Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρας

Hairboost

Member
Επιμέλεια: Γιάννης Δεβετζόγλου, [email protected]

Ακόμη και ένα χρόνο μετά τη διακοπή του φαρμάκου «φιναστερίδη» για τη φαλάκρα διαρκούν οι ανεπιθύμητες ενέργειες. Οι συχνότερες είναι η στυτική δυσλειτουργία, η μειωμένη ερωτική διάθεση και η πρόωρη εκσπερμάτωση.

Σύμφωνα με τον δρ Michael Irwing από την ιατρική σχολή George Washington στις ΗΠΑ, «το φάρμακο που περιέχει ως δραστική ουσία τη φιναστερίδη έχει επίδραση όχι μόνο στις ορμόνες, αλλά και τις δομές του εγκεφάλου, μεταξύ των οποίων βρίσκονται και αυτές που δημιουργούν τη σεξουαλική διάθεση και καλή λειτουργία».

Συγκεκριμένα, η φιναστερίδη δρα αναστέλλοντας ένα ένζυμο που μετατρέπει την τεστοστερόνη -η οποία ευθύνεται για την τριχόπτωση- σε διϋδροτεστοστερόνη.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της μελέτης, το 94% των ατόμων που λάμβαναν την αγωγή είχε συμπτώματα μειωμένης σεξουαλικής διάθεσης, το 92% μειωμένο λειτουργικό αντανακλαστικό, το 69% δεν ικανοποιούνταν από την κορύφωση και το 92% είχε στυτική δυσλειτουργία.

Οι ειδικοί επισημαίνουν πως «δεν υπάρχει θεραπεία για όλες αυτές τις σεξουαλικές δυσκολίες που προκαλεί το φάρμακο της τριχόπτωσης και όσοι θα ήθελαν να το λάβουν θα πρέπει να το ξανασκεφτούν...».

Η μελέτη δημοσιεύτηκε στην επιστημονική επιθεώρηση Journal of Sexual Medicine, ενώ παρόμοια αποτελέσματα είχε και σύνοψη μελετών που είχε δημοσιευτεί προσφάτως.

http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pid=8&ct=1&articleID=11772&la=1
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ε.Α.

New Member
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

Έτοιμος ήμουνα να ανοίξω θέμα αλλά με πρόλαβες.

Ο τίτλος θα έπρεπε να είναι: "Ανακαλύφθηκε η Αμερική!"...ή καλύτερα "Οι αρκούδες χέζουν στο δάσος!"

Απίστευτο πραγματικά..μένω άφωνος..
 

ΚΩΝ/ΝΟΣ

New Member
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

θυμαμαι ότι καποιος αναλαβε μια πρωτοβουλια να μίλησει με την αντιπροσωπεια της merc στην ελλάδα για αυτο το θέμα αλλά δεν μάθαμε τη έγινε
 
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

τα ποσοστα ειναι πολυ μεγαλα 92 - 94%, απλα τρομακτικο μαλλον το 2% δεν παρουσιαζει παρενεργειες....
 

Άκης

Administrator
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

$$$ είπε:
η merc δίνει μονο 2%... ? είναι απλά αλήτες :-X

Hairboost είπε:
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της μελέτης, το 94% των ατόμων που λάμβαναν την αγωγή είχε συμπτώματα μειωμένης σεξουαλικής διάθεσης, το 92% μειωμένο λειτουργικό αντανακλαστικό, το 69% δεν ικανοποιούνταν από την κορύφωση και το 92% είχε στυτική δυσλειτουργία.
Το είχα αναφέρει και εγώ παλιότερα, ότι σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στο νετ, τελικά όλοι -σχεδόν- παρατηρούν sides στην αρχή.
Ωστόσο, δεν διευκρινίζει το άρθρο, αν αναφέρεται σε όσους ξεκίνησαν ή σε όσους το συνέχισαν για μήνες.
Μπορεί η μερκ να αναφέρει ως 2% σε όσους επέμεναν τα sides και όχι στην αρχή.


Hairboost είπε:
το φάρμακο που περιέχει ως δραστική ουσία τη φιναστερίδη έχει επίδραση όχι μόνο στις ορμόνες, αλλά και τις δομές του εγκεφάλου
Πιθανών εδώ να οφείλεται το φαινόμενο "Brain Fog".
 

Hairboost

Member
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

Aκη καλησπερα, για την ευαισθησια του πεους και την προωρη εξπερματωση τι γνωριζεις ?
 

badday

New Member
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

καμια αξιοπιστια του αρθρου που εχει ως πηγη το διαδικτυο γενικοτερα. Δεν αναφερει τιποτα σχετικα με την μελετη ..απλα πεταει καποια νουμερα.
 

Adriano

Well-Known Member
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

Ρε παιδιά έλεος με την φιναστερίδη.Χαλαρώστε..Δεν υπήρχε περίπτωση να μας άφηναν οι γιατροί να την παίρνουμε αν ήταν τόσο κακή για εμάς...Και στο φινάλε τα sides είναι και θέμα ψυχολογίας κατ'εμέ...Εγώ προσωπικά όταν τα βρήκα με την κοπέλα μου επί 2 βδομάδες κάθε μέρα και με σπέρμα full..(Μετά αραίωσαν οι συνευρέσεις μας γιατί παραλίγο να τον πιάσουμε τον γιο..χαχα!!!!).To θέμα στην όλη ιστορία είναι και η διατροφή.Το σπέρμα δεν χαλάει μόνο από την φίνα.Χαλάει και από την κακή ζωή.Συνιστώ ψυχραιμία.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

Adriano είπε:
Ρε παιδιά έλεος με την φιναστερίδη.Χαλαρώστε..Δεν υπήρχε περίπτωση να μας άφηναν οι γιατροί να την παίρνουμε αν ήταν τόσο κακή για εμάς...Και στο φινάλε τα sides είναι και θέμα ψυχολογίας κατ'εμέ...Εγώ προσωπικά όταν τα βρήκα με την κοπέλα μου επί 2 βδομάδες κάθε μέρα και με σπέρμα full..(Μετά αραίωσαν οι συνευρέσεις μας γιατί παραλίγο να τον πιάσουμε τον γιο..χαχα!!!!).To θέμα στην όλη ιστορία είναι και η διατροφή.Το σπέρμα δεν χαλάει μόνο από την φίνα.Χαλάει και από την κακή ζωή.Συνιστώ ψυχραιμία.

Εμένα πάντως ο γιατρος μου "απαγορεψε" να παρω φινα. Μαλιστα μου ειπε για ενα φιλο του που δεν του κανει πλεον "κουκου" οπως θα'πρεπε, αφου την αρχισε. Οπως μου το εθεσε το ζητημα ηταν απλο: η θα εχεις μαλλια ή θα γ**** και τα δυο μαζι δυσκολο.
 

Άκης

Administrator
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

Hairboost είπε:
Aκη καλησπερα, για την ευαισθησια του πεους και την προωρη εξπερματωση τι γνωριζεις ?
Τι εννοείς, γενικά ή από την χρήση φινας;

badday είπε:
καμια αξιοπιστια του αρθρου που εχει ως πηγη το διαδικτυο γενικοτερα. Δεν αναφερει τιποτα σχετικα με την μελετη ..απλα πεταει καποια νουμερα.
Υπάρχει σαν είδηση σε μεγάλα ξένα sites (πχ).
Αν δεν κάνω λάθος, πηγή της έρευνας πρέπει να είναι αυτή.

Ωστόσο, ενδιαφέρον έχουν και οι συγκεκριμένες οδηγίες τρίτων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

passenger

Member
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

Δηλαδή για να καταλάβω κ εγώ με το φτωχό μου το μυαλό...

το 92% των ανθρώπων που χρησιμοποιούν φίνα (μιλάμε για εκατομμύρια δλδ) πάσχουν απο στυτική δυσλειτουργία? τη στιγμή μάλιστα που υπάρχουν χρήστες >10χρ ? !!!!!!!!!!!!!!!και δεν έχουν γκρεμίσει όλα αυτά τα εκατομμυρια ανδρών τα κτίρια της μερκ?


Όπως δε πιστεύω τα παραμύθια της μερκ οτί μονο το 2% των χρηστών παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα, άλλο τόσο δε πιστεύω τέτοιες έρευνες που ισχυρίζονται ότι σχεδόν όλοι (το 92%) που κάνουν χρήση έχουν ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα

Γενικά η αλήθεια πρέπει να είναι κάπου στη μέση... :chinscratch
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

Κλινικες παπατζα σε ολον τον κοσμο που κοροιδευουν στεγνα...φαρμακοβιομηχανιες που δεν δισταζουν να μας χαλανε ΚΑΙ την υγεια μας...ψευτικες υποσχεσεις και σκευασματα φυκια για μεταξωτες κορδελες...στημενα σαιτσ και καλα για την σωστη ενημερωση και στην ουσια αβανταρουν συγκεκριμενες κλινικες,μας τα παιρνουν και μας δουλευουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ.... ΕΜΕΙΣ ομως τι κανουμε για ολα αυτα;;;;;
 

Da Bold Gypsy

New Member
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

Ντάξει ναι , μην αγχώνεστε για τα 10 ουίσκια τη βδομάδα που πίνετε , για το ένα πακέτο τσιγάρων την ημέρα που καπνίζετε , ούτε για τις μεταλλαγμένες τροφές που τρώτε από τα σούπερ μάρκετ και τα ταχυφαγεία... Η φιναστερίδη σας φταίει που είστε 30 χρονών και δεν σας κάνει κούκου...
 

Hairboost

Member
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

Hairlosscursed είπε:
Κλινικες παπ@τζα σε ολον τον κοσμο που κοροιδευουν στεγνα...φαρμακοβιομηχανιες που δεν δισταζουν να μας χαλανε ΚΑΙ την υγεια μας...ψευτικες υποσχεσεις και σκευασματα φυκια για μεταξωτες κορδελες...στημενα σαιτσ και καλα για την σωστη ενημερωση και στην ουσια αβανταρουν συγκεκριμενες κλινικες,μας τα παιρνουν και μας δουλευουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ.... ΕΜΕΙΣ ομως τι κανουμε για ολα αυτα;;;;;
τα γραφουμε ολα στα π@π@ρια μας, βρισκουμε μια κοπελιτσα που να μην την νοιαζει το μαλλι μας και συνεχιζουμε
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

Adriano είπε:
Ρε παιδιά έλεος με την φιναστερίδη.Χαλαρώστε..Δεν υπήρχε περίπτωση να μας άφηναν οι γιατροί να την παίρνουμε αν ήταν τόσο κακή για εμάς...Και στο φινάλε τα sides είναι και θέμα ψυχολογίας κατ'εμέ...Εγώ προσωπικά όταν τα βρήκα με την κοπέλα μου επί 2 βδομάδες κάθε μέρα και με σπέρμα full..(Μετά αραίωσαν οι συνευρέσεις μας γιατί παραλίγο να τον πιάσουμε τον γιο..χαχα!!!!).To θέμα στην όλη ιστορία είναι και η διατροφή.Το σπέρμα δεν χαλάει μόνο από την φίνα.Χαλάει και από την κακή ζωή.Συνιστώ ψυχραιμία.
Ποιος είπε ότι οι γιατροί συμφωνούν όλοι για τη χρήση της.δεν πιστεύω να νομίζει κάποιος ότι υπάρχει δερματολογος που να μην γνωρίζει το χάπι.
Δεν είναι όλα ψυχολογικά,εγώ όσο και αν προσπάθησα με αυτοσυγκεντρωση δεν κατάφερα να νεροσω το σπέρμα μου
 

ΚΩΝ/ΝΟΣ

New Member
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

πολύ επιθετικός είσαι da bold gypsy
εσύ γιατί έκοψες την φίνα (έτσι λες στο πρώτο σου μήνυμα)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

xωρις να ειμαι κατα της φινας δεν καταλαβαινω τι θελει να πει ο ποιητης 2% παρενεργειες,δεν ξερω κατα ποσο εχετε διαβασει ολοκληρο αυτο το site,ενα 25% εδω μεσα σταματησε την φινα λογο παρενεργειων ::)
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Στυτική δυσλειτουργία προκαλεί φάρμακο της φαλάκρ

kapamarou είπε:
xωρις να ειμαι κατα της φινας δεν καταλαβαινω τι θελει να πει ο ποιητης 2% παρενεργειες,δεν ξερω κατα ποσο εχετε διαβασει ολοκληρο αυτο το site,ενα 25% εδω μεσα σταματησε την φινα λογο παρενεργειων ::)

μονο 25% ???
φτιαχτε ενα πολλ για να δεις ποσοι την εχουν κοψει.......και πολλοι απ αυτους δε μπαινουν τωρα στο φορουμ....αρα ο αριθμος στο πολλ θα ειναι μικροτερος του κανονικου να εχεις υποψιν.....

απ οτι βλεπω....το 70% την εχει κοψει......και εμεις οι υπολοιποι που συνεχιζουμε....παρατηρουμε κι εμεις καποιες παρενεργεις....αλλοι λιγοτερες αλλοι περισσοτερες.....
Γενικα πιστευω οτι και το 100% των χρηστων της φινας θα παρατηρησουν παρενεργειες.....απλα σε αλλους ειναι υποφερτες και σε αλλους οχι.....

κι εγω για 1 μησι χρονο δεν ειχα καθολου παρενεργειες σεξουαλικες.....ουτε στο παραμικρο....
η μονη παρενεργεια που ειχα......ηταν οτι γενικα κουραζομουν πιο ευκολα απ οτι πρωτα.....οχι στο σεξ....αλλα γενικα σαν οργανισμος κουραζομουν πιο ευκολα....
 
Μπλουζα