Πόνος στις ρίζες

cradle007

New Member
Απο τότε που ξεκίνησε η τριχόπτωση μου (εδω και 1.5 περίπου χρόνια) στα σημεια που χάνω τα μαλλιά μου (κροτάφους και λίγο απο μπροστα) πονάνε οι ρίζες. Δεν μπορώ να το πώ κάψιμο και φαγούρα σίγουρα δεν είναι. Είναι σαν τον πόνο όταν τραβάμε τα μαλλιά μας μόνο που είναι συνεχόμενο. Επίσης αν τα τραβήξω (αυτα που είναι στην hairline και τα οποία είναι για άμεση πτώση) πονάνε πολύ περισσότερο απο τα μαλλία που είναι πιο πίσω.(Ο πόνος αυτός υπήρχε πάντα άσχετα με τις θεραπείες)

Σχετίζεται αυτό με την αα?

Για θεραπεία ξεκίνησα απο πρωτη Φεβρουαρίου αυτο της Dercos που δίνει 1700 τρίχες παράπάνω και χρησιμοποιοώ αποκλείστικά αυτο. Πρίν επαιρνα αυτο hairlossgr.com/forum/thread-8588-post-105977.html#pid105977 και το συνδύαζα με το αλλο της Dercos που είναι σε ένα μαυρο με κοκκινο κουτί.

Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
ισχυεί φίλε ποναγανε κι εμένα οι ρίζες στα σημεια που πρωτοαραιωνα.Αυτός ο πόνος πιστευω είναι όταν αλλάζει κατα πολύ η αραιωση σου,δηλαδη μεγαλώνει γρήγορα/απότομα και εξαφανίζει ΠΟΛΛΕΣ τρίχες μαζί.Με λίγα λόγια δεν είναι καλό σημάδι,εγώ πόναγα για καμια βδομάδα περίπου και μετά από ένα μήνα είχα χασει τους κροτάφους μια για πάντα.Όταν μου συνέβαινε αυτό ένιωθα λες και κάποιο μικροσκοπικό ορκ είναι κάτω από το δέρμα του κεφαλιού μου με ένα τσαπί και σκαλίζει τους θύλακες...

Δυστυχώς μόνο η φίνα ίσως να μπορεί να σταματήσει αυτή την επίθεση...και λεως ίσως γιατι οι κροταφοι είναι αδίστακτοι και τους χάνουν ένα τεραστιο ποσοστο ανδρων σε βαθμό να θεωρείται φυσιολογικό και μη καράφλα από τον περίγυρο...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Πόνος στις ρίζες.. πραγματικά κάτι απαίσιο.. και ναι είναι έναρξη ΑΑ. Το θέμα είναι να το προλάβεις γρήγορα όσο γίνεται. Το είχα περάσει και εγώ και μάλιστα σε όλο το κρανίο, αλλά ευτυχώς όχι για μεγάλο διάστημα. Όχι για μεγάλο διάστημα διότι ξεκίνησα φιναστερίδη και πράγματι δούλεψε, αυτη η ενόχληση έφευγε σιγά σιγά και δυνάμωναν οι τρίχες.

Και μια σημείωση* η ενόχληση εξαφανίστηκε εντελώς και ένιωθα πολύ γερά και δυνατά τα μαλλιά όπου και να τα τραβούσα μόλις έκανα λήψη Ω-3 double strength για διαστήματα άνω των 4 μηνών + την θεραπεία κανονικά φυσικά. Καρατσεκαρισμένο όλες τις φορές που πειραματίστηκα.


Τώρα για τα Dercos.. για εμένα ΔΕΝ είναι θεραπεία αυτά τα πράγματα..
Στην ΑΑ δεν κάνει τίποτα δυστυχώς.

Ψάξου καλά μέσα στο forum και διάβασε καλά για θεραπείες αλλά και άλλα πράγματα για την προσέγγιση του προβλήματος (που για εμένα έχουν κάτι παραπάνω από βάση)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
cradle007 είπε:
Απο τότε που ξεκίνησε η τριχόπτωση μου (εδω και 1.5 περίπου χρόνια) στα σημεια που χάνω τα μαλλιά μου (κροτάφους και λίγο απο μπροστα) πονάνε οι ρίζες. Δεν μπορώ να το πώ κάψιμο και φαγούρα σίγουρα δεν είναι. Είναι σαν τον πόνο όταν τραβάμε τα μαλλιά μας μόνο που είναι συνεχόμενο. Επίσης αν τα τραβήξω (αυτα που είναι στην hairline και τα οποία είναι για άμεση πτώση) πονάνε πολύ περισσότερο απο τα μαλλία που είναι πιο πίσω.(Ο πόνος αυτός υπήρχε πάντα άσχετα με τις θεραπείες)

Σχετίζεται αυτό με την αα?

Για θεραπεία ξεκίνησα απο πρωτη Φεβρουαρίου αυτο της Dercos που δίνει 1700 τρίχες παράπάνω και χρησιμοποιοώ αποκλείστικά αυτο. Πρίν επαιρνα αυτο hairlossgr.com/forum/thread-8588-post-105977.html#pid105977 και το συνδύαζα με το αλλο της Dercos που είναι σε ένα μαυρο με κοκκινο κουτί.

Ευχαριστώ

δεν θα σου πω να ξεκινησεις φινα.
θα συμφωνησω με τον chs για τα Ω
αν θελεις δοκιμαζεις μια καψουλα την ημερα απο αυτο http://www.ebay.com/itm/3-x-NOW-DHA-500-180-SGels-Highest-Potency-500-DHA-250-EPA-FRESH-Made-In-USA/231067162323?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D27%26meid%3D387%E2%80%8B3065370729161201%26pid%3D100033%26prg%3D1011%26rk%3D3%26rkt%3D4%26sd%3D251092398%E2%80%8B379%26
μειωνουν την τριχοπτωση
 

weznem

Well-Known Member
egv το εχω βιωσει αυτο με τον πονο αλλα στο μπιφτεκι που ΔΕΝ εχω.. ουτε καν αραιωση.. συνηθως εκει με πιανει πονος στις ριζες και πιο σπανια στην hairline. καποια διαστηματα με πιανει και μετα φευγει καπου προσφατα το ειχα ξανα.. τωρα οχι.. δηαδη μπορει να κρατηση απο 2-7μερες φευγει.. σε κανα τριμηνο μπορει να το παθω παλι,ισως και πιο γρηγορα,αλλα δεν εχω δει αραιωση στο crown ουτε καν μειωση της διαμετρου της τριχας..
 

Beret78

Member
Ξεθάβω λίγο το θέμα να ρωτήσω σαν πονο εννοειται τα τσιμπηματα ή τον συνεχή πόνο?
Σαν καλύτερα συμπληρωματα ω3 θεωρείται της solgar ή της now?
 

Samba

Member
Δεν νομίζω ότι ο πόνος στις ρίζες σχετίζεται αποκλειστηκά με ΑΑ γιατί έσω γνωστούς που μου έχουν πει πολλές φορές ότι πονάνε οι ρίζες τους αλλά δεν είχανε ποτέ θέμα με τα μαλλιά τους. Μπορεί ο πόνος να είναι σε κάποιο άλλο σημέιου του κεφαλιού και να κάνει αντανακλάει ή γενικά να προέρχεται απο κάπου αλλού και να μην μπορούμε να το προσδιορίσουμε και για αυτό να λέμε ''με πονάνε οι ρίζες''.

Κάτι αντίστοιχο μου είχε συμβεί και με τα δόντια όταν ήθελα να κάνω απονεύρωση. Άλλο δόντι ήταν χαλασμένο, άλλο νομίζα εγώ και άλλο πονούσε.... τρέχα γύρευε δηλαδή.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Beret78 είπε:
Ξεθάβω λίγο το θέμα να ρωτήσω σαν πονο εννοειται τα τσιμπηματα ή τον συνεχή πόνο?
Σαν καλύτερα συμπληρωματα ω3 θεωρείται της solgar ή της now?

Και τσιμπήματα και συνεχή πόνο, είναι και οι 2 γνωστές ενοχλήσεις και είναι φλεγμονές, καθώς κατά μεγάλο ποσοστό σηματοδοτούν και την έναρξη της α/α.

Για τα συμπληρώματα αποδεδειγμένα και μακράν καλύτερα τα Solgar, αλλά απλησίαστα λόγο τιμής. Και τα Now δεν σημαίνει ότι δεν κάνουν δουλειά εννοείται..
 

Beret78

Member
Chs είπε:
Beret78 είπε:
Ξεθάβω λίγο το θέμα να ρωτήσω σαν πονο εννοειται τα τσιμπηματα ή τον συνεχή πόνο?
Σαν καλύτερα συμπληρωματα ω3 θεωρείται της solgar ή της now?

Και τσιμπήματα και συνεχή πόνο, είναι και οι 2 γνωστές ενοχλήσεις και είναι φλεγμονές, καθώς κατά μεγάλο ποσοστό σηματοδοτούν και την έναρξη της α/α.

Για τα συμπληρώματα αποδεδειγμένα και μακράν καλύτερα τα Solgar, αλλά απλησίαστα λόγο τιμής. Και τα Now δεν σημαίνει ότι δεν κάνουν δουλειά εννοείται..

Η αλήθεια ειναι οτι νοιωθω καποια τσιμπηματα μικρα κατα τη διαρκεια της μερα οχι συνεχομενα και οχι πονο.Μπορει να θεωρηθει εναρξη α/α
 

cradle007

New Member
Επιστρέφω σε αυτό το θέμα παραθέτοντας δυο άρθρα σχετικά με το πόνο στα μαλλιά. Το ένα από αυτά λέει ότι ο μερικοί άνθρωποι έχουν τόσο έντονο πόνο που μπορεί να συγκριθεί με το πόνο κατά τον τοκετό.

http://www.theonion.com/article/report-male-hair-loss-7-times-more-painful-than-ch-21194
http://www.womenshairlossproject.com/hair-loss/scalp-pain-sensitivity-burning-and-hair-loss/

Ο πόνος για εμένα γίνεται πολλές φορές αφόρητος και διαρκεί για πολλές ώρες συνεχόμενα. Το τελευταίο διάστημα πονάω στο κέντρο μπροστά που αραιώνω με ταχύς ρυθμούς. Και εκτός από το σωματικό πόνο με πιάνει και στεναχώρια γιατί ξέρω ότι αυτό σημαίνει ότι εκείνη η περιοχή θα μείνει κενή σε σύντομο χρονικό διάστημα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zaxosdogkanos

Active Member
και εγω ειχα στο πονους στο μπιφτεκι γυρω απο την κορυφη και τσιμπηματακια στο hairline
πλεον πισω εχουν εξαφανιστει τελειως

φιλε εχεις παει σε γιατρο αν πονας τοσο πολυ?..και εγω οπως ειπα ποναγα αλλα ηταν υποφερτο..
 

werhart

New Member
Καλησπέρα!! Ξεκινά την έρευνα με τα derma roller 1,5mm φίλε βλέπω πολύ καλά αποτελέσματα.. Μπορεί να σταματήσουν οι πόνοι από την καλή αιματωση..!
 
Ρε μάγκες εγώ θυμάμαι μέχρι και κόκκινα πολύ μικρα σπυράκια που δεν φαίνονταν σε σημεία που οι ρίζες πόναγαν, το μαλλί μου είναι χοντρό βέβαια και σκληρό σαν βούρτσα!! Αλλά, μπορεί να είναι και δερματίτιδα εμένα, αυτά τα πρίν ξεκινήσει η α/α είναι μλκιες... κάτι είναι αυτός ο πόνος και φυσικά δεν μου αρκεί η απάντηση είναι ορμονοεξαρτόμενος ο θύλακας και τον χτυπάνε οι εκρίσεις της διυδροτεστοστερόνης!! Εδώ μιλάμε για ερεθισμό κάτω απο το δέρμα των θυλάκων σε θμό να μην τολμάς να αγγίξεις το κεφάλι σου! Εξετάσεις για κάποια μηκυτίαση έχει κάνει κανένας;;
 
ακριβως τον ιδιο πονο ειχα και γω μαζι με καψιμο ,και μαλιστα οταν εκανα τα μαλλια μου προς τα πισω με το χερι σαν να τα εστρωνα ανακουφιζομουν απο τον πονο ,κοκκινα σπυρακια ειχα επισης ,μολις επεσαν οι τριχες σταματησε ο πονος .
 

cradle007

New Member
Ειμαί 5 μήνες στο propecia και ακόμα τα μαλλιά μου πονάνε πάρα πολύ. Καίγεται το κεφάλι μου δεν μπορώ να ηρεμήσω. Βρήκα τον όρό Trichodynia που περιγράφει αυτό που έχω.

Trichodynia is a condition where the patient experiences a painful sensation on their scalp. The pain sometimes is described as burning. Often there is an underlying psychosomatic cause, such as stress, depression or anxiety.

Να πάω ξανά σε γιατρό; Θα καταλάβει τι έχω ή ........ ; Αμφιβάλω. Και αν και το ίδιο το propecia δεν κάνει δουλεια τότε τι;
 

erevos

Active Member
Έχεις δοκιμάσει αντιφλεγμονώδη όπως Quercetin/Bromelain (φυσικά) ή φαρμακευτικά όπως το Norgesic (του οποίου η δράση περιγράφεται εδω)?
 
Τελευταία επεξεργασία:

MELA

Member
Εγω ειχα πονο στις ριζες μικρη γυρω στα 16. Επισης ο πατερας μου ειχε παντα (δεν εχει ΑΑ) Μετα δεν ξαναειχα μεχρι την εναρξη της τριχοπτωσης. Ποναει ολο το κεφαλι αφορητα λες και μου τραβανε τα μαλλια. Πολλες φορες δεν μπορω να κρατησω τα μαλλια αλογοουρα γιατι μετα γυιριζει σε ημικρανια. Δεν εχω διαγνωση οτι εχω ΑΑ και δεν πιστευω οτι αυτος ο πονος ειναι μονο φλεγμονη γιατι παρ ολο που εχω διαχυτη αραιωση, δεν εχω κενα σημεια. Πιστευω οτι ειναι πολλες φορες ψυχολογικος αντανακλαστικος πονος οπως αυτος που αισθανεται καποιος σε ενα ακρωτηριασμενο ακρο που δε δικαιολογειται αφου δεν υπαρχει (phantom pain). Μου χαλαει αμεσως τη διαθεση, καμια φορα πιο πολυ και απο την τριχοπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

cradle007

New Member
Εγω ειχα πονο στις ριζες μικρη γυρω στα 16. Επισης ο πατερας μου ειχε παντα (δεν εχει ΑΑ) Μετα δεν ξαναειχα μεχρι την εναρξη της τριχοπτωσης. Ποναει ολο το κεφαλι αφορητα λες και μου τραβανε τα μαλλια. Πολλες φορες δεν μπορω να κρατησω τα μαλλια αλογοουρα γιατι μετα γυιριζει σε ημικρανια. Δεν εχω διαγνωση οτι εχω ΑΑ και δεν πιστευω οτι αυτος ο πονος ειναι μονο φλεγμονη γιατι παρ ολο που εχω διαχυτη αραιωση, δεν εχω κενα σημεια. Πιστευω οτι ειναι πολλες φορες ψυχολογικος αντανακλαστικος πονος οπως αυτος που αισθανεται καποιος σε ενα ακρωτηριασμενο ακρο που δε δικαιολογειται αφου δεν υπαρχει (phantom pain). Μου χαλαει αμεσως τη διαθεση, καμια φορα πιο πολυ και απο την τριχοπτωση.

Όντως ο πόνος μου χαλάει και εμένα και τη διάθεση και δεν μπορώ να προσδιορίσω αν οφείλεται και σε ψυχολογικά αίτια

Έχεις δοκιμάσει αντιφλεγμονώδη όπως Quercetin/Bromelain (φυσικά) ή φαρμακευτικά όπως το Norgesic (του οποίου η δράση περιγράφεται εδω)?

Το Norgesic από ότι κατάλαβα είναι παυσίπονο. Ίσως να βοηθήσει για κάποια ώρα σαν ένα depon αλλά πόσο θα βοηθήσει γενικότερα;

Το propecia γιατί δεν κάνει κάτι;
 

nikolakis

Well-Known Member
Παλιό κ άλυτο θέμα. Το τελευταίο καιρό που η τριχόπτωση μου έχει σπάσει κοντέρ με πονάνε παρα πολυ οι ρίζες σε όλο το κεφάλι κ ειδικά εκει που αραιώνω περισσότερο. Τελικά σχετίζονται αυτα τα δυο πόνος κ τριχόπτωση; Αν κάποιος έχει ψαχτεί κ το ξέρει μπορεί να μας δώσει τα φώτα του;
 
Μπλουζα