ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

maria24

New Member
καλησπερα παιδια..ειχα ανοιξει θεμα για τα αντισυλλιπτικα σαν θεραπεια κατα της τριχοπτωσης πριν κανενα μηνα.τελικα δεν χρειαστηκαν για την περιπτωση μου.οι ορμονικες εξετασεις βγηκαν νορμαλ,το υπερηχογραφημα ωοθηκων ηταν οκ..και απο σιδηρο και φερριτινη σουπερ!!!!
οποτε ο δερματολογος μ ειπε οτι θα ηταν ακραιο να παμε σε αντισυλληπτικα υπο αυτες τις συνθηκες! τελικα λοιπον μ εδωσε να χρησιμοποιω το σαμπουαν αυτο(alpha cedre) τρεις φορες την εβδομαδα και μια λοσιον για σταγονες τοπικα στο τριχωτο,για πεντε μηνες θεραπεια!
το θεμα μου ειναι αν αυτα θα κανουν τιποτα 'η οχι!και γενικα ενιωσα οτι ηταν μια θεραπεια ''ξεπετα'' !!! :mad:
στην ουσια δεν μ ειπε ο γιατρος τι φταιει !!καμια γνωμη please!!thankssssss :angel:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

maria24 είπε:
καλησπερα παιδια..ειχα ανοιξει θεμα για τα αντισυλλιπτικα σαν θεραπεια κατα της τριχοπτωσης πριν κανενα μηνα.τελικα δεν χρειαστηκαν για την περιπτωση μου.οι ορμονικες εξετασεις βγηκαν νορμαλ,το υπερηχογραφημα ωοθηκων ηταν οκ..και απο σιδηρο και φερριτινη σουπερ!!!!
οποτε ο δερματολογος μ ειπε οτι θα ηταν ακραιο να παμε σε αντισυλληπτικα υπο αυτες τις συνθηκες! τελικα λοιπον μ εδωσε να χρησιμοποιω το σαμπουαν αυτο(alpha cedre) τρεις φορες την εβδομαδα και μια λοσιον για σταγονες τοπικα στο τριχωτο,για πεντε μηνες θεραπεια!
το θεμα μου ειναι αν αυτα θα κανουν τιποτα 'η οχι!και γενικα ενιωσα οτι ηταν μια θεραπεια ''ξεπετα'' !!! :mad:
στην ουσια δεν μ ειπε ο γιατρος τι φταιει !!καμια γνωμη please!!thankssssss :angel:


Μαρια ποια λοσιον σου εδωσε;;
 

maria24

New Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

την λοσιον δεν την εχω παρει ακομα..εχω αφησει την συνταγη (για τα κεφτεδακια χαχαχα) στην φαρμακοποιο..μου ειπε οτι πρεπει να την φτιαξει!!θα σου απαντησω α[πο δευτερα σαυτο.
για το σαμπουαν καποια γνωμη ...μαλλον οχι ε??
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

maria24 είπε:
την λοσιον δεν την εχω παρει ακομα..εχω αφησει την συνταγη (για τα κεφτεδακια χαχαχα) στην φαρμακοποιο..μου ειπε οτι πρεπει να την φτιαξει!!θα σου απαντησω α[πο δευτερα σαυτο.
για το σαμπουαν καποια γνωμη ...μαλλον οχι ε??

Το σαμπουαν δεν το ξερω Μαρια
 

hairfull

Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

Γράψε αναλυτικά και την συνταγή να δούμε τι έχει μέσα! Αν είναι ....να την δώσω και σε μια γνωστή μου :chinscratch που έχει αραιώσει το μαλλί της!
 

heyya

New Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

Μαρία, νομίζω η δερματολόγος σου διέκρινε σμήγμα!

ITEM ALPHA CEDRE Λιπαρά Μαλλιά και Δέρμα


Το λιπαρό δέρμα έχει βασικά όξινο pH και είναι καλό υπόστρωμα για την εμφάνιση δερματίτιδων από μύκητες αλλά και από μικρόβια. Η ρύθμιση του pH και η μείωση της λιπαρότητας είναι τα αίτια που πρέπει να αντιμετωπίζει ένα σωστό φαρμακευτικό προϊόν.
Το Alpha Cedre περιέχει μια φόρμουλα τριπλής δράσης:
Asebiol: βιολογικός ρυθμιστής του σμήγματος.
Αιθέριο έλαιο κέδρου, χλωρεξιδίνη: αντισηπτικοί παράγοντες οι οποίοι καθαρίζουν απαλά από το σμήγμα και τους μικροοργανισμούς.
α-υδροξυοξέα και λιποαμινοξέα: απομακρύνουν τα νεκρά κύτταρα και επαναφέρουν το φυσιολογικό pH.

ΤΡΟΠΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: Μία έως δύο χρήσεις την εβδομάδα σε μαλλιά και σώμα με λιπαρότητα.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:
Μαλλιά με φυσικό όγκο και λάμψη χωρίς λιπαρότητα.
Σώμα χωρίς λιπαρότητα.
Απόλυτη αντιλιπαντική δράση με τέλεια ανοχή.


από http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?products_id=7216
 

maria24

New Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

ANAR είπε:
[quote author=maria24 link=topic=1762.msg31113#msg31113 date=1270910206]
την λοσιον δεν την εχω παρει ακομα..εχω αφησει την συνταγη (για τα κεφτεδακια χαχαχα) στην φαρμακοποιο..μου ειπε οτι πρεπει να την φτιαξει!!θα σου απαντησω α[πο δευτερα σαυτο.
για το σαμπουαν καποια γνωμη ...μαλλον οχι ε??
λοιπον εχουμε και λεμε..η λοσιον ειναι ''lotion hairforce frezyderm μαζι με β-estadiole 15 mg''
30 σταγονες στο τριχωτο καθε βραδυ! any idea mr.anar??? ;)
Το σαμπουαν δεν το ξερω Μαρια
 

maria24

New Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

γεια και παλι παιδες..lotion hair force frezyderm και β-estiadiole 15 mgr
αυτο μου εδωσε ο γιατρος!!
οποιος ξερει κατι....
 

mel1980

New Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

μαρια γεια σου! μπορω να σου πω για την μασκα που σου δωσε γιατι την χρησιμοποιω καιρο τωρα! σε γενικες γραμμες ειναι μια καλη μασκα που δινει λαμψη στα μαλλια και εχει ελαφρυ αντι dht λογω saw palmento που περιεχει δεν κανει θαυματα! τωρα για την λοσιον που γραφεις στην ουσια ειναι οιστρογονο σε λοσιον αν δεν κανω λαθος ....που κ αυτα βοηθανε στο να μην αυξανονται τοπικα τα ανδρογονα! λογικα ο γιατρος καταπολεμα το προβλημα μονο τοπικα με αντιανδρογονα γιατι οπως ειπες δεν ειδε κατι στις εξετασεις σου ωστε να επεμβει με αντισ/κα η με αλλου ειδους ορμονες.. θελω να μας πεις αν δεις αποτελεσμα με τη λοσιον γιατι με ενδιαφερει! ευχομαι ολα καλα! ;D
 

maria24

New Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

mel1980 είπε:
μαρια γεια σου! μπορω να σου πω για την μασκα που σου δωσε γιατι την χρησιμοποιω καιρο τωρα! σε γενικες γραμμες ειναι μια καλη μασκα που δινει λαμψη στα μαλλια και εχει ελαφρυ αντι dht λογω saw palmento που περιεχει δεν κανει θαυματα! τωρα για την λοσιον που γραφεις στην ουσια ειναι οιστρογονο σε λοσιον αν δεν κανω λαθος ....που κ αυτα βοηθανε στο να μην αυξανονται τοπικα τα ανδρογονα! λογικα ο γιατρος καταπολεμα το προβλημα μονο τοπικα με αντιανδρογονα γιατι οπως ειπες δεν ειδε κατι στις εξετασεις σου ωστε να επεμβει με αντισ/κα η με αλλου ειδους ορμονες.. θελω να μας πεις αν δεις αποτελεσμα με τη λοσιον γιατι με ενδιαφερει! ευχομαι ολα καλα! ;D

ακριβως οπως τα ειπες μ τα ειπε και ο δερματολογος!!μ εξηγησε οτι αφου οι ορμονικες ειναι νορμαλ,θα ηταν υπερβολικο να παμε σε αντισυλληπτικα.οποτε τοπικη αντιμετωπιση!
το οιστρογονο που προσθεσε στη λοσιον ειναι η estradiole-οιστραδιολη(νωμιζω πως αυτη ειναι η ελληνικη μεταφραση)..το θεμα ειναι οτι χαρηκα που δεν ειναι ορμονικη η αιτια..αποτη μια..απο την αλλη ομως ειμαι πολυ επιφυλακτικη απεναντι σε τοπικες θεραπειες τυπου ''καλλυντικων''.αν και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δοκιμασει κατι συστηματικα ωστε να πω οτι απογοητευτηκα :-\
τεσπα..θα δειξει ...η θεραπεια ειναι πενταμινη ...θα επανελθω πολυ πιο συντομα βεβαια με νεωτερα!!
 

heyya

New Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

Για ποια μάσκα μιλάμε ???
Νομίζω mel μιλάς για hair force mask που δεν υπάρχει στην θεραπεία της Μαρίας. Η λοσιόν της hair force είναι μινοξιδίλη - κορτιζόνη αν θυμάμαι καλά!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

maria24

New Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

hey heyya :p
μαλλον ι μελ εννοει την lotion..για την ιδια πρεπει να μιλαμε!!
αποτι βλεπω στα συστατικα δεν περιεχει ουτε μινοξιδιλη ουτε κορτιζονη
 

maria24

New Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

και να ρωτησω και κατι αλλο βρε παιδια..υπαρχουν παρενεργειες απο τετοιου ειδους λοσιον?
εννοω ,το να μην υπαρξει βελτιωση οκ..αλλα παιζει και να γινουν τα πραγματα χειροτερα??!!
 

heyya

New Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

Ναι έκανα λάθος, μπέρδεψα αυτή την λοσιόν με άλλη. Η δικιά σου περιέχει δραστικά συστατικά Hexapeptide, Fruit acids και DG4PO4. Το saw palmetto που λέει η mel βρίσκεται στην μάσκα!
Και όχι, δε θα γίνουν χειρότερα και από παρενέργειες σχεδόν τίποτα, αυτά που σου πρότεινε δερματολόγος δεν είναι "βαριά". Καλά αποτελέσματα με τη θεραπεία...
 

mel1980

New Member
Απ: ΣΑΜΠΟΥΑΝ ALPHA-CEDRE

εχεις δικιο heyya τα μπερδεψα λιγο! :D Ευχομαι κ εγω με τη σειρα μου καλα αποτελεσματα και μην ανησυχεις για παρενεργειες οπως σου πε και ο heyya δεν ειναι βαρια θεραπεια! συντομα καλα νεα!!!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα