Σαμπουαν για ξηροδερμια

Kidloco

New Member
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό σαμπουάν για ξηροδερμία/πιτυρίδα; Το fungoral το χρησιμοποιώ 2 φορές τη βδομάδα εδώ και 6 μήνες και δεν έχω δει διαφορά. Πρέπει να έχω μεγάλο θέμα, γιατι αν ξύσω το κεφάλι μου και το τινάξω θα πέσει χιόνι :s Κ αν επαναλάβω το ίδιο πράγμα μετά απο 4-5 ώρες πάλι θα δω το ίδιο. Υπάρχει κάτι που να το χρησιμοποιούμε σε καθημερινή βάση;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Αν έχεις όντως πιτυρίδα και δεν σου έχει κάνει τίποτα το fungoral πήγαινε αμέσως στο γιατρό. Αν έχεις ξηροδερμία αλλάζει το πράγμα (παίζει να σου την έχει προκαλέσει το ίδιο το fungoral)
 

Kidloco

New Member
φίλε μου με άγχωσες. εχω παει σε δερματολογο για α/α αν ηταν κατι σοβαρό δεν θα το είχε προσέξει; πρέπει να ξέρω κάτι;
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Το fungoral στο έγραψε ο γιατρός; Χρησιμοποιείται για μυκητιάσεις/πιτυρίδα και είναι ισχυρό. Αν το χρησιμοποιείς και εξακολουθείς να έχεις πιτυρίδα είναι παράξενο (η πιτυρίδα δημιουργείται από μύκητα) και χρειάζεσαι άλλη αγωγή.
Αν το χρησιμοποιείς με δική σου πρωτοβουλία (και ρίσκο) σε μεγάλο βαθμό ενδέχεται να έχει προκαλέσει ξηροδερμία, δηλαδή νιφάδες και φαγούρα.
Το βασικό είναι να γίνει σωστή διάγνωση, πιτυρίδα ή ξηροδερμία;
 

krhtikos21

Member
Soralteno είπε:
Το fungoral στο έγραψε ο γιατρός; Χρησιμοποιείται για μυκητιάσεις/πιτυρίδα και είναι ισχυρό. Αν το χρησιμοποιείς και εξακολουθείς να έχεις πιτυρίδα είναι παράξενο (η πιτυρίδα δημιουργείται από μύκητα) και χρειάζεσαι άλλη αγωγή.
Αν το χρησιμοποιείς με δική σου πρωτοβουλία (και ρίσκο) σε μεγάλο βαθμό ενδέχεται να έχει προκαλέσει ξηροδερμία, δηλαδή νιφάδες και φαγούρα.
Το βασικό είναι να γίνει σωστή διάγνωση, πιτυρίδα ή ξηροδερμία;

μισό γτ μπερδεύτηκα άμα συνοδεύεται από λιπαρότητα τ είναι? και κάνει στρώση λευκοκίτρινη ?
πως ξεχωρίζεται αυτό???
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
krhtikos21 είπε:
Soralteno είπε:
Το fungoral στο έγραψε ο γιατρός; Χρησιμοποιείται για μυκητιάσεις/πιτυρίδα και είναι ισχυρό. Αν το χρησιμοποιείς και εξακολουθείς να έχεις πιτυρίδα είναι παράξενο (η πιτυρίδα δημιουργείται από μύκητα) και χρειάζεσαι άλλη αγωγή.
Αν το χρησιμοποιείς με δική σου πρωτοβουλία (και ρίσκο) σε μεγάλο βαθμό ενδέχεται να έχει προκαλέσει ξηροδερμία, δηλαδή νιφάδες και φαγούρα.
Το βασικό είναι να γίνει σωστή διάγνωση, πιτυρίδα ή ξηροδερμία;

μισό γτ μπερδεύτηκα άμα συνοδεύεται από λιπαρότητα τ είναι? και κάνει στρώση λευκοκίτρινη ?
πως ξεχωρίζεται αυτό???

Λιπαρή πιτυρίδα (Georgiou speaking)
Τις διαγνώσεις είναι καλύτερο να τις κάνει γιατρός.
 

Kidloco

New Member
Να σου πω την αληθεια δεν γνωριζω τη διαφορα πυτιρίδας ξηροδερμιας. Πάντως το fungoral το πήρα απο μόνος μου για να το συνδυάσω με τη μινοξιδίλη και το βάζω 2 φορές την εβδομάδα, όπως διάβασα εδώ. Μάλλον έχω ξηροδερμία, αλλιώς ο δερματολόγος θα μου είχε πει κάτι. Για την ξηροδερμία κάποιο σαμπουάν υπάρχει καλό;
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Kidloco είπε:
Μάλλον έχω ξηροδερμία, αλλιώς ο δερματολόγος θα μου είχε πει κάτι. Για την ξηροδερμία κάποιο σαμπουάν υπάρχει καλό;

Από Ελλάδα κανένα, από έξω:

1) http://www.iherb.com/Pure-Life-Soap-Wild-Indigo-Shampoo-14-9-fl-oz-440-ml/21357

2) http://www.iherb.com/Hugo-Naturals-Balancing-Shampoo-Tea-Tree-Lavender-12-fl-oz-355-ml/29094

3) http://www.iherb.com/Desert-Essence-Tea-Tree-Replenishing-Shampoo-12-9-fl-oz-382-ml/3584
 
Μπλουζα