Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

nikos76

Member
Γεια και χαρά σε όλη την παρέα.. ;)

Θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι που έχω σκεφτεί.Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι υλοποιήσιμο.
Απορίπτουμε την μέθοδο που γίνεται με ουλή και κρατάμε μόνο την τρίχα-τρίχα.Νομίζω ότι είναι η FUE αν δεν κάνω λάθος.Αυτή η μέθοδος από ότι έχει διαβάσει είναι η καλύτερη απλά έχει δύο μειονεκτήματα:

1) Είναι πολύ ακριβή και 2) Είναι πολύ πιο χρονοβόρα

Από ότι έχω ρωτήση σε Ελληνική κλινική B...N K...D στοιχίζει 5 ευρω το τριχοθιλάκιο.Δηλαδή για 1000 τριχοθιλάκια μου ζητήσανε 5000 ευρω. Μου είπαν ότι θα πληρώσω 5000 ευρω και θα μου βάλουνε 800 με 1000 τριχοθιλάκια.

Ας υποθέσουμε ότι εγω δεν έχω 5000 ευρω ή 1000 ευρω για να καλύψω όλη την περιοχή μια κι εξω αλλά θέλω να το κάνω σταδιακα. Δηλαδή να πάω και να τους πω..για σας θέλω να βάλω 200 τριχοθιλάκια(πάντα με την μέθοδο τρίχα τρίχα) και να τους δώσω 200Χ5=1000 ευρώ. Μετά από κάποιο καιρό που θα μάζεψω άλλα 1000 ευρω να τους πώ γεια σα παιδιά βάλτε άλλα 200 τριχοθιλάκια.

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο γιατί να δώσω μαζεμένο χρήμα για την μέθοδο τρίχα-τρίχα αφου μπορώ να τις βάζω λίγες λίγες. Με τον τρόπο αυτό θα αποφύγω και τυχόν αποτυχίες του τύπου έδωσα 5000 ευρώ ή 10000 ευρω να βάλω μαλλιά και δεν βγήκε τίποτα..κ.α Αν βάλω 200 τριχοθυλάκια και δεν φυτρώσει κάτι τότε δεν ξαναασχολούμε με αυτούς ή με αυτόν το γιατρό.

Δεν κατάλαβα?Γιατί? Είναι κάποιος που θα του πείς πάρε 1000 ευρω και βάλε μου 200 τριχοθιλάκια και θα σου πει όχι δεν θέλω τα 1000 ευρω σου?Πρέπει να μου δώσεις 5000 το minimum?Πιστεύω και πολλά είναι τα χρήματα..

Παίδες αυτό σκοπεύω να κάνω.Θα βρω ένα καλό δερματολόγο στην Αθήνα που να ασχολείται με την μέθοδο τρίχα-τρίχα και θα καλύπτω σιγά-σιγά τις ακάλυπτες περιχές.Αν δω ότι είμαι ευχαριστημένος και έχω χρήμα θα προχωράω αλλιώς θα περιμένω.
Για πείτε μου κι εσείς την γνώμη σας?Το έχετε σκεφτεί αυτό?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lalakos

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Ρε συ Νίκο σκέψου ότι στην ουσία η μεταμόσχευση είναι ένα χειρουργίο και φυσικά έχουμε να κάνουμε με το κεφάλι σου. Κάθε μεταμόσχευση μπορεί να προκαλέσει και shockless. Πολλά shockless δεν ξέρεις τι μπορουν να προκαλέσουν. Άσε που με 200 τρίχες σε κάθε επέμβαση λίγο ζώρικο να βλέπεις αποτέλεσμα που να σου αρέσει και αν υπολογίσουμε ότι θέλεις και ένα χρόνο μέχρι να δεις τις τρίχες τότε σε βλέπω να φτάνεις τα 80 σου και ακόμα να βάζει... Ναι σίγουρα οι μεταμοσχευσεις σε στάδια είναι κάτι που γίνετε αλλά όχι για 200 τρίχες. Το θέμα δεν ειναι πρακτικό, αλλά αισθητικό... Πιστευω οτι είναι καλύτερο να βρεις τους χρηματικούς πόρους και να προβείς σε μια μεταμόσχευση, παρά 200 - 200.
 

nikos76

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

lalakos είπε:
Ρε συ Νίκο σκέψου ότι στην ουσία η μεταμόσχευση είναι ένα χειρουργίο και φυσικά έχουμε να κάνουμε με το κεφάλι σου. Κάθε μεταμόσχευση μπορεί να προκαλέσει και shockless. Πολλά shockless δεν ξέρεις τι μπορουν να προκαλέσουν. Άσε που με 200 τρίχες σε κάθε επέμβαση λίγο ζώρικο να βλέπεις αποτέλεσμα που να σου αρέσει και αν υπολογίσουμε ότι θέλεις και ένα χρόνο μέχρι να δεις τις τρίχες τότε σε βλέπω να φτάνεις τα 80 σου και ακόμα να βάζει... Ναι σίγουρα οι μεταμοσχευσεις σε στάδια είναι κάτι που γίνετε αλλά όχι για 200 τρίχες. Το θέμα δεν ειναι πρακτικό, αλλά αισθητικό... Πιστευω οτι είναι καλύτερο να βρεις τους χρηματικούς πόρους και να προβείς σε μια μεταμόσχευση, παρά 200 - 200.

Φίλε lalako

To μόνο το οποίο με προβληματίζει είναι τα 'shockless' που αναφέρεις.Φαντάζομαι εννοείς τις παρενέργειες διότι δεν έιμαι και πολύ καλός στα αγγλικά! :)
Γι΄ αυτό και προτιμώ την μέθοδο με την τρίχα-τρίχα διότι από όσο μπορώ να φανταστώ δεν έχει παρενέργιες.Απλά σου πέρνουμε μια μια την τρίχα και στην ξαναβάζουνε.Ενώ η μεθοδος με την ουλή,χωρίς να είμαι ειδικός,φαντάζομαι είναι ποιο επώδυνη.
Τώρα όσο αναφορά τα χρόνια που θα περιμένεις δεν νομίζω ότι θα είναι και τόσα πολλά...εξαρτάται από το πόσο "ακάλυπτο" μέρος θέλει να καλύψει κάποιος! :) Και 5 χρόνια να με πάρει να κάνω μια καλή δουλειά δεν είναι πρόβλημα για μένα...βέβαια δεν αποκλείω να κανω μια μικρή (π.χ 200 τριχοθιλάκεια) να μείνω απόλυτα ικανοποιημένος από τον γιατρό και να προχωρήσω και σε περισότερα.Εγω προσπαθώ να αποφύγω και την 'πατάτα' δηλ. να πληρώσεις ένα σωρό χρήματα και να μην δεις ούτε τρίχα...!!
 

comb

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Φίλε Νίκο, αυτό είναι κάτι που θα μπορούσε να γίνει με κάποιους σημαντικούς όμως περιορισμούς:

α) Αν κανεις τόσο μικρή μεταμόσχευση σε σημεία που ήδη υπάρχουν μαλλιά, πιθανόν να μην μπορείς να κρίνεις κατά πόσο ήταν επιτυχής.

β)Ο χρονικός περιορισμός που ανέφερε ο λαλάκος, συν το γεγόνος οτι μπορεί στη διαρκεια αυτών των 5 ετών να χάσεις και άλλα φυσικά μαλλιά, οπότε το αποτέλεσμα να είναι αμελητέο.

γ) Το βασικότερο: δεν υπάρχει κλινική στην Ελλάδα που να έχει δειξει αξιόπιστα αποτελέσματα στη μεταμόσχευση γενικότερα, πόσο μάλλον στην τεχνική FUE. Η μόνη κλινική που έχει δείξει καλά δειγματα μέχρι στιγμής στην FUE και είναι κοντά μας, είναι η HDC στην Κύπρο, και πάλι με κάποια επιφύλαξη.
 

lalakos

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Ναι το shockless είναι η παρενέργεια που μπορεί να έχεις σε γειτονικά τριχοθυλάκια, να ρίξουν την τρίχα και φυσικά κατά 99% να ξαναβγάλουν μετά μία. Τώρα το σκεπτικό να δοκιμάσεις ένα ιατρό κάνοντας μια μικρή μεταμόσχευση στο εαυτό σου δε λέω μπορεί να σου βγει και σε καλό αλλά και σε κακό. Δεν θέλω να είμαι αρνητικός αλλά πολλά βλέπουν τα ματάκια μας με τους ελληναράδες ιατρούς. Γιαυτό είναι καλύτερο να βλέπεις προηγούμενα χειρουργία άλλων, αλλά θα μου πεις τώρα άντε βρες τους. Το θέμα είναι πως επειδη και τα μοσχεύματα δεν είναι ανεξάντλητα το θέμα μεταμόσχεση θέλει μια πολύυυυυυυυυυυυυυ καλή έρευνα και επένδυση. Σκέψου να χάσεις 200 μοσχέυματα. Θα μου πεις, εε καλά σιγά, μόνο 200. Ναι αλλα ρε φίλε πάρτο εγωιστικά. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ 200 ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΑ αλλά και 1000 ευρώ. Καλύτερα να τα φας εσύ ρε Νίκο.
 

Joda

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

nikos76 αμα πηγαινεις και κανεις μεταμοσχευσεις λιγο λιγο πιο ακριβα θα σου ερθει αν το κανεις μια και εξω γιατι οι κλινικες λενε συνηθως για παραδειγμα στα 1000 τριχοθυλακια το τριχοθυλακιο κανει 5 ευρω,απο 1000 μεχρι 2000 τριχοθυλακιο 4ευρω το τριχοθυλακιο,απο 2000-3000 τριχοθυλακια 3,5 ευρω το τριχοθυλακιο..οσο πιο λιγα βαζεις τοσο πιο ακριβα κοστιζει το τριχοθυλακιο..ειναι προτιμοτερο να μαζεψεις καποια χρηματα και να πας για παραδειγμα σε 3 χρονια για να δεις και αν θα εχει προχωρησει η τριχοπτωση..για ελλαδα η αποψη μου ουτε καν μην το σκεφτεσαι να κανεις κατι εδω γιατι και μαλλια να σου βγουνε μπορει να μην σου αρεσουν γιατι δεν εχουν καποιο σχεδιο εδω..ενας καλος γιατρος εκτος απο γιατρος πρεπει να ειναι και αρτιστας..δηλ δεν παιζει ρολο μονο πως στα τοποθετει αλλα και που για να σου δωσει ενα γεματο λουκ.
 

NGL

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Ειναι πολυ κακο για το τιποτα φιλε....εχουν δικιο τα παιδια!
παλεψε το με big3 και αν σταθεροποιηθεις κανε την μια και εξω και προς θεου οχι στην Ελλαδα!απο μονιμο shockloss μεχρι καταστροφη τριχοθυλακιων μπορεις να εχεις και τιποτα ουσιαστικο οταν μιλαμε για 200 τρχοθυλακια!ασε που εδω ελλαδα απ τα 200 υπαρχει περιπτωση να σου βγουν καμια 30αρια κι αυτα με το ζορι!
ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΑΣ...ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ 8) 8)
 

sovagg

New Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Εγω φιλε θα σου πω ενα μονο και κανε ο,τι νομιζεις-Εχω κανει μεταμοσχευση στην B******* K*** και αντε να μου βγηκαν 20 τριχες(και πολυ σου λεω).ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΛΙΝΙΚΗ.Ειμαι παθων και ξερω.Μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω και να μην την ειχα κανει.Μαλλια δε βγηκαν,εχω μια τεραστια ουλη απο το ενα αυτι ως το αλλο και μαλλον shockloss και το κυριοτερο ΧΑΛΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ.Η επιλογη ειναι δικη σου.. :(
 

nikos76

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους για την γνώμη σας!!Με έχετε βοηθήσει πολύ.. :)

Άρα δεν είναι καλό να γίνει η μεταμόσχευση σταδιακά και δεν είναι επίσης καλό να γίνει σε κάποια κλινική ή και γιατρό στην Ελλάδα.Με λίγα λόγια θα πρέπει να αρχιζω να μαζευω χρήματα και να ψάχνω κάποιον γιατρό στο εξωτερικό. :(
Είναι κρίμα που δεν υπάρχει κάποιος αξιόπιστος γιατρός στην Ελλάδα-και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το γιατι-από την στιγμη που που Έλληνες γιατροί διπρέπουνε σε όλες τις ειδικότητες!

Πάντως θεωρώ καλύτερη την FUE μέθοδος διότι δεν έχεις ούτε ουλές ούτε σημάδια!

Μακάρι να μπορούσα να πάρω φίνα ή μινοξιδιλη...όταν έπερνα κάποιο καιρο έβλεπα όντως πολύ καλά αποτελέσματα αλλά τα σταματουσα διότι σε μένα έφερνε τις σχετικές παρενέργιες που όλοι ξερουμε.Γι αυτό και κατέληξα στο να κάνω μεταμόσχευση μαλλιών.
 

Pierre

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

[quote author=nikos76 link=topic=773.msg13853#msg13853 date=1245510017]
Άρα δεν είναι καλό να γίνει η μεταμόσχευση σταδιακά και δεν είναι επίσης καλό να γίνει σε κάποια κλινική ή και γιατρό στην Ελλάδα.Με λίγα λόγια θα πρέπει να αρχιζω να μαζευω χρήματα και να ψάχνω κάποιον γιατρό στο εξωτερικό. :(
/quote]

Φίλε Νίκο, απλά διάβασε τις ιστορίες μερικών παιδιών απο μεταμοσχέυσεις στην Ελλάδα και θα καταλάβεις γιατί το εξωτερικό είναι η μοναδική λύση. Δες π.χ. την ιστορία του Τσάκαλου..τα λέει όλα το παλικάρι!!!

[quote author=nikos76 link=topic=773.msg13853#msg13853 date=1245510017]
Πάντως θεωρώ καλύτερη την FUE μέθοδος διότι δεν έχεις ούτε ουλές ούτε σημάδια!
/quote]

Διαφωνώ απόλυτα φίλε μου. Κάθε τεχνική έχει τα υπέρ και τα κατά της και όλα εξαρτώνται απο τον γιατρό! Θα προτιμούσες π.χ. να μην έχεις καθόλου ουλή στο πίσω μέρος και να το 30% των τριχοθηλακίων σου να καταστρέφονταν κατα τη εξαγωγή τους ??? Άσε που με την νέα τεχνική Trichophytic Closure, το πάχος της ουλής ελαχιστοποιείται κατά πολύ!
Όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους φίλε μου...τα ζυγίζεις και αποφασίζεις! ;) ;) ;)
 

nikos76

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Δεν έχεις άδικο Pierre.. :)

Για πες μου και κάτι άλλο..παίρνεις τις βιταμίνες Biokap?Αν ναι για πόσο διάστημα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pierre

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Τις παίρνω εδώ και 1 μήνα περίπου...
Θα τις λαμβάνω για άλλο 1 μήνα και μετά θα ακολουθήσω 1 μήνα αποχή απο κάθε συμπλήρωμα διατροφής για τα μαλλιά.

Θεωρώ πως προσφέρουν ένα αρκετά καλό προφίλ συστατικών που θρέφουν τα μαλλιά... ;) ;) ;)
Κατα τ'άλλα ΔΕΝ προσφέρουν ούτε regrowth ούτε έχουν συστατικά που λετουργούν ως DHT blockers...

Λαμβάνεις κάποιο συμπλήρωμα για τα μαλλιά?
 

nikos76

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Pierre είπε:
Τις παίρνω εδώ και 1 μήνα περίπου...
Θα τις λαμβάνω για άλλο 1 μήνα και μετά θα ακολουθήσω 1 μήνα αποχή απο κάθε συμπλήρωμα διατροφής για τα μαλλιά.

Θεωρώ πως προσφέρουν ένα αρκετά καλό προφίλ συστατικών που θρέφουν τα μαλλιά... ;) ;) ;)
Κατα τ'άλλα ΔΕΝ προσφέρουν ούτε regrowth ούτε έχουν συστατικά που λετουργούν ως DHT blockers...

Λαμβάνεις κάποιο συμπλήρωμα για τα μαλλιά?

Ναι..τις έπερνα κι εγω κατα διαστηματα..ήτανε πολύ καλλές και κάνανε όντως πολύ καλή δουλεια σε μένα.Απλα μετά από ενα μήνα χρήσης μου φέρνανε κάποιες παρενέργιες του τύπου μειωμένη λίμπιντο και γεινκότερα παρενέργιες που διάβασα σχετικά με την φίνα.Όταν σταμάταγα την χρήση τους επανερχόμουνα στα αρχικά επίπεδα..δηλ ταύρος! :)
Άρα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν είναι απλή βιταμίνη αλλα έχει κάποια ουσία που δρα ως dht blocker.Εσύ τι παρατηρείς?
Έχω χρησημοποι'ησει κατα διαστήματα και regain αλλά έχει κι αυτό τις παρενέργιες του.Μπορείς άλλωστε να το διαβάσεις στο χαρτι που έχει μέσα.
 

Pierre

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

H Biokap ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Φίλε μου, δεν έχω λόγω να σε αμφισβητήσω, αλλά το συγκεκριμένο προιόν, είναι απλά ένα συμπλήρωμα διατροφής, με ουσίες καθαρά φυτικές και όχι φαρμακευτικές...
Ουδεμία σχέση με την φίνα έχει και όυτε περιέχει συστατικά που επηρεάζουν την στύση...

Εγώ τουλάχιστον δεν είχα δει κάτι τέτοιο, ούτε κάποια άλλη παρενέργεια... ;)

Τσεκαρε τα συστατικά εδώ....

http://www.derma-line.gr/product.asp?catid=13
 

nikos76

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Pierre είπε:
H Biokap ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Φίλε μου, δεν έχω λόγω να σε αμφισβητήσω, αλλά το συγκεκριμένο προιόν, είναι απλά ένα συμπλήρωμα διατροφής, με ουσίες καθαρά φυτικές και όχι φαρμακευτικές...
Ουδεμία σχέση με την φίνα έχει και όυτε περιέχει συστατικά που επηρεάζουν την στύση...

Εγώ τουλάχιστον δεν είχα δει κάτι τέτοιο, ούτε κάποια άλλη παρενέργεια... ;)

Τσεκαρε τα συστατικά εδώ....

http://www.derma-line.gr/product.asp?catid=13

Ούτε κι εγω..απλά σου λέω τι είδα σε μένα..αλλά και σε άλλον φίλο που έπερνε κι αυτός και ρώτησα. :)
Όσο αναφορά το τι γράφει το πιστευω κι εγω, δεν λέω ότι είναι φάρμακο,απλά μπορεί κάποια από τις ουσίες ή τις βιταμίνες που περιέχει να δρα ως dht blocker.Το αποκλείεις αυτο? ;)

Εγώ μετα από χρόνια ψαξίματος διαπίστωσα ότι ο μόνος τρόπος να σώσει κάποιος τα μαλλιά του είναι με ουσίες ή βιταμίνες που δρουν ως dht blocker...ότι άλλο και να πάρεις δεν έχεις παρενέργιες αλλά δεν σώζεις και τα μαλιά. :)
 

Pierre

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Συμφωνώ μαζί σου, πως αν μια φυτική ουσία, είναι και dht blocker...τότε ακόμα καλύτερα ;)
Πραγματικά, δεν γνωρίζω αν κάποια απο τις ουσίες που περιέχονται στο Biokap δρουν ως dht blockers...

Συμφωνώ επίσης πως μόνο ένα dht blocker(κυρίως φαρμακευτικό) θα σου διατηρήσει(τουλάχιστον) τα υπάρχοντα μαλλιά, μιας και χτυπάνε κατευθείαν στην πηγή του προβλήματος...

Τα παιδιά που είναι πιο ειδικά στο forum, μήπως μπορούν να μας απαντήσουν εάν κάποια απο τις ουσίες του biokap δρουν ως dht blockers...?

http://www.derma-line.gr/product.asp?catid=13
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Pierre είπε:
Τα παιδιά που είναι πιο ειδικά στο forum, μήπως μπορούν να μας απαντήσουν εάν κάποια απο τις ουσίες του biokap δρουν ως dht blockers...?

http://www.derma-line.gr/product.asp?catid=13
θεωρητικά όλες,αλλά πρακτικά καμία :eek:(τουλάχιστον σε τέτοιες συγκεντρώσεις)

για να μην παρεξηγηθώ - οι πολυβιταμίνες είναι συμπλήρωμα και όχι βασική θεραπεία
κάνουν καλό γενικά στο δέρμα,και κατά επέκταση νύχια,τρίχες κ.τ.λ
 

Pierre

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Σπύρος είπε:
θεωρητικά όλες,αλλά πρακτικά καμία :eek:(τουλάχιστον σε τέτοιες συγκεντρώσεις)
για να μην παρεξηγηθώ - οι πολυβιταμίνες είναι συμπλήρωμα και όχι βασική θεραπεία
κάνουν καλό γενικά στο δέρμα,και κατά επέκταση νύχια,τρίχες κ.τ.λ

Σπύρο, όταν λες θεωρητικά, εννοείς πως σε μεγαλύτερες ποσότητες θα μπορούσαν να έχουν κάποια επίδραση στην dht που παράγει το σώμα?
Γιατί άλλο μια ουσία να κάνει καλό στο τριχωτό, θρέφοντας την δομή της τρίχας(όπως είναι η κυστεινή, που αποτελεί δομικό συστατικό της) και άλλο να μειώνει την dht που ευθύνεται για την πτώση της...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

όχι-καμία σχέση με την dht => βιταμίνες,μέταλλα,αμινοξέα και αντιοξειδωτικά παίζουν ρόλο στην τροφική του θύλακα/τρίχας και δέρματος

γιαυτό λέω ότι αποτελούν συμπληρωματική και ΌΧΙ βασική θεραπεία
 

nikos76

Member
Απ: Σταδιακή μεταμόσχευση (λίγο-λίγο)

Pierre είπε:
[quote author=Σπύρος link=topic=773.msg13874#msg13874 date=1245527945]
θεωρητικά όλες,αλλά πρακτικά καμία :eek:(τουλάχιστον σε τέτοιες συγκεντρώσεις)
για να μην παρεξηγηθώ - οι πολυβιταμίνες είναι συμπλήρωμα και όχι βασική θεραπεία
κάνουν καλό γενικά στο δέρμα,και κατά επέκταση νύχια,τρίχες κ.τ.λ

Σπύρο, όταν λες θεωρητικά, εννοείς πως σε μεγαλύτερες ποσότητες θα μπορούσαν να έχουν κάποια επίδραση στην dht που παράγει το σώμα?
Γιατί άλλο μια ουσία να κάνει καλό στο τριχωτό, θρέφοντας την δομή της τρίχας(όπως είναι η κυστεινή, που αποτελεί δομικό συστατικό της) και άλλο να μειώνει την dht που ευθύνεται για την πτώση της...
[/quote]

Pierre θα σου πω κάτι και βγάλε τα συμπεράσματα σου μόνος σου..

Έχω δοκιμάσει αρκετές βιταμίνες για τα μαλλια, όπως Epicrin,Priorin,Biokap,Pilfoot,Nurkin..Από αυτές οι μοναδικές που κάνανε καλή δουλειά ήτανε η Νοurkrin και η Biokap.Αλλά και στις δύο περιπτώσεις είχα μειωμένη λίμπιντο.Με όλες τις άλλες δεν είχα κανένα πρόβλημα με την λίμπιντο αλλά και στο μαλί δεν έβλεπα κάμιά ιδιαίτερη διαφορά.Άρα συμπέρανα ότι οι συγκεκριμένες βιταμίνες δρουν κατά κάποιο τρόπο ως dht blockers και για αυτό το λόγο βλέπεις και διαφορά στην τρίχα.Βέβαια όταν τις σταματούσα μετά από 2-3 βδομάδες με 1 μήνα επανερχόμουνα στα κανονικά επίδεδα και από άποψης μαλλιού και από άποψης λίμπιντο.
Δεν έχω βρει ακόμη βιταμίνη που να κάνει δουλειά χωρίς τις σχετικές παρενέργειες.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα