Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tatini

New Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Από το 1 mg που ζυγίζει όλο το χάπι, το υμένιο (που έχει το χρώμα) να ζυγίζει το πολύ το 1/10 (και λέω πάρα πολύ). Τι πιθανότητες έχει να φανεί μέσα στη λευκή σκόνη το χρώμα;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Blindfold είπε:
Από το 1 mg που ζυγίζει όλο το χάπι, το υμένιο (που έχει το χρώμα) να ζυγίζει το πολύ το 1/10 (και λέω πάρα πολύ). Τι πιθανότητες έχει να φανεί μέσα στη λευκή σκόνη το χρώμα;
αν ο φαρμακοποιος φταχνει τις καψουλες τεμαχιζοντας proscar πολλες
 

bullshit

Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Kαλησπέρα στο φόρουμ. Έχω σχεδόν ένα μήνα που διέκοψα τη φίνα. Η μέση μου είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση παρότι έπαθα κήλη και οι στύσεις έχουν επιστρέψει (πρωινές και μη). Τα μαλλία μου πλέον δεν πέφτουν εκτός απο όταν τα ξύνω (όπως και πριν δηλαδή).
Να αναφέρω οτι μετά τη διακοπή και για 2 εβδομάδες είχα τρομερές αυπνίες και άγχος όπως είχα και όταν άρχισα το φάρμακο επίσης για 2 εβδομάδες. Σχετικά με τις στύσεις, λίγο πριν διακόψω είχαν φτάσει σε τραγικό επίπεδο που ήταν ένας απ τους πολλούς λόγους που διέκοψα. Ελπίζω αυτό να ήταν όλο και να μην ασχοληθώ ξανά. Καλή συνέχεια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

bullshit είπε:
Kαλησπέρα στο φόρουμ. Έχω σχεδόν ένα μήνα που διέκοψα τη φίνα. Η μέση μου είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση παρότι έπαθα κήλη και οι στύσεις έχουν επιστρέψει (πρωινές και μη). Τα μαλλία μου πλέον δεν πέφτουν εκτός απο όταν τα ξύνω (όπως και πριν δηλαδή).
Να αναφέρω οτι μετά τη διακοπή και για 2 εβδομάδες είχα τρομερές αυπνίες και άγχος όπως είχα και όταν άρχισα το φάρμακο επίσης για 2 εβδομάδες. Σχετικά με τις στύσεις, λίγο πριν διακόψω είχαν φτάσει σε τραγικό επίπεδο που ήταν ένας απ τους πολλούς λόγους που διέκοψα. Ελπίζω αυτό να ήταν όλο και να μην ασχοληθώ ξανά. Καλή συνέχεια
Έχει κάποια σχέση η κηλη στην μέση με φινα?ρωτάω γιατί υποφερω από κυλες στην μέση
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Ένας ενας σιγά σιγά βλέπω αρχίζουμε και βγάζουμε και κάτι τις.. και κάτι μου λέει οτι πάνω απο όλα ειναι ψυχολογικό με την ενασχόληση μας με την φίνα.
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Παρακολουθωντας τοσα χρονια ολα τα forum του εξωτερικου,τετοια propecioφοβια δεν υπαρχει πουθενα......
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

danceworld_2001 είπε:
Ένας ενας σιγά σιγά βλέπω αρχίζουμε και βγάζουμε και κάτι τις.. και κάτι μου λέει οτι πάνω απο όλα ειναι ψυχολογικό με την ενασχόληση μας με την φίνα.

ενταξει περα απ την πλακα τωρα....δεν ειναι μονο ψυχολογικο..... εγω πριν 2 με 2μησι χρονια που δεν επερνα φινα.....
μπορουσα να κανω σεξ ανετα 3 φορες σε ενα βραδι(και βασικα κατι φορες που το παλευα εβγαζα και 4η).....ενω τωρα κανω μεχρι 2.....και οσες φορες εχω προσπαθησει για 3η.....πολυ λιγες τα καταφερα......δεν μπορω να πιασω καλες στυσεις βασικα την τριτη φορα.....και σου εγγυομαι οτι δεν ειναι ψυχολογικο αλλα ουτε και φταιει το οτι μεγαλωσα.....γιατι 2 χρονια ειναι πολυ λιγα για να θεωρησω οτι χανω επιδωσεις λογο ηλικιας......
Αλλα αν βγω αληθινος....και αρχιζω σιγα σιγα να φθηνω απ τα 28 λογω τηε φινας....τοτε στα 35 τι θα κανω??? μια φορα τη βδομαδα και αν???
 

max_os

New Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Panos1982 είπε:
[quote author=danceworld_2001 link=topic=2560.msg48592#msg48592 date=1298622581]
Ένας ενας σιγά σιγά βλέπω αρχίζουμε και βγάζουμε και κάτι τις.. και κάτι μου λέει οτι πάνω απο όλα ειναι ψυχολογικό με την ενασχόληση μας με την φίνα.

ενταξει περα απ την πλακα τωρα....δεν ειναι μονο ψυχολογικο..... εγω πριν 2 με 2μησι χρονια που δεν επερνα φινα.....
μπορουσα να κανω σεξ ανετα 3 φορες σε ενα βραδι(και βασικα κατι φορες που το παλευα εβγαζα και 4η).....ενω τωρα κανω μεχρι 2.....και οσες φορες εχω προσπαθησει για 3η.....πολυ λιγες τα καταφερα......δεν μπορω να πιασω καλες στυσεις βασικα την τριτη φορα.....και σου εγγυομαι οτι δεν ειναι ψυχολογικο αλλα ουτε και φταιει το οτι μεγαλωσα.....γιατι 2 χρονια ειναι πολυ λιγα για να θεωρησω οτι χανω επιδωσεις λογο ηλικιας......
Αλλα αν βγω αληθινος....και αρχιζω σιγα σιγα να φθηνω απ τα 28 λογω τηε φινας....τοτε στα 35 τι θα κανω??? μια φορα τη βδομαδα και αν???
[/quote]
άστα να πάνε φίλε.!
από μέσα Φλεβάρη άρχισα να παίρνω το χάπι μέρα παρά μέρα.......... έγινα ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
όπως τα λες Πάνο νοιώθω να είμαι εικοσιτεσσάρων και όχι σαράντα τεσσάρων ετών !!!!!!!!
ΑΛΛΗ αίσθηση.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Πάνο, αμα πας με νεο μωρό υπερτούμπανο, είσαι ξεκούραστος και φαγωμένος με αφροδισιακά, και έχεις και λιγουλάκι καιρό να ρίξεις μανίκι, πίστεψε με θα πας για 6 σερί!! Πέραν της πλάκας (που δεν ειναι και τόσο πλάκα μιας και η ρουτίνα και η συνήθεια του παρτενέρ παίζουν τον ρόλο τους καθώς και η ηλικία), έχω παρόμοια συμπεριφορά με εσένα, αλλά το αποδίδω καθαρά σε γερατειά (32), κούραση απο εργασία και βαρεμάρα απο την ίδια σχέση 1μιση έτος. Βέβαια ποτέ δεν προσπάθησα να κάνω αυτό που λές, να ζοριστώ δηλαδή για τα 4, αλλά δεν θέλω κιόλας γιατί ξέρω πως μετά θα έχω πρηστεί και δεν θα μου αρέσει.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

danceworld_2001 είπε:
Πάνο, αμα πας με νεο μωρό υπερτούμπανο, είσαι ξεκούραστος και φαγωμένος με αφροδισιακά, και έχεις και λιγουλάκι καιρό να ρίξεις μανίκι, πίστεψε με θα πας για 6 σερί!! Πέραν της πλάκας (που δεν ειναι και τόσο πλάκα μιας και η ρουτίνα και η συνήθεια του παρτενέρ παίζουν τον ρόλο τους καθώς και η ηλικία), έχω παρόμοια συμπεριφορά με εσένα, αλλά το αποδίδω καθαρά σε γερατειά (32), κούραση απο εργασία και βαρεμάρα απο την ίδια σχέση 1μιση έτος. Βέβαια ποτέ δεν προσπάθησα να κάνω αυτό που λές, να ζοριστώ δηλαδή για τα 4, αλλά δεν θέλω κιόλας γιατί ξέρω πως μετά θα έχω πρηστεί και δεν θα μου αρέσει.

η κοπελα που ειμαι τωρα......ειναι καινουργια.....ειμαι εναμησι μηνα μαζι της.....και ειναι πολυ κ@υλιαρα.....
κι ομως ποτε δεν εχω καταφερει να το κανω 3 φορες μαζι της......μετα την 2η κολωνω πολυ ασχημα.....
προσπαθησαμε μερικες φορες.....μου κανε στοματικο ας πουμε και επιασα καλη στυση αλλα μετα οταν πηγαινα να μπω....χαλαρωνα.. :mad:
πρεπει να κανω διαλλειμα μια ολοκληρη βδομαδα για να πω οτι θα καταφερω και 3η φορα.....κι αυτο παλι οχι κ τοσο ευκολα...
τεσπα.....εχω σταματησει τις καψουλες του 1μγ....και περνω προπεσια πλεον και το κοβω στα 2 βγαζει 2 μηνες....
αν δεν δω βελτιωσει σοτυς 2 μηνες....θα το κοβω στα 4.....να παω στα 0,25μγ......αλλα μεχρι εκει.....πιο κατω δε πεφτω γιατι θα αρχισουν να πεφτουν τα μαλλια μετα.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Κατάλαβα... οπότε ίσως κάτι παίζει, αλλά ειναι ρίσκο να κόψεις φίνα εντελώς για να δεις αν είχες παρενέργειες. Πρέπει να ζυγίσεις το ρίσκο που παίρνεις με τον φάρμακο (και μου μεταφράζεται σε παρενέργειες) με το ρίσκο της επένδυσης που έχεις κάνει και που πρέπει να προστατέψεις πάση θυσία. Δεν έδωσες και λίγα λεφτά, δεν εισαι να ξαναδίνεις σύντομα άλλα τόσα, και η δότρια περιοχή δεν ειναι και άπειρη... οπότε.... προσοχή και ζύγισμα προσεκτικό. Πχ εμένα δεν με νοιάζει αν θα καταφέρω να ρίξω 4 σε ενα βράδυ αλλά αν λειτουργώ φυσιολογικά. Εφόσον δεν έχω παρενέργειες και δεν ζητάω το 110% στον τομέα αυτό, μένω στο 1/5 και βλέπουμε. Τι να πει και ο τροφέας που κουμπώνει ντουτα.... θα ήταν ενδιαφέρον να ξέρουμε και τις δικές του ιστορίες γιατί μπορεί μια μέρα να μην μας πιάνει η φίνα και να χρειαστούμε πιο δυνατές καραμέλες.
 

tatini

New Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Συγκλονιστικό πράγμα Πάνο να μην μπορείς να κάνεις σεξ τρίτη συνεχόμενη φορά... είναι ένα τίμημα το οποίο σε καμία περίπτωση δεν αξίζει αν δε θες να μεταμορφωθείς σε γκόλουμ.

Μ'αρέσει εν τω μεταξύ Σκεπτικιστή που κάθεσαι και αναλύεις σοβαρά για έρευνες και φάρμακα σε άτομα που μια χαρά ξέρουν να δασκαλεύουν, αλλά οι ίδιοι νόμο δεν κρατούν... Ο άλλος μπήκε να μας πει ότι έπαιρνε επί 6 χρόνια φίνα και όταν είδε sides (πιο πριν φυσικά δεν είχε ακούσει τίποτα για παρενέργειες -κλασικά-, όπως εμείς τώρα που είμαστε τυχεροί λόγω του ίντερνετς) θυμήθηκε να βγει να πει ότι η φίνα είναι "κακό". Τις συμβουλές του δεν ήξερε να τις κρατήσει για τον εαυτό του.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Blindfold είπε:
Συγκλονιστικό πράγμα Πάνο να μην μπορείς να κάνεις σεξ τρίτη συνεχόμενη φορά... είναι ένα τίμημα το οποίο σε καμία περίπτωση δεν αξίζει αν δε θες να μεταμορφωθείς σε γκόλουμ.

ενταξει δε κοιταω μονο το τωρα........
τωρα οκ την παλευω.....με απασχολει ομως το ποσο θα την παλευω τα επομενα 3 η 5 η 10 χρονια.......καταλαβες.....
αλαλ δεν εχω σκοπο να την κοψω......απλα να την εχω μειωμενη για να εχω και μειωμενα τυχον sides στο μελλον.....

γιατι οταν περνας και τα 30....αρχιζεις και κολωνεις......ετσι λεει ο φιλος μου ο ΑΝΑΡ :grandpa: χαχαχαχα ;D
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

θα παραθεσω μια αλλη ερευνα που εγινε αναμεσα σε δοσης φιναστεριδης......η οποια λεει με λιγα λογια οτι η φιναστεριδη δεν ειναι δοσης εξαρτωμενη.......η διαφορα στην μειωση της dht στο αναμεσα στα 0.2 και τα 5μγ εινια απειροελαχιστη......
κι ομως κατα καποιον περιεργο τροπο.....οταν περνεις 5 μγ εχεις καλυτερα αποτελεσματα απ οτι με το 1μγ και αντιστοιχα και στο 1μγ σε σχεση με τα 0.2 μγ.....παρ ολο που και στις 3 περιπτωσεις η μειωση της εινια στα ιδια επιπεδα.......
επισης το ιδιο συμβαινει και με τις παρρενεργειες......
εχεις πιο λιγες με 0.2 και πιο πολλες με 5 μγ παρ ολο που παλι η dht μειωνετε και στις 2 περιπτωσεις το ιδιο.....
Αυτο πολλοι λενε οτι οφειλετε στο οτι τα 5μγ αργουν πιο πολυ να "αφομειωθουν" απ τον οργανισμο.....και παρ ολο που σε σχεση με τα 0.2 η μειωση ειναι ιδια.....παρ ολα αυτα τον "μπουκωνουν" περισσοτερο.....
ενω τα 0.2 αφομοιονονται πολυ πιο γρηγορα και ισως ο οργανισμος εχει την ευκαιρια για rise up....κατι που δε προλαβαινει να κανει με τα 1 η 5 μγ αντιστοιχα.....
Αυτα βεβαια ειναι υποθεσεις ακομα......


: Data suggest that androgenetic alopecia is a process dependent on dihydrotestosterone (DHT) and type 2 5alpha-reductase. Finasteride is a type 2 5alpha-reductase inhibitor that has been shown to slow further hair loss and improve hair growth in men with androgenetic alopecia. OBJECTIVE: We attempted to determine the effect of finasteride on scalp skin and serum androgens. METHODS: Men with androgenetic alopecia (N = 249) underwent scalp biopsies before and after receiving 0.01, 0.05, 0.2, 1, or 5 mg daily of finasteride or placebo for 42 days. RESULTS: Scalp skin DHT levels declined significantly by 13.0% with placebo and by 14.9%, 61.6%, 56. 5%, 64.1%, and 69.4% with 0.01, 0.05, 0.2, 1, and 5 mg doses of finasteride, respectively. Serum DHT levels declined significantly (P <.001) by 49.5%, 68.6%, 71.4%, and 72.2% in the 0.05, 0.2, 1, and 5 mg finasteride treatment groups, respectively. CONCLUSION: In this study, doses of finasteride as low as 0.2 mg per day maximally decreased both scalp skin and serum DHT levels. These data support the rationale used to conduct clinical trials in men with male pattern hair loss at doses of finasteride between 0.2 and 5 mg.
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Εγώ είχα κρατήσει περισσότερα μαλλιά όταν κούμπωνα 1/3, είχε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα. Απο παρενέργειες ίσως λίγο πιο πεσμένη λίμπιντο (και οτι άλλο έγινε όταν σταμάτησα την φίνα). Πάνο, δεν λέω να μην το ψάχνουμε το θέμα με την φίνα, όμως η διαρκής σκέψη μας δημιουργεί αναστολές και άγχη και τότε ειναι που δεν λειτουργείς, όταν το μυαλό παίζει παιχνίδια. Φαντάσου ακόμη και όταν έπαιρνα 1/3 και είχα όντως μειωμένη λίμπιντο, ούτε κατα διάνοια δεν είχα φανταστεί οτι φταίει το προσκαρ μιας και δεν είχα μπει ποτέ σε φόρουμ και δεν είχα ψάξει ποτέ το θέμα παρενέργειες. Απέδιδα την μειωμένη μου επιθυμία για σεξ στο γεγονός οτι όντως τότε υπέφερα απο κούραση στην δουλειά, λίγες ώρες ύπνου και άλλα σοβαρά προσωπικά προβλήματα που με είχανε επηρρεάσει ψυχολογικά. Οπότε πιστέψτε με, σε αρκετούς απο εμάς, οι στητικές δυσλειτουργίες και άλλα συναφή (δεν μιλάω για μειωμένο σπερματικό όγκο ή αραιωμένο σπέρμα) σχετίζονται άμεσα με το ψυχολογικό κομμάτι και την αρνητική επιρροή.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

danceworld_2001 είπε:
Εγώ είχα κρατήσει περισσότερα μαλλιά όταν κούμπωνα 1/3, είχε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα. Απο παρενέργειες ίσως λίγο πιο πεσμένη λίμπιντο

ειδες που σου ειπα....οτι παρ ολο που η dht κατεβαινει σε ολες τις περιπτωσεις στον ιδιο βαθμο....σε πιο μεγαλες ποσοτητες βλεπεις να εμφανιζεις η να αυξανεις τυχον παρενεργειες......τωρα δε ξερω γιατι.....αλλα δεν θελω να περνω μεγαλες ποσοτητες.....ουτε καν αυτη του 1μγ....

Ωστοσο η ψυχολογια που λες.....παιζει οντως μεγαλο ρολο....αλλα εγω προσωπικα ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα....
ειδικα τον πρωτο χρονο χρησης της φινας.....δεν ειχα καμμια παρενεργεια ουτε και στο σεξουαλικο τμημα.....ημουν ντουρασελ....
τωρα ομως δεν ειμαι ντουρασελ....ειμαι σε πιο ηπια φαση.....

Η μοναδικη παρενεργεια που εχω παρατηρησει απ την φινα.....απ την αρχη που την πηρα ηταν οτι με κανει να κουραζομαι πιο ευκολα.....
αυτο το ειχα παρατηρησει εξ αρχης.....απ τον 2ο 3ο μηνα κτλ....ειδα οτι δεν αντεχα πλεον τα τσιγαρα τα ποτα κ τα ξενυχτια οπως πρωτα.....
κουραζομουνα σχετικα ευκολα... 8)
αλλα οκ....αυτο δε με ενοχλησε και πολυ....
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

skeptikisti τα εχω δει τα γραφηματα αυτα αρκετες φορες......
συμφωνα με τα γραφηματα.....αλλα και την ερευνα που ποσταρα πιο πανω εγω......βλεπουμε οτι τα 0.2μγ ακολουθουν πολυ κοντα την πτωση που κανουν τα 5μγ φινας οσο αναφορα την dht.....

συμφωνα με το γραφημα τα 0.2 θα πρεπει να δουλευουν εξ ισου καλα για την μειωση της dht
αλλα δε ξερω ποσο καλα δουλευουν για την μειωση των sides και για την συντηρηση του αποτελεσματος......
αλλα εγω θα το δοκιμασω.....
ειμαι στα 0.5μγ φινας και σκεφτομαι να παω λιγο στο 1/3 προπεσια.....καπου στα 0.33 και να δω πως θα παει και απο sides και απο θεμα μαλλιου.....

*Να πω εδω οτι οταν ειχα προτοαρχισει φιναστεριδη....ειχα μια μικρη αραιωση στο κροουν.....την οποια θα σας δειξω οταν παω σπιτι...θα σας ποσταρω φωτο....
και θα σας ποσταρω και μια απο το σημερα...μετα απο 2 χρονια να δειτε την διαφορα.....
και στην συνεχεια αφου θα συνεχισω με 0,33μγ θα ποσταρω παλι στο μελλον.....μετα απο κανα χρονο να δω επιτελους τι γινετε και να καταληξω καπου.....
γιατι μονο απ τις μελετες....ακρη δε βγαινει.....πρεπει να δοκιμασουμε μονοι μας....
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

βαζω 2 φωτο......

η μια ειναι πριν αρχισω την φινα.....
και η αλλη ειναι σημερινη.....

η διαφορα πιστευω ειναι αισθητη......και αν δεν επερνα φινα.....πιστευω το κροουν μου θα ειχε θεμα αυτη τι στιγμη...θα ηταν ενοχλητικο....

ειμαι και κατω απο λαμπα και στις δυο φωτο για να φαινεται οσο δυνατον περισσοτερο γινετε........
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα