Σκεψεις για μεταμοσχευση

spass

Active Member
απο κληρονομικοτητα πατερας μανας μου μαλλι ικανοποιητικο με μεγαλο μετωπο.ο πατερας μου ειχε κι εκεινος μαλλι με μετωπο.ο πατερας του πατερα μου πολυ μεγαλη φαλακρα.γονιδια της φαλακρας παντως νομιζω οτι μπορει καποιος να τσιμπησει και απο πιο μακρινες συγγενειες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Δεν ξερω φιλε μου.Σε μια φωτο φενεται η αραιωση να κατεβαινει προς τα κατω.Στις αλλες δεν φενεται κατι τετοιο.Πρεπει να το σιγουρεψεις αυτο με καποιο τροπο διοτι αμα συνεχιστει η αραιωση μελοντικα προς τα κατω δεν αξιζει καν ο κοπος να ξεκινησεις μεταμοσχευσεις.Λες οτι ο ενας ο παππους σου ειχε μεγαλη φαλακρα.Εαν ειναι 7αρης οπως καταλαβαινεις δυσκολα τα πραγματα και για σενα δοτι ειναι πολυ κοντινος συγγενης σου και οι πιθανοτητες να πηρες το ιδιο πατερν ειναι αρκετες.Πρεπει να ψαχτεις αρκετα πριν παρεις αποφασειςΒεβαια εισαι 35 και τα πλαινα εχουν μεινει ψηλα και φαινονται απειραχτα.Αυτο ισως ειναι καλο σημαδι οτι δε πας για 7αρης και αφου εχεις πολλα χρονια που χανεις μαλια εαν πηγαινες για 7αρης θα φαινονταν καθαρα υστερα απο τοσα χρονια.Ψαξε πρωτα καλα το οικογενειακο σου ιστορικο και μετα παρε αποφασεις.
 

spass

Active Member
σημερα που εβγαλα 1-2 φωτο στο πισω μερος με φως ημερας δεν φανηκε καποια αραιωση χαμηλα πισω.οπως και να εχει σας ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα συμβουλες σας.
 

spass

Active Member
παιδια καλημερα ηθελα να ρωτησω,αν ξεκινησω θεραπεια με φινα πιστευετε οτι θα κανει κατι στην περιπτωση μου;
 

dimitris50423

Well-Known Member
Θα σου δυναμωσει τα μαλλια στην κορυφη και μπορει να σου κλεισει το κενο θα σου δυναμωσει και τα μαλλια που εχεις γ ζωνη. Μπροστα ομως δεν μπορει να κανει τιποτα γιατι εισαι αδειος.
Επισης πρεπει να την παιρνεις για παντα αλλιως χανεις το οποιο οφελος. :)
 

spass

Active Member
παιδια καλησπερα.ενας ακομη ανασταλτικος παραγωντας σε οτι αναφορα την πιθανη μ/μ μου ειναι οτι εχω αρκετη τριχοπτωση,ενω ευελπιστουσα,στην ηλικια που ειμαι(35)αλλα και οτι εχω χασει τα μισα και παραπανω μαλλια στο επανω μερος του κεφαλιου,να εχει σταθεροποιηθει καπως
 

dimitris50423

Well-Known Member
Spass εφοσον εχεις απειραχτη δοτρια και αδεια περιοχη μπροστα περιπου οπως ημουν και εγω ολα ειναι δυνατα με μμ.
Εγω στη θεση σου θα εκανα 1 συνεδρια στο μπροστα κομματι οπου ειναι αδειο μονο να γεμισει. Μελλοντικα αν συνεχισει η αραιωση σου κανεις μια ακομη βαζοντας προς τα πισω και μερικα μοσχευματα μπροστα για λεπτομερειες. Εχεις και μπολικο μουσι που για πισω θα μπορουσε να δωσει καποια μοσχευματα. Αν φτιαξεις hairline και γεμισεις την αδεια περιοχη μπροστα θα βελτιωθεις παρα πολυ.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Πιστευω αρκετα ωστε να συμπληρωσουν μια 2η μμ αν χρειαστει να κανεις στο μελλον.εσυ απο γενια καλα πας. Αν ομως εχει η δοτρια σου να δωσει και για 2η μπορει να μην παρεις απο γενια. Η να παρεις λιγα.
 

spass

Active Member
Παιδια ποια ειναι η γνωμη σας για τον γεωργιου.ερχεται τη Κυριακη αθηνα κι εκλεισα ενα consultation.αποτι εχω διαβασει εχει καλα αλλα και καποια οχι τοσο καλα αποτελ.απο κυπρο μερια ποια θεωρειτε πιο αξιοπιστη κλινικη;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Kαι ο γεωργιου ειναι καλος αλλα η hdc περνει περισσοτερους ποντους,ολοι αυτο θα σου πουνε.
Στο πρωτο σου μυνημα ομως του νηματος σου δεν το σκεφτοσουν καν για εξω.
 

mikegad

Well-Known Member
Αφού έρχεται Αθήνα δεν χάνεις τίποτα να πας στο consultation που λες ώστε να έχεις μια καλή άποψη της κατάστασης σου.
Και γω αν ήμουν Αθήνα θα πήγαινα
 

spass

Active Member
Kαι ο γεωργιου ειναι καλος αλλα η hdc περνει περισσοτερους ποντους,ολοι αυτο θα σου πουνε.
Στο πρωτο σου μυνημα ομως του νηματος σου δεν το σκεφτοσουν καν για εξω.
οντως δεν το σκεφτομαι για εξω αλλα καμια φορα μου περναει απ το μυαλο για κυπρο λογω καποιων καλων ολοκληρωμενων περιστατικων αν και μου ειναι εξαιρετικα δυσκολο να παω κυπρο λογω και οικονομικων αλλα και καποιων υποχρεωσεων, παρ ολα αυτα το σκεφτομαι
 

spass

Active Member
ρε παιδια ποια θεωρειτε οτι ειναι καλυτερη τεχνικη εισαγωγης των grafts;με implanter η με ανοιγμα οπων με νυστερι;υπαρχει και αλλη τεχνικη;
 

aeratos28

Just aeratos
αυτες οι 2 ειναι οι τεχνικές.τώρα εδώ για το ποιοα είναι καλυτερη ,είναι ένα θέμα.προσωπικά,πιστεύω ότι τα implanter είναι πολύ καλύτερα από τις οπές..μπορεις να πετυχεις μεγαλύτερες πυκνότητες ,εχει μικρότερη διάμετρο σαν εργαλείο ιατρικό από το νυστέρι που θα σου κάνει τις οπες άρα και λιγότερο τραυματισμό στο δέρμα και γενικά υπάρχουν νομίζω πολλά συν στα implanter..βασική προϋπόθεση όμως είναι να είναι σε καλά χέρια τα implanters..καλός γιατρός που να ξέρει να τα δουλεύει.;) γνώμη μου είναι αυτή..άλλοι θα σου πουν οτι οι οπές ειναι καλύτερες..ανάλογα και με ποια τεχνική γίνονται βέβαια..κάθετα η οριζόντια κτλ..γενικά είναι καλές και οι 2 όμως..μην κολάς καν σε αυτότο θέμα.
ρε παιδια ποια θεωρειτε οτι ειναι καλυτερη τεχνικη εισαγωγης των grafts;με implanter η με ανοιγμα οπων με νυστερι;υπαρχει και αλλη τεχνικη;
 

spass

Active Member
aerate χωρις να ξερω αλλα βαση την λογικη συμφωνω με αυτο που προειπες.το implanter μοιαζει σαν μια πιο εξελιγμενη τεχνικη ολα ομως εξαρτονται απο το χερι που το εφαρμοζει.οπως απ'οτι αντιλαμβανομαι ισχυει με την μεθοδο fut και fue
 

aeratos28

Just aeratos
ακριβώς,έτσι όπως πιστεύω και εγώ,τα implanter είναι η εξέλιξη των οπών..τα implanters με μία κίνηση ανοίγουν την οπή και ταυτόχρονα κάνουν και την τοποθέτησή του graft..ελέγχει ο γιατρός άμεσα τα πάντα και την γωνιά φοράς της κάθε τρίχας..όλα αυτά ταυτόχρονα μαζι με το τρυπημα..συνήθως δεν ξεπερνάνε τα implanters σε διαμετρο τα 0.7 χιλιοστά..οι οπές τώρα γίνονται πρώτα ολες με το νυστέρι,το οποίο έχει διάμετρο 1.0 μέχρι και 1.2 ,άρα μεγαλύτερος τραυματισμός,περισσοτερος χρόνος επουλωσης και μετά με την τσιμπίδα ,ένα ένα τα τοποθετουν.. πιο αργή διαδικασία γενικά και ποιο τραυματική κατά την γνώμη μου.επίσης και μεγαλύτερη απώλεια αίματος υπάρχει με την τεχνική των οπών..τώρα για την fut δεν συζηταω καν.είναι η πιο παλιά τεχνική που υπάρχει,έχει πάνω από 30 χρόνια σαν τεχνική και είναι εντελώς ξεπερασμένη ,τουλάχιστον για μένα.!δικαιολογείται μόνο,αν χρειάζεται να (διπλασιασει) καποιος τη δοτρια του όταν έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα.αλλά και πάλι εγώ προσωπικά δεν θα το εκανα
 

dimitris50423

Well-Known Member
Η fut με το στριπ θα εξαλειφθει με τα χρονια εντελως. Ηδη η hd* την εχει σταματησει εντελως. Με τις οπες το μοσχευμα αργει περισσοτερο να μπει στη θεση του απο οτι με το implanter που μπαινει αμεσα. Μικροτερος τραυματισμος και καλυτερος ελεγχος της φορας των μοσχευματων. Επισης πιστευω οτι καποια στιγμη θα δουλευουν ολοι implanter.μια αλλη διαφορα του implanter σε σχεση με τις οπες ειναι οτι γινεται σε 2 φασεις η εισαγωγη. Ενας τοποθετει το μοσχευμα στο pen και ο αλλος στο κεφαλι. Με τις οπες γινεται απο 1 ατομο η τοποθετηση
 

aeratos28

Just aeratos
καλύτερος έλεγχος της φοράς της τρίχας δεν νομίζω ότι ισχύει..δεν νομίζω ότι πλέον υπάρχουν διαφορές σε αυτό το κομμάτι..παλαιότερα πολλοι ισχυριζοντουσαν πως με την τσιμπίδα πετυχαιναν μεγαλύτερη φυσικότητα..και είχαν δίκιο.πλέον όμως ,εδώ και χρόνια έχει μαζευτεί η διάφορα και δίνουν ίδια αποτελέσματα..οι οπές δεν θα θεωρηθούν ποτέ από κανέναν ιατρό και από εμάς παλιά τεχνική για να αντικατασταθεί με το implanter.δεν έχει σχέση αυτό με το θέμα fue-fut..το ότι σχεδόν όλοι οι γιατροι θα κάνουν fue ναι,το να κάτσουν να εκπαιδευτούν όμως στα implanters για να κανουν τοποθετηση δεν νομίζω να γίνει..και αυτο γιατι με τα implanters οποιος τα δουλευει,αν παει να δουλεψει μεγαλες πυκνοτητες,δυσκολευεται γιατι συμβαινει το φαινομενο popping. δηλαδη κτην στιγμη τοποθετησης ενος graft,λογο πιεσης της περιοχης πεταγεται απο την θεση του ενα διπλανο,η και περισσοτερα η ακόμη και το ίδιο το graft που τοποθετεί ο γιατρος..βεβαια μιλαμε για πυκνοτητες πανω απο 50-60 graft ανα τετρ.εκατοστο ότι συμβαίνει αυτο..γι αυτο λεμε οτι θελει χερια το implanter.βλεπε lorenzo..no problem,τρελες πυκνοτητες..ενω με τις οπες δεν υπαρχει αυτο το προβλημα..όσο για αυτό που λες ότι ένα άτομο κάνει την τοποθέτηση,δεν είναι έτσι,δεν ισχύει αυτο..ο γιατρός κάνει την εξαγωγή και τις οπές μετά και συνήθως έχουν τους placers να κάνουν την εμφύτευση..μπορεί να είναι και 2 placers που δουλεύουν μαζί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα