Συζήτηση γύρω από τις βασικές αρχές μμ

Panos1982

Well-Known Member
Συμφωνώ με αυτό.
Είναι αυτό που λέει και ο Έρντο στο πιο κάτω βίντεο που εξηγεί και τη σημαντικότητα της φιναστερίδης, και πως επηρεάζεται η φύτρωση σε μια ΜΜ, εαν το ποσοστό των grafts (που πάρθηκαν από τη δότρια) που βρίσκονται σε τελογενή φάση ή σε miniaturization είναι υψηλό.
(Ενεργοποιήστε τους υπότιτλους γιατί αλλιώς δε βγάζετε άκρη τι λέει)


Πολυ καλο βιντεο δε το ειχα δει.
Εξηγει πολυ απλα την λειτουργία για όσους δε την γνωριζουν.

Ωστοσο γιαυτό εχω παψει να μιλαω κατα της φιναστεριδης πλεον.
Παρ ολο που ειμαι εντελως κατα,
Κ επειδη θα εχω 2 γιους αν στο μελλον εχουν ΑΑ η φινα θα απαγορευεται δια ροπαλου ,
Κατανοώ τα ωφελη της στο μαλλι και οτι σε καποιους ασθενείς ειναι κατι παραπανω απο αναγκαια κ ισως εντελως απαραιτητη για την επιτυχία μιας μμ οποτε παω πασο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Πολυ καλο βιντεο δε το ειχα δει.
Εξηγει πολυ απλα την λειτουργία για όσους δε την γνωριζουν.

Ωστοσο γιαυτό εχω παψει να μιλαω κατα της φιναστεριδης πλεον.
Παρ ολο που ειμαι εντελως κατα,
Κ επειδη θα εχω 2 γιους αν στο μελλον εχουν ΑΑ η φινα θα απαγορευεται δια ροπαλου ,
Κατανοώ τα ωφελη της στο μαλλι και οτι σε καποιους ασθενείς ειναι κατι παραπανω απο αναγκαια κ ισως εντελως απαραιτητη για την επιτυχία μιας μμ οποτε παω πασο.
Σωστός για ακόμη μια φορά!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολυ καλο βιντεο δε το ειχα δει.
Εξηγει πολυ απλα την λειτουργία για όσους δε την γνωριζουν.

Ωστοσο γιαυτό εχω παψει να μιλαω κατα της φιναστεριδης πλεον.
Παρ ολο που ειμαι εντελως κατα,
Κ επειδη θα εχω 2 γιους αν στο μελλον εχουν ΑΑ η φινα θα απαγορευεται δια ροπαλου ,
Κατανοώ τα ωφελη της στο μαλλι και οτι σε καποιους ασθενείς ειναι κατι παραπανω απο αναγκαια κ ισως εντελως απαραιτητη για την επιτυχία μιας μμ οποτε παω πασο.

Το καλύτερο θα ήταν να τους αφήσεις να αποφασίσουν μόνοι τους αφού πρώτα τους ενημερώσεις με αντικειμενικό τρόπο εξηγώντας τους τα υπέρ και τα κατά. Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι έχεις μια 20-25ετια τουλάχιστον μέχρι να τεθεί το δίλλημα (μακάρι να μην τεθεί) έχεις καιρό μπροστά σου (και πιθανότατα επιλογές).
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Μια και εγώ έχω 2 γιούς,θα ήθελα να προσθέσω πως ακόμα δεν έχει φτάσει η σκέψη μου μέχρι εκεί.
Έχει πάλι πολλές παραμέτρους το θέμα.
Σε τι ηλικία θα ξεκινήσουν αν ξεκινήσουν.
20?30?40?
Μέχρι τότε θα παρακολουθούμε τις εξελίξεις και όταν φτάσει η στιγμή θα το δούμε.
Άλλωστε τη φίνα άλλη μια 10ετια τη βλέπω σίγουρα να υπαρχει,το θέμα είναι οι μμ που θα έχουν φτάσει.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Προσωπική ταπεινή μου άποψη:
Όποιος έχει καταληκτικό γενετικά στάδιο NW4 και άνω, χρειάζεται όπωσδηποτε μια ισόβια φόρμουλα συντήρησης των μαλλιών του, είτε αυτή είναι φίνα φουλ δόση, φίνα χαμηλή δόση, τοπική φίνα (με αμφίβολα και προσωρινά αποτελέσματα), ντούτα και ότι καθεξής.
Είναι trade-off το τι θα αποφασίσει τελικά ο καθένας αξιολογώντας τα υπερ και τα κατα, με βάση πάντα και το ρυθμό εξέλιξης της ΑΑ πάνω του π.χ. προοδευτική ΑΑ, επιθετική ΑΑ.
 

dlazaros

Well-Known Member
Πολυ καλο βιντεο δε το ειχα δει.
Εξηγει πολυ απλα την λειτουργία για όσους δε την γνωριζουν.

Ωστοσο γιαυτό εχω παψει να μιλαω κατα της φιναστεριδης πλεον.
Παρ ολο που ειμαι εντελως κατα,
Κ επειδη θα εχω 2 γιους αν στο μελλον εχουν ΑΑ η φινα θα απαγορευεται δια ροπαλου ,
Κατανοώ τα ωφελη της στο μαλλι και οτι σε καποιους ασθενείς ειναι κατι παραπανω απο αναγκαια κ ισως εντελως απαραιτητη για την επιτυχία μιας μμ οποτε παω πασο.
Φρόντισε να τους ενημερώσεις επίσης που να βάζουν το πουλί τους για να μην πάθουν καμία προστατίτιδα και χρειαστούν φίνα...
Άποψη μου είναι να τους παρουσιάζεις όλες τις επιλογές με τα υπέρ και τα κατά και να κάνουν δικές τους επιλογές. Η ασθένεια πολλές φορές επιλέγει την θεραπεία και σπάνια υπάρχει επιλογή εκ του πρότερου. Είναι σαν να λες δεν θα κάνω ποτέ πλαστική μύτης πριν την σπάσεις σε 5 σημεία μετά από τροχαίο.
 

Κουρσαρος

Presicion turbo
Φρόντισε να τους ενημερώσεις επίσης που να βάζουν το πουλί τους για να μην πάθουν καμία προστατίτιδα και χρειαστούν φίνα...
Άποψη μου είναι να τους παρουσιάζεις όλες τις επιλογές με τα υπέρ και τα κατά και να κάνουν δικές τους επιλογές. Η ασθένεια πολλές φορές επιλέγει την θεραπεία και σπάνια υπάρχει επιλογή εκ του πρότερου. Είναι σαν να λες δεν θα κάνω ποτέ πλαστική μύτης πριν την σπάσεις σε 5 σημεία μετά από τροχαίο.
Εγώ έχω προστατιτιδα και δεν με έδωσε φίνα. Μόνο αντιβίωση
 

dlazaros

Well-Known Member
Εγώ έχω προστατιτιδα και δεν με έδωσε φίνα. Μόνο αντιβίωση
Είναι μεγάλη δυσκολία η ατιμη για να φύγει. Μου είχαν δώσει 3 αντιβιωσεις για 3 μήνες και πάλι δεν την γλύτωσε ο προστάτης την φλεγμονή. Μόνο μετά από μήνες όταν έπρεπε να πηγαίνω 10 φορές τουαλέτα κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά.
 

Κουρσαρος

Presicion turbo
Είναι μεγάλη δυσκολία η ατιμη για να φύγει. Μου είχαν δώσει 3 αντιβιωσεις για 3 μήνες και πάλι δεν την γλύτωσε ο προστάτης την φλεγμονή. Μόνο μετά από μήνες όταν έπρεπε να πηγαίνω 10 φορές τουαλέτα κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά.
Το γνωρίζω έρχεται και φεύγει. Πώς τα κατάφερες με φίνα
 

Kostas97

Well-Known Member
Πολυ καλο βιντεο δε το ειχα δει.
Εξηγει πολυ απλα την λειτουργία για όσους δε την γνωριζουν.

Ωστοσο γιαυτό εχω παψει να μιλαω κατα της φιναστεριδης πλεον.
Παρ ολο που ειμαι εντελως κατα,
Κ επειδη θα εχω 2 γιους αν στο μελλον εχουν ΑΑ η φινα θα απαγορευεται δια ροπαλου ,
Κατανοώ τα ωφελη της στο μαλλι και οτι σε καποιους ασθενείς ειναι κατι παραπανω απο αναγκαια κ ισως εντελως απαραιτητη για την επιτυχία μιας μμ οποτε παω πασο.
και αν ανηκουν σε αυτη την κατηγορια :rolleyes:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Το καλύτερο θα ήταν να τους αφήσεις να αποφασίσουν μόνοι τους αφού πρώτα τους ενημερώσεις με αντικειμενικό τρόπο εξηγώντας τους τα υπέρ και τα κατά. Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι έχεις μια 20-25ετια τουλάχιστον μέχρι να τεθεί το δίλλημα (μακάρι να μην τεθεί) έχεις καιρό μπροστά σου (και πιθανότατα επιλογές).

Ας ελπισουμε οτι δεν θα χρειαστεί να ασχοληθω.
Αν χρειαστει ας ελπισουμε οτι θα υπαρχει εξελιξη στο επιπεδο αντιμετωπισης και δεν θα χρειαστει να μπουν σε τετοια δειλληματα.

Στο υποκειμενικό σεναριο οτι θα συνεβαινε αυτο σημερα για μενα ειναι ολα ξεκαθαρα και υπαρχει μονο ενας δρομος, αποφυγη του φαρμακου με καθε κοστος, γιατι ο μπαμπας ξερει αλλο μονοπατι :)
 

Gianney

Well-Known Member
Ας ελπισουμε οτι δεν θα χρειαστεί να ασχοληθω.
Αν χρειαστει ας ελπισουμε οτι θα υπαρχει εξελιξη στο επιπεδο αντιμετωπισης και δεν θα χρειαστει να μπουν σε τετοια δειλληματα.

Στο υποκειμενικό σεναριο οτι θα συνεβαινε αυτο σημερα για μενα ειναι ολα ξεκαθαρα και υπαρχει μονο ενας δρομος, αποφυγη του φαρμακου με καθε κοστος, γιατι ο μπαμπας ξερει αλλο μονοπατι :)
Εσύ Πάνο γιατί το πήρες το φάρμακο με τέτοιο μάτι;
 

Kostas97

Well-Known Member
Παντως εγω θεωρω πως αν καποιος ενδιαφερεται για το μαλλι και ιδιαιτερα οπταν η τριχοπτωση ξεκινα σε ηλικιες μικρες (στα 20) το ζορι που θα τραβηξει χανοντας τα και βιωνοντας αυτη την απωλεια ειναι πολυ μεγαλο... σε βαθμο που η φινα μοιαζει μοναδικη επιλογη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ας ελπισουμε οτι δεν θα χρειαστεί να ασχοληθω.
Αν χρειαστει ας ελπισουμε οτι θα υπαρχει εξελιξη στο επιπεδο αντιμετωπισης και δεν θα χρειαστει να μπουν σε τετοια δειλληματα.

Στο υποκειμενικό σεναριο οτι θα συνεβαινε αυτο σημερα για μενα ειναι ολα ξεκαθαρα και υπαρχει μονο ενας δρομος, αποφυγη του φαρμακου με καθε κοστος, γιατι ο μπαμπας ξερει αλλο μονοπατι :)

Καλά τα μονοπάτια του μπαμπά είναι γνωστά, το θέμα είναι να θέλει να τα ακολουθήσει και ο υιός.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Χμ νομίζω παλιά ναι και λόγω επίμονων sides το έκοψε.Αλλα αν θέλει ας μας εξηγήσει ξανά την άποψη του

Μην το σπαμάρουμε το νήμα, έχουν ξαναγραφτεί ας δώσουμε το Λίνκ από το thread
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick1313

Member
Πολυ καλο βιντεο δε το ειχα δει.
Εξηγει πολυ απλα την λειτουργία για όσους δε την γνωριζουν.

Ωστοσο γιαυτό εχω παψει να μιλαω κατα της φιναστεριδης πλεον.
Παρ ολο που ειμαι εντελως κατα,
Κ επειδη θα εχω 2 γιους αν στο μελλον εχουν ΑΑ η φινα θα απαγορευεται δια ροπαλου ,
Κατανοώ τα ωφελη της στο μαλλι και οτι σε καποιους ασθενείς ειναι κατι παραπανω απο αναγκαια κ ισως εντελως απαραιτητη για την επιτυχία μιας μμ οποτε παω πασο.
τι κακο κανει η φινα σε καποιον που ξεκινησε μετα τα 24 και δεν εχει δει παρενεργειες?
 

giannis1991

Well-Known Member
@Panos1982 Μην αγχώνεσαι τα πεθερικά μας θα μας σώσουν φίλε...Αν κάνω και εγώ κάνα γιο βλέπω να μας κοροϊδεύουν και να μας λένε καραφλες τα παιδιά μας
...Και επειδή ξέρεις το μνημονικό μου θυμάμαι μια ατάκα που είχες γράψει για τον πατέρα σου αναφερόμενος στη μάνα σου που της είπε"Μην τον κανακευεις μωρέ μεγάλωσε πια εδώ του έπεσαν τα μαλλιά!" Ή κάπως έτσι τέλος πάντων!
Στο θέμα μας τώρα Πάνο καλά κάνεις και δεν αποτρέπεις τον κόσμο από φίνα γιατί εσύ είσαι ένα φαινόμενο μοναδικό σε όλα και δεν θα έπρεπε να αποτελεί παράδειγμα προς ακολουθία...
Ένα μόνο θα πω για την περίπτωσή σου ...Στο κεφάλι σου ροχαλα ρίχνεις μποστάνι βγαίνει...
 
Μπλουζα