Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tatini

New Member
Καλησπέρα,

Εδώ και 2 μήνες παίρνω φιναστερίδη του 1mg, χρησιμοποιώ τοπικά regain 5% και σαμπουάν Τ - Gel.

Παραδόξως, αν και ριγκέιν είχα χρησιμοποιήσει και παλαιότερα (ίδιας περιεκτικότητας) και είχα τσούξιμο, κνησμό και μαύρους κύκλους κάτω απ' τα μάτια, τα τελευταία 2 μπουκάλια δεν μου προκαλούν κανένα από τα παραπάνω sides. Το πρώτο μου έρωτημα λοιπόν είναι αν έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος που βάζει regain αυτή τη διαφορά (που μπορεί να προέρχεται σε αλλαγή της σύστασης του σκευάσματος από την εταιρία) ή αν έχει αλλάξει κάτι στον οργανισμό μου και αν ναι, τι.

Το δεύτερο ερώτημα που θέλω να κάνω είναι πώς θα καταλάβω αν πρέπει να διακόψω την φιναστερίδη. Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει κάποιους αμυδρούς πόνους στους όρχεις μου και ανησυχώ. Από τη μια δε θέλω να σταματήσω τη θεραπεία, διότι έχω καλά αποτελέσματα, αλλά από την άλλη η ιδέα ενός νέου προβλήματος στον οργανισμό μου μόνο πονοκέφαλο μου προκαλεί. Τα μέχρι τώρα sides ήταν μια σχετικά μειωμένη πτώση της λίμπιντο και λίγο λιγότερη ευαισθησία στο άγγιγμα τους πέους μου. Ο πόνος, όμως, είναι κάτι διαφορετικό -για εμένα σημαίνει ότι κάτι πάει λάθος στο σώμα μου. Διάβασα κάποια αντίστοιχα θέματα και είδα ότι σε κάποιους ο πόνος υποχώρησε, άλλοι εξαιτίας αυτού του συμπτώματος σταμάτησαν τη φιναστερίδη και κάποιοι άλλοι -με πρωτοστάτη τον Inotech- κόντεψαν να πάθουν αλλαγή φύλου. Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

tatini είπε:
Καλησπέρα,

Εδώ και 2 μήνες παίρνω φιναστερίδη του 1mg, χρησιμοποιώ τοπικά regain 5% και σαμπουάν Τ - Gel.

Παραδόξως, αν και ριγκέιν είχα χρησιμοποιήσει και παλαιότερα (ίδιας περιεκτικότητας) και είχα τσούξιμο, κνησμό και μαύρους κύκλους κάτω απ' τα μάτια, τα τελευταία 2 μπουκάλια δεν μου προκαλούν κανένα από τα παραπάνω sides. Το πρώτο μου έρωτημα λοιπόν είναι αν έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος που βάζει regain αυτή τη διαφορά (που μπορεί να προέρχεται σε αλλαγή της σύστασης του σκευάσματος από την εταιρία) ή αν έχει αλλάξει κάτι στον οργανισμό μου και αν ναι, τι.

Το δεύτερο ερώτημα που θέλω να κάνω είναι πώς θα καταλάβω αν πρέπει να διακόψω την φιναστερίδη. Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει κάποιους αμυδρούς πόνους στους όρχεις μου και ανησυχώ. Από τη μια δε θέλω να σταματήσω τη θεραπεία, διότι έχω καλά αποτελέσματα, αλλά από την άλλη η ιδέα ενός νέου προβλήματος στον οργανισμό μου μόνο πονοκέφαλο μου προκαλεί. Τα μέχρι τώρα sides ήταν μια σχετικά μειωμένη πτώση της λίμπιντο και λίγο λιγότερη ευαισθησία στο άγγιγμα τους πέους μου. Ο πόνος, όμως, είναι κάτι διαφορετικό -για εμένα σημαίνει ότι κάτι πάει λάθος στο σώμα μου. Διάβασα κάποια αντίστοιχα θέματα και είδα ότι σε κάποιους ο πόνος υποχώρησε, άλλοι εξαιτίας αυτού του συμπτώματος σταμάτησαν τη φιναστερίδη και κάποιοι άλλοι -με πρωτοστάτη τον Inotech- κόντεψαν να πάθουν αλλαγή φύλου. Ποια είναι η γνώμη σας;
ειχα και εγω το ιδιο συμτωμα και αναγκαστικα σταματισα το προσκαρ,πρεπει να στραφεις σε τοπικο dht blocker
 

lalakos

Member
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

Ο πόνος είναι καθημερινός και συνεχόμενος?

Γιατί στον 1 χρόνο και 7 μήνες στην φίνα τώρα είχα όλο κι όλο καμιά 3, 4 μέρες που είχα αισθανθεί ένα τσίμπιμα στους όρχεις. Τίποτα παραπάνω. Και αυτό τους πρώτους μήνες. Τώρα τίποτα...
Πρωινές στύσεις οκ, άντε ίσως ελαφρά ελαττωμένες, λίμπιτο οκ....
Το μόνο που δεν έχει διορθωθεί είναι ο όγκος του σπερματικού υγρού.
 

tatini

New Member
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

Βασικά είναι εδώ και 3-4 μέρες, δεν είναι συνεχόμενος, ούτε με ενοχλεί σαν παρενέργεια, αλλά σαν ένδειξη κάτι σοβαρότερου με θορυβεί. Στις πόσες μέρες υποτίθεται θα καταλάβω ότι πρέπει να σταματήσω τη φιναστερίδη;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

εξαρταται απο την ενταση του πονου την διαρκεια του
συνηθως μετα τον πρωτο μηνα εξαφανιζονται τα συπτωματα

αν παιρνεις 1mg καλυτερα μειωσε το στο μισο
για λιγες εβδομαδες και μετα ανεβασε

αν μετα απο 2 μηνες εχεις τον ιδιο πονο η αν κατα την διαρκεια αυτη των 2 μηνων ο πονος
δεν ελαττωθηκε η παραμενει ο ιδιος

πιθανον να χρειαστει να διακοψεις

καλα θα κανεις ετσι τυπικα να κανεις καμια εξεταση για να δεις που βρισκετε να σου φυγει και το αγχος
 

tatini

New Member
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

Σκέφτηκα ότι μια λύση θα ήταν αυτή (να παίρνω μισό χάπι ανα ημέρα). Πώς σου ακούγεται όμως η λύση του ενός χαπιού ανά δύο ημέρες; Ακούγεται το ίδιο, αλλά δεν είναι... γιατί αν θυμάμαι καλά η φιναστερίδη μένει στο αίμα για 1,5 μέρα από τη στιγμή που παίρνουμε το χάπι... η κάνω λάθος;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

Ποσες καψουλες αβονταρτ εβαζες στη μινοξ??Απο παρενεργειες τι ακριβως παρουσιασες??
απανταω εδω στον φιλο sovagg
πονο στους ορχεις απο την τοπικη ντουτα,ειχα βαλει 4 χαπια avodart σε ενα μπουκαλακι μινοξ,αλλα χρησιμοποιουσα μονο 1 ml την μερα (βαζω μονο κροταφους μινοξ)δηλαδη 2 χαπια τον μηνα τοπικα.
τo ιδιο side και με την κρεμα fungoral.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

αν μου εμφανισει και η προγεστερονη τα ιδια sides θα πηδηχτω απο το παραθυρο :p
 

sovagg

New Member
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

kapamarou είπε:
πονο στους ορχεις απο την τοπικη ντουτα,ειχα βαλει 4 χαπια avodart σε ενα μπουκαλακι μινοξ,αλλα χρησιμοποιουσα μονο 1 ml την μερα (βαζω μονο κροταφους μινοξ)δηλαδη 2 χαπια τον μηνα τοπικα.
τo ιδιο side και με την κρεμα fungoral.

Σου εβγαλαν πονο στους ορχεις τα 4 χαπια αβονταρτ μεσα στη μινοξ???!!Και εβαζες κ μονο 1 ml τη μερα???Εγω ριχνω 7 αβονταρτ στη μινοξ κ βαζω 2 ml καθε βραδυ σε ολο το πανω μερος του κεφαλιου..Το μονο που εχω παρατηρησει απο sides ειναι ενα αισθημα κουρασης χωρις λογο κ ορισμενες μερες σαν να εχω χαμηλη λιμπιντο...Πονο στους ορχεις δεν ειχα απο τοπικο..Μονο απο φινα oral... Θεωρω ομως προτιμοτερο να βαζω τοπικα στο κεφαλι μου ντουτα,παρα να παιρνω προσκαρ oral...Εξαλλου δεν νομιζω να κανει τοσο ζημια η ποσοτητα 7 αβονταρτ στα 60 ml μινοξ...
 

badday

New Member
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

Blindfold είπε:
Το δεύτερο ερώτημα που θέλω να κάνω είναι πώς θα καταλάβω αν πρέπει να διακόψω την φιναστερίδη. Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει κάποιους αμυδρούς πόνους στους όρχεις μου και ανησυχώ. Από τη μια δε θέλω να σταματήσω τη θεραπεία, διότι έχω καλά αποτελέσματα, αλλά από την άλλη η ιδέα ενός νέου προβλήματος στον οργανισμό μου μόνο πονοκέφαλο μου προκαλεί. Τα μέχρι τώρα sides ήταν μια σχετικά μειωμένη πτώση της λίμπιντο και λίγο λιγότερη ευαισθησία στο άγγιγμα τους πέους μου. Ο πόνος, όμως, είναι κάτι διαφορετικό -για εμένα σημαίνει ότι κάτι πάει λάθος στο σώμα μου. Διάβασα κάποια αντίστοιχα θέματα και είδα ότι σε κάποιους ο πόνος υποχώρησε, άλλοι εξαιτίας αυτού του συμπτώματος σταμάτησαν τη φιναστερίδη και κάποιοι άλλοι -με πρωτοστάτη τον Inotech- κόντεψαν να πάθουν αλλαγή φύλου. Ποια είναι η γνώμη σας;

Blindford εγω καμιααα φορα εχω πονο στους ορχεις και δεν χρησιμοποιω φιναστερινη... ισως ο υπνος η μηχανη το τρεξιμο το ποδηλατο...
Να ανησυχεις οταν επιμενει...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

badday, o πόνος όπως έχω γράψει σε άλλα θέματα υποχώρησε...

Πάνο, εγώ γιατί νόμιζα ότι τη λένε φιναστεδίνη; :D
 

badday

New Member
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

Panos1982 είπε:
[quote author=badday link=topic=2085.msg43847#msg43847 date=1293211793]

εγω καμιααα φορα εχω πονο στους ορχεις και δεν χρησιμοποιω φιναστερινη...

φιναστεριδη την λενε....οχι φιναστερινη... ::)
[/quote]

??? ...ακου τι μαθαινει κανεις
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

sovagg είπε:
[quote author=kapamarou link=topic=2085.msg43818#msg43818 date=1293165780]
πονο στους ορχεις απο την τοπικη ντουτα,ειχα βαλει 4 χαπια avodart σε ενα μπουκαλακι μινοξ,αλλα χρησιμοποιουσα μονο 1 ml την μερα (βαζω μονο κροταφους μινοξ)δηλαδη 2 χαπια τον μηνα τοπικα.
τo ιδιο side και με την κρεμα fungoral.

Σου εβγαλαν πονο στους ορχεις τα 4 χαπια αβονταρτ μεσα στη μινοξ???!!Και εβαζες κ μονο 1 ml τη μερα???Εγω ριχνω 7 αβονταρτ στη μινοξ κ βαζω 2 ml καθε βραδυ σε ολο το πανω μερος του κεφαλιου..Το μονο που εχω παρατηρησει απο sides ειναι ενα αισθημα κουρασης χωρις λογο κ ορισμενες μερες σαν να εχω χαμηλη λιμπιντο...Πονο στους ορχεις δεν ειχα απο τοπικο..Μονο απο φινα oral... Θεωρω ομως προτιμοτερο να βαζω τοπικα στο κεφαλι μου ντουτα,παρα να παιρνω προσκαρ oral...Εξαλλου δεν νομιζω να κανει τοσο ζημια η ποσοτητα 7 αβονταρτ στα 60 ml μινοξ...
[/quote]
απο οτι εχω καταλαβει εχουμε διαφορετικο βαθμο αποροφησης απο τα τοπικα,δηλαδη καποιος μπορει να βαζει 15 καπσουλες ντουτα στο κεφαλι και να μην εχει sides και εγω με δυο καπσουλες ντουτα να εχω,ειχα δοκιμασει και παλιοτερα στην spiro 10 καπσουλες αν θυμαμαι καλα,
και τελικα πεταξα την μιση λοσιον
 

tatini

New Member
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

Βασικά καπαμαρού για να έχεις παρατηρήσει sides (τύπου μειωμένη λίμπιντο) ακόμη και με την κετοκοναζόλη, το δέρμα σου δεν είναι να έρχεται σε επαφή ούτε με ασπιρίνη :S
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

Blindfold είπε:
Βασικά καπαμαρού για να έχεις παρατηρήσει sides (τύπου μειωμένη λίμπιντο) ακόμη και με την κετοκοναζόλη, το δέρμα σου δεν είναι να έρχεται σε επαφή ούτε με ασπιρίνη :S
:D πραγματικα :D,κανενα ομως απο αυτα(fina,duta,ceto) δεν μου μειωσε την λιμπιτο,μονο πονο που δεν ελεγε να υποχωρησει αν δεν τα σταματουσα
 

sovagg

New Member
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

kapamarou είπε:
απο οτι εχω καταλαβει εχουμε διαφορετικο βαθμο αποροφησης απο τα τοπικα,δηλαδη καποιος μπορει να βαζει 15 καπσουλες ντουτα στο κεφαλι και να μην εχει sides και εγω με δυο καπσουλες ντουτα να εχω,ειχα δοκιμασει και παλιοτερα στην spiro 10 καπσουλες αν θυμαμαι καλα,
και τελικα πεταξα την μιση λοσιον

Kapamarou οι δεκα καψουλες που λες οτι εβαλες στη σπιρο ηταν αβονταρτ??Και αν ηταν,δεν παιζει αλληλεπιδραση μεταξυ σπιρο-ντουτα??Τωρα με τη σπιρο εχεις καθολου sides??
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πόνος στους όρχεις -τι να κάνω;

αβονταρτ ηταν,για αλληλεπιδραση spiro duta δεν ξερω,2 βδομαδες μονο τα δοκιμασα μαζι.
με την spiro ειχα δει καποια sides(διαταραχες στην λιμπιτο και ενοχλησεις στο στηθος)μονο οταν ειχα προσθεσει μεσα στην λοσιον προπυλαινογλυκολη(και εκει παλι πεταξα την μιση λοσιον :D)
απο οτι φαινετε η pg ειναι πολυ ποιο ησχυρο οχημα αποροφησης απο το οινοπνευμα.
επισης εκεινο το διαστημα ειχα ερεθισμους στο δερμα απο την pg
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα