Ρύθμιση σακχάρου στο αίμα με έντονη γυμναστική (υψηλοί παλμοί)

Hanneman

New Member
Γεια σας παιδιά

Μια θεραπεία που δοκιμάζω και πηγαίνει πολύ καλά είναι η έντονη άσκηση για μικρό χρονικό διάστημα ώστε να αυξηθεί ο παλμός της καρδιάς (>80% του μέγιστου παλμού). Κάνω διάδρομο με μέγιστη ταχύτητα. Το ίδιο αποτέλεσμα δεν μπορεί να επιτευχθεί με γυμναστική όπως π.χ. βάρη. Σύμφωνα με το paper που παραθέτω, αυτός ο τρόπος γυμναστικής έχει εξαιρετικά αποτελέσματα στην ρύθμιση του σακχάρου στο αίμα.

Χωρίς να κάνω διάδρομο με αυτόν τον τρόπο χάνω περίπου 30-40 τρίχες στο λούσιμο. Με διάδρομο οι τρίχες που χάνω είναι περίπου 10. Μου κάνει εντύπωση που κάτι τόσο απλό δουλεύει. Υποθέτω ότι η διαδικασία επηρεάζει θετικά την έκλυση ινσουλίνης, οπότε τις φλεγμονές, οπότε την τριχόπτωση…

Ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε κάποιον.

Οι έμπειροι του site ας προσθέσουν τα φώτα τους.

http://diabetes.diabetesjournals.org/content/51/suppl_1/S271





Παραθέτω στοιχεία από το paper:

Very intense (>80% of your maximum heart rate) exercise, performed in extremely short bursts (~20 seconds) has a remarkable effect on blood sugar regulation.

“Very brief [high intensity exercise] improves [blood sugar] 1 to 3 days postexercise in both diabetics and non-diabetics.”

In intense exercise (>80% Vo2max), unlike at lesser intensities, glucose is the exclusive muscle fuel.

In intense exercise, glucose production rises seven- to eightfold and glucose utilization rises three- to fourfold; therefore, glycemia increases and plasma insulin decreases minimally.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

firecaptain

Active Member
Δεν μπορείς να ρυθμίσεις την έκκριση ινσουλίνης από την προπόνηση μόνο παρά μόνο σε συνδυασμό με διατροφή. Κάνε διαλειμματική hiit και μετά φάε γλυκά και junk όλη την υπόλοιπη ημέρα.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hanneman

New Member
Κάνω σχετικά καλή διατροφή. Αλλά και πάλι δεν μπορείς πάντα να ελέγχεις τις επιπτώσεις της διατροφής στο σάκχαρο, οπότε στην ινσουλίνη, οπότε και στην τριχόπτωση. Θα υπάρχουν μέρες και στιγμές που δεν θα φας απόλυτα σωστά. Αυτά που γράφω παραπάνω εμένα με έχουν βοηθήσει πολύ. Είναι και δωρεάν.
 

firecaptain

Active Member
Όσο είσαι μικρός μπορείς να το κάνεις, ο 40ρης ή 45 αρης πόσες φορές θα μπορεί να το κάνει; Επίσης εάν είσαι από τα 20 με πρόβλημα στην ρύθμιση του σακχάρου είσαι για ενδοκρινολόγο για αρχή και όχι για vo2max προπονήσεις. Επίσης στο στρες που υποβαλεις το ΚΝΣ χρειάζεται 2-3 ημέρες να ξαναεπανελθει. Άποψη μου είναι διατροφή με εναλλαγές πχ carbcycling , διαλειμματική νηστεία , calorie counting. Ινσουλίνη, σάκχαρο, λεπτίνη , γκρελινη είναι απόλυτα συνδεδεμένες μεταξύ τους και όσο προσπαθείς να κρατήσεις χαμηλά το ένα , ανεβαίνουν οι άλλες.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

Hanneman

New Member
Μάλλον δεν διάβασες την δημοσίευση. Σου προτείνω να την διαβάσεις όπως και την νέα που παραθέτω μαζί με video. Άσκηση με υψηλή ένταση απαιτείται για μικρό χρονικό διάστημα. Εγώ έχω δει αποτέλεσμα με γύρω στα 5 λεπτά τρέξιμο με υψηλή ένταση. Κάποιος που δεν έχει διάδρομο μπορεί να δοκιμάσει άσκηση με υψηλή ένταση κάνοντας π.χ. σκοινάκι για 5 λεπτά με υψηλή ένταση. Ποτέ δεν μίλησα για καταστάσεις υψηλού στρες στο κεντρικό νευρικό σύστημα. Δεν απαιτείται. Στην ουσία αυτή η άσκηση είναι πολύ εύκολη και μπορεί να την κάνει ο καθένας.

Οι μελέτες που παραθέτω μιλάνε για αντίστοιχους χρόνους.

Ο καθένας μπορεί να πειραματιστεί με τους χρόνους και τον εξοπλισμό που έχει.

Μην είσαι αρνητικός. Για να είσαι σε αυτό το site θα έχεις πρόβλημα με τριχόπτωση. Αν δοκιμάσεις μπορεί να εκπλαγείς και να σου βγει σε καλό.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3587394/

 

firecaptain

Active Member
Στα 20 χρόνια που ασχολούμαι το άγιο δισκοπότηρο δεν έχει βρεθεί ακόμα.Ποσα πενταλεπτα θα χρειαστεί για το σώμα να συνηθίσει; Το να κρατάς την διατροφή έστω και με παρασπονδίες είναι το μοναδικό που έχει κρατήσει διαχρονικά. Όλα τα άλλα είναι για μικρά χρονικά διαστήματα.
Επίσης σου παραθέτω αυτό από το λινκ :

Larger and longer randomized studies are needed to determine the safety, acceptability, long-term efficacy, and optimal exercise intensity and duration
Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

vag25

Well-Known Member
Kανεις ενα πενταλεπτο δηλαδη σε φουλ ενταση?

Γιατι λεει για 20 δευτερολεπτα καθε φορα.
 

vag25

Well-Known Member
Larger and longer randomized studies are needed to determine the safety, acceptability, long-term efficacy, and optimal exercise intensity and duration

Το 99% των ερευνων καταληγουν σε αναλογο disclaimer.
Γιατι ακριβως οπως λες, κανεις δεν εχει βρει το αγιο δισκοποτηρο σχεδον σε τιποτα.

ΥΓ.Προτιμω τετοια threads προσωπικα απο αλλο ενα ''εκανα μεταμοσχευση τοσα grafts''
 

firecaptain

Active Member
Το θέμα είναι ότι η μελέτη είναι για διαβητικούς, και όπως έγραψα παραπάνω πας πρώτα σε ενδοκρινολόγο.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

vag25

Well-Known Member
παραπανω λεει “Very brief [high intensity exercise] improves [blood sugar] 1 to 3 days postexercise in both diabetics and non-diabetics.”

δεν ξερω αν ειναι κομματι απο την ερευνα.

αν θες φιλε Hanneman περιεργραψε ακριβως τι κανεις και σε βοηθαει εσενα.
 

Hanneman

New Member
Η όλη ιστορία ξεκίνησε διαβάζοντας το παρακάτω άρθρο από το οποίο έχω πάρει όλες τις πληροφορίες (κεφάλαιο exercize).

https://tophairlosstreatments.com/insulin-hair-loss-diet-causes-androgenetic-alopecia/

Από προσωπική εμπειρία έχω παρατηρήσει ότι η έκλυση ινσουλίνης επηρεάζει την τριχόπτωση και είναι ένας από τους παράγοντες που θέλω να ελέγχω. Ένα κόλπο που έχω μάθει από εδώ είναι να έχω μια σχάρα στο σιφόνι ώστε να ελέγχω πόσες τρίχες περίπου φεύγουν με το λούσιμο (λούζομαι κάθε μέρα). Έχω παρατηρήσει ότι όταν τρώω μεγάλα γεύματα (που έχουν μεγάλο γλυκαιμικό φορτίο) έχω επιπτώσεις στα μαλλιά αλλά και στο δέρμα. Οπότε προσπαθώ να το ελέγχω αυτό με γυμναστική. Συνηθίζω να γυμνάζομαι κάποια ώρα πριν τα γεύματα. Στην πράξη είναι όμως δύσκολο να το ελέγξεις σε μεγάλο βαθμό.

Διαβάζοντας τις παραπάνω δημοσιεύσεις είπα να πειραματιστώ με άσκηση υψηλής έντασης. Από γυμναστική κάνω βάρη και διάδρομο συνήθως χαμηλής έντασης. Επηρεάζουν την έκλυση ινσουλίνης αλλά όχι όσο θα ήθελα.

Οπότε για να απαντήσω στην ερώτηση σου vag25, ξεκίνησα από περιέργεια να κάνω διάδρομο στη μέγιστη ταχύτητα για περίπου 5 λεπτά. Για την δικιά μου αερόβια κατάσταση αυτό δούλεψε. Για άλλον με καλύτερη αερόβια κατάσταση μπορεί να χρειαστεί κάτι άλλο. Αυτό που παρατήρησα στο λούσιμο είναι ότι εκεί που έχανα 30-40 τρίχες, έχανα 10. Το δοκίμασα για λίγες μέρες. Μετά το άφησα. Είδα τις τρίχες που έχανα να αυξάνονται. Στη συνέχεια το ξεκίνησα και τις είδα να μειώνονται και πάλι γύρω στις 10.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dk1984

Member
θα συμφωνησω με το hanneman οτι υψηλη ενταση ασκησης βελτιωσε και σε μενα τη ποιοτητα της τριχας και οχι μονο αλλα μεχρι εκει στο μονο που διαφωνω ειναι που ειπε οτι δεν μπορει να το πετυχεις με βαρη
 

Hanneman

New Member
Dk1984 χαίρομαι που συμφωνείς και έχεις ανάλογη εμπειρία. Δεν είπα ακριβώς ότι δεν μπορείς να το πετύχεις με βάρη. Είπα ότι δεν μπορείς να το ελέγξεις απόλυτα με βάρη. Αν π.χ. μια μέρα λόγω δουλειάς φάω άσχημα, μεγάλη ποσότητα και πάω κατευθείαν για ύπνο, τότε αυτό θα μου κάνει κακό.
 

dk1984

Member
Dk1984 χαίρομαι που συμφωνείς και έχεις ανάλογη εμπειρία. Δεν είπα ακριβώς ότι δεν μπορείς να το πετύχεις με βάρη. Είπα ότι δεν μπορείς να το ελέγξεις απόλυτα με βάρη. Αν π.χ. μια μέρα λόγω δουλειάς φάω άσχημα, μεγάλη ποσότητα και πάω κατευθείαν για ύπνο, τότε αυτό θα μου κάνει κακό.

Nα σε ρωτησω εστω ελαχιστη αυξηση της λιπιντο ειχες με την προπονηση αυτη ? Γιατι εγω οσο καιρο τη κρατησα εβλεπα τρια πραγματα αυξηση της λιπιντο, αυξηση της ορεξης για φαγητο και καλη ποιοτητα τριχας. Να πω επισης οτι η προπονηση που εκανα εγω ηταν με βαρη και δεν ειχε καθολου αεροβια
 
Τελευταία επεξεργασία:

vag25

Well-Known Member
μισο εδω λεει για 20 δευτερολεπτα σε κομματια οχι 5 λεπτα συνεχομενα.

Very intense (>80% of your maximum heart rate) exercise, performed in extremely short bursts (~20 seconds) has a remarkable effect on blood sugar regulation.
 

Hanneman

New Member
Nα σε ρωτησω εστω ελαχιστη αυξηση της λιπιντο ειχες με την προπονηση αυτη ? Γιατι εγω οσο καιρο τη κρατησα εβλεπα τρια πραγματα αυξηση της λιπιντο, αυξηση της ορεξης για φαγητο και καλη ποιοτητα τριχας. Να πω επισης οτι η προπονηση που εκανα εγω ηταν με βαρη και δεν ειχε καθολου αεροβια

Η αλήθεια είναι ότι έχω δει μια διαφορά. Αύξηση της όρεξης δεν έχω παρατηρήσει (κάνω λίγη ώρα γυμναστική έτσι). Εκτός από το μικρότερο αριθμό τριχών που χάνω το μαλλί μου φαίνεται κάπως πιο υγιές.
 

Hanneman

New Member
μισο εδω λεει για 20 δευτερολεπτα σε κομματια οχι 5 λεπτα συνεχομενα.

Very intense (>80% of your maximum heart rate) exercise, performed in extremely short bursts (~20 seconds) has a remarkable effect on blood sugar regulation.


Πειραματίστηκα με τον εξοπλισμό που έχω. 20 δευτερόλεπτα με τη μέγιστη ταχύτητα σε διάδρομο δεν μου φάνηκαν ότι θα είναι αποτελεσματικά, οπότε έκανα παραπάνω. Ο σκοπός που είχα ήταν στο τέλος να έχω πολύ υψηλούς παλμούς.

Στο video που ανάρτησα παραπάνω το έκαναν με στατικό ποδήλατο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα