Σοβαρή σκέψη για μεταμόσχευση!

P70

Active Member
Καλησπέρα παιδιά!
Παρατηρώ κάποιες πολύ δυνατές περιπτώσεις Μ.Μ σε κάποια τόπικ εδώ στο φόρουμ, και σε συνδυασμό με τον κομμωτή μου, που έχει κάνει και αυτός πριν από κάνα χρόνο με πολύ καλά αποτελέσματα, έχω ψηθεί να το προχωρήσω.
Αυτός έκανε στην D*I και μου λέει ότι λόγω επαγγέλματος βλέπει πολλές περιπτώσεις, και ότι εκεί έχουν τα καλύτερα αποτελέσματα( τον ξέρω πάνω από 10 χρόνια, δεν παίζει να κάνει διαφήμιση τσάμπα).
Μου λέει πως η δότρια περιοχή μου είναι πολλά υποσχόμενη και ότι αξίζει να πάω για συνεδρία να με δουν.
Είμαι 33 χρονών, χρόνιος χρήστης μίνοξ ( 6 έτη στον αριθμό), η οποία όμως έχει κάνει τον κύκλο της και έχω αρκετή αραίωση τα τελευταία 2 χρόνια.
Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
βαλε και μια πανωραμικη ολο το κεφαλι απο πανω να δουμε καλυτερα μπροστα το προβλημα.
Εισαι καλος υποψηφιος και εισαι σε καλη ηλικια.
Και εγω 33μισο εκανα μεταμοσχευση.
Αξιζει το κοπο να κανεις αλλα που?πρεπει να διαβαζεις καποιες μεταμοσχευσεις εδω μεσα να παρεις ιδεες.
 

dimitris50423

Well-Known Member
φιλε μου πιο ενημερωμενο κοινο απο το φορουμ σε οτι αφορα το μαλλι δεν θα βρεις. παρ ολα αυτα εμπιστευσου τη δικη σου κριση ασχετα με το τι θα σου πει ο ενας και ο αλλος εδω μεσα..
αυτο που θα εκανα στη θεση σου ειναι οτι θα εκοβα τη μινοξιδιλη για ενα διαστημα να πεσει οτι ειναι να πεσει ωστε η μμ να γεμισει και εκει. αυτο γιατι δεν εχεις τεραστιο προβλημα και με μια καλη μμ μπορει να μεινεις ικανοποιημενος και να μην ξαναασχοληθεις.
μπραβο στο κουραγιο σου που βαζεις 6 χρονια μινοξιδιλη.. εγω 10 μηνες και το εχω βαρεθει..
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
P70 O κομμωτης σου μονο εκει ειπε να πας?δε σε προτεινε πουθενα αλλου.
Μπαινει εδω μεσα να διαβασει?ειναι φιλος η γνωστος 10 χρονια λες που δεν θελει φυσικα να σε καταστρεψει και θελει το κακο σου αλλα εν μερη λεει και μ@κακιες λιγο γιατι εδω ελλαδα ειναι φυσικα και περισσοτερο το ρισκο για μια αποτυχια.
Εκτος αν ο κομμωτης σου δεν εχει ιδεα περι μεταμοσχευσεων απλα πηγε μπηκε εκανε και δεν ασχοληθηκε ποτε να την ψαξει γενικα.Το οτι εχει δει αμετρητα περιστατικα απο πελατες και οτι τα βλεπει ολα σουπερ απο εμενα μου κανει καπως τον αδιαβαστο με πολυ χαμηλες προσδοκειες λιγακι...
Μπορει να ειναι εξπερ στις κομμωσεις αλλα δε βλεπω να κατεχει το αθλημα.
 

gkast

Active Member
Καλησπέρα παιδιά!
Παρατηρώ κάποιες πολύ δυνατές περιπτώσεις Μ.Μ σε κάποια τόπικ εδώ στο φόρουμ, και σε συνδυασμό με τον κομμωτή μου, που έχει κάνει και αυτός πριν από κάνα χρόνο με πολύ καλά αποτελέσματα, έχω ψηθεί να το προχωρήσω.
Αυτός έκανε στην D*I και μου λέει ότι λόγω επαγγέλματος βλέπει πολλές περιπτώσεις, και ότι εκεί έχουν τα καλύτερα αποτελέσματα( τον ξέρω πάνω από 10 χρόνια, δεν παίζει να κάνει διαφήμιση τσάμπα).
Μου λέει πως η δότρια περιοχή μου είναι πολλά υποσχόμενη και ότι αξίζει να πάω για συνεδρία να με δουν.
Είμαι 33 χρονών, χρόνιος χρήστης μίνοξ ( 6 έτη στον αριθμό), η οποία όμως έχει κάνει τον κύκλο της και έχω αρκετή αραίωση τα τελευταία 2 χρόνια.
Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο;
Την μινοξιδίλη δεν την κόβουμε ποτέ άσχετα εάν έχει κάνει το κύκλο της γιατί παρόλο που έχεις αραίωση έχεις αρκετά μαλλιά που ουσιαστικά τα βοηθούν άσχετα εάν δεν το καταλαβαίνουμε ....περισσότερο βοηθάει στο να αυξάνει στο χρόνο της τελογενής φάση που είναι προγραμματισμένη να πέσει .....
Το crown εάν δεν κάνεις αγωγή με φίνα (εγώ προσωπικά είμαι κατα ) θα χρειαστείς να επέμβεις και εκεί ...
Η δότρια σου εάν είναι κάλη (βγάλε μια φώτο δοτριας)....όντως δεν θα έχεις πρόβλημα να πάρεις ´ενα αρκετό μεγάλο αριθμό μοσχευμάτων χωρίς ουσιαστικά να την επιβαρύνεις ...
Γιατί την επιλογή κλινικής εδώ σηκώνει πολύ συζήτηση ...και χρειάζεται ψάξιμο απο την μεριά σου
Και μια συμβουλή απο τον ημιμαθή παραπάνω που σου έδωσε την συμβουλή να κόψεις την μινοξιδιλη το να κάνεις μια μεταμόσχευση δεν σημαίνει πως έλυσες το πρόβλημα της τριχώπτωσης ......αλλά είναι ένας διαρκείς αγώνας ψάχνοντας για αγωγές που να μπορέσουν να διατηρήσουμε και τα υπάρχοντα μαλλιά μας ...Πιστεύω πως είσαι ιδανικός για μεταμόσχευση και αξίζει τον κόπο να το ψάξεις ....
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
Να αφιερωσεις πολυ προσωπικο χρονο στο θεμα της μεταμοσχευσης, δεν ειναι κατι που γινεται βιαστικα! Διαβασε, κανε συναντησεις με γιατρους, κλινικες δες τις προσδοκιες σου, τα οικονομικα σου,σκεψου και το χειρισμο της δοτριας σου, στα 33 ειναι σπανιο να σταθεροποιηθει η κατασταση μας, να σκεφτεις και την εξελιξη σου κλωσηρθες και απο μενα!
 

crossfire

Well-Known Member
Παιδιά.....δεν κόβουμε τα φάρμακα,αν δεν έχουμε παρενέργειες,για να κάνουμε μεταμόσχευση .
Τα φάρμακα υποστηρίζουν μια μελλοντική μεταμόσχευση για καλύτερο αποτέλεσμα με λιγότερα grafts
 

P70

Active Member
Φιλαράκο πιστεύεις Ελλάδα θα βρεις μια καλή λύση;

Έχω διαβάσει το θρέντ σου και την περίπτωσή σου φίλε μου, αλλά οικονομική δυνατότητα ταξιδιών και διανυκτερεύσεων έξω, που μπορεί να επιβαρύνουν το όλο κόστος 500 ευρώ από μόνα τους, είναι κάτι που πρέπει να συνυπολογίσεις.
Επίσης η φίνα δεν είναι επιλογή για μένα.

Παιδιά.....δεν κόβουμε τα φάρμακα,αν δεν έχουμε παρενέργειες,για να κάνουμε μεταμόσχευση .
Τα φάρμακα υποστηρίζουν μια μελλοντική μεταμόσχευση για καλύτερο αποτέλεσμα με λιγότερα grafts

1) Πόσα grafts μιλάμε ότι παίζει να χρειαστώ (έστω προσεγγιστικά) ; 3000;
2) Θα βγάλω φώτο πανοραμική για να φανεί και το μπροστινό καλύτερα.
3) Εγώ μπήκα στη διαδικασία να γράψω για να μου πείτε περιπτώσεις που ξέρετε.
Ο κομμωτής μου, μου είπε ότι δεν έχει δει αποτυχημένη περίπτωση εκεί.
Ασχέτως αν υπερβάλλει ή όχι θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας.
4) Σε περίπτωση αποτυχίας, απλά κλαις τα λεφτά σου ή σε καλύπτουν με 2η επέμβαση;
5) Η δότρια περιοχή είναι πίσω από εκεί που ξεκινάει το crown σωστά;
Υ.Γ: Με προβληματίζει για το θέμα μεταμόσχευσης, ότι ακόμα έχω τρελή τριχόπτωση.
Ευχαριστώ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Έχω διαβάσει το θρέντ σου και την περίπτωσή σου φίλε μου, αλλά οικονομική δυνατότητα ταξιδιών και διανυκτερεύσεων έξω, που μπορεί να επιβαρύνουν το όλο κόστος 500 ευρώ από μόνα τους, είναι κάτι που πρέπει να συνυπολογίσεις.
Επίσης η φίνα δεν είναι επιλογή για μένα.
Σε περιπτώσεις μτχ στην Κύπρο , το κόστος μεταφοράς και διαμονής καλύβεται απο την κλινική.
Συνεπώς δέν υπάρχει κάποια έχτρα απιβάρυνση...
 

Stripar

Established Member
@P70 είσαι μέλος απο το 2009 !
Θεωρητικά παλιό μέλος , πρακτικά όμως νέο με όλες αυτές τις ερωτήσεις που ρωτάς.

Η δική μου συμβουλή , πρίν κάνεις και αποφασίσεις το οτιδήποτε , 6μήνες+ ενδελεχή διάβαζμα του Forum...
 

P70

Active Member
Οριστε και οι 2 φωτο με την δότρια και απο πάνω. Πειτε εντυπωσεις και ιδεες παιδια.
Το να παω σε συνεδριες, χαιρω πολυ, ολοι καλα θα μου τα λενε. Εγω θελω αποτελεσμα!
20160404_230538_HDR.jpg
20160404_230621_HDR.jpg
 

piros75

Well-Known Member
Για μένα είσαι μια εύκολη περίπτωση με πολύ καλή δότρια και σπαστό μαλλί που είναι πλεονέκτημα. Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι 3.000 εκτός και αν θες να κατεβάσεις την χερλαιν πολύ. Μια λύση εφόσον σκέφτεσαι να επισκεφτείς την DHI είναι να πας και να δεις τι πυκνότητα έχουν τα μαλλιά σου στις μη καραφλές περιοχές (ανά εκ2) της λήπτριας και στη συνέχεια να μετρήσουν τη πυκνότητα στις καραφλές καθώς και την έκταση που αυτές καταλαμβάνουν έτσι πολύ εύκολα μπορείς να υπολογίσεις τον ικανό αριθμό μοσχευμάτων που χρειάζεσαι για ένα καλό αποτέλεσμα.
 
  • Like
Reactions: P70

P70

Active Member
Λοιπον, εκανα συνεδρια στη D*I
και μου βρηκαν 130 grafts ανα τετραγωνικο εκατοστο, εκ των οποιον μπορουν να παρουν τα 60 λεει ωστε να μεινουν 70 για να μην φαινεται αραιωση. Με 2500 grafts θελουν να μου κανουν μονο το crown. Το ποσο θα πυκνωση εξαρταται απο το ποσες τριχες θα βγουν ανα graft. Αν βαλω και hairline στο παιχνιδι με πανε στα 4500. Τι λετε;
 

piros75

Well-Known Member
Μισό, 130 grafts ή τρίχες; Νομίζω ότι μάλλον αναφέρεσαι σε τρίχες, μετά βέβαια με μπερδεύεις λέγοντας πόσες τρίχες θα βγουν ανά grafts. Νομίζω πάντως ότι αποκλείεται να σου είπαν για grafts, γιατί τότε θα είχες περίπου 260 τρίχες / εκ2 πράγμα που δεν παίζει ακόμα και πίθηκος να ήσουν. Θα σου πρότεινα να διευκρινήσεις αν τα παραπάνω νούμερα είναι grafts (μοσχεύματα δηλαδή) ή τρίχες και μετά να τα ξαναπούμε.
 

P70

Active Member
13ο τριχες τελικα ειναι.
Μου εχουν δωσει με μονη συνεδρια 2500 τριχες ελαχιστο εως και 3400 αν παει καλα.
Διπλη συνεδρια 4000 ελαχιστο εως 5000 αν παει καλα επισης (εξαρταται απο τα grafts και αν ειναι μονες ή διπλες τριπλες κτλ.)
 
Φίλε καλησπέρα. Πιστεύω ότι το crown σου δεν χρειάζεται τόσο πολλές. Εγω είχα μεγαλύτερο πρόβλημα από εσένα και έχω χρειαστεί 2200. Επίσης θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις από εκεί που είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα το οποίο επηρεάζει αισθητικά το πρόσωπο σου, το μπροστινό δηλαδή. Τουλάχιστο αυτό θα έκανα εγώ. Το πρόβλημα σου είναι εύκολα διωρθώσιμο, είσαι στην ίδια ηλικία μαζί μου, πιστέυω μελέτησε το σωστά και προχώρα
 

P70

Active Member
Φίλε καλησπέρα. Πιστεύω ότι το crown σου δεν χρειάζεται τόσο πολλές. Εγω είχα μεγαλύτερο πρόβλημα από εσένα και έχω χρειαστεί 2200. Επίσης θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις από εκεί που είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα το οποίο επηρεάζει αισθητικά το πρόσωπο σου, το μπροστινό δηλαδή. Τουλάχιστο αυτό θα έκανα εγώ. Το πρόβλημα σου είναι εύκολα διωρθώσιμο, είσαι στην ίδια ηλικία μαζί μου, πιστέυω μελέτησε το σωστά και προχώρα

Συμφωνω απολυτα φιλε μου! Το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι πισω, αλλα τι να το κανω να δωσω 2.5 χιλιαρικα και η προσοψη, αυτο που βλεπω καθρεφτη και στις φωτο να μεινει ιδιο;
Επειδη ομως ο μυθος του «επομενη μερα πας δουλεια» δεν υπαρχει καθως κανει καρα μπαμ και θα πρεπει να ξυρισω πισω, οποτε θελω τουλαχιστον 2 βδομαδουλες να μην παω σαν μην πω τι στη δουλεια, σκεφτομαι οτι το πιο λογικο ειναι να τα κανω μαζι. 4,5 χιλιαδες 2ημερη συνεδρια με τουλαχιστον 4,4 χιλιαδες τριχες και αναλογως τα rafts να φτασω ως και 5.000.
 
Μπλουζα