Συμπλήρωμα πρωτεϊνης και διακοπή καπνίσματος = λύση τριχόπτωσης

fanis95

New Member
Είμαι 20 ετών και θα σας πω περιεκτικά της ιστορία μου (2 χρόνια) σχετικά με την τριχόπτωση μου.
18 ετών, καλοκαίρι μετά τις πανελλήνιες ξεκινάω περιστασιακά το κάπνισμα. Σε συνδυασμό με την έκθεση στο ήλιο και τον ακραίο τρόπο ζωής (ξενύχτια, ποτά κτλ) γυρνάω Αθήνα τον Σεπτέμβρη και γύρω στον Οκτώβρη παρατηρώ μια μικρή αραίωση στο μαλλί. Να προσθέσω ότι χρησιμοποιώ καθημερινά προϊόντα styling (ζελέδες, πηλούς, λάκ). Ιανουάριο ανησυχώ αρκετά με την αραίωση και ξεκινώ την μινοξιδίλη (regain). Μετά από ένα μήνα τη κόβω αφού μου προκάλεσε έντονο κνησμό, φαγούρα και σμήγμα στο κεφάλι. Έρχεται καλοκαίρι πάλι, ξανά μανα τα ίδια με πολύ τσιγάρο φυσικά αφού το ξεκίνησα κανονικά και πάλι ακραίος τρόπος ζωής. Γυρνάω αθήνα και μέχρι τον Οκτώβρη το κεφάλι είχε αδειάσει επικίνδυνα. Αποφασίζω να επισκεφτώ δερματολόγο, του εξηγώ ότι το Regain μου προκαλεί ερεθισμό και μου γράφει το Botafex. Ξεκινάω λοιπόν Botafex, και παράλληλα αποφασίζω να ασχοληθώ και με το γυμναστήριο (με διατροφή γυμναστηρίου). Αγοράζω πρωτεϊνες και αμινοξέα. Κουρεύω μαλλί γουλί και περιμένω ο χρόνος να εμφανίσει αποτελέσματα. Η μινοξιδίλη λειτούργησε και το τρελό πρόβλημα που είχα άρχισε να εξαφανίζεται! Χαρούμενος λοιπόν τον Απρίλιο φέτος (2015) κόβω πρωτεϊνες και σιγά σιγά απομακρύνομαι από γυμναστήριο μιας που ξεκινά εξεταστική και καλοκαίρι. Η μινοξιδίλη σταθερά και όλα καλά. Το μαλλί μακραίνει και ξαναξεκινάω έντονα το κάπνισμα. Παρατηρώ πάλι μια μικρή αραίωση μέχρι που έρχεται Ιούνιος και αποφασίζω να ξεκινήσω πάλι πρωτεϊνες χωρίς να πάω γυμναστήριο. Η διατροφή μου (και πιστεύω όλων με το σύγχρονο τρόπο ζωής) είναι χαμηλή σε πρωτεϊνες και βιταμίνες. Οπότε θεωρώ ότι μιας που τα μαλλιά αποτελούνται από πρωτεϊνες και η διατροφή μας είναι φθηνή σε αυτές, ένα συπλήρωμα πρωτεϊνων τη μέρα κάνει πολύ καλό. Μέχρι μέσα Ιουνίου παρατήρω πάλι διαφορά με τις πρωτεϊνες καθώς οι τρίχες κατα κάποιο τρόπο είναι πιο παχές. Μέσα Ιουνίου κόβω το κάπνισμα μαχαίρι. Και σήμερα 1 Ιουλίου παρατήρω τρελή διαφορά στα μαλλιά μου. Για το κάπνισμα είμαι 100% σίγουρος ότι παίζει ρόλο στη τριχόπτωση! Για τις πρωτεϊνες το μελετώ ακόμα και θα σας πω ξανά σε λίγο καιρό. Εύχομαι να βοήθησα με αυτά που σας είπα και παράλληλα θα ήθελα να κάνω και μια ερώτηση.
Επειδή χρησιμοποιώ καθημερινά προϊόντα styling στα μαλλιά μου έχει κάποιος κάποια καλή φυσική λύση για να στερεώνω τα μαλλιά χωρίς όλες αυτές τις χημείες?
Μου έχουν πει ότι το σαπούνι γλυκερίνης κάνει δουλειά και ο χυμός λεμόνι.
Κανένα άλλο φυτικό προϊόν γνωρίζετε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
για τα συμπληρωματα πρωτεινης ειναι γεγονος οτι μειωνουν την τριχοπτωση http://www.hairlossgr.com/threads/Πρωτεΐνη.9417/
για το καπνισμα δεν ξερω.παντως η διατροφη μας δεν ειναι φτωχη σε πρωτεινη ισια ισια που ειναι παρα πολυ πλουσια σε σχεση με εποχες του 80,90
κατι παιζει με την επεξεργασια της πρωτεινης http://www.news-medical.net/news/20...solate-damages-and-accelerates-hair-loss.aspx
 
Μπλουζα