Την βοήθεια σας στην απόφαση μου.

karfakias

Member
Είμαι καινούριο μέλος στο φόρουμ και το ψάχνω... Πραγματικά πολλές πληροφορίες και πολύ διάβασμα.
Κοιτώντας τα διάφορα θέματα έκρινα απαραίτητο να σας παρουσιάσω την περίπτωση μου ενώ ταυτόχρονα διαβάζω...
Λοιπόν είμαι 31 ετών με μαλλιά ίσια και λεπτά από πάντα. Τα τελευταία χρόνια τα μαλλιά μου έχουν αραιώσει σε σημείο που με ενοχλεί ιδιαίτερα. Ξεκίνησα λοιπόν να ψάχνω το θέμα μμ και διαπίστωσα οτι είναι πολύ πιο περίπλοκο από ότι περίμενα.
Έχω επισκεφτεί δύο κλινικές και έναν πλαστικό και σας παραθέτω σύντομα τις εμπειρίες μου:

Α) Επίσκεψη στην D@I. Καλό κλίμα μου πρότεινε 700 drafts FUE και θεραπεία. Τα πράγματα καλά μέχρι που μου έβαλε το μικροσκόπιο για να μου δείξει αριθμό τριχών κτλ. Εκεί μου είπε οτι στην περιοχή που έχω αραίωση έχω 65 τρίχες ανά τετραγωνικό εκατοστό. Από αυτά που μου είπε άρχισα να καταλαβαίνω οτι δεν μπορεί να μου κάνει πύκνωση, μου τα μάσαγε δεν ξέρω... Πάντος δεν έφυγα πεπεισμένος οτι βρήκα τη λύση.

Β) Πήγα σε έναν πλαστικό με βλέπει και ανοίγει καρνέ....
Μπορώ τότε θα σου στοιχίσει τόσο κτλ... Τι να τον ρωτάω αν υπάρχει κάποιο ζήτημα με τα υπάρχοντα μαλλιά αν υπάρχει κάποιος κίνδυνος ρε παιδί μου τπτ. Όλα μέλι γάλα....
Την έκανα με ελαφριά και ούτε που ξαναασχολήθηκα με τον συγκεκριμένο...

Γ)Επίσκεψη στην B@C.
Δεν συζήταγε για εμφύτευση μόνο θεραπεία.

Μην σας κουράζω έχω χαθεί τελείως.
Βάζω regain foam για δυο μήνες χωρίς καμία αλλαγή ( μάλλον είναι και νωρίς βέβαια...).

Τι να κάνω δεν ξέρω και δεν ξέρω από που να ξεκικήσω.

Σας παραθέτω φωτο για να μου πείτε την γνώμη σας.
Να παρατηρήσω οτι τα μαλλιά μου είναι στεγνά σε αυτές... όταν βρέχονται είναι τελείως αποκαρδιωτική η κατάσταση...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Συνημμένα

  • 2015-06-11 01.15.30.jpg
    2015-06-11 01.15.30.jpg
    795.6 KB · Προβολές: 198
  • 2015-06-12 00.22.29.jpg
    2015-06-12 00.22.29.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 202
  • 2015-06-12 00.22.39.jpg
    2015-06-12 00.22.39.jpg
    2.2 MB · Προβολές: 181
  • 2015-06-11 01.14.36.jpg
    2015-06-11 01.14.36.jpg
    768 KB · Προβολές: 176
  • 2015-06-12 00.22.35.jpg
    2015-06-12 00.22.35.jpg
    853.8 KB · Προβολές: 205

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karfakias

Member
Σε θεραπεία βρίσκομαι απλά έχω φτωχά αποτελέσματα προς το παρόν.
Και να σου πώ την αλήθεια αυτή η διαδικασία με την θεραπεία με κάνει να το ασχολούμαι συνέχεια και δεν νομίζω οτι μου κάνει καλό...
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Αν στα αραιωμένα σημεία έχεις 65/cm2 τότε είσαι αρχηγός, τόσα δεν έχει κανείς ούτε μετά από μμ.
Στη περίπτωση σου είναι πολύ δύσκολο να γίνει πύκνωση, έχεις περισσότερα να χάσεις παρά να κερδίσεις.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Βαζε λιγο τοππικ και θα εισαι σουπερ.
Δεν εισαι ακομη για χειρουργεια αλλα αν σε ενοχλει τοσο το θεμα πρεπει να το κοιταξεις σε καλο γιατρο γιατι θα επεμβει σε μαμα μαλλια.
 

graham

Member
Λαλακίες σου είπε ο γιατρός για τα υπάρχοντα, φυσικά και υπάρχει κίνδυνος.
Φιναστερίδη έχεις σκεφτεί;
 

karfakias

Member
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
john σκέφτομαι την λύση του topikk αλλά το φοβάμαι ρε παιδί μ... οτι θα φαίνεται και τα ρέστα δεν ξέρω...
πάντως η αλήθεια είναι οτι με ενοχλεί και είμαι στο ψάξιμο για γιατρό. Κοιτάω μήπως μιλήσω με τον Γε@@@ από κύπρο που από ότι έχω καταλάβει κάνει καλά τέτοιες περιπτώσεις.

Να σας ρωτήσω η λύση του direct mpg λέτε να κάνει για την περίπτωση μου?

graham δεν ξέρω πολλά για την φιναστερίδη...
regain χρησιμοποιώ περίπου τρεις μήνες λέω να του δώσω ένα εξάμηνο και βλέπουμε.
Φοβάμαι πολύ και τις παρενέργειες με τις διάφορες χημείες...
 

karfakias

Member
soralteno δεν διαφωνώ στα 65 στοχεύουν στις μμ αλλά αλλό 65 χοντρές και άλλο πολύ λεπτές...
Να σου πω την αλήθεια με την μέθοδο που μου τις μέτρησε αυτός δεν έχω καμία εμπιστοσύνη...
Στα θετικά η δότρια μου μου είπαν οτι είναι πολύ καλή σε πυκνότητα
 

tropheus

Well-Known Member
karfakia, δεν είσαι κατάλληλος για μεταμόσχευση. Έχεις πολλά μαλλάκια τα οποία μπορείς να συντηρήσεις και να βελτιώσεις την εικόνα τους ΜΟΝΟ με φιναστερίδη. Ψάξε το, ζύγισέ το και αποφάσισε.
Όποιος γιατρός σου πει ότι θα σου κάνει μεταμόσχευση θα είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.


Μην παρασύρεσαι από φωτογραφίες και παραμύθια που πλασάρονται...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karfakias

Member
tropheus δεν διαφωνώ οτι έχω μαλλιά ακόμα και όσο το ψάχνω καταλαβαίνω οτι δεν είναι κάτι απλό.
Την φινα την ψάχνω αλλά δεν με ψήνουν καθόλου οι παρενέργειες....
σας βάζω και καμιά φωτο ακόμα...
 

Συνημμένα

  • 2015-06-14 23.35.59.jpg
    2015-06-14 23.35.59.jpg
    691.3 KB · Προβολές: 138
  • 2015-06-14 23.36.01.jpg
    2015-06-14 23.36.01.jpg
    622.3 KB · Προβολές: 136
  • 2015-06-14 23.39.29-2.jpg
    2015-06-14 23.39.29-2.jpg
    1.9 MB · Προβολές: 134
  • 2015-06-15 00.19.51.jpg
    2015-06-15 00.19.51.jpg
    860.8 KB · Προβολές: 127

geeorgee

Active Member
karfakia, δεν είσαι κατάλληλος για μεταμόσχευση. Έχεις πολλά μαλλάκια τα οποία μπορείς να συντηρήσεις και να βελτιώσεις την εικόνα τους ΜΟΝΟ με φιναστερίδη. Ψάξε το, ζύγισέ το και αποφάσισε.
Όποιος γιατρός σου πει ότι θα σου κάνει μεταμόσχευση θα είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ.


Μην παρασύρεσαι από φωτογραφίες και παραμύθια που πλασάρονται...

καλησπερα ,
αν καποιος κανει χρηση φιναστεριδης και καποια στιγμη θελει να τη σταματησει για καποιο λογο πιστευεις οτι τα μαλλια του θα φτασουν σε χειροτερο σημειο απ' οτι θα ηταν αν δεν ειχε αρχισει καθολου φιναστεριδη?Ισχυει δηλαδη
αυτο που λενε οτι αν σταματησεις μετα μπορει να ανεβεις μεχρι και ενα norwood παραπανω απο αυτο που ησουνα
προορισμενος η πιστευεις οτι δεν ισχυει και σε βαθος χρονου θα εισαι στα ιδια?
 

graham

Member
Πολλοί πιστεύουν ότι προχωρώντας σε μια επέμβαση θα λύσουν το πρόβλημα μια και καλή και θα ξενοιάσουν, δεν είναι όμως έτσι. Και φυσικά υπάρχουν γιατροί (...) που τα παρουσιάζουν όλα εύκολα και τους λένε αυτό που θέλουν να ακούσουν.

Να 'χεις υπόψη σου ότι πολλοί γιατροί στο εξωτερικό δε σε αναλαμβάνουν αν δεν παίρνεις φιναστερίδη ακριβώς για τον κίνδυνο του shock loss.
 

tropheus

Well-Known Member
tropheus δεν διαφωνώ οτι έχω μαλλιά ακόμα και όσο το ψάχνω καταλαβαίνω οτι δεν είναι κάτι απλό.
Την φινα την ψάχνω αλλά δεν με ψήνουν καθόλου οι παρενέργειες....
σας βάζω και καμιά φωτο ακόμα...

Σε αυτό το νέο σετ φωτογραφιών τα μαλλάκια σου φαίνονται να είναι σε χειρότερη κατάσταση.
Και πάλι θερωρώ ότι σε πρώτη φάση ενδείκνυται η χρήση φιναστερίδης (αφού πρώτα ενημερωθείς) πριν προχωρήσεις σε μμ.

καλησπερα ,
αν καποιος κανει χρηση φιναστεριδης και καποια στιγμη θελει να τη σταματησει για καποιο λογο πιστευεις οτι τα μαλλια του θα φτασουν σε χειροτερο σημειο απ' οτι θα ηταν αν δεν ειχε αρχισει καθολου φιναστεριδη?Ισχυει δηλαδη
αυτο που λενε οτι αν σταματησεις μετα μπορει να ανεβεις μεχρι και ενα norwood παραπανω απο αυτο που ησουνα
προορισμενος η πιστευεις οτι δεν ισχυει και σε βαθος χρονου θα εισαι στα ιδια?

Κανένας δε μπορεί να απαντήσει με σιγουριά στο ερώτημα αυτό καθώς δεν υπάρχουν και δεν μπορούν εύκολα να υπάρξουν επιστημονικά δεδομένα αφού θα απαιτούνταν παρατήρηση ενός σεβαστού αριθμού ομοζυγωτικών διδύμων.

Πιθανολογώντας, θα πόνταρα στο ενδεχόμενο ότι σε βάθος χρόνου θα είσαι στα ίδια.
 

karfakias

Member
προσθέτω και κανα δυο φωτος κουρεμένος για να έχετε μια καλύτερη εικόνα....
Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • 2015-06-18 14.35.15.jpg
    2015-06-18 14.35.15.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 106
  • 2015-06-18 14.36.15.jpg
    2015-06-18 14.36.15.jpg
    772.1 KB · Προβολές: 103
  • 2015-06-18 14.36.18.jpg
    2015-06-18 14.36.18.jpg
    669.6 KB · Προβολές: 99

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Θα συμφωνήσω με τον @tropheus, στη φάση που είσαι τώρα η πιο ρεαλιστική "λύση" είναι η φιναστερίδη, κρίμα που αυτό το φάρμακο είναι ρουλέτα.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Και σε ποσο καιρο θα ερθει αποτελεσμα τις φινας?
Αν ερθει?
 

karfakias

Member
Παιδιά πραγματικά όσο διαβάζω για τις πιθανές παρενέργειες δεν με ψήνει καθόλου...
Το τελευταίο πράγμα που μου χρειάζεται είναι να μου σκάσει τπτ και να τρέχω.
Το ψάχνω αλλιώς και βλέπουμε. Σας ευχαριστώ για την γνώμη σας και ευπρόσδεκτη αλλά με φοβίζει
 
Μπλουζα