Ταξίδι στην τουρκια

Garkal

New Member
Καλησπέρα σε όλους ,
Τον επόμενο μήνα ταξιδεύω στην Τουρκία στην κλινική του Ερντογαν και θα ήθελα να κάνω καποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις σχετικά με το ταξίδι μου που είναι οδικώς .
Από την κλινική με είχαν ενημερώσει ότι μπορούμε να μεταφέρουμε έως 10000€ αν άτομο (θα ταξιδέψουμε 2 )και σε ερώτηση που έκανα σε τελωνιο και πρεσβεία για τυχόν χαρτιά που θα χρειαστώ μου είπαν ότι μπορούμε να μεταφέρουμε έως 3000 € ένα άτομο .Γνωριζει κανένας από προσωπική εμπειρία για το παραπάνω θέμα ,επίσης πως είναι ο έλεγχος στα σύνορα μπορώ να πάρω μαζί μου επιπλέον χρήματα ,μπορώ να τα δηλώσω εκεί;
Ευχαριστω εκ των προτερων όλους σας
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

paulo

Active Member
Κάνε 500 αρικα και μην δηλώνεις τίποτα ,πάνω απο 3000 ανα άτομο απαγορεύεται να εισάγεις λόγω capital control.
Μην ανχωνεσαι δεν ελέγχουν και πολύ .
 

Garkal

New Member
Με έχει πιάσει ένα ψιλοαγχος γιατί θέλω να είμαι νόμιμος και δεν ξέρεις ποτέ μπορεί να σου κάτσει η άσχημη ,επιπλέον ξέρω ότι για να περάσεις έχει τέσσερις ελέγχους ισχύει ,Ευχαριστω για την απάντηση !
 

paulo

Active Member
Νόμιμος δεν είσαι αλλα ο ελενχος ειναι μονο στο αεροδρόμιο το ελληνικό και δε θα εχεις πρόβλημα . Βάζεις τα 500 αρικα στην τσέπη και τίποτα μεταλλικό επάνω σου ώστε να περάσεις χωρίς να χτυπήσει το μηχάνημα και έτσι δεν σε ελενχουν
 

Tsek

Well-Known Member
Νόμιμος δεν είσαι αλλα ο ελενχος ειναι μονο στο αεροδρόμιο το ελληνικό και δε θα εχεις πρόβλημα . Βάζεις τα 500 αρικα στην τσέπη και τίποτα μεταλλικό επάνω σου ώστε να περάσεις χωρίς να χτυπήσει το μηχάνημα και έτσι δεν σε ελενχουν
Το μηχανημα στο αεροδρόμιο ανα κάποια άτομα χτυπαει αυτόματα για τυχαίο ελεγχο ακόμα και αν δεν εχεις κατι μεταλλικό πάνω σου. Καλά κάνει και το ψάχνει
 

paulo

Active Member
Έχω πάει πάνω απο 50 φορές οδικός , κάνε αυτο που σου είπα και κατα 90% δεν θα εχεις πρόβλημα και πάρε ένα χαρτί ότι δείχνει οτ εχεις κλείσει επέμβαση σε περίπτωση ελενχου , δεν ειναι και τόσο αυστηρά σε τέτοια μικροποσά
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φίλε μου φροντισε να χεις κάτι λιγοτερο απο 10 χίλιαρικα πανω σου κ ολα καλα ... δεν χρειαζεται να δηλωσεις τπτ κ σε κανεναν ... αν παλι εχεις πανω απο 10 ... οσα κ να χεις κ κανεις να μην σε ελενξει εσυ θα πας στους τελωνειακούς κ θα πεις οτι θελω να δηλωσω το ταδε ποσο ... το οποιο εκείνοι θα μετρήσουν κ το μονο που θα σε ρωτησουν ειναι απο που προέρχονται κ θα πεις απλα απο πια τραπεζα τα σηκωσες κ για πιο σκοπο προορίζονται οπου θα πεις την αληθεια .... κ ολα καλα μετα που στην περιπτωση που συμβει ας πουμε καμια κλοπή (μακρια απο μας...)να χεις αποδείξει οτι οντως ειχες αυτα τα λεφτα...
 

paulo

Active Member
Απαγορεύεται να βγάλεις πάνω απο 3000€ πως θα δηλώσει 10.000;;;
Μην το κανεις αυτο θα σε απαγορεύσουν να τα βγάλεις είσαι παράνομος .
Έχω κουβαλήσει λόγο δουλειάς πολύ μεγάλα Ποσα δεν ελενχουν για τόσο λίγα αλλα αν πας τα δηλώσεις δε θα σε αφήσουν ειναι σίγουρο αυτο που σου λέω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Adriano

Well-Known Member
Φίλε μου φροντισε να χεις κάτι λιγοτερο απο 10 χίλιαρικα πανω σου κ ολα καλα ... δεν χρειαζεται να δηλωσεις τπτ κ σε κανεναν ... αν παλι εχεις πανω απο 10 ... οσα κ να χεις κ κανεις να μην σε ελενξει εσυ θα πας στους τελωνειακούς κ θα πεις οτι θελω να δηλωσω το ταδε ποσο ... το οποιο εκείνοι θα μετρήσουν κ το μονο που θα σε ρωτησουν ειναι απο που προέρχονται κ θα πεις απλα απο πια τραπεζα τα σηκωσες κ για πιο σκοπο προορίζονται οπου θα πεις την αληθεια .... κ ολα καλα μετα που στην περιπτωση που συμβει ας πουμε καμια κλοπή (μακρια απο μας...)να χεις αποδείξει οτι οντως ειχες αυτα τα λεφτα...

Παρακαλώ πολύ να διαγραφεί το παραπάνω post ως εξαιρετικά επικίνδυνο! Θα μπερδευτεί πολύς κόσμος και δεν ισχύει τίποτα από αυτά που λέει ο παραπάνω χρήστης. Εξαιρετικά επικίνδυνο post.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ρε την παλευεις ; Τι λες ; Που ξερεις εσυ αν το ποστ μου ειναι επικυνδυνο η οχι ; Ξερεις τι κανω κ με τι ασχολουμαι που εχεις κ αποψη ;
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φιλε μου σου στειλα σε πμ την νομοθεσία που εχω απ το αρχείο μου κ ειναι οτι πιο τελευταιο εχουμε απο διαταγεσ Περι τελωνειακών δασμών απ την ΕΕ οπου θα σου λυθεί η καθε απορια κ τα αναφερει ολα αναλυτικά .... βαση αυτου δουλεύουμε...μην ακους το καθε ενα που χει αποψη για τα παντα ....
 

Adriano

Well-Known Member
Ρε την παλευεις ; Τι λες ; Που ξερεις εσυ αν το ποστ μου ειναι επικυνδυνο η οχι ; Ξερεις τι κανω κ με τι ασχολουμαι που εχεις κ αποψη ;

Το post το ανέφερα στο διαχειριστή. Ότι γράφεις δεν ισχύει. Το ρε το αφήνω ασχολίαστο.

Με ρωτάς αν την παλεύω. Καλά είμαι σήμερα. Λίγο το στομάχι με πονάει αλλά όλα οκ.
 

Adriano

Well-Known Member
Ενταξει παιδια οτι πειτε ... ας κανει ο φιλος αυτο που θελετε εσεις ....

Ας κάνει βασικά ότι θέλει το παιδί. Εμένα προσωπικά δεν με αφορά τι θα κάνει και αν θα ακολουθήσει αυτό που λες. Με 10000 στη τσέπη ο καθένας αναλαμβάνει την ευθύνη του.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Μα εχεις αποψη και αμφισβητείς κάτι το οποιο ασχολουμαι ... κ αντε πες καλα κανεις κ με αμφισβητείς γιατι μπορει να μην εχεις κατανοήσει κάτι καλα σχετικα με τον Τ.Κ. ο οποιος ειναι κ τεράστιος ..αλλα να κανεις κ υποδειξεις στον σβηστει το σχόλιο μου ; Κ γω λεω να σβηστει το δικο σου σχόλιο κ εσυ τρομοκρατείς το παιδι χωρις λογο κ αιτία αν ειναι ...
 

Adriano

Well-Known Member
Μα εχεις αποψη και αμφισβητείς κάτι το οποιο ασχολουμαι ... κ αντε πες καλα κανεις κ με αμφισβητείς γιατι μπορει να μην εχεις κατανοήσει κάτι καλα σχετικα με τον Τ.Κ. ο οποιος ειναι κ τεράστιος ..αλλα να κανεις κ υποδειξεις στον σβηστει το σχόλιο μου ; Κ γω λεω να σβηστει το δικο σου σχόλιο κ εσυ τρομοκρατείς το παιδι χωρις λογο κ αιτία αν ειναι ...

Δεν με νοιάζει τι κάνεις. Μπορεί να είσαι ο καλύτερος επαγγελματίας στο κόσμο. Αυτό που λες απλά δεν ισχύει. Αυτό θέλω να πω.

Το αν έχω κατανοήσει πως πάει το σύστημα με την μεταφορά χρημάτων από και προς το εξωτερικό δεν θα το κρίνεις ειδικά με αυτά που γράφεις πιο πάνω. Αυτά με τα μετρητά είναι από άλλες εποχές με Τσουκάτο και ΠΑΣΟΚάρα. Πλέον αυτά δεν υπάρχουν. Ας μην το μπλέξουμε το παιδί τζάμπα. Καλύτερα να πάρει μια προληρωμένη κάρτα και να τα έχει μαζί του παρά αυτό που του προτείνεις. Είμαστε σε άλλο κόσμο πλέον. Δεν είμαστε στο κόσμο του 2000.

Αν τρομοκρατώ όντως παραμένω στη διάθεση των moderators.
 

Tsek

Well-Known Member
Andriano γενικά δεν εκφράζεσαι ωραία. Δεν χρειάζεται τόση ένταση. Πες ευγενικά ότι θες
 
Μπλουζα