Πυκνότητα, dense packs ή συντηρητική προσέγγιση;;;

n094

Active Member
Το θέμα πυκνότητα μεταμοσχευμένων τριχών μας έχει απασχολήσει πολύ κατά καιρούς. Καθώς λοιπόν κοιτούσα στα αγγλόφωνα φόρουμ βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Dr Walter Unger στο οποίο υποστηρίζονται πολλά από τα οποία έχουν λεχθεί κατά καιρούς και στο δικό μας φόρουμ για το πόσο προσεχτικοί πρέπει να είμαστε στο θέμα της πύκνωσης κατά τη μεταμόσχευση. Αν έχετε χρόνο διαβάστε το (έχει και φωτογραφίες και ενδιαφέροντες πίνακες). Εδώ ολόκληρο το άρθρο: http://www.hairlossexperiences.com/view_topic.php?id=4184&forum_id=2

Για όσους δεν έχουν χρόνο να το διαβάσουν παραθέτω ένα σημαντικό απόσπασμα:

This means, for example, that while spectacularly dense and youthfully low hairlines can be created by using “dense packing” of 40, 50, 60 or more “follicular units” (FU)/cm2, such choices are extraordinarily unwise for nearly all young men who, on careful examination, seem likely to develop or who have family histories that include individuals who eventually developed the more severe forms of MPB…

...The patient shown in Figure 3 was one of those who had such a family history. He had originally wanted transplanting up to the most forward of the two frontal hairlines I had outlined in the “before” photos. He had seen websites in which that sort of objective was presented as being a reasonable one for young men fighting their receding hairline. The higher hairline was the one I advised him to accept. The area between the more frontal drawn hairline and the higher one that I had recommended would have required “dense packing” of approximately 4000 FU according to the owners of a few websites that this patient consulted. After examining him, there was little doubt in my mind that he would eventually (and probably soon) evolve to a Type VI or worse MPB. As noted in Table 1, which will be discussed immediately below,(1) it is likely that this man will ultimately, on average, only have approximately 5393 FU containing likely permanent hair available over his lifetime. If he had gone to one of the doctors whose sites offered him the “dense packing” and lower hairline, he would have ended up with a very dense and low frontal hairline zone which he would have been very happy with for the time being. But eventually he would have had an extraordinarily large area of baldness behind that, and a grossly unnatural appearance. Unfortunately, a few doctors with very active Internet sites suggest the lower hairline or one similar to it, as well as very high hair density goals because this is what the patient wants rather than what he should want…
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gpeiraias

Member
Δηλαδή η D$I φίλε ακολουθεί πιστά τα παραπάνω σκοπίμως?Ή μήπως είναι δύσκολο γι αυτήν να πετύχει πυκνότητες της τάξης 60 μοσχευμάτων /cm2 και μας παραθέτεις το παραπάνω link για στάχτη στα μάτια?
 

tropheus

Well-Known Member
gpeiraias είπε:
Δηλαδή η D$I φίλε ακολουθεί πιστά τα παραπάνω σκοπίμως?Ή μήπως είναι δύσκολο γι αυτήν να πετύχει πυκνότητες της τάξης 60 μοσχευμάτων /cm2 και μας παραθέτεις το παραπάνω link για στάχτη στα μάτια?

Εντάξει καλέ μην τον σταυρώνουμε τον άνθρωπο... Είναι αυτό που λένε "καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα"

Είναι ένα ωραίο Θέμα πάντως n094 στο οποίο έχουμε να πούμε πολλά :)
 

geo-90

New Member
παντως εγω δεν εχω ακουσει για πυκνοτητες μεγαλυτερες του 65 - 70 μοσχευματων / cm εστω κ στο hairline μονο
 

gpeiraias

Member
Φυσικό είναι φίλε, αφού το 80% των post εδώ μέσα παίζει μπάλα μόνο για D$Ι που οι πυκνότητες για ασφαλή αποτελέσματα... είναι 25-40max../cm2.Εγώ πάλι το λέω ανικανότητα..
 

geo-90

New Member
gpeiraias είπε:
Φυσικό είναι φίλε, αφού το 80% των post εδώ μέσα παίζει μπάλα μόνο για D$Ι που οι πυκνότητες για ασφαλή αποτελέσματα... είναι 25-40max../cm2.Εγώ πάλι το λέω ανικανότητα..

νταξει ρε φιλε για τη d$i εχουν ειπωθει αυτα που πρεπει να ειπωθουν.
οντως δεν δειχνουν να τα καταφερνουν σε μεγαλυτερες πυκνοτητες
αλλα κ σε $dc kai m$rc πυκνοτητες μεγαλυτερες του 45-50 grafts/cm2 τις πραγματοποιουν μονο στο hairline.αλλωστε οι μεγαλες πυκνοτητες δεν ειναι για ολους μας....
το θεμα για τη d$i ειναι αν αυτη τη συντηρητικη πυκνοτητα του 40 grafts/cm2 μπορουν να τη πετυχουν η αν ακομα και αυτη αποτελει ρισκο σε αυτους.
απλα εγω το ανεφερα γιατι θα ηθελα να μαθω αν μια πυκνοτητα >70 grafts/cm2 μπορει να επιτευχθει(στο hairline φυσικα) η αν εχει δει κανεις κανενα τετοιο περιστατικο.
 

n094

Active Member
Αναρτώ ένα άρθρο το οποίο βρήκα ενδιαφέρον και η κουβέντα γυρνάει αλλού... οκ μερικοί εδώ μέσα είναι τόσο νταήδες που πραγματικά χωρίς να διαβάσουν καν τον άρθρο απλά λένε τα δικά τους. Για να βοηθήσω λοιπόν (μιας και είναι εμφανές ότι δεν διάβασες ούτε καν το απόσπασμα που έστειλα) δεν μιλάω για πυκνότητες πάνω από 45 μοσ/εκ2 σε όλους, μιλάμε για πυκνότητες πάνω από 40-45 σε ανθρώπους που υπάρχει πιθανότητα να πάνε για 6άρι. Αλλά όχι... έτσι απλά να μας την πέσεις...
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Η συντηρητική προσέγγιση ειναι η πιο λογική και συνετή, εγω όμως είμαι της λογικής ¨Τελεια hairline και ας είμαι πίσω αδειος¨. Μάλλον είμαι ο μόνος που εχει αυτή την προτίμηση.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Flosk

Well-Known Member
Προφανως οταν μιλας για hairline Soralteno εννοεις το μπροστινο 1/3 του κεφαλιου γιατι η hairline ειναι ενα εκατοστο υποθεση και το να εισαι φουλ εκει και πισω απο αυτο αδειος ειναι αποκρουστικο σωστα?
 

gpeiraias

Member
Προσωπικά θα προτιμούσα να θυσιάσω 600-700 grafts για την hairline (1 εκατοστό βάθος x 10-12 πόντους-πάνω κάτω πλάτος απο κρόταφο σε κρόταο) ούτως ώστε να πετύχω μια πυκνότητα της τάξης των 60grafts/cm2.Πίσω απο αυτήν ας είναι και 25grafts/cm2.Με το μάκρος των μαλλιών καλύπτεται πιστεύω η όποια αραίωση στις περιοχές αυτές και το αποτέλεσμα είναι αισθητικά όμορφο.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Flosk είπε:
Προφανως οταν μιλας για hairline Soralteno εννοεις το μπροστινο 1/3 του κεφαλιου γιατι η hairline ειναι ενα εκατοστο υποθεση και το να εισαι φουλ εκει και πισω απο αυτο αδειος ειναι αποκρουστικο σωστα?

ολόσωστα.
Στην ουσία προτιμώ εάν κάνω μμ να μην πάω με τη συντηρητική προσέγγιση και να έχω νεανική hairline (ούτε καν mature), γράφοντας το crown στα παλιά μου παπούτσια.
 

n094

Active Member
Αυτό που γράφει ο gpeiraias είναι σωστό εφόσον χτενίζεις το μαλλί σου προς τα πίσω, για άτομα που χτενίζουν το μαλλί τους προς τα εμπρός (όπως εγώ) η πυκνότητα της Β ζώνης και ακριβώς πίσω από την χερλαιν παίζει μεγαλύτερο ρόλο.
 

malloumpas

New Member
Παιδιά η hairline και ζώνη Α κατά προέκταση είναι όλα τα λεφτά. Στα αρ%$δια μου αν είμαι άδειος από πίσω, η φάτσα μου καθορίζεται από το μπροστά τμήμα των μαλλιών μου. Αλλά και πάλι ας πούμε ότι σε έναν 25χρονο οι Ελληνικές κλινικές εφαρμόζουν μια συντηρητική πυκνότητα, με αυτή τη δικαιολογία. Στους 55αρηδες γιατί κάνουν το ίδιο; Τι φοβούνται, μήπως χάσουν μαλλιά στα 70 τους; Ας πουν ότι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ να τοποθετούν περισσότερα grafts ανά cm2 εξ αρχής να τελειώνει το παραμύθι.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Εγω πιστευω οτι απο 40 grafts ανα τετ εκατοστο κ πανω μιλαμε για αρκετα ικανοποιητικη πυκνωση,ειδικα σε κοντο μαλλι.Κατι νουμερα που γραφτηκαν πιο πανω οπως 65-70 ....απλα ειναι μονο στην φαντασια.Αν δεν κανω λαθος καπου τοσο ειναι η φυσικη πυκνοτητα κ ειναι αδυνατον να την πετυχει ανθρωπινο χερι.
 
Μπλουζα