Σταγονες finasteride

nick90

Well-Known Member
Οχι δεν εχω κανει πρόσφατα.
Αν επερνα χαπι θα επερνα το 1mg δευτερα τεταρτη Παρασκευή
Αν αποφασίσεις να ξεκινήσεις το χάπι μπορείς να κάνεις εξετάσεις για την DHT και να την μετράς κάθε ένα διάστημα να δεις πόσο την επηρεάζει το χάπι. Με 3 φορές την εβδομάδα θα είσαι ασφαλής, χωρίς να φοβάσαι και για παρενέργειες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gianney

Well-Known Member
Καλά δεν τον λες και απατεώνα τον Τουλ.....το. Μάλλον μπροστά από την εποχή του θα έλεγα, συνειδητοποιημένο που προσπαθεί να πει αλήθειες. Αυτάρεσκο ναι.

Όλο το bodybuilding.gr εδώ μαζεύτηκε? :)
Πάντως ο Τ.... Χρησιμοποιεί και αφρό μινο ντουτα,αν και είναι κομπλέ,έχει κουμπώσει μια φαρμακαποθηκη και όμως.
 

Αthens2021

Active Member
η φινα αυξανει την ελευθερη τεστο κι βοηθα κι στην προπονηση, εχω επι αρκετα χρονια δεν εχω κανενα θεμα... δεν θα εχεις κανενα θεμα με το χαπι αλλα αν θες τοπικα ναι αυτο ειναι το πιο συμφερον. τα 100 μλ ερχονται 25 πρπ νομιζω.
Καλησπερα, επειδη παιρνω 0.5mg / μερα χαπι φιναστεριδης καποιους μηνες κ σκοπευων συνεχισω, υπαρχει καποια τιμη στην εξεταση αιματος που μπορω να κοιταξω για να δω αν μ επηρεαζει αρνητικα ? Η καποια επιπλεον εξεταση που μπορω να ζητησω πανω στην γενικη αιματος ?
 

133989

New Member
Οχι δεν εχω κανει πρόσφατα.
Αν επερνα χαπι θα επερνα το 1mg δευτερα τεταρτη Παρασκευή
καλησπερα στην ομαδα.Τα σκευασματα αυτα και οι θεραπειες που αναφερερετε υπαρχει καποια ηλικια που δεν μπορουν να εχουν αποτελεσματα?Εγω πχ ειμαι 50 και εχω φυσιολογικη τριχοπτωση και μπροστα αλλα κ πανω στη κορυφη.ΤΙ προτεινετε εσεις που ειστε στην ιδια φαση με εμενα.ΒΑΖΩ regaine 6 xronia τωρα να σημειωσω μια φορα το βραδυ.
 

nick90

Well-Known Member
psa κι σπερμοδιαγραμμα. Οι υπολοιπες δεν εχουν νοημα.
Σε νέους σε ηλικία το psa δεν έχει νόημα. Αυτό έχει νόημα για μεγαλύτερες ηλικίες που ίσως να κινδυνεύουν αν έχουν ιστορικό από καρκίνο του προστάτη. Αντίθετα καλό θα ήταν να γίνεται έλεγχος της DHT πριν και μετά, ώστε να δει το πόσο επηρέασε η φίνα την τιμή της DHT και αν βρίσκεται σε φυσιολογικά επίπεδα.
 

Kostas97

Well-Known Member
καλησπερα στην ομαδα.Τα σκευασματα αυτα και οι θεραπειες που αναφερερετε υπαρχει καποια ηλικια που δεν μπορουν να εχουν αποτελεσματα?Εγω πχ ειμαι 50 και εχω φυσιολογικη τριχοπτωση και μπροστα αλλα κ πανω στη κορυφη.ΤΙ προτεινετε εσεις που ειστε στην ιδια φαση με εμενα.ΒΑΖΩ regaine 6 xronia τωρα να σημειωσω μια φορα το βραδυ.
Ναι υπάρχει πιθανότητα.
Δηλαδή με τα χρόνια δικαιολογειται κάποια αλωπεκία λόγω γήρατος.
Σε αυτή την περίπτωση η φιναστεριδη δεν μπορει να σε βοηθήσει.
Αντίθετα η μινοξιδιλη που χρησιμοποιείς μπορεί.

Αν απο την άλλη εχεις ΑΓΑ προφανώς σε όλες τις ηλικίες η φινα βοηθάει.
 

dim d

Well-Known Member
η dht σε διαφροετικες ωρες εχει διαφορετικες τιμες, αν θες να χαλασεις λεφτα οκ κανε τις εξετασεις. Oπως γραφει κι στο νημα του γιατρου για την φινα, psa κι σπερμοδιαγραμμα πριν την αρχη της θεραπειας για να ξερεις το Baseline σου κι μετα.
 

nick90

Well-Known Member
η dht σε διαφροετικες ωρες εχει διαφορετικες τιμες, αν θες να χαλασεις λεφτα οκ κανε τις εξετασεις. Oπως γραφει κι στο νημα του γιατρου για την φινα, psa κι σπερμοδιαγραμμα πριν την αρχη της θεραπειας για να ξερεις το Baseline σου κι μετα.
Μα θα την κάνεις την ίδια ώρα την εξέταση. Έτσι θα ξέρεις το baseline σου στην DHT και πόσο την επηρέασε. Άλλο baseline θα είχες στα 25 και άλλο στα 50 όσον αφορά το PSA, οπότε γι'αυτό έχει νόημα σε μεγάλες ηλικίες που ίσως να κινδυνεύουν από καρκίνο του προστάτη. Το psa συνίσταται σε άτομα άνω των 40 εφόσον έχουν οικογενειακό ιστορικό με καρκίνο του προστάτη αλλιώς σε μεγαλύτερες ηλικίες άνω των 50 για προληπτικό έλεγχο.
 

133989

New Member
Ναι υπάρχει πιθανότητα.
Δηλαδή με τα χρόνια δικαιολογειται κάποια αλωπεκία λόγω γήρατος.
Σε αυτή την περίπτωση η φιναστεριδη δεν μπορει να σε βοηθήσει.
Αντίθετα η μινοξιδιλη που χρησιμοποιείς μπορεί.

Αν απο την άλλη εχεις ΑΓΑ προφανώς σε όλες τις ηλικίες η φινα βοηθάει.


υπαρχει προδιαθεση βεβαια αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο(εννοω απο τον πατερα μου).η KIRKLAND ειναι καλυτερη λες για χρηση?η ΑΓΑ τη διαφορα εχει απο την αλωπεκια?
 

Kostas97

Well-Known Member
Ο μόνος λόγος να μετρήσεις τη dht ειναι η περιέργεια.
Αν κάτι είχε νόημα θα ηταν να μετρήσεις το κατα ποσο έχεις τάση αρωματισμου , ώστε να ξέρεις από πριν εαν υπάρχει πιθανοτβτητα γυναικομαστιας από το 10% αύξηση τεστοστερονης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ibarumah

Active Member
Ο μόνος λόγος να μετρήσεις τη dht ειναι η περιέργεια.
Αν κάτι είχε νόημα θα ηταν να μετρήσεις το κατα ποσο έχεις τάση αρωματισμου , ώστε να ξέρεις από πριν εαν υπάρχει πιθανοτβτητα γυναικομαστιας από το 10% αύξηση τεστοστερονης.

Πωσ επηρεάζει η φοναστεριδη αρωματισμο-γυναικομαστια;
 

Kostas97

Well-Known Member
Ανδρογενετικη (ΑΓΑ) Είναι η κλασσική που συμβαίνει στους άντρες. Υπάρχουν και πολλές άλλες οπως π.χ. ουλωτικες.

Μετά από μια ηλικία όμως το μαλλί μπορει να πέφτει λόγω γήρατος και οχι λόγω ΑΓΑ.

Θα μπορούσες να πας σε ένα δερματολόγο να δει αν έχεις σμίκρυνση με το μικροσκοπιο.
Η Kirkland ειναι μια χαρά.
 

nick90

Well-Known Member
Ο μόνος λόγος να μετρήσεις τη dht ειναι η περιέργεια.
Αν κάτι είχε νόημα θα ηταν να μετρήσεις το κατα ποσο έχεις τάση αρωματισμου , ώστε να ξέρεις από πριν εαν υπάρχει πιθανοτβτητα γυναικομαστιας από το 10% αύξηση τεστοστερονης.
Αν κάτι είχε νόημα να μετρήσεις θα ήταν οι ορμόνες που επηρεάζει η φιναστερίδη δηλαδή DHT και τεστοστερόνη ίσως και κάποια οιστρογόνα. Ώστε να ξέρεις το baseline σου και να τις ξανα ελέγξεις σε περίπτωση που έχεις κάποια παρενέργεια και να δεις αν οι ορμόνες σου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, όπως πριν την χρήση του χαπιού.
 

Kostas97

Well-Known Member
Πωσ επηρεάζει η φοναστεριδη αρωματισμο-γυναικομαστια;
Το 10% περίπου αύξηση στην Τ λόγω πτώσης dht ίσως μετατραπεί σε οιστρογόνα. Γενικα όμως συνηθως συμβαίνει σε άτομα τα οποία είχαν ήδη προδιάθεση γυναικομαστιας.
Η πιθανότητα στο 1mg τη μέρα εχει μετρηθεί 1:250 . Στο 1 mg αν τρεις ημέρες φαντάζομαι γίνεται αρκετά σπανιότερο.
 

Kostas97

Well-Known Member
Αν κάτι είχε νόημα να μετρήσεις θα ήταν οι ορμόνες που επηρεάζει η φιναστερίδη δηλαδή DHT και τεστοστερόνη ίσως και κάποια οιστρογόνα. Ώστε να ξέρεις το baseline σου και να τις ξανα ελέγξεις σε περίπτωση που έχεις κάποια παρενέργεια και να δεις αν οι ορμόνες σου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα, όπως πριν την χρήση του χαπιού.
Οποιον ενδοκρινολογο ρωτήσεις θα σου πει ότι στα ορμονικά δεν κυνηγάμε νουμερα. Τα νούμερα αποκτούν σημασία όταν υπάρχει συμπτωμα.
Αλλιώς στις γενικές αίματος κάθε χρόνο θα μετραγες και ορμόνες.
 

nick90

Well-Known Member
Οποιον ενδοκρινολογο ρωτήσεις θα σου πει ότι στα ορμονικά δεν κυνηγάμε νουμερα. Τα νούμερα αποκτούν σημασία όταν υπάρχει συμπτωμα.
Αλλιώς στις γενικές αίματος κάθε χρόνο θα μετραγες και ορμόνες.
Αυτό λέω ότι θα τις μετρήσεις αρχικά για να ξέρεις σε τι επίπεδα είναι. Και θα τις ξανα ελέγξεις πάλι μετά σε περίπτωση που έχεις κάποιο σύμπτωμα δηλαδή παρενέργεια, επειδή θα πάρεις ένα χάπι που θα τις επηρεάσει. Κάθε χρόνο υπο φυσιολογικές συνθηκες δεν τις μετράει κάποιος όχι, γιατί δεν παίρνει χάπια που τις επηρεάζουν. Και οι bodybuilders τις μετράνε τακτικά, όταν κάνουν χρήση αναβολικών για να δουν σε τι επίπεδα είναι, πριν κατά την διάρκεια και μετά στην αποθεραπεία του κύκλου.
 

Ibarumah

Active Member
Παιδια το fagron που λέτε, μπορει καποιος να μου πει πως ακριβως λέγεται; η ενα λινκ κάτι
 
Μπλουζα