Τα τελευταία 4 χρόνια....

angelpap

New Member
Αντιμετωπίζω και εγω το προβλημα της τριχοπτωσης ειδικά τα τελευταια 4 χρόνια σε εντονότερη μορφή. Είμαι 39 ετών και προσπαθώ να βρω μια αξιόπιστη λύση (που να την αντέχω επίσης και οικονομικά).
Έκλεισα 2 ραντεβού τον προηγούμενο μήνα στη regrow και Advanced Hair Clinics (Περιστέρι)
Μου είπαν οτι θα μπορούσα να έχω πολύ καλα αποτελέσματα και οτι η δοτρια περιοχή μου μπορεί να με καλύψει για 2 ακόμα και 3 μμ.
Απο ειδικές ορολογίες των επεμβάσεων, αποστάσεις τριχών, παχος κτλ που διαβάζω τους τελευταίους μήνες εδω μέσσα στο φόρουμ καθως και θεραπείες με φάρκακα δεν είμαι σχετικός. Ο χρονος μου επίσης είναι εξαιρετικά περιορισμένος .
Θα ήθελα σας παρακαλώ οποιαδηποτε συμβουλη- καθοδηγηση.
Κέντρα μμ εντός ή εκτος Αττικής με μεγάλα ποσοστά επιτυχιών καθως και ευχαριστημένους πελάτες.
( Η Regrow είχε την χαμηλοτερη για εμένα τιμή αλλα διάβασα εδω μέσα οτι κανει πάρα πολυ καλές μετρήσεις πριν την επέμβαση, όμως δεν τις αξιοποιεί ιδιαίτερα. Πχ κάνει σφάλματα που θα μπορούσε να τα είχε αποφύγει και θα μπορούσε να έχει ακόμα καλυτερα αισθητικά αποτελέσματα). Ολα αυτα βεβαια είναι σχόλια που δίαβασα απο ανθρώπους εδω μεσα πολυ πιο εμπειρους απο εμενα και σχόλια που έγιναν στο παρελθον. Ισως τα πράγματα τώρα να έχουν αλλάξει ή τα σχόλια να αναφέρονται σε συγκεκριμένους γιατρούς.

Παραθέτω χθεσινές φωτογραφίες μου στο onedrive για οποιαδήποτε συμβουλή-βοήθεια
(δεν εχω λαβει ποτε καποιου είδους φάρκακο οσο αναφορά την τριχόπτωση)

 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Ό,τι καλύτερο υπάρχει στο φόρουμ από περιπτώσεις/αποτελέσματα είναι ο Τυρκάλας στη Θεσσαλονίκη και η HDC στην Κύπρο. Ο Αναστασάκης επίσης έχει μεγάλη περιπτωσιολογία στο φόρουμ. Οι υπόλοιποι ή είναι ανύπαρκτοι ή αχνοφαίνονται και ως εκ τούτου θα πρέπει να κάνεις δική σου έρευνα.
 

witcher

Well-Known Member
Αντιμετωπίζω και εγω το προβλημα της τριχοπτωσης ειδικά τα τελευταια 4 χρόνια σε εντονότερη μορφή. Είμαι 39 ετών και προσπαθώ να βρω μια αξιόπιστη λύση (που να την αντέχω επίσης και οικονομικά).
Έκλεισα 2 ραντεβού τον προηγούμενο μήνα στη regrow και Advanced Hair Clinics (Περιστέρι)
Μου είπαν οτι θα μπορούσα να έχω πολύ καλα αποτελέσματα και οτι η δοτρια περιοχή μου μπορεί να με καλύψει για 2 ακόμα και 3 μμ.
Απο ειδικές ορολογίες των επεμβάσεων, αποστάσεις τριχών, παχος κτλ που διαβάζω τους τελευταίους μήνες εδω μέσσα στο φόρουμ καθως και θεραπείες με φάρκακα δεν είμαι σχετικός. Ο χρονος μου επίσης είναι εξαιρετικά περιορισμένος .
Θα ήθελα σας παρακαλώ οποιαδηποτε συμβουλη- καθοδηγηση.
Κέντρα μμ εντός ή εκτος Αττικής με μεγάλα ποσοστά επιτυχιών καθως και ευχαριστημένους πελάτες.
( Η Regrow είχε την χαμηλοτερη για εμένα τιμή αλλα διάβασα εδω μέσα οτι κανει πάρα πολυ καλές μετρήσεις πριν την επέμβαση, όμως δεν τις αξιοποιεί ιδιαίτερα. Πχ κάνει σφάλματα που θα μπορούσε να τα είχε αποφύγει και θα μπορούσε να έχει ακόμα καλυτερα αισθητικά αποτελέσματα). Ολα αυτα βεβαια είναι σχόλια που δίαβασα απο ανθρώπους εδω μεσα πολυ πιο εμπειρους απο εμενα και σχόλια που έγιναν στο παρελθον. Ισως τα πράγματα τώρα να έχουν αλλάξει ή τα σχόλια να αναφέρονται σε συγκεκριμένους γιατρούς.

Παραθέτω χθεσινές φωτογραφίες μου στο onedrive για οποιαδήποτε συμβουλή-βοήθεια
(δεν εχω λαβει ποτε καποιου είδους φάρκακο οσο αναφορά την τριχόπτωση)

Καλησπέρα φίλε. Ανάμεσα σε regrow και Advanced hair clinics που ανεφερες, η Advanced εχει περισσότερα ανεξάρτητα περιστατικά στο φόρουμ όπου μπορείς να δεις παρόμοιες περιπτώσεις σαν την δική σου. Και οι 2 ακολουθούν την ίδια μέθοδο εμφύτευσης με sharp implanter όπως και ο Τυρκαλάς στη Θεσσαλονίκη και η DHI σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη.
Η regrow όντως κάνει πολύ καλές μετρήσεις με excel τύπου lorenzo που δεν κάνει άλλη κλινική στην Ελλάδα, αλλά είναι κάπως συντηρητικοί (Βέβαια αυτό λογικά αλλάζει αν τους πεις να πάτε πιο επιθετικά σε πυκνότητες και να σου βάλουν πυκνότητες άνω των 40grafts/cm2). Τι τιμή σου πρότεινε η regrow και για πόσα grafts ;
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε.
Θα εισηγόμουν καλύτερα αφού είσαι και σε καλή ηλικία, να σκεφτείς πρώτα να θωρακίσεις (με φαρμακευτική αγωγή χαμηλής ίσως δόσης) τα υπάρχοντα μαλλιά σου και να φρενάρεις την εξέλιξη της αλωπεκίας.
Εφόσον το επιτύχεις αυτό, τότε να σκεφτείς τη ΜΜ.
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Έψαξα στο νετ από περιέργεια για την Regrow και βρήκα το σαιτ τους. Στοχευμένο με απλές και καίριες επισημάνσεις, μου έκανε καλή εντύπωση.
 

Gianney

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε.
Θα εισηγόμουν καλύτερα αφού είσαι και σε καλή ηλικία, να σκεφτείς πρώτα να θωρακίσεις (με φαρμακευτική αγωγή χαμηλής ίσως δόσης) τα υπάρχοντα μαλλιά σου και να φρενάρεις την εξέλιξη της αλωπεκίας.
Εφόσον το επιτύχεις αυτό, τότε να σκεφτείς τη ΜΜ.
Σε βλέπω για διάδοχο του φίλου @tol :cool: :cool:
 

angelpap

New Member
Καλησπέρα φίλε. Ανάμεσα σε regrow και Advanced hair clinics που ανεφερες, η Advanced εχει περισσότερα ανεξάρτητα περιστατικά στο φόρουμ όπου μπορείς να δεις παρόμοιες περιπτώσεις σαν την δική σου. Και οι 2 ακολουθούν την ίδια μέθοδο εμφύτευσης με sharp implanter όπως και ο Τυρκαλάς στη Θεσσαλονίκη και η DHI σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη.
Η regrow όντως κάνει πολύ καλές μετρήσεις με excel τύπου lorenzo που δεν κάνει άλλη κλινική στην Ελλάδα, αλλά είναι κάπως συντηρητικοί (Βέβαια αυτό λογικά αλλάζει αν τους πεις να πάτε πιο επιθετικά σε πυκνότητες και να σου βάλουν πυκνότητες άνω των 40grafts/cm2). Τι τιμή σου πρότεινε η regrow και για πόσα grafts ;
Πρωτα απο ολα θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας
Η τιμη που μου προτεινε ηταν 2400 ευρω για 2200 grafts ενω η τιμη στην AHC Περιστεριου ηταν η διπλασια σχεδον (4200 ή 4400 δεν θυμαμαι ζαλιστηκα) για τον ιδιο αριθμο grafts
 

angelpap

New Member
Καλησπέρα φίλε.
Θα εισηγόμουν καλύτερα αφού είσαι και σε καλή ηλικία, να σκεφτείς πρώτα να θωρακίσεις (με φαρμακευτική αγωγή χαμηλής ίσως δόσης) τα υπάρχοντα μαλλιά σου και να φρενάρεις την εξέλιξη της αλωπεκίας.
Εφόσον το επιτύχεις αυτό, τότε να σκεφτείς τη ΜΜ.
Στις 2 κλινικες που πηγα , ρωτησα πως μπορω να το κανω αυτο και μου ειπαν (ειδικα στη regrow) οτι αν ειναι να σου πεσουν .. οτι κ να κανεις θα σου πεσουν
Στην AHC μου ειπαν οτι μπορω να αγορασω μια αγωγη με κατι σπρευ κτλ που εκανε περιπου 150 ευρω. Για να σταματησω την τριχοπτωση . Βεβαια στη συνεχεια μου ειπε οτι αν ειναι κληρονομικο ισως να μην πετυχω και πολλα πραγματα με την θεραπεια ..
Θα ηθελα παρα πολυ να παω σε εναν γιατρο να μου δωσει μια συνταγη ωστε να θωρακισω αυτο που εχω ηδη
Εχετε καποια προταση? Απο εδω ΄ή pm ?
Ευχαριστω κ παλι
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

angelpap

New Member
Eπισης ένας φίλος μου εδω και 3-4 χρονια εκανε μμ με εξαιρετικα αποτελεσματα στην medartclinic που νομιζω ειναι Κυπρο και ερχεται αραια και που στην Αθηνα επι της Λεωφ. Κηφησιας.
Πραγματικά πολύ καλό αποτέλεσμα..
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Στις 2 κλινικες που πηγα , ρωτησα πως μπορω να το κανω αυτο και μου ειπαν (ειδικα στη regrow) οτι αν ειναι να σου πεσουν .. οτι κ να κανεις θα σου πεσουν
Στην AHC μου ειπαν οτι μπορω να αγορασω μια αγωγη με κατι σπρευ κτλ που εκανε περιπου 150 ευρω. Για να σταματησω την τριχοπτωση . Βεβαια στη συνεχεια μου ειπε οτι αν ειναι κληρονομικο ισως να μην πετυχω και πολλα πραγματα με την θεραπεια ..
Θα ηθελα παρα πολυ να παω σε εναν γιατρο να μου δωσει μια συνταγη ωστε να θωρακισω αυτο που εχω ηδη
Εχετε καποια προταση? Απο εδω ΄ή pm ?
Ευχαριστω κ παλι
Φίλε @angelpap, καταρχήν οι περισσότερες κλινικές μεταμόσχευσης μαλλιών, δεν τους ενδιαφέρει και πολύ πως θα συντηρήσεις τα υπάρχοντα μαλλιά σου, και γενικά πως θα εξελιχθεί η αλωπεκία στο μέλλον.
Για τον οποιοδήποτε όμως που υποφέρει από αυτή τη συνεχώς εξελισσόμενη και βασανιστική κατάσταση, είναι πιο σημαντικό να βρει μια αποτελεσματική φόρμουλα συντήρησης ώστε να θωρακίσει τα υφιστάμενα μαλλιά του.
Αυτή η φόρμουλα δεν είναι άλλη από τη φιναστερίδη. Αφού το επιτύχει αυτό και σταθεροποιηθεί η τριχόπτωση ή τουλάχιστο επιβραδυνθεί αισθητά, τότε είναι και πιο ορθό να προχωρήσει σε ΜΜ.
Οι περισσότερες κλινικές ΜΜ θέλουν απλά να σε βάλουν μέσα για ΜΜ, και δεν τους ενδιαφέρει και πολύ αν π.χ. μετά από 2-3 χρόνια η κατάσταση της αλωπεκίας εκτροχιαστεί εκ νέου, καθώς ξέρουν ότι θα σε φέρουν μέσα για 2η, 3η ΜΜ.
Οι σοβαρές όμως κλινικές και αυτές που έχουν ένα επίπεδο και νοιάζονται για τον κάθε ασθενή θα σε συμβουλεύσουν για τη φίνα και ίσως και να σε αναγκάσουν προκειμένου να σε βάλουν για ΜΜ.

Η φιναστερίδη:
Θα σου σταθεροποιήσει την τριχόπτωση και θα σπρώξει την ΜΜ πιο μακρυά.
Θα σου διατηρήσει όσο το δυνατόν ένα κεφάλι 2 καταστάσεων: γυμνές/αραιωμένες περιοχές και όσο το δυνατό υγιείς τρίχες.
Τρίχες οι οποίες έχουν 2 χρόνια ζωής θα αυξήσει τη ζωή τους π.χ. σε 4-5 ή και παραπάνω χρόνια ανάλογα.
Θα πας στην ΜΜ με όσο το δυνατόν κατεβασμένα τα επίπεδα της DHT, κάτι το οποίο θα ενισχύσει την προσπάθεια για μια επιτυχημένη ΜΜ.

Η ισόβια πορεία μάχης με την ΑΓΑ είναι:
Φίνα (έστω σε low dose π.χ. 3mg/week ειδικά εάν είσαι πάνω από 30-35) --> Μεταμόσχευση Μαλλιών --> Φίνα
 
Φίλε μου, αν και δεν έχω προχωρήσει ακόμα σε ΜΜ , ούτε σε κάποια θεραπεία επειδή ανακάλυψα το forum πρόσφατα και μελετάω ακόμα, θα σου πρότεινα να μην βιαστείς να κάνεις ΜΜ γιατί η επιλογή του γιατρού είναι κομβικής σημασίας. Πέρα από τις κλινικές που αναφέρεις , ρίξε και μια ματιά σε STARKS στην Θεσσαλονίκη και στην HDC στην Κύπρο. Εγώ που διάβασα σχεδόν όλα τα περιστατικά κλείνω προς τα εκεί. Αν βέβαια είσαι άνετος οικονομικά και θέλεις το βέλτιστο αποτέλεσμα υπάρχουν και Lorenzo/ Ισπανία και Erdogan/ Τουρκία , ωστόσο το ποσό υπερτριπλασιάζεται.
Επειδή από τις φωτογραφίες βλέπω πως εσύ, όπως και εγώ, έχεις χάσει την Α ζώνη , νομίζω πως όσο το δυνατόν πυκνότερη τοποθέτηση των grafts καταφέρει ο γιατρός , τόσο πιο όμορφο αποτέλεσμα θα πάρεις. Επίσης δώσε βάση και στο σχήμα της hairline σου , να είναι όσο φυσιολογικό γίνεται.

Όσο αναφορά την φίνα , ναι μεν είναι το μοναδικό χάπι-αγωγή που θα σε βοηθήσει να κρατήσεις τα υπάρχοντα μαλλιά , αλλά ενδέχεται να σου παρουσιάσει κάποιες παρενέργειες όπως και σε όλα τα φάρμακα.
 

witcher

Well-Known Member
Πρωτα απο ολα θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τις απαντησεις σας
Η τιμη που μου προτεινε ηταν 2400 ευρω για 2200 grafts

Η τιμή που σου είπε η regrow καλή είναι αλλά χρειάζεσαι περισσότερα grafts για την Α ζώνη. Αποτελέσματά τους είδες από το instagram; γιατί εδώ έχουμε μόνο 2 νομίζω, στο instagram τους βλέπω μερικά ακόμα..
 

angelpap

New Member
Η τιμή που σου είπε η regrow καλή είναι αλλά χρειάζεσαι περισσότερα grafts για την Α ζώνη. Αποτελέσματά τους είδες από το instagram; γιατί εδώ έχουμε μόνο 2 νομίζω, στο instagram τους βλέπω μερικά ακόμα..
Σας ευχαριστω και παλι ολους για τις απαντησεις σας. Αποτελεσματα και μερικα βιντεο της regrow ειδα σε κατι διαφημισεις στο facebook .
 
Στις 2 κλινικες που πηγα , ρωτησα πως μπορω να το κανω αυτο και μου ειπαν (ειδικα στη regrow) οτι αν ειναι να σου πεσουν .. οτι κ να κανεις θα σου πεσουν
Στην AHC μου ειπαν οτι μπορω να αγορασω μια αγωγη με κατι σπρευ κτλ που εκανε περιπου 150 ευρω. Για να σταματησω την τριχοπτωση . Βεβαια στη συνεχεια μου ειπε οτι αν ειναι κληρονομικο ισως να μην πετυχω και πολλα πραγματα με την θεραπεια ..
Θα ηθελα παρα πολυ να παω σε εναν γιατρο να μου δωσει μια συνταγη ωστε να θωρακισω αυτο που εχω ηδη
Εχετε καποια προταση? Απο εδω ΄ή pm ?
Ευχαριστω κ παλι
Φίλε, πολύ καλή ιδέα ότι πρέπει να θωρακίσεις αυτό που έχεις, αλλά κ την πιθανή μεταμόσχευση που θα κάνεις.

Για να γίνει αυτό πρέπει να μάθεις για την τριχόπτωση σου, αν λόγω κληρονομικότητας ή από άλλα αίτια (όπως έκθεση σε χημικά κλπ).

Οπότε αν κάνεις μέτρηση στοις ορμόνες DHT, Τεστοστερόνη, Οιστρονη κ αν επιτρέπουν κ τα οικονομικά και Εστραδιολη. Θα δεις αν κάποια ορμόνη είναι υψηλότερη του φυσιολογικών τιμών.
Υπάρχει ακόμα περίπτωση να βρεθούν όλες οι ορμόνες σε χαμηλές τιμές.

Οπότε ανάλογα τα αποτελέσματα στοις ορμόνες, υπάρχουν διαφορετικές δοκιμασμένες φυτικές θεραπείες.
 

angelpap

New Member
Φίλε, πολύ καλή ιδέα ότι πρέπει να θωρακίσεις αυτό που έχεις, αλλά κ την πιθανή μεταμόσχευση που θα κάνεις.

Για να γίνει αυτό πρέπει να μάθεις για την τριχόπτωση σου, αν λόγω κληρονομικότητας ή από άλλα αίτια (όπως έκθεση σε χημικά κλπ).

Οπότε αν κάνεις μέτρηση στοις ορμόνες DHT, Τεστοστερόνη, Οιστρονη κ αν επιτρέπουν κ τα οικονομικά και Εστραδιολη. Θα δεις αν κάποια ορμόνη είναι υψηλότερη του φυσιολογικών τιμών.
Υπάρχει ακόμα περίπτωση να βρεθούν όλες οι ορμόνες σε χαμηλές τιμές.

Οπότε ανάλογα τα αποτελέσματα στοις ορμόνες, υπάρχουν διαφορετικές δοκιμασμένες φυτικές θεραπείες.
Υπαρχει καποιος γιατρος με εξειδικευση στις συγκεκριμενες εξετασεις που να τον εχει επισκεφτει καποιος απο εδω μεσα και να τον προτεινει?
Προσιτος σε τιμες και εντος Αττικης?
 
Μπλουζα