Σκέψεις για μεταμόσχευση

Vag94

New Member
καλησπέρα σε όλους, είμαι 27 χρονών και βασανίζομαι με την αγα από τα 20 περίπου χρόνια που πρωτοεμφανίστηκε. Στα 25 έκανα consultation στην dhi καθώς είχα λάβει συμμετοχή για δωρεάν μμ 1000 τριχών και μου είχε πει τότε ότι ήμουν nw4 ότι χρειαζόμουν 3000-3500 τρίχες -όχι τριχοθυλάκια-, η δότρια ήταν 160cm2 με πυκνότητα 121τριχες/cm2 και η τιμή θα ήταν 2500ευρω ή 1500 αν κέρδιζα δηλαδή περίπου 1,7ευρω/τριχοθυλάκιο. Από τότε λόγω προσωπικών θεμάτων δεν το έψαξα περαιτέρω και δεν πήγα σε άλλη κλινική. Η αγα συνέχισε την καταστροφική της πορεία, παραταυτα εδώ και ένα 8μηνο βλέπω να έχει μειωθεί σχεδόν εντελώς η τριχόπτωση κατά τη διάρκεια του μπάνιου ή στο μαξιλάρι. Τώρα εχω αποφασίσει να επισκεφτώ κλινικές με σκοπό να σχηματίσω μια νέα γνώμη για την κατάσταση που βρίσκομαι τώρα. Ένα μήνα τώρα διαβάζω ενδελεχώς το φόρουμ και από ότι έχω καταλάβει ο τυρκαλας και η hdi θεωρούνται εδώ μέσα οι καλύτερες επιλογές για μμ τόσο από άποψη τιμής όσο και αποτελέσματος. Κλείνοντας το νήμα σας παραθέτω ορισμένες φώτο για να μου πείτε την γνώμη σας για την κατάσταση που βρίσκομαι και τις πιθανές επιλογές που έχω για την αντιμετώπιση του προβλήματος μου. Ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    595.6 KB · Προβολές: 52
  • 3.jpg
    3.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 52
  • 4.jpg
    4.jpg
    345.3 KB · Προβολές: 52
  • 5.jpg
    5.jpg
    711.5 KB · Προβολές: 46

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vag94

New Member
Η καλύτερη κλινική για σένα προς το παρόν είναι η φίνα . Ξενικά άμεσα. Πας για 6 καρφωτός.
Eυχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, ήξερα ότι η απάντηση θα ήταν αυτή από εσάς @CVIAL, το είχα σκεφτεί να ξεκινήσω αλλά μετά από αυτά που διάβασα στο φόρουμ κατέληξα στο ότι δεν μπορώ να μειώσω την σεξουαλική μου ικανότητα για τρίχες στην ηλικία που είμαι...
 

Georgie

Well-Known Member
Η τριχοπτωση ερχεται συνήθως με περιόδους έξαρσης και ύφεσης .
Μπορει να μείνεις έτσι για 2-3 χρονια και αργότερα να χάσεις αυτα που ειναι να χάσεις .
Στην ηλικια σου δεν εχεις ξεπεράσει ακομα το σκόπελο της επιθετικής μορφής ΑΑ
Μάλλον θα καταλήξεις N6 όπως λεει ο Cvial στη πορεια των χρόνων .

Αν μπεις για μεταμοσχευση χωρις φιναστεριδη θα ειναι σα να κυνηγάς την ουρα σου φίλε .
Οπότε καλυτερα να μη το κανεις

Αφού εχεις αποφασίσει να μην ασχοληθείς με τη χρήση φιναστεριδης το οποίο ειναι σεβαστό
Θα σε συμβούλευα να περιμενεις να αδειασεις τελείως εκει που ειναι να αδειασεις και να ασχοληθείς μετα εάν ειναι εφικτό και η δοτρια σου το επιτρέπει
Στη θέση σου θα παρακαλούσα να συμβεί αυτο γρήγορα .
 

Vag94

New Member
Δοκίμασες και είχες θέματα;
όχι δεν δοκίμασα ποτέ αλλά από ότι εχω διαβάσει όλοι λίγος πολύ εμφάνισαν προβλήματα που σε άλλους έφυγαν σε άλλους έμειναν και την σταμάτησαν...εμένα με φοβίζει για να πω την αλήθεια ο χρόνος που θα κάνει να φύγει η επίδρασή της αν μου παρουσιάσει προβλήματα και ότι θα πρέπει να την παίρνω μια ζώη..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η τριχοπτωση ερχεται συνήθως με περιόδους έξαρσης και ύφεσης .
Μπορει να μείνεις έτσι για 2-3 χρονια και αργότερα να χάσεις αυτα που ειναι να χάσεις .
Στην ηλικια σου δεν εχεις ξεπεράσει ακομα το σκόπελο της επιθετικής μορφής ΑΑ
Μάλλον θα καταλήξεις N6 όπως λεει ο Cvial στη πορεια των χρόνων .

Αν μπεις για μεταμοσχευση χωρις φιναστεριδη θα ειναι σα να κυνηγάς την ουρα σου φίλε .
Οπότε καλυτερα να μη το κανεις

Αφού εχεις αποφασίσει να μην ασχοληθείς με τη χρήση φιναστεριδης το οποίο ειναι σεβαστό
Θα σε συμβούλευα να περιμενεις να αδειασεις τελείως εκει που ειναι να αδειασεις και να ασχοληθείς μετα εάν ειναι εφικτό και η δοτρια σου το επιτρέπει
Στη θέση σου θα παρακαλούσα να συμβεί αυτο γρήγορα .

Η εμπειρία λέει ότι τέτοιες περιπτώσεις ασθενών εγχειρίζονται πολύ γρήγορα γιατί πάντα βρίσκεται ένα «αετόπουλο» να τους πουλήσει ελπίδα και να τους πείσει. Εύχομαι ο φίλος εδώ να μην είναι τέτοια περίπτωση.
 

Flag17

Well-Known Member
όχι δεν δοκίμασα ποτέ αλλά από ότι εχω διαβάσει όλοι λίγος πολύ εμφάνισαν προβλήματα που σε άλλους έφυγαν σε άλλους έμειναν και την σταμάτησαν...εμένα με φοβίζει για να πω την αλήθεια ο χρόνος που θα κάνει να φύγει η επίδρασή της αν μου παρουσιάσει προβλήματα και ότι θα πρέπει να την παίρνω μια ζώη..
Απορώ που έβγαλες αυτά τα συμπεράσματα φίλε μου. Η πλειοψηφία του φόρουμ και εγώ μέσα σε αυτή που κάνουμε χρήση δεν έχουμε καμία σοβαρή παρενέργεια. Μείωση στην λίμπιντο έχει ένα 2% το οποίο πιθανό να είχε έτσι και αλλιώς λόγο ψυχολογίας αν σκεφτείς ότι και στο placebo της έρευνας 1 και κάτι είχε πάλι μείωση !
 

Vag94

New Member
Απορώ που έβγαλες αυτά τα συμπεράσματα φίλε μου. Η πλειοψηφία του φόρουμ και εγώ μέσα σε αυτή που κάνουμε χρήση δεν έχουμε καμία σοβαρή παρενέργεια. Μείωση στην λίμπιντο έχει ένα 2% το οποίο πιθανό να είχε έτσι και αλλιώς λόγο ψυχολογίας αν σκεφτείς ότι και στο placebo της έρευνας 1 και κάτι είχε πάλι μείωση !
Όπως ανέφερα λίγος πολύ εμφανίσατε κάποια προβλήματα δεν είπα ότι ήταν σοβαρά ή όχι και αυτά είχαν κάποια διάρκεια μέχρι να φύγουν δηλαδή λίγες μέρες ή περισσότερο με αποτέλεσμα κάποιοι να το σταματήσουν. Ευχαριστώ για την απαντηση
 

Kostas97

Well-Known Member
Χρησιμοποιω τοπικη η και χαπι, σχεδον 1 χρονο.
Δεν παρατηρησα ΚΑΜΙΑ απολυτως αλλαγη, ουτε που ηρθε και εφυγε ουτε ο,τιδηποτε αλλο. :D

Στη θεση σου δε θα ασχολουμουν με το θεμα χωρις θεραπεια.Καθως και ΜΕΤ να κανεις αργοτερα βλεποντας το Crown σου ποσο χαμηλα κατεβαινει το αποτελεσμα "ισως" ειναι ικανοποιητικο μετα απο πολυ κοπο(2-3 ΜΕΤ)
Καλη συνεχεια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vag94

New Member
Η εμπειρία λέει ότι τέτοιες περιπτώσεις ασθενών εγχειρίζονται πολύ γρήγορα γιατί πάντα βρίσκεται ένα «αετόπουλο» να τους πουλήσει ελπίδα και να τους πείσει. Εύχομαι ο φίλος εδώ να μην είναι τέτοια περίπτωση.
Εγώ θα ακολουθήσω την οδηγία του προλαλησα @Georgie και θα περιμένω μεχρι να σταθεροποιηθει η κατάσταση και βλέπουμε αν μπορεί να γίνει κάτι... Ξέρω μπορεί για όσους εσάς που κάνετε λήψη φίνα να λέτε γιατί δεν περνει και αυτός για να σώσει ότι μπορεί αλλά παιδιά δεν μπορώ να μπω στο τρύπακι αυτό.
 

Vag94

New Member
Χρησιμοποιω τοπικη η και χαπι, σχεδον 1 χρονο.
Δεν παρατηρησα ΚΑΜΙΑ απολυτως αλλαγη, ουτε που ηρθε και εφυγε ουτε ο,τιδηποτε αλλο. :D

Στη θεση σου δε θα ασχολουμουν με το θεμα χωρις θεραπεια.Καθως και ΜΕΤ να κανεις αργοτερα βλεποντας το Crown σου ποσο χαμηλα κατεβαινει το αποτελεσμα "ισως" ειναι ικανοποιητικο μετα απο πολυ κοπο(2-3 ΜΕΤ)
Καλη συνεχεια.
Ευχαριστώ Κώστα για την απάντηση ξέρω έχεις δίκιο σε ότι λες μιας και λες την προσωπική σου εμπειρία απλώς εγω δεν μπορώ να μπω στο τρύπακι της φίνα και να την περνώ εσαει.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ευχαριστώ Κώστα για την απάντηση ξέρω έχεις δίκιο σε ότι λες μιας και λες την προσωπική σου εμπειρία απλώς εγω δεν μπορώ να μπω στο τρύπακι της φίνα και να την περνώ εσαει.
Να σαι καλα φιλε ,καταλαβαινω τι λες.
Το καλο με τη φινα θα ηταν οτι μεσα σε καποιο διαστημα(χρονο) κατα πασα πιθανοτητα θα γνωριζες τι μπορεις να κανεις απο ΜΕΤ. Αρα σε μια ηλικια που ειναι πολυ καλη 28-29 ισως πηγαινες για το recovery.

Σε αντιθετη περιπτωση θα περιμενεις σταθεροποιηση η οποια προφανως θα συνεπαγεται και περεταιρω απωλεια μαλλιων. Εαν μπορεις να το περασεις αυτο και δε σε ταλαιπωρει ψυχολογικα μπορεις αργοτερα να προσπαθησεις μονο με μεταμοσχευση. Το ενα απο τα περιστατικα που ανεβηκαν προσφατα στο φορουμ ηταν NW6 και ειχε καλη δοτρια. Εαν θυμαμαι σωστα αποφασιστηκαν 3 ΜΕΤ.

Προσωπικα στη θεση σου αυτα θα εβλεπα ως επιλογες.
Μεταφερω τις σκεψεις που θα εκανα ο ιδιος στη θεση ωστε, αναλογως παντα και με το ποσο σε απασχολει το θεμα, να τα ζυγισεις για τον αν αξιζει να ασχοληθεις.
Φαντασου οτι καποιοι δεν μπορουν και τις επεμβασεις οποτε στη σκεψη και μονο 3 επεμβασεων μπορει να βλεπουν γολγοθα απο αυτο και μονο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ θα ακολουθήσω την οδηγία του προλαλησα @Georgie και θα περιμένω μεχρι να σταθεροποιηθει η κατάσταση και βλέπουμε αν μπορεί να γίνει κάτι... Ξέρω μπορεί για όσους εσάς που κάνετε λήψη φίνα να λέτε γιατί δεν περνει και αυτός για να σώσει ότι μπορεί αλλά παιδιά δεν μπορώ να μπω στο τρύπακι αυτό.

Αν ήσουν 40 θα ήταν μια πρακτική (και πιθανότατα σωστή) επιλογή. Τώρα όμως πρέπει να περιμένεις πολλά χρόνια για να σταθεροποιηθεί η κατάσταση, είσαι μόνο 27. Εναλλακτικά μπορείς να δεις και την λύση FUT. Αν και εκεί έχεις θέμα νομίζω ότι βαδίζεις σε αχαρτογράφητα νερά.
 

Georgie

Well-Known Member
Φιλε κάνε το καλύτερο δυνατό που νομίζεις. Απλά να περιμένεις να ξεκαθαρίσει το pattern, μακάρι να συμβεί γρήγορα.
Σε καμία περίπτωση μεταμόσχευση τώρα κάτω από αυτές τις συνθήκες ( χωρίς Φίνα)
Θα είναι 100% κακή επιλογή .
Καλή τύχη εύχομαι
 

Flag17

Well-Known Member
Όπως ανέφερα λίγος πολύ εμφανίσατε κάποια προβλήματα δεν είπα ότι ήταν σοβαρά ή όχι και αυτά είχαν κάποια διάρκεια μέχρι να φύγουν δηλαδή λίγες μέρες ή περισσότερο με αποτέλεσμα κάποιοι να το σταματήσουν. Ευχαριστώ για την απαντηση
Από αυτό που έγραψα δηλαδή εσύ κατάλαβες πως λίγο πολύ εμφανισαμε όλοι προβλήματα ? Μπορεις να πάρεις για λίγες μέρες και αν οτιδήποτε σε προβληματίσει σταματά το και όλα θα είναι όπως πριν ! Αν δεις πως δεν έχεις καμία παρενέργεια συνεχίζεις ακάθεκτος και σου δίνεται η δυνατότητα να κάνεις μεταμόσχευση στα 28 αντί να περιμένεις άγνωστο διάστημα να αδειάσεις. Το κόστος για να δοκιμάσεις 6€ είναι. Αν σε κουράζει το κάθε μέρα μπορείς να δοκιμάσεις και με 3 φορές την εβδομάδα να δεις αν σε πιάνει. Λογικά με τον τύπο αραίωσης που έχεις πιθανόν να έχεις πολλές μικρές τρίχες που δεν μεγαλώνουν κανονικά οπότε αν σε πιάσει θα σου φανεί να φουντώνεις
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Ευχαριστώ Κώστα για την απάντηση ξέρω έχεις δίκιο σε ότι λες μιας και λες την προσωπική σου εμπειρία απλώς εγω δεν μπορώ να μπω στο τρύπακι της φίνα και να την περνώ εσαει.
[/QUOTE]

Δυστυχως φιλε ετσι ειναι η αραίωση. Αν μπεις στον χορό πρέπει να χορέψεις αν επιθυμείς να κρατήσεις κάτι στο κεφάλι σου. Φαντάσου πολλες φορές με θεραπείες και πάλι συμβιβάζεσαι με ημίμετρα, κάνε εικόνα χωρίς θεραπείες. Έχεις πάρει πολύ στραβά το όλο θέμα με τη φιναστερίδη ενώ στην ουσία κατά κύριο λόγο αυτή και μετά η μινοξιδιλη είναι τα ΜΟΝΑ οπλα που έχουμε για να σώσουμε ότι σώζεται οπότε για μενα ξανασκεψου το. Αν θες κάποια στιγμή ένα κεφάλι που θα σε γεμίζει αυτοπεποίθηση έχεις να κάνεις 2 πράγματα : ΦΙΝΑΣΤΕΡΙΔΗ/ΜΙΝΟΞ - Καλό γιατρό/ σωστό πλάνο. Σε ένα από τα 2 να ρισκάρεις, αυξάνονται οι πιθανότητες να μην πας προς τη κατεύθυνση που επιθυμούσες.
 

Vag94

New Member
σας ευχαριστώ όλους σας για τις σημαντικές συμβουλές που μου δώσατε για να κατανοήσω σε τι κατάσταση βρίσκομαι και ποιες επιλογές έχω. Πραγματικά το φορουμ αυτό είναι ένα σχολείο. Θα κάτσω να σκεφτώ τι θα κανω και θα σας ενημερώσω για τα περαιτέρω βήματα μου.
 
Μπλουζα