Συζήτηση & πληροφορίες για την κλινική

ch7.panos

Active Member
Δεν είναι μόνο θέμα επούλωσης αλλά θέμα δημιουργίας αιματολογικού δικτύου που κάνει την περιοχή να έχει αυτή την εικόνα. Όσο πιο άδεια η περιοχή έχει περισσότερη διάρκεια και ένταση.
Πολύ σωστό κι αυτό, δεν είχα δει αυτή την προσέγγιση. Θα την ψάξω για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LostUser

Active Member
Καλησπέρα στο φορουμ,

Μετά απο αρκετά χρόνια αποχής, έχοντας φτάσει σε μια πιο ώριμη ηλικία για ΜΜ, έχω ξεκινήσει ξανά αναζήτησεις για κλινικές/γιατρούς κτλπ.

Δεν γνωρίζω αν έχει ειπωθεί (πιθανώς έχει ειπωθεί επανειλημμένως), αλλά ο Lorenzo αναλαμβάνει υποθέσεις σχεδόν πάντοτε μαζί με φιναστερίδη. Τα αποτελέσματα του, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων (με εξαίρεση πχ λόγω μεγαλύτερης ηλικίας) ειναι boostαρισμένα λόγω φίνας. Το λέω από προσωπική εμπειρία καθώς ήταν κατηγορηματικά αντίθετος να με αναλάβει χωρίς φναστερίδη (31 ετών, NW 4-5). Επειδή γνωρίζω και θυμάμαι το κύμα cult λατρείας προς τον Lorenzo σε αυτό το forum, δεν λέω ότι δεν ειναι ικανός χειρούργος, αλλά λέω ότι δεν ειναι στο επίπεδο που παρουσιάζεται εδώ μέσα.

Επίσης, κάτι που θεωρώ, χωρίς αυτό να μειώνει την αξία του ως γιατρό, είναι ότι πλέον λόγω φήμης κάνει cherry picking σε μεταμοσχεύσεις. Για να το πω απλοικά, ακόμα και αν κάποιος τον πλήρωνε x2 τα λεφτά να τον αναλάβει, αν θεωρούσε ότι το αποτέλεσμα δεν θα ήταν εντυπωσιακό (προσοχή: εντυπωσιακό, ούτε καν μέτριο/κακο), απλά δεν θα το αναλάμβανε.

Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το συνεκτιμά κανείς κοιτώντας προηγούμενες δουλείες του Lorenzo.
 

bobby

Well-Known Member
Ακριβώς το ανάποδο είναι….και αν δεις τις περιπτώσεις που παρουσιάζει στο site του και το YouTube (το ακριβώς αντίθετο από cherry picking και ωραιοποίηση) θα αναθεωρήσεις.

Αλλά μάλλον δεν πρόκειται να το κάνεις γιατί αν όντως έχεις δει τα περιστατικά του και υποστηρίζεις αυτά που υποστηρίζεις τότε:
α) κάτι έχεις παρανοήσει ή
β) είσαι προκατειλημμένος ή
γ) είσαι ανταγωνιστής;

Καλά θα κάνεις να λάβεις πολύ σοβαρά υπόψη σου αυτό που σου είπε για φιναστεριδη γιατί φοβάμαι ότι αν κάνεις ΜΜ χωρίς φαρμακευτική αγωγή το πιο πιθανό είναι να το μετανιώσεις.

Αλλά τι ξέρω εγώ; Αυτός όμως (που μέμφεσαι) ξέρει……..
 

Vdupa

Well-Known Member
Θα συμφωνήσω με bobby και να πω την αληθεια δεν καταλαβαινω γιατι τελευταία βάζει κυρίως τα δύσκολα ή αυτά που δεν θα έχουν τέλειο αποτελεσμα στο μάτι. Μου άρεσε που παλίοτερα εβαζε και τύπου σαν αυτα του Couto (ο οποιος κάνει cherry picking). Στις προηγουμενες σελιδες σε αυτό το νημα υπάρχουν κάποια αποτελέσματα τόυμπανο του λορενζο σε μικρά προβήματα.
 

LostUser

Active Member
Τελικά το cult είναι πολύ μεγαλύτερο από οσο φανταζόμουν! Που να μην προλάβαινα να το γράψω!

Τι ακριβώς μπορεί να έχω παρανοήσει?
Φυσικά και δεν έχω δει ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις του, ούτε οι εργαζόμενοι του παίζει να μην τις έχουν δει όλες. Επίσης αλίμονο αν επιλέγαμε χειρουργούς (για όλες τις ειδικότητες) έχοντας δει ΟΛΑ τα περιστατικά τους για να κρίνουμε αν είναι ικανοί και αν... έχουν ethical standards!
Ισχυρίζεσαι ότι γράφουν όλα τα περισταστικά του ξεκάθαρα στο YT ότι οι ασθενείς παίρνουν φιναστερίδη?

Για το κομμάτι της προκατάλειψης - Σίγουρα, όλοι οι άνθρωποι έχουμε μια μορφή bias, απλά οι περισσότεροι δεν το αντιλαμβανόμαστε. Απο πλευράς μου απλά γνωρίζω πάρα πολύ καλά πως λειτουργούν πολλοί γιατροι (έχοντας συγγενείς και πολύ καλους φίλους γιατρούς). Αυτό που λέω για τον Lorenzo δεν ειναι απαραίτητα για όλους μεμπτό, γράφω απλά πως το να μην το λέει ξεκάθαρα μειώνει την αξία των αποτελεσμάτων του.

Τώρα αν είμαι ανταγωνιστής, όντας γραμμενος σε καραφλοφορουμς από το 2014-2015 για να ενημερωθώ, το θεωρώ αστείο να το απαντήσω :)

Φάρμακα για υπερπλασία του προστάτη που συμπτωματικά και ως side effect βρέθηκε ότι βοηθούν στην τριχόπτωση, μαζί με το πακετάκι του χημικού ευνουχισμού, αρνούμαι να πάρω. Όταν και αν βγει θεραπεία στοχευμένη για την ΑΑ, θα είμαι σίγουρα διατεθείμενος να την δοκιμάσω.

Διαφωνείς ότι κάνει cherry picking - οκ, όχι τόσο εύκολο αποδειχθεί.
Διαφωνείς ότι αρνείται να δουλέψει σε περιπτώσεις χωρίς φιναστεριδη? Αυτος (και προφανως εσυ) θεωρεις ότι ολες ή σχεδον ολες οι περιπτώσεις δεν θα πάνε καλά λόγω εξελιξης της ΑΑ. Άποψη του/σου. Υπάρχουν αναρίθμητες περιπτώσεις ανθρώπων που δεν χρησιμοποιήσαν ποτέ αντιανδρογόνα, και προχώρησαν σε μια και δυο ΜΜ στρατηγικά. Δεν είχαν όλοι την ιδια εξελιξη, ουτε φυσικα όλοι τις ιδιες προσδοκίες. Προσωπικά εχω παρα πολυ ρεαλιστικές προσδοκίες. Ελπίζω, από οσα εχω δει και διαβάσει, πως με μια καλή διαχείριση, timing (και τύχη), 2 ΜΜ θα μπορούσαν να με καλύψουν για πολλά χρόνια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vdupa

Well-Known Member
Φάρμακα για υπερπλασία του προστάτη που συμπτωματικά και ως side effect βρέθηκε ότι βοηθούν στην τριχόπτωση, μαζί με το πακετάκι του χημικού ευνουχισμού, αρνούμαι να πάρω. Όταν και αν βγει θεραπεία στοχευμένη για την ΑΑ, θα είμαι σίγουρα διατεθείμενος να την δοκιμάσω.
Ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία θεραπεία (για οποιαδήποτε πάθηση) είναι που βγήκε από σπόντα (ως side effect)

Ρωτησα για πλάκα το Chatgpt :D

Η ανακάλυψη φαρμακευτικών ιδιοτήτων κατά τυχαίο τρόπο (στην περίπτωση που αναφέρεστε στις παρενεργειακές δράσεις φαρμάκων) είναι μία από τις πολλές μεθόδους που χρησιμοποιούνται στη φαρμακευτική έρευνα.

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι η φαρμακευτική έρευνα και ανάπτυξη απαιτούν πολλές δοκιμές και αξιολογήσεις πριν από την εγκρισή τους για κλινική χρήση. Οι παρενεργειακές δράσεις, αν εντοπιστούν, μπορούν να αξιοποιηθούν για την ανάπτυξη νέων φαρμάκων για διαφορετικές θεραπευτικές εφαρμογές.


Πιθανότατα και το νεο φάρμακο για την καράφλα θα έρθει πάλι από κάποια παρενέργεια άλλου φαρμάκου.

Ο χημικός ευνουχισμός είναι εντελώς αβάσιμος σύμφωνα με τα επιστημονικά δεδομένα. Νομίζω το γνωρίζεις και ο ίδιος. Οι περισσότεροι δεν θα καταλάβουν κάν οτι παίρνουν κάποιο φάρμακο.

Θα τολμήσω να πω ότι το δικό σου bias (αφού θα συμφωνήσω ότι όλοι έχουμε από ένα) αντλείται από την άρνηση σου για φαρμακευτική αγωγή (ή μπορεί και από το κόστος μιας επέμβασης στους κορυφαίους, οι οποίοι δεν αναλαμβάνουν χωρίς φινα), οπότε εδώ μπαίνει η γνωστική ασυμφωνία (στην οποία όλοι λίγο πολύ είμαστε θύματα της) της ενίσχυσης της μιας πλευράς (παίρνουμε θέση υπέρ μιας πλευράς) ώστε να ανταπεξέλθουμε στο εσωτερικό μας conflict και να αποφύγουμε το εξαντλητικό ψυχικά 50-50.
Οπότε ο Λορέντζο μετατρέπεται σε cult (με την αρνητική έννοια) για εσένα...ή για κάποιον άλλον (εμένα πχ όταν και αν θα έχω κάνει μεταμόσχευση σε αυτόν), θα γίνει ο θεός του.

σορρυ για τις πολλές παρενθέσεις.
 

LostUser

Active Member
@Vdupa είναι μια πολύ καλή συζήτηση, αλλά σίγουρα δεν θα πρέπει να την κάνουμε σε αυτο το thread. Ας μείνουμε στο debate ότι οι ''κορυφαίοι" αναλαμβάνουν μόνο με φίνα. Ισχύει πράγματι κάτι τέτοιο? (ειλικρινής ερώτηση, δεν γνωρίζω). Την ιδια περίοδο πάντως που ρώτησα Lorenzo, ο Erdogan μου είπε πως αναλαμβάνει. Δεν θεωρείται από τους "κορυφαίους" ο συγκεκριμένος? (και πάλι ειλικρινής απορία)
 

Vdupa

Well-Known Member
Για τον ερντογαν δεν γνωρίζω τι παίζει τελευταία. Πλέον πάντως δεν ακούγονται καλά λόγια. Οι υπόλοιποι Ισπανοί (Couto, Freitas) ίσως είναι πιο αυστηροί από τον Λορέντζο στο θέμα φίνα. Ο Λορέντζο σε κάποιους δεν δίνει ή προτείνει low dose.
Σε μένα λόγω ντουπα πρότεινε κανονικά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα στο φορουμ,

Μετά απο αρκετά χρόνια αποχής, έχοντας φτάσει σε μια πιο ώριμη ηλικία για ΜΜ, έχω ξεκινήσει ξανά αναζήτησεις για κλινικές/γιατρούς κτλπ.

Δεν γνωρίζω αν έχει ειπωθεί (πιθανώς έχει ειπωθεί επανειλημμένως), αλλά ο Lorenzo αναλαμβάνει υποθέσεις σχεδόν πάντοτε μαζί με φιναστερίδη. Τα αποτελέσματα του, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων (με εξαίρεση πχ λόγω μεγαλύτερης ηλικίας) ειναι boostαρισμένα λόγω φίνας. Το λέω από προσωπική εμπειρία καθώς ήταν κατηγορηματικά αντίθετος να με αναλάβει χωρίς φναστερίδη (31 ετών, NW 4-5). Επειδή γνωρίζω και θυμάμαι το κύμα cult λατρείας προς τον Lorenzo σε αυτό το forum, δεν λέω ότι δεν ειναι ικανός χειρούργος, αλλά λέω ότι δεν ειναι στο επίπεδο που παρουσιάζεται εδώ μέσα.

Επίσης, κάτι που θεωρώ, χωρίς αυτό να μειώνει την αξία του ως γιατρό, είναι ότι πλέον λόγω φήμης κάνει cherry picking σε μεταμοσχεύσεις. Για να το πω απλοικά, ακόμα και αν κάποιος τον πλήρωνε x2 τα λεφτά να τον αναλάβει, αν θεωρούσε ότι το αποτέλεσμα δεν θα ήταν εντυπωσιακό (προσοχή: εντυπωσιακό, ούτε καν μέτριο/κακο), απλά δεν θα το αναλάμβανε.

Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το συνεκτιμά κανείς κοιτώντας προηγούμενες δουλείες του Lorenzo.

Αγαπητέ η λογική του Λορένζο είναι απλή. Αναλαμβάνει μόνο περιπτώσεις που η ΑΑ είναι σταθεροποιημένη λόγω φαρμάκων ή λόγω ηλικίας. Εξαίρεση αποτελούν μόνο περιπτώσεις μέτριας ΑΑ με καλή δότρια. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Αυτό το έκανε από την αρχή της καριέρας του δεν το κάνει επιλεκτικά τώρα. Όπως ξέρεις (ή δεν ξέρεις) στην δική μου περίπτωση δεν πρότεινε καν φίνα λόγω σταθεροποιημένης ΑΑ (ηλικία) και επειδή οριακά τα κουκιά έβγαιναν και παρόλο που η φίνα θα μου έδινε ένα boost στο crown που είχα ένα μικρό πρόβλημα.

Ως προς το cherry picking ισχύει το ίδιο. Δουλεύει όλα τα NW αρκεί να υπάρχει σταθεροποιημένη ΑΑ. Επειδή ανέφερες για πληρωμή x2, το κριτηριό του είναι το μακροπρόθεσμο ισοζύγιο λήπτριας/δότριας. Αν δεν βγαίνει (σύμφωνα με την δική του εμπειρία) απλά δεν σε αναλαμβάνει, αν βγαίνει, ακόμα και αν είσαι δύσκολη περίπτωση και το αποτέλεσμα δεν είναι εντυπωσιακό σε αναλαμβάνει. Εξάλλου και σε μέλη που έχει χειρουργήσει και στα βιντεό του έχει πολλά αποτελέσματα που δεν είναι εντυπωσιακά.
 

Kostas97

Well-Known Member
Τελικά το cult είναι πολύ μεγαλύτερο από οσο φανταζόμουν! Που να μην προλάβαινα να το γράψω!

Τι ακριβώς μπορεί να έχω παρανοήσει?
Φυσικά και δεν έχω δει ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις του, ούτε οι εργαζόμενοι του παίζει να μην τις έχουν δει όλες. Επίσης αλίμονο αν επιλέγαμε χειρουργούς (για όλες τις ειδικότητες) έχοντας δει ΟΛΑ τα περιστατικά τους για να κρίνουμε αν είναι ικανοί και αν... έχουν ethical standards!
Ισχυρίζεσαι ότι γράφουν όλα τα περισταστικά του ξεκάθαρα στο YT ότι οι ασθενείς παίρνουν φιναστερίδη?

Για το κομμάτι της προκατάλειψης - Σίγουρα, όλοι οι άνθρωποι έχουμε μια μορφή bias, απλά οι περισσότεροι δεν το αντιλαμβανόμαστε. Απο πλευράς μου απλά γνωρίζω πάρα πολύ καλά πως λειτουργούν πολλοί γιατροι (έχοντας συγγενείς και πολύ καλους φίλους γιατρούς). Αυτό που λέω για τον Lorenzo δεν ειναι απαραίτητα για όλους μεμπτό, γράφω απλά πως το να μην το λέει ξεκάθαρα μειώνει την αξία των αποτελεσμάτων του.

Τώρα αν είμαι ανταγωνιστής, όντας γραμμενος σε καραφλοφορουμς από το 2014-2015 για να ενημερωθώ, το θεωρώ αστείο να το απαντήσω :)

Φάρμακα για υπερπλασία του προστάτη που συμπτωματικά και ως side effect βρέθηκε ότι βοηθούν στην τριχόπτωση, μαζί με το πακετάκι του χημικού ευνουχισμού, αρνούμαι να πάρω. Όταν και αν βγει θεραπεία στοχευμένη για την ΑΑ, θα είμαι σίγουρα διατεθείμενος να την δοκιμάσω.

Διαφωνείς ότι κάνει cherry picking - οκ, όχι τόσο εύκολο αποδειχθεί.
Διαφωνείς ότι αρνείται να δουλέψει σε περιπτώσεις χωρίς φιναστεριδη? Αυτος (και προφανως εσυ) θεωρεις ότι ολες ή σχεδον ολες οι περιπτώσεις δεν θα πάνε καλά λόγω εξελιξης της ΑΑ. Άποψη του/σου. Υπάρχουν αναρίθμητες περιπτώσεις ανθρώπων που δεν χρησιμοποιήσαν ποτέ αντιανδρογόνα, και προχώρησαν σε μια και δυο ΜΜ στρατηγικά. Δεν είχαν όλοι την ιδια εξελιξη, ουτε φυσικα όλοι τις ιδιες προσδοκίες. Προσωπικά εχω παρα πολυ ρεαλιστικές προσδοκίες. Ελπίζω, από οσα εχω δει και διαβάσει, πως με μια καλή διαχείριση, timing (και τύχη), 2 ΜΜ θα μπορούσαν να με καλύψουν για πολλά χρόνια.
Καλησπερα, αν κανεις εναν κοπο να δεις 5 6 περιστατικα Λορενζο στο youtube θα δεις οτι σε ολα στην περιγραφη αναφερει ιστορικο/αν παιρνει φινα κλπ.

Ως προς το γεγονος οτι ως side effect βρεθηκε οτι βοηθα στην τριχοπτωση πως ακριβως το εννοεις;
Και η βαρυτητα ανακαλυφθηκε με την πτωση ενος μηλου απο ενα δεντρο... Η πενικιλινη απο την πρασινη μουχλα. Γνωριζαν μεχρι τοτε οτι στη DHT οφειλοταν η απωλεια μαλλιων; Μαλλον θες να πεις οτι απο side effect ανακαλυφθηκαν τα αιτια της τριχοπτωσης. Ετσι αφου η χημικη ουσια που βοηθουσε στη μειωση ηταν η φιναστεριδη μετα απο ερευνες βρηκαν οτι το 1mg ειναι το ιδανικο.

Οσο λογικη εχει η προταση του "χημικου ευνοχισμου" τοσο εχει και οτι οι καραφλες εχουν παραπανω τεστο για αυτο χανουν μαλλια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LostUser

Active Member
@CVIAL βέβαια θυμάμαι την δική σου περίπτωση. Ήταν κάπου στο 2015-2016 η πρώτη αν θυμάμα καλά και ουσιαστικά από εσένα έμαθα αρχικά για τον Lorenzo και την δουλειά του.

Στα email που ανταλλάξαμε έγραψε πράγματι αυτό που είπες. Ο γιατρός θέλει να δουλεύει σε σταθεροποιημένες καταστάσεις, είτε αυτό έχει γίνει λόγω φινας είτε λόγω ηλικίας (για αυτό και το θεώρησα μια μορφή cherry picking).

Επίσης, όπως μου έγραψε, είναι της σχολής πως η AA δεν λύνεται με ΜΜ μόνο αλλά με ΜΜ+φαρμακευτική αγωγή. Εκεί είναι που διαφωνώ με τον γιατρό. Προσωπικά, απογοητεύτηκα γιατί μου δείχνει μια μηδενική ανοχή σε "ρίσκο" ενώ θα πίστευα ότι ενας γιατρός του βεληνεκούς και της εμπειρίας του θα το επισήμαινε μεν, θα προχωρούσε δε. Για εμένα, εκεί είναι η ουσία της εμπειρίας, σε όλες τις πτυχές της διαχείρισης του ρίσκου. Αν όλοι οι (ικανοί) χειρούργοι είχαν 0 ανοχή σε ρίσκο τα πράγματα θα ήταν πολύ σκούρα για όλους μας.

Όπως του έγραψα, συνειδητά γνωρίζω ότι μπορεί να υπάρχει ένα progression αλλά είναι ρίσκο που εγώ προσωπικά είμαι διατεθειμένος να πάρω => θα έπρεπε να με αναλάβει αν πληρώ τα standards (κατάσταση δότριας, ιατρικά θέματα κτλπ). Και ειλικρινά μιλώντας, πέραν του οικονομικού ας μην γελιόμαστε, δεν υπάρχει κάποιο ρισκο σε θέμα υγείας. Τα μονα πράγματα at stake είναι τα λεφτά μας+η φήμη του γιατρού.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά ένας ασθενής με μη σταθεροποιημένη ΑΑ που θέλει να κάνει να κάνει μμ μόνο με FUE είναι ένα πολύ δύσκολο πρόβλημα που πολλές φορές δεν λύνεται. Έχω παραστεί σε 200cons με τον Λορενζο και έχω δει live την αντιμετώπιση του. Είναι πολύ διαφορετική από τα email γιατί βλέπει πλέον ένα κεφάλι σε λεπτομέρεια. Μου έχουν τύχει και περιπτώσεις που έχει αναλάβει 35ρηδες χωρίς καθόλου φίνα αλλά το ισοζύγιο δότριας/λήπτριας λόγω ειδικών χαρακτηριστικών ήταν θετικό. Ακόμα και σε ανθρώπους που είχε απορρίψει με email. Ως εκ τούτου η απάντηση είναι ότι γενικά θέλει να είναι σαφής, με την έννοια ότι "το μπορεί να υπάρχει ένα progression", είναι γκρίζα περιοχή που μπορεί να οδηγήσει σε αντιδικίες ακόμα και για το αποτέλεσμα της μμ (μην ξεχνάς ότι αυτός που έχει ένα πρόβλημα δεν είναι σχεδόν ποτέ αντικειμενικός κριτής ακόμα και δηλώνει έτσι), αλλά αν δει ότι τον παίρνει, δηλαδή αντιμετωπίζει μια προβλέψιμη κατάσταση, το επιχειρεί και χωρίς φάρμακα. Τέλος, να συμπληρώσω ότι αυτό που είναι επίσης at stake είναι ένας μη ικανοποιημένος ασθενής.
 
Μπλουζα