Σας έχει περάσει το πρήξιμο απο τη μινοξιδιλη χωρίς να τη σταματήσετε;

Καλησπέρα, είχα κάνει ενα ποστ για ορισμένες καρδιακές παρενέργειες που μου έβγαλε η μινοξιδιλη (ριγκειν αφρος), οι οποίες μετά απο 10ημερη διακοπή υποχώρησαν σχετικά. Να σημειώσω επίσης πως για όσους στο προηγούμενο νημα έλεγαν πως δεν έφταιγε το φάρμακο, αλλα μπορεί να είχα κάποιο πρόβλημα που αγνοούσα, πήγα μετά τη 10ημερη διακοπή του φαρμάκου στον καρδιολόγο και δε μου βρήκε τίποτα. Τώρα έχω αρχίσει ξανά το φάρμακο βαζοντας το ανα 2 ή και 3 μέρες προσπαθώντας να ελέγξω τη δόση (πράγμα δύσκολο όταν έχεις να καλύψεις μια τοσο μεγάλη περιοχή) και βλέπω εδώ και μερικές μέρες να μου εμφανίζεται ενα πρήξιμο στο πρόσωπο, στα μάγουλα και γύρω από τα μάτια.

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω 2 πράγματα.
1. Επειδή απ'ότι καταλαβαίνω η κατακρατηση υγρών είναι συχνή παρενέργεια, την έχετε δει να υποχωρεί ενώ παράλληλα συνεχίζατε κανονικά το φάρμακο;
2. Πιστεύετε πως είναι καλή ιδέα να αραιώνω ελαφρώς τη μινοξιδιλη ωστε να μπορέσω με την ίδια ποσότητα να καλύπτω μεγαλύτερο μέρος ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
οταν λεω κοψε εννοω ελαττωσε οχι εξαφανησε . το σεπτεμβρη κλεινω 21 χρονια χρησης μινοξ ( με κενα βεβαια )
 

manly_Man

Well-Known Member
μην την σταματησεις φιλε, μονο εδαφος θα χασεις...απλα ελαττωσε το αλατι στην διατροφη σου, αθλησου και φτιαξε γενικα την διατρογη σου..και θα φυγει η κατακρατηση
 

makis25

Well-Known Member
Με διαστήματα δηλαδή; Την έκοβες για ενα μηνα πχ; Και γιατί τη σταματούσες;
οταν μου συνταγογραφησε ο γιατρος μινοξ ημουν 17 χρονων . Οταν λεω διαστηματα εννοω πως μετα απο χρονια , με κουρασε ψυχολογικα και τη σταματουσα , περνουσαν ισως καποιοι μηνες και μετα ξεκινουσα . Θα σου δωσω παραδειγμα , τα τελευταια 8 χρονια , συνολικα εχω χρησιμοποιησει μινοξιδιλη τα 6 . Συνολο δηλαδη τα κενα αναμεσα ηταν 2 χρονια . Κυριως επειδη με κουραζε ψυχολογικα τη σταματουσα . Βεβαια χρησιμοποιω και τις αλλες , γνωστες θεραπειες , αλλα δεν υπαρχει αμφιβολια πως το φαρμακο δουλευει , για οσο το χρησιμοποιεις . Αλλα ειχα πρηξιματα στο προσωπο απο πολυ νεαρος απο τη μινοξ μεχρι που εκοψα το αλατι . Κανοντας απολογισμο θα ελεγα πως μετα απο τοσα χρονια ανετα εχω κρατησει ενα 85-90% των μαλλιων που ειχα τοτε . Υπηρχαν απωλειες παρα τη χρηση φαρμακων , κυριως τη τελευταια δεκαετια. Ομως λειτουργησε η μινοξ καλα .

Οπως και να χει , αν μπορεις να ανεχτεις το φαρμακο , μη το σταματας .
 
μην την σταματησεις φιλε, μονο εδαφος θα χασεις...απλα ελαττωσε το αλατι στην διατροφη σου, αθλησου και φτιαξε γενικα την διατρογη σου..και θα φυγει η κατακρατηση

Η διατροφή μου είναι μια χαρά, δεν τρώω πολύ αλάτι, και αθλουμαι. Έβαζα παραπάνω απ' ότι έπρεπε όμως και γι'αυτό μου έχουν βγει τόσες παρενέργειες.. Εχω απελπιστει πραγματικά. Θέλω να κάνω και μια μέτρηση για την προλακτίνη γιατί απ'οτι καταλαβαίνω η μινοξιδιλη την ανεβάζει, και θα εξηγούσε πολλα..
 
οταν μου συνταγογραφησε ο γιατρος μινοξ ημουν 17 χρονων . Οταν λεω διαστηματα εννοω πως μετα απο χρονια , με κουρασε ψυχολογικα και τη σταματουσα , περνουσαν ισως καποιοι μηνες και μετα ξεκινουσα . Θα σου δωσω παραδειγμα , τα τελευταια 8 χρονια , συνολικα εχω χρησιμοποιησει μινοξιδιλη τα 6 . Συνολο δηλαδη τα κενα αναμεσα ηταν 2 χρονια . Κυριως επειδη με κουραζε ψυχολογικα τη σταματουσα . Βεβαια χρησιμοποιω και τις αλλες , γνωστες θεραπειες , αλλα δεν υπαρχει αμφιβολια πως το φαρμακο δουλευει , για οσο το χρησιμοποιεις . Αλλα ειχα πρηξιματα στο προσωπο απο πολυ νεαρος απο τη μινοξ μεχρι που εκοψα το αλατι . Κανοντας απολογισμο θα ελεγα πως μετα απο τοσα χρονια ανετα εχω κρατησει ενα 85-90% των μαλλιων που ειχα τοτε . Υπηρχαν απωλειες παρα τη χρηση φαρμακων , κυριως τη τελευταια δεκαετια. Ομως λειτουργησε η μινοξ καλα .

Οπως και να χει , αν μπορεις να ανεχτεις το φαρμακο , μη το σταματας .
Και όταν τη σταματούσες, το shedding σε πόσο καιρό ξεκινούσε;
 

makis25

Well-Known Member
δεν παρατηρησα shedding . Δεν μπηκα ποτε στην διαδικασια να το παρατηρησω , προφανως και θα συνεβει πολλες φορες , αλλα απο τη στιγμη που εκανα ο,τι θεραπεια ηταν στο χερι μου να κανω ημουν ψυχικα ηρεμος πως κανω οτι μπορω και δεν εδινα σημασια αν κατα καιρους επεφταν περισσοτερες τριχες και κατα καιρους οχι . Νομιζω βοηθουσε που χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω και σαμπου κετοκοναζολης
 

Georgie

Well-Known Member
Και όταν τη σταματούσες, το shedding σε πόσο καιρό ξεκινούσε;
Φίλε καλησπέρα
Χρησιμοποίησα πρωτη φορα Μινοξιδιλη μετα απο μεταμοσχευση μαλλιων και στην ηλικια των 50 .
Πιο πολυ για να δώσει ενα boost στη φυτρωση και για να αποτρέψει μια περαιτέρω τριχοπτωση η ενα σοκ λος στις πίσω ζώνες .Το μονο που είδα ηταν κουρασμένο βλεμα 3+ κιλά , και μαύρους κύκλους . Ουτε πύκνωση στις πίσω ζώνες ουτε τιποτα.
Τη σταμάτησα πριν απο 4 μηνες και δεν είδα καμία διαφορα Εκτός απο τα κιλά που έχασα και το οτι εξαφανίστηκαν οι μαύροι κύκλοι .
Ουτε τριχοπτωση ουτε τιποτα .
Αλλα μάλλον δε θα δούλεψε σε εμένα απο την αρχη
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

orange

Member
Φίλε καλησπέρα
Χρησιμοποίησα πρωτη φορα Μινοξιδιλη μετα απο μεταμοσχευση μαλλιων και στην ηλικια των 50 .
Πιο πολυ για να δώσει ενα boost στη φυτρωση και για να αποτρέψει μια περαιτέρω τριχοπτωση η ενα σοκ λος στις πίσω ζώνες .Το μονο που είδα ηταν κουρασμένο βλεμα 3+ κιλά , και μαύρους κύκλους . Ουτε πύκνωση στις πίσω ζώνες ουτε τιποτα.
Τη σταμάτησα πριν απο 4 μηνες και δεν είδα καμία διαφορα Εκτός απο τα κιλά που έχασα και το οτι εξαφανίστηκαν οι μαύροι κύκλοι .
Ουτε τριχοπτωση ουτε τιποτα .
Αλλα μάλλον δε θα δούλεψε σε εμένα απο την αρχη
τα ερώτηματα είναι: οι παρενέργειες αυτές θα ισχύουν και σε χάπι; θα είναι μειωμένες έστω;
μήπως με τον καιρό ο οργανισμός συνηθίζει ή και εξισορροπεί τις παρενέργειες με συνέπεια την σταδιακή μείωση τους;
εσύ δεν παρατήρησες τους μήνες που έβαζες κάποια βελτίωση των παρενεργειών;
 
Μπλουζα