Σημαδι απο μεταμοσχευση

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

NGL

Member
καλησπερα σε ολους!
καταρχην θα ηθελα να ασχοληθω μ ενα θεμα που δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλου στο site,ειναι αρκετα συνηθισμενο και προκαλει ενα μικρο προβλημα σε οσους εχουν εμπλακει στην διαδικασια μεταμοσχευσης μαλλιων!εχει να κανει με το αντιαισθητικο σημαδι που αφημει το strip στο πισω μερος του κεφαλιου μετα απο μια μεταμοσχευση με την μεθοδο εξαγωγης strip.
θα συνιστουσα σε οποιον αποφασισει να κανει μεταμοσχευση να μην ακολουθησει αυτην την μεθοδο,αλλα την εξαγωγη μεμωνομενων τριχοθυλακιων γιατι οι περιορισμοι που δημιουργουνται (μηκος τριχας προκειμενου να μην φαινεται η αντιαισθητικη ουλη,βρεγμενα μαλλια κτλ) ειναι αρκετα μεγαλοι!παμε δηλ ν αντιμετωπισουμε ενα προβλημα αισθητικο και δημιουργουμε καποιο αλλο!
Προσωπικα αν και εχω ενα μονο σημαδι απο μια μεταμοσχευση υπαρχουν στιγμες,παρολο που το σημαδι δεν ειναι μεγαλο και πολυ λιγο εως καθολου εμφανες ,που νομιζω οτι ολοι κοιτουν το κεφαλι μου!
Η συμβουλη που θα ηθελα απο καποιον αλλο που να εχει ασχοληθει και που γνωριζει καλυτερα απο εμενα,ειναι με ποιον τροπο θα μπορουσα,με καποια επεμβαση ισως ή με κατι αλλο, να διωξω μονιμα αυτο το σημαδι!
Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

saras

Member
Απ: Σημαδι απο μεταμοσχευση

Καλησπερα,

Σε μια καλή κλινική του εξωτερικού μπορεί να γίνει πολύ καλή δουλειά στην ουλή με 2 τρόπους:

1) βάζεις FUE πάνω στην ουλή

2) αφαιρείς την ουλή και την ξανα-ράβεις

Ψάξε για "hair transplant scar revision"
 

NGL

Member
Απ: Σημαδι απο μεταμοσχευση

saras είπε:
Καλησπερα,

Σε μια καλή κλινική του εξωτερικού μπορεί να γίνει πολύ καλή δουλειά στην ουλή με 2 τρόπους:

1) βάζεις FUE πάνω στην ουλή

2) αφαιρείς την ουλή και την ξανα-ράβεις

Ψάξε για "hair transplant scar revision"

Καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον!υπαρχει καποια συγκεκριμενη κλινικη για να το ψαξω λιγο περισσοτερο?
 

saras

Member
Απ: Σημαδι απο μεταμοσχευση

NGL είπε:
Καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον!υπαρχει καποια συγκεκριμενη κλινικη για να το ψαξω λιγο περισσοτερο?

Όλες οι καλές κλινικές της Αμερικής και του Καναδά μπορούν να το κάνουν άνετα, π.χ. H&W, Shapiro, Rahal, Cooley, Feller.

To κόστος στον Shapiro που ρώτησα είναι περίπου $1500
 

NGL

Member
Απ: Σημαδι απο μεταμοσχευση

saras είπε:
[quote author=NGL link=topic=430.msg6232#msg6232 date=1233269529]

Καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον!υπαρχει καποια συγκεκριμενη κλινικη για να το ψαξω λιγο περισσοτερο?

Όλες οι καλές κλινικές της Αμερικής και του Καναδά μπορούν να το κάνουν άνετα, π.χ. H&W, Shapiro, Rahal, Cooley, Feller.

To κόστος στον Shapiro που ρώτησα είναι περίπου $1500
[/quote]
ευχαριστω πολυ!ευρωπαικη κλινικη παιζει καμια?γνωριζεις μηπως αν το αποτελεσμα ειναι καλο ή υπαρχει μικρη διαφορα?
 

saras

Member
Απ: Σημαδι απο μεταμοσχευση

^^^
Δεν είναι μόνο για παρθένο κρανίο, αλλά να τις αρχίσεις ΜΟΝΟ άμα είσαι σίγουρος πως θα κάνεις κι άλλη επέμβαση.
 

tsakalos

New Member
Απ: Σημαδι απο μεταμοσχευση

katalyst είπε:
παιδες μια ερωτηση. οι scalp exercises ειναι μονο για "παρθενο" κρανιο?
εχω ηδη μια ουλη και το καλοκαιρι ισως παω για δευτερη επεμβαση.
να αρχισω να κανω?
οχι δεν ειναι. και εγω θα κανω και τριτη και θα αρχισω να κανω 3 μηνες πριν
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

hairevival

New Member
Απ: Σημαδι απο μεταμοσχευση

ngl γεια χαρα φιλε και καλη χρονια.
Θα ηθελα να σε ρωτησω, πλέον το αρχικό ερώτημα του thread ισχύει;
Το πρόβλημα επιδεινώθηκε με νέα ουλή μετά την επέμβαση στον Hasson?
 

NGL

Member
Απ: Σημαδι απο μεταμοσχευση

hairevival είπε:
ngl γεια χαρα φιλε και καλη χρονια.
Θα ηθελα να σε ρωτησω, πλέον το αρχικό ερώτημα του thread ισχύει;
Το πρόβλημα επιδεινώθηκε με νέα ουλή μετά την επέμβαση στον Hasson?

προκειμενου να παρει τον μεγιστο αριθμο τριχοθυλακιων χρειαστηκε να κανει και 2η ακριβως πανω απ την πρωτη.το προβλημα παρεμεινε ως ειχε....για την ουλη του hasson δεν το συζηταμε...δες εδω http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1301.75.html
το μονο που μενει ειναι να κανω ενα απλο tricho closure πλεον σε μια επεμβαση μιαμισης ωρας περιπου για να ξεμπερδευω μια και καλη..
 

comb

Member
Απ: Σημαδι απο μεταμοσχευση

Να σου πω την αλήθεια, από τις φωτογραφίες σου δεν νομίζω να το χρειάζεσαι καν. Εκτός βέβαια και αν τα κόψεις πολύ κοντά.
 

NGL

Member
Απ: Σημαδι απο μεταμοσχευση

comb είπε:
Να σου πω την αλήθεια, από τις φωτογραφίες σου δεν νομίζω να το χρειάζεσαι καν. Εκτός βέβαια και αν τα κόψεις πολύ κοντά.

ετσι ειναι ,αλλα περισσοτερο πιστευω θελω να το κανω για να βγαλω το αχτι μου.να ξεμπερδευω με το παρελθον μια και καλη και να μην εχω περιορισμους ακομα και στο πολυ κοντο μαλλι.
 

hairevival

New Member
Απ: Σημαδι απο μεταμοσχευση

ngl, με άλλα λογια με αυτες τις τεχνικες αφαιρειται τελείως η ουλή;
τη γνωμη του hasson την πηρες για μια τετοια επεμβαση; (ο ιδιος γιατι δεν κανει;)
 

NGL

Member
Απ: Σημαδι απο μεταμοσχευση

hairevival είπε:
ngl, με άλλα λογια με αυτες τις τεχνικες αφαιρειται τελείως η ουλή;
τη γνωμη του hasson την πηρες για μια τετοια επεμβαση; (ο ιδιος γιατι δεν κανει;)

υπαρχει η ουλη αλλα αυτη που εχει γινει με trich.closure και ειναι σχεδον αορατη.
και βεβαια την κανει o hasson.........που ειδες γραμμενο το αντιθετο?
απλα πρεπει να περασει ενα διαστημα 8-12 μηνων απ την προηγουμενη επεμβαση για ανα εχει αποκατασταθει η ελαστικοτητα της δοτριας περιοχης.
 

comb

Member
Απ: Σημαδι απο μεταμοσχευση

hairevival, η επέμβαση αυτή απευθύνεται σε ανθρώπους με σημαντικά κακές ουλές, δηλαδή άνω των 5-6 μμ σε πλάτος. Αυτοί συνήθως είναι άτομα που έχουν κάνει πάνω από 1-2 μεταμοσχεύσεις και όχι σε top docs.

Όταν έχεις μια ουλή 3μμ(λιγότερο δεν το συζητάμε) από την πρώτη σου επέμβαση, ίσως να μη σε βοηθήσει και καθόλου.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα