Τελωνείο

sven

Active Member
Καλησπέρα

Παρήγγειλα μια εξάδα Κirkland υγρό από Αμερική και στο τελωνείο μου είπανε αυτό πιάνετε σαν φάρμακο και ή θα πρέπει να επιστραφεί ή να το καταστραφεί γιατί απαγορεύονται οι παραγγελίες φαρμάκων εκτός Ε.Ε . Μένω Γερμανία και Ελλάδα έτσι γίνετε και εκεί κάτω ή περνάνε αυτα εκεί χωρίς κάποιο πρόβλημα ; Aν είναι να τα παραλάβω μέσω Ελλάδας.

Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karampalikis

Active Member
Γιατί από Αμερική; Δεν υπάρχει κανένας λόγος, το αντίθετο μάλιστα.
Εγω είχα παραγγείλει πέρυσι απο Αγγλία μέσω ebay. Η Αγγλία είναι ακόμα στην ΕΕ οπότε γλιτώνεις το τελωνείο.

Στην Ελλάδα μπορείς να παραγγείλεις απο το https://www.goldhair.gr/index.php?act=viewCat&catId=12 Δεν έχω παραγγείλει ο ίδιος αλλά έχω διαβάσει στο φορουμ ότι είναι αξιόπιστο. Δεν ξέρω αν στέλνουν στο εξωτερικό
 

karampalikis

Active Member
Μεταφορικά πόσα;
Δεν αξίζει να παραγγείλεις κάτι απο την Αμερική αν αυτό μπορείς να το βρείς εντος ΕΕ (εκτός αν είναι πολύ πιο φθηνό). Αν θυμάμαι καλά μου είχαν κοστίσει 50€ τα 6 μπουκαλάκια (6μηνη αγωγή).....δηλαδή 8€ περίπου το μπουκαλάκι. Πολύ φθηνό, σε μια εβδομάδα είναι σπίτι σου και δεν έχεις το άγχος μην στο σταματήσουν στο τελωνείο
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ναι ισχυει παντου τα ιδια.υπαρχει τελωνειακή ενωση των ΕΕ συν κάποιων με ειδικεσ Διατάξεις (πχ αγγλια Νορβηγία Λίχτενσταϊν κ.α.).
Ο λογος που δεν περασες απο τελωνείο ειναι οτι δεν εχει την ενδείξη της σταμπας οτι ειναι πιστοποιημένο απ την Ε.Ε. (ΕΜΑ-Ε.Ο.Φ).Να επιστραφεί Πιστευω δυσκολα στο είπανε ... δεν προβλεπεται τελωνειακά να επιστραφεί κάτι πισω. Δεν ειναι ταχυδρομειο. θα συνταχθεί πρώτοκολο καταστροφής κ θα καταστραφούν μετα απο 40 μερες . Μεσα σ αυτο διαστημα μπορεις να τα παρεις κ να γινει ακύρωση καταστροφής. Πληρωνεις δασμούς κ γινεται εισαγωγή άνευ στατιστικής αξίας ( ετσι λεγεται τυπικά).
Τωρα λογικα πρεπει να σου ζήτησαν καποια εξουσιοδότηση για τα παρεις (δλδ συνταγή γιατρού). Πιστευω αν βρεις κανεναν γνωστο σου να στα γραψει πας κ τα περνεις μετα. Απλα πρεπει να σου υπογράψει με ημερομηνια μια μερα τουλαχιστον πριν ξεκινησει η αποστολή.
Παντως οπως ειπε κ ο φιλος παραπανω τσαμπα ταλαιπωρια μπηκες....απ το συγκεκριμενο σαιτ παραγγέλνω κ γω κ ξεμπερδευω. Εχει ανταγωνιστικές τιμες κ παρ ολο κάποιων φωνών κ αντιδράσεων απο καποια παιδια εμενα προσωπικα μου χουν φερθεί πολυ επαγγελματικα κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος κ συνεχιζω να ψωνίζω απο κει.
Υ.γ: αν θυμαμαι τωρα καλα αν μπεις στην διαδικασια να βαλεις καποιον γιατρό να στα γραψει πρεπει να του πεις να σου κανει «διασυρονικη συνταγη». Ετσι λεγεται αυτο. Επισης θα σε βαλουν να κανεις κ υπεύθυνη δήλωση οτι ειναι για προσωπική χρήση επειδη η παραγγελία σου ξεπερνάει τα 3 τεμάχια στον Ε.Ο.Φ. Ο οποιος εοφ θα σου ζητησει εκτοσ Της υπεύθυνης δήλωση, τιμολόγιο, αιτηση εκτελωνισμού κ πριντ σκριν την σελίδα που παραγγειλεΣ για να για δουν κ καλα την σύνθεση του προϊόντος. Τα πας αυτα στο Ε.Ο.Φ κ μετα πας τελωνείο κ τα περνεις.
Χεσε μεσα .ευρωπη δεν θελετε ?σωστους λειτουργούς δεν θελετε; Παρτε να Χετε τωρα!!!χαχαχαχα!!!!
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Στην γερμανια ειναι εντελως τυπικοί... στην ελλαδα υπαρχει κ λιγο κατανόηση (ιδιοσυγκρασία μας) ....κ νην νομιζεις ακομα κ οι τουρκοι ειναι πιο χαλαροί... τωρα αν ο αλλος του δημιουργεί προβλημα για μια λοσιόν μαλλιων ουσιαστικα κ ψυριζεται για να μου τηρεί τη γράμμα του νόμου ....για μενα αυτα ειναι π&&&ριες!
 

sito

Active Member
Στην γερμανια ειναι εντελως τυπικοί... στην ελλαδα υπαρχει κ λιγο κατανόηση (ιδιοσυγκρασία μας) ....κ νην νομιζεις ακομα κ οι τουρκοι ειναι πιο χαλαροί... τωρα αν ο αλλος του δημιουργεί προβλημα για μια λοσιόν μαλλιων ουσιαστικα κ ψυριζεται για να μου τηρεί τη γράμμα του νόμου ....για μενα αυτα ειναι π&&&ριες!

Ο ΟΡ στην Γερμανία αναφερεται
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Γιώργο τα δέματα από ΕΕ ανοίγονται για έλεγχο?Επικρατεί η άποψη ότι περνάνε αέρα.
δειγματοληπτικα και αναλογως το τελωνειο. αλλα ακομα κ ετσι γενικα πλεον οι ελεγχοι ειναι πιο εντατικοι και πιο συχνοι παντου σε ολα τα τελωνεια. οσο αφορα συγκεκριμενα τον ελευθεριος βενιζελος δεν περναει κουνουπι και ανοιγονται τα παντα ειτε ειναι εντος ειτε εκτος ΕΕ. ειναι και θεμα ασφαλειας παιδια και οχι μονο οικονομικοι οι λογοι. σε ολη την ευρωπη οσο αφορα τα τελωνειακα θεματα ειναι ακριβως ιδια γραμμη. κανουμε τα ιδια πραγματα με καποιες μικρες παραλαγες αναλογως τις αναγκες της καθε χωρας (γεωργαφικες κυριως ).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Από ΕΕ δεν είδα ποτέ αυτοκόλλητο ελέγχου ενώ αντίθετα από τρίτες χώρες ειδικά Κίνα ένα στα δύο δέματα είχε ελεγχθεί με το χαρακτηριστικό αυτοκόλλητο ελέγχου.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Από ΕΕ δεν είδα ποτέ αυτοκόλλητο ελέγχου ενώ αντίθετα από τρίτες χώρες ειδικά Κίνα ένα στα δύο δέματα είχε ελεγχθεί με το χαρακτηριστικό αυτοκόλλητο ελέγχου.
οντως..... εκτος εε ειναι υποχρεωτικος ελεγχος....
 
Μπλουζα