Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Εισαι ωραιος!

Ναι αν δεν επαιρνες φινα σιγουρα θα ειχες θεματακι. φαινεται στη 1η φωτο οτι κατι ξεκινουσε εκει περα :chinscratch

Το θεμα ειναι οτι δεν με πειθει το γεγονος οτι μειωνοντας τη δοση μειωνεις παρενεργειες χωρις να μειωσεις επιδραση. Αυτα τα 2 πρεπει να ειναι αλληλενδετα δυστηχως. Δεν μπορω να σκεφτω μηχανισμο που να παραγει η το ενα η το αλλο. Ειδικα με βαση τα νουμερα που συναντουμε στις ερευνες :-[

παρολαυτα εγω θα ξεκινησω μαλλον μικρο θεμα με διαλυμενη φινα σε αιθανολη μολις βρω αυτα που χρειαζομαι... Θελω να δοκιμασω 0.2μγ κ εχω μονο προσκαρ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Hopefull

New Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Πανο αν μου επιτρεπεις επειδη εχω κανει το ιδιο πειραμα παλαιοτερα με τις μειωσεις στις δοσεις θα σου πω τι ειχα παρατηρησει εγω.(αν τα θυμαμαι καλα)

Οσο μειωνεις τη δοση το συστημα αρχιζει και δουλευει διαφορετικα, ο οργανισμος καταλαβαινει τη μειωση της δοσης και θα αρχισει να ψαχνει μια νεα ορμονικη ισσοροπια σε σχεση με πριν, μπορει στο γραφημα η μειωση της DHT να δειχνει ιδια ανεξαρτητα με τη δοση αλλα δεν μιλαει για το ιδιο ατομο αλλα για διαφορετικα ατομα που ξεκινησε αλλος με 0.2 αλλος με 1mg κτλ. Εσενα ο οργανιμσος σου εχει μαθει στο 1mg τωρα πρεπει να μαθει στα 0.5mg και μετα (αν πας) στα 0.3 κτλ. Λογικα μονο και μονο η αλλαγη αυτη θα κανει τον οργανισμο σου να ερθει σε μια νεα ορμονικη ισσοροπια.(μπορει να δεις ισως και περισσοτερες παρενεργειες μεχρι να ερθει στα ισα του)

Δεν ξερω τι θα γινει οταν θα συνηθισει πλεον παλι μια σταθερη δοση διοτι εγω ακομα και στο 0.25mg οταν εφτασα το εκοψα δεν αντεξα, γιατι εστω και οι μικρες παρενεργειες(μειωθηκαν με τη πιο χαμηλη δοση σε μενα προσωπικα) που ειχα πλεον με ξενερωναν. (Αλλα πιο πολυ ηταν ο φοβος μη ξαναγινει το να μου σηκωθει και να μου πεφτει πριν προλαβω να το βαλω μεσα, αυτο με τρομαξε και δεν ηθελα να το ξαναζησω ποτε ημουν και πιο πιτσιρικας τοτε και δεν ηταν option lol, και μενα δεν ηταν στη τριτη φορα ΑΛΛΑ στη πρωτη! και λεω μπαααααα αστοοοο)

Παντως στα μαλλια δεν ειχα δει τρελη τριχοπτωση. Ξενινησα τη μειωση απο 1μγ σε 0.75 το πρωτο μηνα, σε 0.5 το δευτερο, σε 0.25 το τριτο και στο τελος του τεταρτου το κοψα. Μεχρι εκει δεν φαινοταν μεγαλη διαφορα στο μαλλι, σιγουρα χειροτερα αλλα οχι τραγικα. Μετα το κοψιμο ομως μεσα σε 6 μηνες τα μαλλια μου ηταν οπως πριν το propecia και downhill απο κει και περα
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

hopefull είπε:
Ξενινησα τη μειωση απο 1μγ σε 0.75 το πρωτο μηνα, σε 0.5 το δευτερο, σε 0.25 το τριτο και στο τελος του τεταρτου το κοψα. Μετα το κοψιμο ομως μεσα σε 6 μηνες τα μαλλια μου ηταν οπως πριν το propecia και downhill απο κει και περα

μαλιστα.... :chinscratch

πιστευω να μην χρειαστει να διαβω κι εγω το μονοπατι του downhill
γιατι εχω συνηθισει με μαλλια πλεον.....και θα μου κακοφανει πολυ ασχημα αν αρχισω να ξανακαραφλιαζω.......ειλικρινα εχω ξεχασει πως ειναι....και δεν θελω να το ξαναθυμηθω με τιποτα!!!!!!!
 

sakis9282

Member
Απ: Σταδιακή διακοπή φιναστερίδης (propecia)

Δυστυχώς παράταση δίνουμε όλοι στα μαλλιά μας τι να κάνουμε,γεννηθήκαμε μ'αυτό το πρόβλημα.Βλέπω άλλους 50-60 χρονών με πολύ μαλλί και λέω τυχεροί που είναι,εμείς σ'εκείνη την ηλικία...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα