Συμπληρωματα και θεραπεια

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να κανουμε μια σωστη θεραπεια για τα μαλια παιρνωντας και προτεινες μαζι.. θελω να πω με τοσα χαπια θα αντεξει ο οργανισμος? επειδη παιρνω συμπληρωματα λογο γυμναστηριο δν θελω να παθω τιποτα... Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pierre

Member
Απ: Συμπληρωματα και θεραπεια

dimitris1991 είπε:
Καλησπερα σε ολους! Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουμε να κανουμε μια σωστη θεραπεια για τα μαλια παιρνωντας και προτεινες μαζι.. θελω να πω με τοσα χαπια θα αντεξει ο οργανισμος? επειδη παιρνω συμπληρωματα λογο γυμναστηριο δν θελω να παθω τιποτα... Ευχαριστω προκαταβολικα!

Φίλε Δημήτρη, φυσικά και μπορείς να συνδυάσεις οποιαδήποτε θεραπεία για τα μαλλιά, λαμβάνοντας ταυτόχρονα πρωτείνη σε σκόνη για το γυμναστήριο.

Είτε λάβεις επιπλέον συμπληρώματα διατροφής είτε κάποια φαρμακευτική αγωγή για την αντιμετώπιση της τριχόπτωσης, μπορείς να λαμβάνεις και πρωτείνη, αρκεί να προσέξεις τα εξής:

1. Η ημερήσια ποσότητα πρωτείνης που λαμβάνεις τόσο απο το φαγητό, όσο και απο το συμπλήρωμα, να μην ξεπερνούν το 1 γραμμάριο, ανά κιλό σωματικού βάρους την ημέρα(εάν δεν γυμνάζεσαι εντατικά) και τα 1,5 - 2 γραμμάρια ανά κιλό σωματικού βάρους την ημέρα(εάν γυμνάζεσαι εντατικά).
Π.χ. Εάν είσαι 80 κιλά και γυμνάζεσαι εντατικά, η μέγιστη ποσότητα πρωτείνης που μπορείς να λάβεις, είναι 2*80=160 γραμ. την ημέρα... ;)
2. Να ΜΗΝ υπάρχουν κοινά συστατικά, μεταξύ της πρωτείνης και της θεραπείας σου, κυρίως τα αμινοξέα(Lysine, Cystine, Arginine, Methionine), διότι εδνδέχεται να ξεπεράσεις την προτεινόμενη ποσότητα πρωτείνης (Τα αμινοξέα, είναι τα συνθετικά στοιχεία της πρωτείνης και εμπεριέχονται συχνά και σε θεραπείες κατά της τριχόπτωσης...) Επιπλέον πρωτείνη, δεν αφομοιώνεται απο τον οργανισμό και αποβάλλεται επιβαρρύνοντας ταυτόχρονα το συκώτι και τα νεφρά.
3. Θα σου πρότεινα επίσης να ΜΗΝ λαμβάνεις ταυτόχρονα την πρωτείνη μαζί με την θεραπεία, διότι μπορεί να περιέχονται συστατικά τα οποία αλληλοεπιδρούν. Για το λόγο αυτό, προτίμησε καθαρή πρωτείνη, που να μην εμπεριέχει υδατάνθρακες, βιταμίνες και άλλα στοιχεία.Πρότίμησε να λαμβάνεις την πρωτείνη αμέσως μετά την προπόνησή σου, διότι απορροφάται και μεταβολίζεται ταχεώς απο τον οργανισμό σου. Μπορείς επίσης να αφήνεις ένα διάστημα τουλάχιστον 2-3 ώρες μεταξύ της λήψης της θεραπείας και την λήψης της πρωτείνης.
4. Εάν χρησιμοποιήσεις κάποια τοπική λοσιόν, κανένας απο τους περιορισμούς 2 και 3 δεν ισχύει. ;)

Σε γενικές γραμμές:
Α. Μην υπερβαίνεις τις συνιστώμενες δοσολογίες σε κανένα συμπλήρωμα διατροφής ή θεραπείας.
Β. Ρώτα τον γιατρό σου, για πιθανές παρενέργειες, απο την ταυτόχρονη λήψη πρωτείνης με την θεραπεία.

Καλή αρχή! ;) ;)
 

Pierre

Member
Απ: Συμπληρωματα και θεραπεια

Thanx φίλε Παναγιώτη,

Απ'ότι βλέπω απο τα post σου, πρέπει να λαμβάνεις και εσύ πρωτείνη σε σκόνη...
Η Reflex Micro τι εντυπώσεις σου έχει αφήσει?

Εγώ πλέον, έχω φοβηθεί με τα συμπληρώματα(έχω δοκιμάσει αρκετά μπορώ να πω...), ,δεδομένου ότι δεν γνωρίζουμε την ποιότητα της πρώτης ύλης απο την οποία παράγoνται... ::) ::)
Λαμβάνω μόνο καθαρή Isolate χωρίς χρωστικές και συντηρητικα(απο Αμερική..)και αυτή μόνο μετά την προπόνηση. 8) 8) 8)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Συμπληρωματα και θεραπεια

Αχχχχ να τα ναι μονο η πρωτεινη . . .
εχω παρει και μερικους κυκλους και γενικα στο παρελθον ειχα ασχοληθει αρκετα με το αθλημα

η reflex ειναι ποιοτικη εταιρια ειναι απο τις λιγες βρετανικες που κυκλοφορουν στο δικο μας εμποριο
οι πιο πολλες ειναι αμερικανικες
αν θυμαμαι καλα πισω απο την reflex πρεπει να ειναι και ο πολλακις φορες Mr Olympia Dorian Yates

η isolate ειναι οτι καλυτερο για καποιον που ασχολητε και παιρνει σε συχνες ωρες συμπληρωματα
αν παιρνεις μια φορα την μερα η 2 και τιποτα αλλο καλυτερα να προτιμησεις concetrate
 

Pierre

Member
Απ: Συμπληρωματα και θεραπεια

Και εγώ έχω ασχολιόμουν με το άθλημα...

Απλά αν δεν πάρεις...δεν πρόκειται να δεις τα απίστευτα αποτελέσματα...
Τα συμπληρώματα body building, είναι μια τεράστια βιομηχανία, με τρομερές επενδύσεις σε έρευνα και ανάπτυξη...

Εγώ πλέον εμπιστεύομαι ελάχιστες εταιρείες και ελάχιστα συμπληρώματα, καθώς όπως προείπα, είναι άγνωστη η ποιότητα των πρώτων υλών που χρησιμοποιείται για την παραγωγή τους...
Παράλληλα, τα συπληρώματα διατροφής για body building, τείνουν να γίνουν φαρμακευτικά, γεγονός που ξεφεύγει απο την έννοια "συμπλήρωμα διατροφης"...

Τεσπά, μεγάλη συζήτηση...εξαρτάται απο το τι θα πάρεις και φυσικά για πόσο καιρό... ;) ;)

Απο πρωτείνη, εγώ χρησιμοποιώ την Zero Carb Isopure της Nature's Best.
Θεωρώ πως είναι ότι καλύτερο υπάρχει απο Isolate, αν και την Reflex δεν την έχω δοκιμάσει :-\

Χαίρομαι πολύ για την συζήτησή μας. Θα μπορούσε άνετα να είναι ξεχωριστό θέμα!!!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Συμπληρωματα και θεραπεια

αν παρεις τις πρωτεινες της σειρας που πωλουνται εταιριες οπως η ON , Eas ,Bsn και λοιπες
για concetrate μιλαω γιατι αυτες πωλουνται κυριως στην ελλαδα
θα δεις οτι η reflex εχει υδατανθρακες και αλλα "αχρειαστα" οσο αφορα την κατηγορια μια καθαρης πρωτεινης
θα δεις λοιπον οτι στο περιπου οσο εχει η reflex υδατανθρακα ανα scoop οι αλλες εχουν ανα 100g

την εταιρια που παιρνεις εσυ δεν την εχω δοκιμασει ουτε την εχω προσεξει αναλυτικα
για να την παιρνεις φανταζομαι θα εχεις εξετασει τους παραγοντες

γενικα συμφωνω με τον τροπο σκεψης σου οσο αφορα τα συμπληρωματα οτι τεινουν να γινουν φαρμακευτικα
αλλα σκεψου οτι πριν λιγα χρονια ποσο τα κατηγορουσαν και τι λεγαν

ειχε καλλιεργηθεί η εντυπωση πως οταν καποιος παιρνει πρωτεινη ηταν σαν να παιρνει αντε μη πω τι .... η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας

επισης μεγαλη κουβεντα γινοταν για τον Εοφ
οταν λοιπον καποιες εταιριες καναν αιτηση και περασαν τις εξετασεις τους και πηραν εγριση απο εοφ
βγαλαν και λεγαν αλλα

τι θελω να πω οτι υπηρχε μεγαλη προκαταληψη

αλλα το κακο ειναι οτι απο το ενα ακρο πηγαμε στο αλλο

βλεπω στο γυμναστηριο πολλα παιδια που μολις ξεκιναν χωρις να γνωριζουν βασικα πραγματα
παιρνουν στεροειδη , η κατασταση τεινει να ξεφυγει

οπως ειπες ειναι μια μεγαλη κουβεντα αυτη

τελος χαιρομαι και εγω που συνομιλω με ολους σας
αυτα
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα