Ρε παιδια εχω μπερδευτει !!

Καπου ειχα διαβασει οτι η χαμηλη τεστο. στους αντρες προκαλει τριχοπτωση.Αλλου λενε οτι η πολυ τεστο. προκαλει τριχοπτωση.Τελικα τι ισχυει?Επισης, αν καποιος δεν εχει προδιαθεσει να αυξανει την dhi και εκτελει διαφορες μεθοδους(συγκεκριμενες ασκησεις γυμναστικης,διατροφης κτλ) τοτε μπορει να προκαλει τριχοπτωση?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατί τα μπερδεύεις? Αν υπάρχει γονιδιακή προδιάθεση, όλα μπορούν να επηρεάσουν. Για παράδειγμα, όταν έχεις χαμηλή τεστοστερόνη, υπάρχουν έρευνες που λένε πως κάποια ένζυμα όπως πχ το 5αρ αυξάνει την δραστηριότητά του ώστε να εκμεταλλευτεί καλύτερα τα χαμηλά επίπεδα της τεστοστερόνης. Αυτό δεν είναι απαραίτητο να φανεί στις εξετάσεις μιας και η μετατροπή γίνεται τοπικά στους ιστούς. Από την άλλη πάλι, η αυξημένη τέστο μπορεί να αυξάνει τα επίπεδα των ανδρογόνων, αλλά ως διαδικασία είναι πολύ ανώτερη γενικότερα (σαφώς και φυσιολογικότερη) για το σώμα και δρα πολύ πιο ισορροπημένα στο σύνολο των ορμονών.
Από τα 2 εννοείται είναι προτιμότερο η αυξημένη τεστο.

Σε ότι αφορά το γυμναστήριο, η όλη διαδικασία εκγύμνασης, αφορά φλεγμονώδη παράγοντες. Αυτό το πιάσιμο που νιώθεις στους μυες εφόσον τους έχεις γυμνάσει σωστά, είναι η έναρξη διαδικασίας φλεγμονής στις μυικές ίνες, αυξάνοντας για τα επόμενα 2 εικοσιτετράωρα συγκεκριμένες προσταγλανδίνες για την αποκατάστασή τους. Αρκετές από αυτές έχουν κατηγορηθεί πως συντελούν στην τριχόπτωση.
Για παράδειγμα αν γυμνάζεσαι και παίρνεις παυσίπονα, πχ παρακεταμόλη, αντιφλεγμονώδη κλπ εμποδίζεις την διαδικασία ανάπτυξης των μυών. Το μαλλί μπορεί να επηρεαστεί, μπορεί και όχι...
 
Γιατί τα μπερδεύεις? Αν υπάρχει γονιδιακή προδιάθεση, όλα μπορούν να επηρεάσουν. Για παράδειγμα, όταν έχεις χαμηλή τεστοστερόνη, υπάρχουν έρευνες που λένε πως κάποια ένζυμα όπως πχ το 5αρ αυξάνει την δραστηριότητά του ώστε να εκμεταλλευτεί καλύτερα τα χαμηλά επίπεδα της τεστοστερόνης. Αυτό δεν είναι απαραίτητο να φανεί στις εξετάσεις μιας και η μετατροπή γίνεται τοπικά στους ιστούς. Από την άλλη πάλι, η αυξημένη τέστο μπορεί να αυξάνει τα επίπεδα των ανδρογόνων, αλλά ως διαδικασία είναι πολύ ανώτερη γενικότερα (σαφώς και φυσιολογικότερη) για το σώμα και δρα πολύ πιο ισορροπημένα στο σύνολο των ορμονών.
Από τα 2 εννοείται είναι προτιμότερο η αυξημένη τεστο.

Σε ότι αφορά το γυμναστήριο, η όλη διαδικασία εκγύμνασης, αφορά φλεγμονώδη παράγοντες. Αυτό το πιάσιμο που νιώθεις στους μυες εφόσον τους έχεις γυμνάσει σωστά, είναι η έναρξη διαδικασίας φλεγμονής στις μυικές ίνες, αυξάνοντας για τα επόμενα 2 εικοσιτετράωρα συγκεκριμένες προσταγλανδίνες για την αποκατάστασή τους. Αρκετές από αυτές έχουν κατηγορηθεί πως συντελούν στην τριχόπτωση.
Για παράδειγμα αν γυμνάζεσαι και παίρνεις παυσίπονα, πχ παρακεταμόλη, αντιφλεγμονώδη κλπ εμποδίζεις την διαδικασία ανάπτυξης των μυών. Το μαλλί μπορεί να επηρεαστεί, μπορεί και όχι...
Καλη φαινεται η απαντηση αλλα δεν πολυ καταλαβαινω τους ορους
 

aeratos28

Just aeratos
άκυρο το παράδειγμα σου..ποδοσφαιριστές με καραφλα υπάρχουν πάρα πολλοί θα έλεγα..
 

aeratos28

Just aeratos
ρε παιδιά τώρα τι λέτε?συγκρίνετε μία κοινότητα που αποτελείτε από 1000 ανθρώπους που ο μέσος όρος ηλικίας δεν ξεπερνάει τα 25 με μία κοινωνία ολόκληρη μιας χώρας ας πούμε που ζουν σε αυτή από 20αρηδες μέχρι και 80αρηδες με μέσο όρο ηλικίας τουλάχιστον τα 35-40 και αριθμός ξεπερνάει το 1.500.000??
 
Εγώ απλά λέω πια είναι η γνώμη μου,ίσως είμαι και λάθος.Παντος άτομα που ασχολούνται με βάρη χαλάνε το χειρ λαιν τους.
 

Utopia

Active Member
Εγώ πάντως όταν έκανα ποδήλατο είδα βελτίωση στα μαλλιά μου... μηλάμε για χιλιόμετρα... Αυτό με τους ποδοσφαιριστές ισχύει, η πλειοψηφία έχει τέλειο μαλλί...
 

aeratos28

Just aeratos
νομίζω έχει να κάνει με το αν είναι να σου φύγουν τα μαλλια ,φεύγουν.αυτά πιστεύω δεν έχουν σχέση..βάρη και hairline,είναι σαν να λες ότι όποιος κάνει βάρη έχει χαλασμενη hairline και δεν υπάρχει ένας με σωστό μαλλί..λάθος και αυτό,σορυ κιόλας αλλά υπάρχουν χιλιάδες που είναι τουμπανα και έχουν μαλλί 15χρονου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
ρε συ utopia είπαμε πιο πάνω πώς μιλάμε για πολύ μικρή μερίδα ανθρώπων,ως και μηδαμινή θα έλεγα..με πολλά υπέρ τους πράγματα..εχουν πολύ μικρή ηλικια και είναι υπερβολικά λίγοι..δεν μπορεί να τους συγκρινεις με το υπόλοιπο γενικό σύνολο..είναι άκυρο..
 

Utopia

Active Member
Μηλάμε για την αερόβια... δεν είναι μονο το ποδόσφαιρο... που ουσιαστηκά δεν είναι, μόνο το τρέξιμο που κάνεις. Αερόβια νομίζω είναι η άθληση που έχει να κάνει κυρίως με την αντοχή... δηλαδή κυρίως κάνει καλό στην καρδιά. Υπάρχουν και έρευνες που μαρτυρούν ότι η αερόβια έχει απο ελάχιστη έως τεράστια θετική επίδραση στα μαλλιά.
 

Utopia

Active Member
Οι καραφλοί ποδοσφαιριστές πάντως είναι μετρημένοι στα δάκτυλα... τώρα μην μου πεις κάποιους που δεν τους ξέρει ουτε η μάνα τους... 1/10 να είναι... μην πω και παραπάνω. Αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι οι ποδοσφαιριστές προσέχουν περισότερο την εμφανισή τους... γιατί το ποδόσφαιρο έχει καταντήσει πασαρέλα...
 

aeratos28

Just aeratos
στο ότι προσέχουν πολύ και ότι είναι πασαρέλα πλεον συμφωνώ απόλυτα..άρα κάτι παίζει πίσω από αυτό..άλλα σκεψου και ότι ο μέσος όρος ηλικίας τους δεν ξεπερνά τα 25..πολύ σημαντικό και αυτό.όπως και ότι μικρό είναι το ποσοστό των ποδοσφαιριστών γενικά.
 

Utopia

Active Member
Και τα δύο παίζουν ρόλο... κι αυτό που είπε το παιδί με τα βάρη το έχω παρατηρήσει κι εγώ και γενικώς οι μυώδεις άνθρωποι... δες και τον The Mountain που είναι μόνο 27 χρονών... Η ζυγαριά γέρνει προς το ότι η αερόβια δρα θετικά... ενώ τα βάρη και ο όγκος δρα αρνητικά... υπάρχουν έρευνες... Όπως υπάρχουν επίσης και οι εξαιρέσεις...
 

aeratos28

Just aeratos
έρευνες υπάρχουν,όμως αυτή η έρευνα που έχεις διαβάσει ας πούμε που λέει ότι τα βάρη δρουν αρνητικά ,υπάρχει και έρευνα ότι τελικά δρουν θετικά..είναι αμφιλεγόμενες πάντα οι έρευνες ..και υπάρχουν πάντα άλλες γνώμες..τώρα ότι μου λες για τον the mountain,δεν είναι παράδειγμα καν..μπορείς να βρεις επαγγελματίες bodybuilders που είναι μέσα το μαλλί τους..εκεί γιατί δεν ισχύει αυτό που λες??εγώ πιστεύω πως δεν έχουν πραγματικά καμία σχέση όλα αυτα.. αν είναι να πέσουν τα μαλλιά θα πέσουν ότι και αν κάνεις..αργά η γρηγορα
 

Utopia

Active Member
Μην συγχέεις την παρατήρηση, τις γνώμες και την έρευνα.... Η παρατήρηση, είναι απλά παρατήρηση και συνήθως αποτελεί τον λόγο για να πραγματοποιηθεί μια έρευνα... και ο the mountain μια χαρά παράδειγμα είναι για τα βάρη που έχει ξεπατωθεί κιόλας ... τωρα με bodybuilding δεν έχω ασχοληθεί... Και δεν αναφέρθηκα στους bodybuilders... γιατί από ότι ξέρω αυτοί κάνουν και γράμωση... Και το ποσοστό των bodybuilders είναι εξίσου μικρό με αυτό των ποδοσφαιριστών όπως λες γιατί εσύ είπες και για επαγγελματίες οπότε μην σου πω ακόμη μικρότερο... + το ότι δεν έχουν προδιάθεση αυτοί που μάλλον ειδες...Το ότι θα πέσουν τα μαλλία ναι, είναι καθορισμένο, αλλά ορισμένα πράγματα το επιταχύνουν το φαινόμενο, ενώ άλλα το επιβραδύνουν... Των πατεράδων μας τα μαλλιά γιατί άρχιζαν να πέφτουν στα 30, ενώ στους περισσότερους από εμάς ξεκινά από τα 20; Δηλαδή η ηλικία έναρξης δεν συμπίπτει, έχει αναφερθεί μάλιστα και οτι ακόμα και στα ομοζυγωτικά δίδυμα η ΑΓΑ δεν ξεκίνησε την ίδια χρονική στιγμή ή δεν είχε τον ίδιο ρυθμό εξέλιξης... Οπότε κάτι γίνεται... Ούτε είπα ότι όποιος ασχοληθεί με τα βάρη θα του πέσουν πιο γρήγορα τα μαλλιά... υπάρχει όμως μία τάση η οποία έχει επικυρωθεί όχι απο μία αλλά απο πολλές έρευνες... Τώρα να κάθομαι σαν τον ηλίθιο να βρίσκω παραδείγματα... δεν βγάζουμε άκρη... μπορώ να το κάνω όλη μέρα...
 

vag25

Well-Known Member
Παρτε τυχαια 5 φοιτητες(μεσος ορος φοιτητη δεν ειναι πανω απο 22) και μετα 5 τυχαιους ποδοσφαιριστες(μεσος ορος γυρω στα 28 συνηθως).

πιστευω οτι τους εχουν ευκολα τους φοιτητες σε μαλλι, γιατι εχουν αντιστροφως αναλογη ζωη στην ασκηση-διατροφη.
 
νομίζω έχει να κάνει με το αν είναι να σου φύγουν τα μαλλια ,φεύγουν.αυτά πιστεύω δεν έχουν σχέση..βάρη και hairline,είναι σαν να λες ότι όποιος κάνει βάρη έχει χαλασμενη hairline και δεν υπάρχει ένας με σωστό μαλλί..λάθος και αυτό,σορυ κιόλας αλλά υπάρχουν χιλιάδες που είναι τουμπανα και έχουν μαλλί 15χρονου
Κατά κύριο λόγο όμως χαλάει το χειρ λαιν τους. Δεν λέω ότι είναι απόλυτο.
 
Μπλουζα