο μαράζι να μην έχεις ευχαριστηθεί αυτό που οι περισσότερες γυναίκες θεωρούν δεδομένο. Επίσης, πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα η τριχόπτωση για τις γυναίκες απ' ότι στους άνδρες θα τολμούσα να πω.)
 

tropheus

Well-Known Member
Nec είπε:
Tropheus και Soralteno σας ευχαριστώ και τις/τους δύο για την άμεση απάντήσή σας.
Είδα όλα τα link που μου στείλατε.
Οι εξετάσεις που πρέπει να κάνω μπορούν να γραφτούν από γιατρό και αν "ναι" ποιάς ειδικότητας (ενδοκρινολόγο, δερματολόγο ή κάποιο άλλο). Όχι τίποτα άλλο αλλά κάποιος γιατρός θα πρέπει να τις δει τις εξετάσεις και να αποφανθεί "τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε"!
Χρόνια σας Πολλά με πολλά, γερά, πυκνά και όμορφα μαλλιά!
(@Tropheus: όντως μεγάλο μαράζι να μην έχεις ευχαριστηθεί αυτό που οι περισσότερες γυναίκες θεωρούν δεδομένο. Επίσης, πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα η τριχόπτωση για τις γυναίκες απ' ότι στους άνδρες θα τολμούσα να πω.)

Πολλές από τις εξετάσεις είναι ενδοκρινολογικές και πολύ φοβάμαι (για να μην πω ότι είμαι σίγουρος) ότι ένας απλός δερματολόγος δεν έχει τις γνώσεις να σου γράψει ότι ακριβώς πρέπει.
Θα σου έλεγα (αν είσαι από Αθήνα) να πας στο Συγγρός που υπάρχουν εξειδικευμένοι δερματολόγοι και αυτοί ξέρουν τι εξετάσεις πρέπει να κάνεις.
Δοκίμασε πάντως και το toppik που σου είπε ο Soralteno. Σίγουρα θα σε βοηθήσει...

Θα συμφωνήσω ότι η τριχόπτωση στις γυναίκες είναι σαφέστατα μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι στους άντρες.
 

Nec

New Member
Ευχαριστώ πολύ tropheus. Την άλλη βδομάδα έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο στα πλαίσια γενικότερου screening οπότε θα της πω και το "φλέγον" θέμα και άμα κάτσει έκατσε. Αλλιώς θα οπλιστώ με υπομονή και θα πάω στο Συγγρού (μια φορά που προσπάθησα να πάω τα είδα όλα γιατί 7:30 το πρωί είχε μια ουρά απ' δω μέχρι αύριο).
Ο Θεός να μου κόβει κιλά και να σας τα δίνει τρίχες (lol)!:21m:
 
Μπλουζα