Πως να αντιμετωπίσω τη φλεγμονή στο τριχωτό

Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι κατά τη γνώμη σας ο καλύτερος τρόπος να αντιμετωπίσω τη φλεγμονή που προκαλείται απο τη dht στο κεφάλι; Σκέφτομαι την τοπική μέντα (peppermint oil) αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να είναι ρίσκο και δε θέλω να κάνω πειράματα λες και είμαι ο Γουόλτερ Γουάιτ. Επίσης σκέφτομαι το σαμπουάν κετοκοναζόλης, αλλα φοβάμαι μη μου προκαλέσει shedding και μου καταστρέψει την τρίχα (όπως εχω δει ως πιθανότητα του). Έχετε να προτείνετε κάτι;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
εννοώ το scalp inflammation, δε ξερω αν το μεταφραζω σωστα.. Το καταλαβαινω απο τη φαγουρα, την κοκκινίλα και τα κόκκινα εξανθήματα
Η σμηγματορροικη δερματίτιδα έχει αυτά που λες. Δοκίμασε κάποιο σαμπουάν για πυρίτιδα αν θες αν και το καλύτερο θα ήταν αν έχεις εξανθήματα να πας πρώτα σε δερματολογο.
 

nik1994

Active Member
Μάλλον σμυγματοροικη δερματίτιδα έχεις όπως έχω και εγώ αυτόν τον καιρό. Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι είναι η εποχή της γιατί δεν έχω όλο τον χρόνο. Δεν ξέρω πως να την παλέψω. Είχα πάρει κάτι σαπουαν ειδικά από φαρμακείο αλλά δεν έκαναν και τίποτα. Δεν ξέρω αν μπορεί να μας πει κανένας αν είχε το ίδιο πρόβλημα και το αντιμετώπισε με κάτι.
 
Αγόρασα το botaderm παιδιά (δε βρήκα libroman δυστυχώς). Θα ξεκινήσω πρώτα ενα χέρι head and shoulders και μετά ένα χέρι botaderm για 5 λεπτα 2 φορές τη βδομάδα
 

fasda

Active Member
το ίδιο έχω και εγώ φιλε απλός μετά την συμβουλή του Δημήτρη μπάνιο με h&s με καλό τρίψιμο μειώθηκε η φλεγμονή όχι εντελώς αλλά σε καλό βαθμό και έφυγε ένα στρώμα σμήγματος που είχα , τώρα για anti inflammatory shampoo τα μοναδικά που ξέρω είναι το nizoral και το neutrogena t gel coal tar όπου το συγκεκριμένο το χρησιμοποίησε η merc όταν έκανε την έρευνα για την φιναστεριδη
 
Μπλουζα