Σχετικα με χρήση ντουταστερίδη η φιναστεριδη

terry92

New Member
Καλησπέρα σας,

Αρχικά να σας συγχαρώ για αυτό που εχει στηθεί εδω και χρόνια και αποτελεί μια εξαιρετική ενημέρωση για όλους εμας που αντιμετωπίζουμε την τριχόπτωση.

Πριν μπω στο θέμα, να κανω μια σύντομη εισαγωγή για εμένα.

Ονομάζομαι Λευτέρης και ειμαι 29 ετών. Από το 2014 περίπου οταν αντιλήφθηκα ότι έχω αρκετή τριχόπτωση πήγα αμέσως σε γιατρό. Συγκεκριμένα οσο σπουδαζα Αθήνα, πηγαινα στο Συγγρός. Συνολικά σε διάστημα περιπου 1.5 έτους, πρέπει να ειχα παει 3-4 φορές. Απο οσο θυμάμαι μονο μινοξιδιλη μου ειχαν πει να βαζω. Την δεύτερη φορα με ειχαν βάλει να κανω και τριχοριζογραμμα στο νοσοκομείο αλλα δεν εδειξε κατι. Τοτε βέβαια η αραιωση ηταν στην πρωτη φαση και δεν φαινόταν κατι το ιδιαίτερο. Περνουσαν τα χρονια, χρησιμοποιησα διαφορες εταιρείες με μινοξιδιλη αλλα δεν ειδα καποιο αποτέλεσμα και έτσι αποφάσισα να την σταματησω περιπου το 17-18. (Να αναφερω πως δεν την χρησιμοποιουσα ασταμάτητα απο το 14, υπηρχαν μηνες που το αφηνα και το ξανα αρχιζα. Κυριως γτ δεν εβλεπα και κανενα ουσιώδες αποτελεσμα). Μετα ψαχτηκα λιγο να δω με μεταμόσχευση, πηγα σε 3-4 κλινικες, αλλα αποφάσισα πως για την ωρα δεν αξιζει.

2022 τώρα, βρίσκομαι στο στάδιο 3 με 3.5 με την αραίωση να φαίνεται αρκετά. Μεχρι 2 εβδομάδες πριν σκεφτόμουν η θα το παω καποια στιγμη για μεταμόσχευση η θα το παω για Jason Statham xD. Παραδόξως, τόση ερευνα που εκανα για τα μαλλιά τοτε δεν ειχα δει για την φιναστεριδη η ντουταστεριδη. Πριν μερικες μερες ενας φιλος μου ειπε για κατι χαπια που ειδε να τα παιρνει ενας youtuber για την τριχόπτωση και ψαχτηκα εκ νεου. Ετσι ανακαλυψα και την ομαδα σας.

Για να μπω στο θεμα τωρα. Σκέφτομαι να αρχισω την αγωγη της φιναστεριδης η της ντουταστεριδης. Αρχικά μπορω να τα προμηθευτω απο Ελληνικό φαρμακείο χωρις συνταγή γιατρου; Επισης πιο ειναι το κόστος;

Εαν δεν μπορω να τα προμηθευτω από ελληνικά φαρμακεία, υπαρχει καποιο αξιόλογο σαιτ να τα παρω απο εξωτερικό;

Να αναφέρω επίσης πως το μαλλί μου ειναι αρκετα λαδερο με πολυ ελαφριά δερματίτιδα

Ζήτω συγγνώμη γιατί ειμαι βέβαιος οτι θα εχει απαντηθεί κατι παρόμοιο, απλά μου εχει διαφυγει. Επίσης ήθελα να ευχαριστήσω για το εργο που έχετε κανει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(edit) - Παραθέτω και φωτογραφίες

0.jpg 1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Γεια σου φίλε!

ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ

Η ενδεδειγμένη και συνιστώμενη δοσολογία έιναι 1mg/ημέρα. Σε αυτήν την δοσολογία η DHT (το ένα στέλεχος) μειώνεται στο 70%. Η φιναστερίδη χορηγείται χωρίς συνταγή στην Ελλάδα και έχεις δύο επιλογές:

α. Proscar (χάπι 5mg) 20 χάπια (αν δεν κάνω λάθος) 6€. Το σπας στα 4 ή 5 (με κόφτη χαπιών ή μαχαίρι) και παίρνεις ένα την ημέρα.
β. Propecia (χάπι 1mg) 28 χάπια (αν δεν κάνω λάθος) 25€.
γ. Να σου φτιάξει κάψουλες κάποιο φαρμακείο με δοσολογία 1mg/κάψουλα από Proscar. Κόστος ακρίβότερο από Proscar αλλά σημαντικά φθηνότερο από Propecia. Δεν ξέρω ακριβώς γιατί εγώ ακολουθώ την λύση α'.


ΝΤΟΥΤΑΣΤΕΡΙΔΗ

Η ενδεδειγμένη και συνιστώμενη δοσολογία έιναι 0,5mg/ημέρα. Σε αυτήν την δοσολογία η DHT (και τα δύο στελέχη) μειώνεται στο 90%. Η ντουταστερίδη χορηγείται χωρίς συνταγή στην Ελλάδα.

Το σκεύασμα είναι το Avodart (χάπι 0,5mg) 30 χάπια 10€.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να σε δει ένας σχετικός γιατρός πριν (δερματολόγος ή γατρός ΜΜ) και να κάνεις κάποιες αιματολογικές εξετάσεις ιδιαίτερα για τον προστάτη (PSA) καθώς τα υπόψη φάρμακα χρησιμοποιούνται για τον προστάτη και πιθανώς με την χρήση τους να μην αντιληφθείς εγκαίρως διόγκωση λόγω κακοήθειας.

Καλό είναι να βάλεις και στο παιχνίδι σαμπουάν Nizoral (ketokonazol) κάθε 3 ημέρες.
 

Gianney

Well-Known Member
Νομίζω 14 χάπια το proscar τα άλλα όπως πολύ σωστά τα είπε ο Bobby.Τωρα για τις εξετάσεις τα παιδιά εδώ στο φόρουμ λένε συνήθως δεν θέλει τίποτα μερικοί λένε μόνο ορμονολογικες .
 

terry92

New Member
Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Προσθεσα και καποιες φωτογραφιες στο αρχικό μου post.

πηγα σημερα στο φαρμακειο να ρωτησω, το proscar 5mg κοστιζει 5.30 ευρω 14 χαπια, το avodart 0.5mg 30 χάπια 9.40 ευρώ και το propecia 40.80 ευρω 28 χάπια 1mg.

Όσον αφορά τις εξετάσεις, θα πάω μάλλον σε εναν δερματολόγο η ουρολόγο για τις εξετάσεις. Για τις αιματολογικές εξετάσεις πέρα απο το PSA, ποιες άλλες πρέπει να κανω; Όσο για τις ορμονολογικές, τι εξετάσεις είναι; αιματολογικές; και ποιες συγκεκριμένα; Όλες αυτές τις γράφει δερματολόγος ή και ουρολόγος;

Σας ευχαριστώ και πάλι
 

Gianney

Well-Known Member
Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Προσθεσα και καποιες φωτογραφιες στο αρχικό μου post.

πηγα σημερα στο φαρμακειο να ρωτησω, το proscar 5mg κοστιζει 5.30 ευρω 14 χαπια, το avodart 0.5mg 30 χάπια 9.40 ευρώ και το propecia 40.80 ευρω 28 χάπια 1mg.

Όσον αφορά τις εξετάσεις, θα πάω μάλλον σε εναν δερματολόγο η ουρολόγο για τις εξετάσεις. Για τις αιματολογικές εξετάσεις πέρα απο το PSA, ποιες άλλες πρέπει να κανω; Όσο για τις ορμονολογικές, τι εξετάσεις είναι; αιματολογικές; και ποιες συγκεκριμένα; Όλες αυτές τις γράφει δερματολόγος ή και ουρολόγος;

Σας ευχαριστώ και πάλι
Θα κάνω επίκληση στην αυθεντία @CVIAL .Μοντ μιας και είμαι σίγουρος ότι ρώτησες και για εξετάσεις λόγω του γιου σου που μπήκε και αυτός στον χορό της φίνας.Μπορεις να μας πεις από εξετάσεις τι χρειάζεται κτλ ,Ο Lorenzo τ λέει;
 
Μπλουζα