ΣΜΗΓΜΑΤΟΡΡΟΙΚΗΣ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ

bakakas

New Member
Παιδιά εγώ έχω σμηγματορρο'ι'κη| δερμάτιτηδα. Είμαι 25 χρονών και έχω τριχόπτωση στο κεφάλι από τα 21 αλλά δεν με πειράζει πλέον αυτό αλλά που έβγαλα Σ-Δ στη γενιαδα μου και μου φεύγουν και λίγες τρίχες. Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος κάτι ας απαντήσει. Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis25

Member
Παρε καμμια κρεμα verdal που διωχνει τη σμηγματορροικη. Αλλα δεν κανει τιποτα αλλο. Αν οφειλεται στη σμηγματορροικη μπορει να βοηθησει η κρεμα.
 

bakakas

New Member
Ευχαριστώ Γιάννη για την πληροφορία, αλλά θα προτιμούσα κάποιον φυσικό τρόπο αν ξέρει κάποιος.. μήπως ξέρει κανείς αν βοηθάει η αλόη βέρα;; η κάτι τέτοιο;
 

skyward

New Member
εδώ αναφέρει οτι κάνει καλό το θαλασσινό νερό.

http://www.vita.gr/ygeia/article/22921/na-boythksw-h-oxi/?ref=topin
 

Beret78

Member
Φιλε μου απο το ίδιο ταλαιπωριέμαι και εγώ και είδα βελτίωση με 2 σαμπουάν που μου έγραψε γιατρός
το Stieprox 1.5% w.w και το Biotrin-DS έναλλάξ λούσιμο
 

bakakas

New Member
Etermon έχεις δοκιμάσει κάποιο από αυτά; skyward το ξέρω για την θάλασσα και όντως κάνει καλό. Beret78 εγώ όμως δεν έχω στο κεφάλι, στα γένια έχω
 

Beret78

Member
bakakas είπε:
Etermon έχεις δοκιμάσει κάποιο από αυτά; skyward το ξέρω για την θάλασσα και όντως κάνει καλό. Beret78 εγώ όμως δεν έχω στο κεφάλι, στα γένια έχω

Ουπς συγγνώμη δεν διαβασα καλά το ποστ σου , νομιζα στο κεφαλι
 

mike29

Active Member
Εδω και 1,5 μηνα ταλαιπωρουμαι απο μεγαλη εξαρση σμηγματορροικης ξεκινησε με πολυ εντονη λιπαροτητα πονος στις ριζες τριχοπτωση ενοιωθα σαν να ειχα εγκαυματα στα σημεια που ειχα προβλημα με το που ακομπουσα τα μαλλια πονουσαν!!σταματησα τα ελαια που εβαζα την σοδα που τα ξεπληνα και πηρα ενα βιολογικο σαμπουαν για την λιπαροτητα και εβαζα το βραδυ εγκχυμα φασκομηλου γιατι ενοιωθα λιγο ανακουφιση!!πηγα να βαλο λεμονι η μηλοξυδο στα σημεια αλλα χειροτερευαν τα πραγματα!!οταν ξεπλυνα με σοδα εβλεπα σαν να αφριζει το δερμα!!τωρα μονο με το φασκομηλο και το σαμπουαν εχει υποχωρησει ο πονος οχι τελειως!!αλλα το κεφαλι ειναι γεματο απο σκληρα κοκκινα κοματια σε αλλα ειναι σαν να εβαλα μπεταντιν!!σε μερικα σημεια ειναι λες και τα χαρακωσα με μαχαιρι και σχηματησε κορα το αιμα!!μιλαμε για γραμμες 3 με 5 εκατοστα!!και ολα αυτα τα σημαδια στο πανω μερος του κεφαλιου στα πλαγια και πισω μονο πυτιριδα εχει σχηματιστει!!εχει δει κανενας παρομοια σημαδια στο κεφαλι του απο σ.δ???να πω οτι εδω και 4 χρονια περιπου εβαζα ελαια σχεδον καθε μερα για 8 με 12 ωρες στο κεφαλι χωρις να εχω θεμα!!οποιος ξερει κατι εστω μια γνωμη βοηθεια????
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
χρησιμοποιω ενα καλο σαμπουαν εδω και 18 μηνες απο οτι βλεπω, το οποιο κανει και για σμηγμα http://www.hairlossgr.com/forum/thread-9245.html
ειναι για καθημερινη χρηση.
αξιζει να το δοκιμασετε.
διαβαστε και αναφορες οσων εχουν σμηγμα http://www.hairlossgr.com/forum/thread-5610-post-133184.html#pid133184
 

mike29

Active Member
Ευχαριστω για την απαντηση kapa!!θα δοκιμασω το head & shoulders για λιγο καιρο και αμα δω καλα αποτελεσματα θα το κρατησω!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mike29

Active Member
Τελικα το σαμπουαν με zinc pyrithione εκανε πολυ καλη δουλεια στην σ.δ ειχες δικιο kapa!!!καθαρισε ολο το κεφαλι!!!σε μενα βλεπω η σ.δ μπορει να γινει πιο επικινδινη απο την α.α!!παντος σε 2 δερματολογους που πηγα ο ενας μου ειχε πει οτι ειναι λογο λιπαροτητας και ανχους και ο 2ος λογο ανχους!!αλλα απο θεμα ανχους δεν ειχα θεμα!!ελαχιστες φορες για μικροπραγματα και τιποτα το ιδιεταιρο οποτε χλωμο το βλεπω απ αυτο να ειναι η αιτια μου!!και οι 2 μου ειπαν οτι δεν εχω στο κεφαλι ουτε μικητες ουτε τιποτα απ αυτα και οτι το δερμα κατω απ τις πλακες τις σ.δ ειναι απολυτα υγειες!!και οι 2 μου ειχαν γραψει κορτιζονες λοσιον και σαμπουαν αλλα δεν ακολουθησα δεν ηθελα να μπλεξω με κορτιζονες στο κεφαλι!!τωρα εχω αρχισει και μια διατροφη αλκαλικη σε ποσοστο 60-70% κρεας μια στις 10 μερες γαλακτοκομικα κομενα!!αρκετα φρουτα και οσο γινεται πιο λιγοτερα επεξεργασμενα τροφιμα!!ισως ετσι να ελενχοντε καλητερα εσωτερικα μυκητες ωπος ο καντιτα!!τωρα θελω να πειραματιστω με μια λοσιον για α.α και σκεφτομαι να κανω μια μιξη απο σκονη zinc pyrithione-safflower extract-safflower oil-emu oil και αιθερια ελαια δεντρολιβανο-λεβαντα-θυμαρι-κεδρος!!!και ωπου βγει!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Τελικα το σαμπουαν με zinc pyrithione εκανε πολυ καλη δουλεια στην σ.δ ειχες δικιο kapa!!!καθαρισε ολο το κεφαλι!!!σε μενα βλεπω η σ.δ μπορει να γινει πιο επικινδινη απο την α.α!!παντος σε 2 δερματολογους που πηγα ο ενας μου ειχε πει οτι ειναι λογο λιπαροτητας και ανχους και ο 2ος λογο ανχους!!αλλα απο θεμα ανχους δεν ειχα θεμα!!ελαχιστες φορες για μικροπραγματα και τιποτα το ιδιεταιρο οποτε χλωμο το βλεπω απ αυτο να ειναι η αιτια μου!!και οι 2 μου ειπαν οτι δεν εχω στο κεφαλι ουτε μικητες ουτε τιποτα απ αυτα και οτι το δερμα κατω απ τις πλακες τις σ.δ ειναι απολυτα υγειες!!και οι 2 μου ειχαν γραψει κορτιζονες λοσιον και σαμπουαν αλλα δεν ακολουθησα δεν ηθελα να μπλεξω με κορτιζονες στο κεφαλι!!τωρα εχω αρχισει και μια διατροφη αλκαλικη σε ποσοστο 60-70% κρεας μια στις 10 μερες γαλακτοκομικα κομενα!!αρκετα φρουτα και οσο γινεται πιο λιγοτερα επεξεργασμενα τροφιμα!!ισως ετσι να ελενχοντε καλητερα εσωτερικα μυκητες ωπος ο καντιτα!!τωρα θελω να πειραματιστω με μια λοσιον για α.α και σκεφτομαι να κανω μια μιξη απο σκονη zinc pyrithione-safflower extract-safflower oil-emu oil και αιθερια ελαια δεντρολιβανο-λεβαντα-θυμαρι-κεδρος!!!και ωπου βγει!!
το head and shoulders δεν το αλαζω με τιποτα,εγω οσες φορες το αντικατεστησα στην δευτερη μερα ξεκινησε ξηροδερμια και λιπαροτητα στο προσωπο,καλη επητυχια με την λοσιον,κατι θα κανει;)
 
Μπλουζα