Τελικά ζούνε μια ζωή τα μοσχεύματα?

giodion

Member
Ανοιγω αυτο το θεμα γιατι σκεφτομαι στο πολυ κοντινο μελλον να κανω μμ, καθως το αραιωμα μου, εχει γινει πολυ ορατο και το χτενισμα απο τα πλαγια προς τα πανω που κανω δεν ξεγελαει πλεον, αλλα εχει γινει μαλλον γραφικο.
Βλεποντας παιδια στο φορουμ που εχουν κανει προσφατα μμ με πολυ καλα αποτελεσματα γεμιζω χαρα και ελπιδα και για μενα, καθως δεν θελω να γεμισω ολο το κεφαλι, αλλα την μπροστινη ζωνη, την εικονα μου δλδ προς τον κοσμο και θεωρω οτι θα εχω ως προς αυτο μια ικανοποιητικη καλυψη.
Απο την αλλη, ομως, βλεπω και εδω στο φορουμ παιδια οπως ο Μπουκλας ή παλιοτερα ενας Δημητρης και ενας Κρητικος και ενα περιστατικο γνωστου μου,αλλα μην παμε μακρια,ακομα και του Ρουνει που ενω ειχαν μια καλη εξελιξη μετα την μμ,ειχαν βγει τα μεταμοσχευμενα, η εικονα τους ειχε βελτιωθει πολυ,(χαρακτηριστικο το παραδειγμα του Μπουκλα και του γνωστου μου που την ειχε κανει εξωτερικο) και ενω ειχαν παρει μοσχευματα απο ασφαλη περιοχη, μετα απο λιγο καιρο τα μοσχευματα επεσαν σε πολυ μεγαλο βαθμο και η εικονα τους σημερα ειναι χειροτερη απο πριν και ναι δεν μιλαω για τις αλλες τριχες αλλα για τα μοσχευματα οπως εχουν και οι ιδιοι παραδεχτει.
Αυτο λοιπον που με προβληματιζει ειναι οτι στο φορουμ δεν εχουμε ενα feedback απο ανθρωπους που να εχουν κλεισει ας πουμε 10-15 χρονια μιας επιτυχημενης μμ να δουμε αν οντως τα μοσχευματα ακολουθουνε την ζωη και την εξελιξη την κανονικη και οτι τα παραδειγματα που ανεφερα πριν δεν ειναι η εξαιρεση στον κανονα.
Παρακαλω τα παιδια που εχουν πραγματικα ασχοληθει ή εχουν παραδειγματα απο το περιβαλλον τους να μου απαντησουν, ευχαριστω προκαταβολικα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
σε 7 μερες κλεινω 4 χρονια απο την μεταμοσχευση.Ολα πανε καλα και θα ανεβασω φωτος αναλυτικα στο νημα μου σε 7 μερες 1,2,3,4 χρονο συγκρισεις.
 

tasos33

Well-Known Member
εμενα 8 χρονια,και στεκουν αγερψχα, αν παρεις απο safe zone θα κρατησουν μεχρι να γερασεις αλλα λογω προχω ηλικιας παλι καποια θα πεσουν, λογικο ειναι αλλωστε,εκτος αν για λογους διατροφης η στρες η αλλων ασθενειων υπαρξει συνολικα απωλεια οποτε και τα μμ θα επηρεαστουν
 

mikegad

Well-Known Member
σε 7 μερες κλεινω 4 χρονια απο την μεταμοσχευση.Ολα πανε καλα και θα ανεβασω φωτος αναλυτικα στο νημα μου σε 7 μερες 1,2,3,4 χρονο συγκρισεις.
χαχχαχα
Είσαι ωραίος ρε John!Έχεις σπάσει όλα τα ρεκόρ σταθερής ενημέρωσης!!
Περιμένω να δω σε κάμποσα χρόνια ποστ σου να λέει "σήμερα κλείνω 15χρόνια από την μεταμόσχευση και ανεβάζω φωτογραφίες...":D:D
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
χαχχαχα
Είσαι ωραίος ρε John!Έχεις σπάσει όλα τα ρεκόρ σταθερής ενημέρωσης!!
Περιμένω να δω σε κάμποσα χρόνια ποστ σου να λέει "σήμερα κλείνω 15χρόνια από την μεταμόσχευση και ανεβάζω φωτογραφίες...":D:D

Αν δε τα σβησω καμια μερα.Ξερεις ποσες φορες ειπα να σβηστει το νημα μου.Ξερεις ποσες φορες σαν να μετανιωνω που ανεβαζω...απο την αλλη ειναι ο εθισμος,το καψιμο,ο χαβαλες,οι τσακωμοι που εχουν το σασπενς.Εχει γινει τροπος ζωης το φορουμ.
 

mikegad

Well-Known Member
Εχει γινει τροπος ζωης το φορουμ.
Πιστεύω πως αυτός είναι και ο λόγος που δεν φτιάχνεις το πίσω...
Μετά δεν θα χεις λόγο να μπαίνεις εδω μέσα :p

Πέρα την πλάκα σε καταλαβαίνω, αλλά μην κάνεις καμιά μ@λ@κι@ και σβήσεις το νήμα.
Τέτοια μακροχρόνια ενημέρωση σπανίζει και μπορεί να δει κάποιος κατά πόσο υπάρχουν μακροχρόνιες απώλειες από τα μεταμοσχευμένα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giodion

Member
εμενα 8 χρονια,και στεκουν αγερψχα, αν παρεις απο safe zone θα κρατησουν μεχρι να γερασεις αλλα λογω προχω ηλικιας παλι καποια θα πεσουν, λογικο ειναι αλλωστε,εκτος αν για λογους διατροφης η στρες η αλλων ασθενειων υπαρξει συνολικα απωλεια οποτε και τα μμ θα επηρεαστουν
Μπραβο ρε Τασο, ακολουθεις καποια αγωγη σημερα ή καποια συγκεκριμενη διατροφη?
 

giodion

Member
Πιστεύω πως αυτός είναι και ο λόγος που δεν φτιάχνεις το πίσω...
Μετά δεν θα χεις λόγο να μπαίνεις εδω μέσα :p

Πέρα την πλάκα σε καταλαβαίνω, αλλά μην κάνεις καμιά μ@λ@κι@ και σβήσεις το νήμα.
Τέτοια μακροχρόνια ενημέρωση σπανίζει και μπορεί να δει κάποιος κατά πόσο υπάρχουν μακροχρόνιες απώλειες από τα μεταμοσχευμένα.
Ακριβως αυτο λεω φιλε σπανιζουν οι μακροχρονιες ενημερωσεις. Και παιδια που εκαναν 2010, 2011, τωρα ειναι εξαφανησμενα δυστηχως
 

giodion

Member
Επισης ενα αλλο που θελω να ρωτησω τους πιο εμπειρους σε θεματα μμ. Εγω μπορω να καταλαβω ανθρωπους που εκαναν μια μμ
απο την χαρακτηριστικη γραμμη της strip και απο τις διασπαρτες τριχες στο πανω μερος του κεφαλιου. Μεχρι τωρα αυτο ειναι το μεγαλο αγχος μου. Ειναι αυτο ενδειξη αποτυχημενης μμ ή ειναι απλα στο αρχικο της σταδιο και τα αποτελεσματα δεν εχουν φανει? Ποιος ειναι ο κανονας σε αυτη την περιπτωση?
 

giodion

Member
Καλησπερα παιδια. Επανερχομαι γιατι εχθες συναντησα τον γνωστο μου που ειχα αναφερει οταν πρωτοανοιξα το θεμα που ηταν σαν την περιπτωση του Ρουνει και πιασαμε κουβεντα για την περιπτωση του. Ο τυπος στα τριαντα πεντε το 2003 ηταν τελειως φαλακρος και αποφασησε να κανει μμ στην DHI. Εγω που τον εβλεπα στον δρομο ενα χρονο μετα δεν τον αναγνωριζα, μιλαμε πολυ επιτυχημενη μμ. Απο το 2006 μου ειπε ομως αρχισαν τα προβληματα. Εβλεπε να πεφτουν συνεχως τριχες απο την μμ αφου εξαλλου μαμα μαλλια δεν ειχε σχεδον καθολου. Λιγους μηνες αργοτερα ειχε αδειασει πολυ. Περασε απο την κλινικη να δει τον λογο, αλλα μου ειπε πως δεν εβρισκαν τον λογο και πως του ελεγαν αοριστα πραγματα. Το 2008 τα εχασε ολα, μου ειπε μεχρι τοτε στο μεσοδιαστημα ειχε παει σε 10 γιατρους. Οι 2 απο αυτους του ειπαν το ιδιο πραγμα, δλδ, αυτο που επαθε δεν ειναι η εξαιρεση αλλα ο κανονας. Η ασφαλης περιοχη απο την οποια παιρνουν τις τριχες, ειναι ασφαλης οταν οι τριχες μενουν εκει. Οταν ομως τις παιρνεις απο εκει και τις τοποθετεις αλλου τοτε με τον καιρο θα επηρεαστουν και αυτες απο το περιβαλλον. Οπως τα δεντρα μεγαλωνουν καλυτερα σε γονιμο χωμα, αν τα ξεριζωσεις και τα βαλεις σε εναν ανυδρο τοπο, δεν θα επηρεαστει ο τοπος απο αυτα, αλλα στην τελικη αυτα απο τον τοπο. Συνηθως του ειπαν δεν παρουσιαζονται στα πρωτα χρονια αυτα τα φαινομενα, αλλα και οι επιτυχημενες μμ του ειπαν σε βαθος 10ετιας θα εχουν το ιδιο αποτελεσμαΑυτο που με ανησυχησε ειναι οτι ηταν απολυτος και οτι το ειχε ψαξει παρα πολυ απο οτι μου ειπε. Του μιλησα για το φορουμ και του προτεινα να μπει και να μιλησει και αυτος για την περιπτωση του σαν παλια περιπτωση αφου δεν υπαρχουν και πολλες απο αυτες στο φορουμ, αλλα δεν ασχολειται και πολυ με το ιντερνετ και απο την αλλη εχει ριξει μαυρη πετρα πλεον στο θεμα αυτο αφου τον ταλαιπωρησε πολυ ψυχολογικα και οικονομικα οπως μου ανεφερε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

crossfire

Well-Known Member
Τίποτα απ'ολα αυτά δεν ισχύει φίλε μου.
Δέντρα ,χώματα και ξεριζωματα σε συνάρτηση με τη μεταμόσχευση ειναι τουλάχιστον αστεία.

Αυτο που ισχύει και αυτο που έπαθε ο φίλος σου,ειναι ότι η δότρια αραιώνει απο πολλους(άλλους περισσότερο ,άλλους λιγότερο).....,οι τρίχες που θα έφευγαν στο μέλλον απο τη δότρια,αν μεταμοσχευθουν,θα φύγουν και απο τη λήπτρια.
Οι τρίχες που δεν ειναι προγραμματισμένες να πέσουν απο τη δότρια ΠΟΤΕ,όταν μεταμοσχευθουν στη λήπτρια ,δεν θα πέσουν ΠΟΤΕ.

Οι τρίχες διατηρούν στη λήπτρια την ίδια συμπεριφορά που θα είχαν και στη δότρια.

Αυτός ειναι ο ένας λόγος και μερικοί ψάχνουν λανθασμένα για φλεγμονές και τρίχες κατσαρές .
Ο άλλος ειναι να έχει γίνει κακή δουλειά,κακή τοποθέτηση απο το γιατρό...

Για αυτο λέμε ,σοβαρές κλινικές γιατί τα grafts ειναι πολύτιμα.

ΥΓ. Αν ο φίλος έπαιρνε φίνα τώρα θα τα είχε όλα.
Δεν τη συστήνω παρόλο που παιρνω.

Για αυτο μεγάλη προσοχή μάγκες σε όσους έχουμε διάχυτη αραίωση ....ειναι πολύ πιθανόν να πάθουμε το ίδιο
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλησπερα παιδια. Επανερχομαι γιατι εχθες συναντησα τον γνωστο μου που ειχα αναφερει οταν πρωτοανοιξα το θεμα που ηταν σαν την περιπτωση του Ρουνει και πιασαμε κουβεντα για την περιπτωση του. Ο τυπος στα τριαντα πεντε το 2003 ηταν τελειως φαλακρος και αποφασησε να κανει μμ στην DHI. Εγω που τον εβλεπα στον δρομο ενα χρονο μετα δεν τον αναγνωριζα, μιλαμε πολυ επιτυχημενη μμ. Απο το 2006 μου ειπε ομως αρχισαν τα προβληματα. Εβλεπε να πεφτουν συνεχως τριχες απο την μμ αφου εξαλλου μαμα μαλλια δεν ειχε σχεδον καθολου. Λιγους μηνες αργοτερα ειχε αδειασει πολυ. Περασε απο την κλινικη να δει τον λογο, αλλα μου ειπε πως δεν εβρισκαν τον λογο και πως του ελεγαν αοριστα πραγματα. Το 2008 τα εχασε ολα, μου ειπε μεχρι τοτε στο μεσοδιαστημα ειχε παει σε 10 γιατρους. Οι 2 απο αυτους του ειπαν το ιδιο πραγμα, δλδ, αυτο που επαθε δεν ειναι η εξαιρεση αλλα ο κανονας. Η ασφαλης περιοχη απο την οποια παιρνουν τις τριχες, ειναι ασφαλης οταν οι τριχες μενουν εκει. Οταν ομως τις παιρνεις απο εκει και τις τοποθετεις αλλου τοτε με τον καιρο θα επηρεαστουν και αυτες απο το περιβαλλον. Οπως τα δεντρα μεγαλωνουν καλυτερα σε γονιμο χωμα, αν τα ξεριζωσεις και τα βαλεις σε εναν ανυδρο τοπο, δεν θα επηρεαστει ο τοπος απο αυτα, αλλα στην τελικη αυτα απο τον τοπο. Συνηθως του ειπαν δεν παρουσιαζονται στα πρωτα χρονια αυτα τα φαινομενα, αλλα και οι επιτυχημενες μμ του ειπαν σε βαθος 10ετιας θα εχουν το ιδιο αποτελεσμαΑυτο που με ανησυχησε ειναι οτι ηταν απολυτος και οτι το ειχε ψαξει παρα πολυ απο οτι μου ειπε. Του μιλησα για το φορουμ και του προτεινα να μπει και να μιλησει και αυτος για την περιπτωση του σαν παλια περιπτωση αφου δεν υπαρχουν και πολλες απο αυτες στο φορουμ, αλλα δεν ασχολειται και πολυ με το ιντερνετ και απο την αλλη εχει ριξει μαυρη πετρα πλεον στο θεμα αυτο αφου τον ταλαιπωρησε πολυ ψυχολογικα και οικονομικα οπως μου ανεφερε.


4 χρονια εκλεισα ειναι μια χαρα τα μεταμοσχευμενα μου ως τωρα σε σταθερο σημειο.Αν θα πεσαν καποια ενδιαμεσα και να αραιωσα και αλλο σιγουρα θα ειναι καποια μαμα μαλλια,και να πω οτι εκλεισα και 10 μηνες που εκοψα την φινα.
 

giodion

Member
Μακαρι να ειναι ετσι ρε παιδια γιατι και εγω σκεφτομαι μελλοντικη μμ και με αυτα που μου ειπε μου εκοψε τα ποδια. Παντως απο την προηγουμενη βδομαδα εχω παρει και φινα και το καθε χαπι το κοβω στα 5. Για να δουμε μηπως γινει κατι...
 

crossfire

Well-Known Member
7 χρόνια.
Ειμαι 38 και την ξεκίνησα 31...
Όταν την ξεκίνησα ήμουν Norwood 5....τώρα ειμαι Norwood 3.

Αν δεν έπαιρνα θα ήμουν ένα Norwood 6 με 7 ....ακολουθώ τον ίδιο ρυθμό τριχόπτωσης με τον πατέρα μου ο οποίος στα 30 με 31 του ήταν Norwood 5 και μέχρι τα 40 του,έγινε εξαρακι
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
εγω χαιρομαι να βλεπω παιδια απο το φορουμ ειτε απο φωτογραφιες ειτε απο κοντα οπως ειδα το γιαννη που εχουν κανει μμ εχουν περασει χρονια και εχουν κρατησει τα μαλλια τους. αυτη ειναι η καλυτερη αποδειξη οτι τα μμ μαλλια δεν πεφτουν. ισως να ηταν μια εξαιρεση η δικη του περιπτωση.
κατι ασχετο. τον εμπιστευεσαι το γνωστο σου? παιζει μηπως να εβαζε κανενα τοπικ και να φαινοταν τουμπανο και να το βαρεθηκε λεγοντας αυτη τη δικαιολογια? οτι του επεσαν? δεν ειμαι καχυποπτος απλα μου ηρθε στο μυαλο και αυτο.. να ηταν τοσο καλος και να επεσαν ολα?
 

giodion

Member
Ειναι φιλος φιλου, δεν τον γνωριζω καλα κατα τυχη συναντηθηκαμε κ βρηκα το θαρρος να τον ρωτησω. Δεν ξερω αληθεια αν εβαζε τοπικ και φαινοταν τοσο καλο αποτελεσμα. Οταν του ειπα πως σκεφτομαι να κανω κ εγω με αποθαρρυνε εντελως. Απο την αλλη βεβαια εχω και το φορουμ αποκουμπι και επανερχομαι ψυχολογικα
 

koumparos

Well-Known Member
Ετσι πληροφοριακα τα ξαδερφια μου εχουν κανει μεταμοσχευση εδω και περιπου 8 χρονια και δεν εχει πεσει μεταμοσχευμενος θυλακας.Βεβαια παιρνουν και φιναστεριδη με σκοπο να κρατησουν τα υπολοιπα γιατι προοριζονται για μεγαλο norwood.
 

bruno1989

Active Member
εγω δεν ξέρω αν κρατάνε για πάντα ή κανα 3-4 χρόνια.
Αυτό που εχω να πω έχει 2 σκέλη.

1)το θεωρώ περίεργο ένα φυτό που το μεταφυτέυεις σε άγονο χώμα να αντέξει έστω μια μέρα. Βάλε μια λεβάντα σε αγονο χώμα. Σε 3 μέρες θα μαδήσει.Αρα λίγο άστοχο το παράδειγμα με τα δέντρα,

2)Αρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα το οποίο έχει αναφέρει ο τροφέας (που αποσο έχω διαβάσει και από ότι λέει τον θεωρώ τον νουμερο 1 στο φόρουμ) ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΡΚΕΤΑ GRAFTS ΝΑ ''ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΜ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ 6-7 ΜΗΝΑ.
Και το χειρότερο είναι ότι δεν γίνεται μόνο στην Ελλάδα αυτό.
Χθες κοίταγα μια μμ στην μεγαλύτερη κλινική στο LA και ουτε μάσκα ούτε μεγενθυτικους φακούς είχε ο γιατρός.
Και σε μια άλλη στην Αμερική όπως και σε αρκετές, τεμμάχιζαν την λωρίδα από στριπ χωρίς μεγενθυτικούς φακούς . Καλά για μάσκες ούτε λόγος.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ : Οι κλινικές να αφήσουν τα παραδείγματα με δέντρα και να φορέσουν μία μάσκα και να τηρούν τους κανόνες υγιεινής.
 
Μπλουζα