Πτώση μαλλιών στην ηλικία των 20 ετών

Giannis_A

New Member
Είμαι 20 ετών και όπως βλέπετε στις φωτογραφίες έχω σημαντική τριχόπτωση υπάρχει πιθανότητα με θεραπεία να σώσω το μαλλί γιατί έχω πολύ επιθετική τριχόπτωση το crown είναι σε καλή κατάσταση αλλά μπροστά έχω χάσει αρκετά μαλλιά
 

Συνημμένα

  • IMG_20231101_140134.jpg
    IMG_20231101_140134.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 102
  • IMG_20231101_140222.jpg
    IMG_20231101_140222.jpg
    550.4 KB · Προβολές: 102

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

LoverBoy

Well-Known Member
Καλώς τον!Απο ότι φαίνεται έχεις καλή ποιότητα τρίχας και με μια ΜΜ Μπροστά θα γίνεις τούμπανο!Καλά είναι να ξεκινήσεις θεραπεία ταυτόχρονα να σώσεις τα υπόλοιπα!Δυστυχώς μπροστά πολύ λίγες πιθανότητες να δεις διαφορά φίλε μου!
Ακολουθείς κάποια θεραπεία?
 

Giannis_A

New Member
Καλώς τον!Απο ότι φαίνεται έχεις καλή ποιότητα τρίχας και με μια ΜΜ Μπροστά θα γίνεις τούμπανο!Καλά είναι να ξεκινήσεις θεραπεία ταυτόχρονα να σώσεις τα υπόλοιπα!Δυστυχώς μπροστά πολύ λίγες πιθανότητες να δεις διαφορά φίλε μου!
Ακολουθείς κάποια θεραπεία?
Δεν κάνω καμιά θεραπεία αλλά αν μπορώ να σώσω τα μαλλιά μου αξίζει το μαλλί το έχω ανοίξει φουλ για να φαίνεται το πρόβλημα με το κανονικό μου hairstyle δεν φαίνεται αλλά το θέμα είναι να διατηρήσω τα υπόλοιπα μαλλιά μου γιατί στα μεταμόσχευση πριν τα 25 από ότι έχω καταλάβει είναι απαγορευτική και σίγουρα μέχρι τότε το crown θα έχει γίνει χάλια αν δεν κάνω κάτι
 

gfot

Member
Δεν κάνω καμιά θεραπεία αλλά αν μπορώ να σώσω τα μαλλιά μου αξίζει το μαλλί το έχω ανοίξει φουλ για να φαίνεται το πρόβλημα με το κανονικό μου hairstyle δεν φαίνεται αλλά το θέμα είναι να διατηρήσω τα υπόλοιπα μαλλιά μου γιατί στα μεταμόσχευση πριν τα 25 από ότι έχω καταλάβει είναι απαγορευτική και σίγουρα μέχρι τότε το crown θα έχει γίνει χάλια αν δεν κάνω κάτι
Μόνο μια λύση υπάρχει Φιναστεριδη 1 mg την μέρα και μινοξιδιλη 1 φορά το πρωί μια το βράδυ . Δοκίμασε το για 1 χρόνο και βλέπεις ίσως χρειάζεσαι και ντουταστεριδη εσυ
 

Giannis_A

New Member
Μόνο μια λύση υπάρχει Φιναστεριδη 1 mg την μέρα και μινοξιδιλη 1 φορά το πρωί μια το βράδυ . Δοκίμασε το για 1 χρόνο και βλέπεις ίσως χρειάζεσαι και ντουταστεριδη

Μόνο μια λύση υπάρχει Φιναστεριδη 1 mg την μέρα και μινοξιδιλη 1 φορά το πρωί μια το βράδυ . Δοκίμασε το για 1 χρόνο και βλέπεις ίσως χρειάζεσαι και ντουταστεριδη εσυ
Αυτό που φοβάμαι είναι να μην έχω παρενέργειες με την φιναστεριδη μονοξιδιλη θα πάρω σύντομα
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Επιθετική αλωπεκία όντως που δείχnει τα δόντια της δυνατά από την τρυφερή ηλικία των 20.
Σκέφτεσαι όμως σωστά, και μπορείς να το σώσεις και να κάνεις πολλά γενικά νεαρέ φίλε.
Προτεινόμενο πλάνο:
Φιναστερίδη 1mg/day + Μινοξιδίλη (τουλάχιστο 1 φορά την ημέρα) για 12 μήνες.
Εάν στους 12 μήνες συνεχίζεις να χάνεις μαλλιά, ή συνεχίζουν να αδυνατίζουν τα υπάρχοντα μαλλιά σου:
Φιναστερίδη 5mg/week + Ντουταστερίδη 2 φορές τη βδομάδα 0.5mg + ΜΙνοξιδίλη (τουλάχιστο 1 φορά την ημέρα) .
 

dlazaros

Well-Known Member
Ότι σου πρότεινε ο καλός φίλος μου από πάνω. Το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι τουλάχιστον μινοξιδίλη για να σταματήσεις τον χρόνο για μερικά χρόνια μέχρι να καταλάβεις ότι η θεραπεία με φίνα/ντούτα είναι μονόδρομος. Αν βάλεις τώρα μόνο μινοξιδίλη μην την σταματήσεις πριν αρχίσεις θεραπεία στο μέλλον. Όταν ξεκινήσεις θεραπεία τότε μετά από 1 χρόνο μπορείς να κάνεις μμ ότι δεν έφτιαξε και να σταματήσεις την μινοξιδίλη.
 
Μπλουζα