Πρώτη μεταμόσχευση βήθεια κοινού

Καλησπέρα σε όλους !!
Ας ξεκινήσω απο τα βασικά , είμαι 46 ετών απο Αθήνα οπότε και θα γίνει εδω η μμ το προβλημα μου δεν είναι τωρινό παει αργα και παντα είχα σχετικα μεγαλους κροτάφους (νταξ οχι στα 17).
Εχω μπει σε διαδηκασία ψαξίματος (δυο επισκέψεις σε κλινηκές (AHC , DHI) για μμ και όσο περισσότερα διαβάζω και βλέπω (αποτελέσματα) εδω μεσα τόσο μπαίνω σε αμφιβολίες, ολες οι κλινικές έχουν καποια αχιλλειο και αυτο με μπερδευει περισσοτερο γι αυτο και ζητά την βοηθεια σας .
Ας ξεκινήσω απο την εμπηρία μου στην AHC , στο ραντεβού μίλησα με μια κοπέλα η οποία με ενημέρωσε γενικά οτι το θετικό είναι η ηλικία μου , οτι εχω καλη δότρια , θα χρειαστώ περιπου τα 2400 gft για πυκνωση απο πισω μεχρι εμπρός και hairline λιγα πραγματα απ' οτι κατάλαβα που μου έδηξε ολα σε μια συνεδρία 3000ευρω, Δωρεαν ενημέρωση .
Δευτερο ραντεβού με DHI μιλάω με τον κ. Στάθη ο οποίος ήταν εξυπηρετικότατος και με έλεγχο δότριας πόσα gft μπορει να δώσει στο σύνολο , μετρηση Α ζωνης και το πόσα χρειάζομαι (με αυτο που εχω ζητήσει) , μια πρόχειρη σχεδιαση κ.α. μου είπαν οτι θα φτάξουν την Hairline και θα μπουν για κάληψη προς τα μεσα Α,Β ζώνη , Θα χρειαστώ τα 1500 gft - 3500+ 70-80 τριχες/cm2 2400ευρω (Δωρεαν επισκεψη)
Σε γενικές γραμμες η πρώτη κληνικη ασχοληθηκε μαζί μου 15 λεπτα και η δέυτερη 45 λεπτα .
Μετά τα τελευταία γεγονότα που διάβασα που βγηκαν τιμές του κ. Αναστασάκη δεν βλέπω να πηγαίνω .
Oι απαιτήσεις μου δεν είναι να γίνω όπως ήμουν 18 και να κατέβει η hairline στο μέτοπο απλά να διορθώσω Α,Β ζώνη αλλα να αξίζει τον κόπο και χωρίς να χαλάσει η δότρια γιατί το μέλλον δεν ξέρουμε τι μας επιφυλλάσει .
Ανεβάζω τις φωτό για να μου πείτε την γνώμη σας .
Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • IMG_5330.jpg
    IMG_5330.jpg
    779.8 KB · Προβολές: 124
  • IMG_1746.jpg
    IMG_1746.jpg
    2.4 MB · Προβολές: 139
  • IMG_3307.jpg
    IMG_3307.jpg
    1.2 MB · Προβολές: 139
  • IMG_5476-1.jpg
    IMG_5476-1.jpg
    312.1 KB · Προβολές: 141

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Γεια σου φίλε καλώς ήρθες στο κλαμπ..μια χαρά ηλικία έχεις για επέμβαση .εγώ θα σου πρότεινα τα 2500 ,γιατί τόσα θες σίγουρα να τα βάλεις μόνο α ζώνη και hairline .ελαφρά προς την β ζωνη..μπροστά δλδ μόνο.να μην τα μοιράσεις και πίσω.εχεις αρκετά μαλλιά και χρειάζεται να μπουν τόσα μπροστά.πισω δεν έχεις πρόβλημα.απλα αραιωσουλα μικρή που συμβαδίζει πλήρως και με την ηλικία..τώρα για επιλογή κλινικής που λες είναι μπέρδεμα.θελει πολύ ψάξιμο και πρέπει να το κάνεις αναγκαστικά.
 

giamakr1

Active Member
Καλημέρα.Από τις φωτογραφίες φαίνεται πως μπορείς να έχεις ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα. Ψάξε καλά το φόρουμ και μην αποκλείεις και τις κλινικές του εξωτερικού(πχ Κύπρος , Τουρκία κλπ). Δεν αναφέρω Ισπανία γιατί από την εισαγωγή σου καταλαβαίνω ότι έχεις σφιχτό προυπολογισμό.
 
@giamakr1 θεωρείς οτι στο εξωτερικό μπορεί να βγει κατω απο 3000 ευρώ κομπλέ όλα μαζι ? Εγω εχω την εντυπωση πως οχι .
@aeratos28 Εχουμε δει και καλα αποτελέσματα με 1500 gft σε ανάλογες περιπτωσεις .
Θα έλεγα για να είμαι καλημένος και με το 10 % που μπορεί να μην φυτρώσει να πήγαινα για 1800 gft. Απ' οτι εχω καταλάβει στην DHi το ημερήσιο ταβάνι είναι 1500 Mega session .
 
Ξέχασα να κάνω και την εξής ερώτηση , Ξεκίνησα regain μια φορα καθε βράδυ και fina (proscar 1mg) εδω και 15 ημέρες , οταν και αν σταματήσω να τα παιρνω θα χειροτερέψει η κατάσταση ή απλα θα επανέλθει στην φάση που ξεκινησα να τα πέρνω ??
 

veg

Active Member
υπαρχουν εδω μεσα πολυ ειδικοτεροι , σαν απλος παρατηρητης αποτελεσματων και περιπτωσεων (δεν εχω κανει μμ) θα χαρακτηριζα την περιπτωση σου απο μια μερια ευκολη απο την αλλη δυσκολη , Ευκολη γιατι εχεις αρκετα μαλλια δικα σου , δηλαδη απο την μεση και πισω δεν νομιζω οτι θα χρειαστει να τα πειραξουν , εκει πιθανων να σου συστησουν φαρμακευτικη αγωγη(που παιρνεις οπως ειπες ) .

Δυσκολη γιατι το σημειο που θα 'πειραξεις' ειναι μπροστα οποτε θελεις ωραιο σχεδιασμο hairline και φυσικοτητα . Συντηριτικη hairline (προσωπικα δεν μου αρεσουν οι χαμηλες hairline ακομα και σε ανθρωπους που ειναι η φυσικη τους ) , αν ημουν οπως εσυ , το υψος θα ηθελα να ειναι εκει που ξεκιναει το κεντρο της hairline σου οπως ειναι τωρα και θα εκλεινα τα πλαγια με φυσικοτητα ομως ,ωστε να 'κοπιαρεις ' την εικονα σου οπως θα ησουν φανταζομαι πριν 10 χρονια . Και γραμμη hairline τυχαια οχι ευθειες γραμμες Το κεντρο της τωρινης σου hairline για μενα πρεπει να αποτελεσει οδηγο .

Τα 2 φαρμακα δεν τα εχω παρει ,αλλα οπως ειναι γνωστο μετα απο καποιο διαστημα αν τα διακοψεις χανονται τα 'κερδη ' που εχεις , δηλαδη θα πας στο σημειο που θα ησουν χωρις να παρεις τιποτα . Με αλλα λογια σε χειροτερο σημειο απο εκει που ξεκινησες να τα παιρνεις αφου στο χρονικο αυτο διαστημα που τα επαιρνες θα ειχες κιαλλη τριχοπτωση ,αυτη που ησουν προορισμενος να εχεις ,δεν σημαινει οτι θα ηταν και δραματικη .
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
46 ετών με αυτήν την αραίωση,αυτήν την δότρια και αυτό το χρώμα μαλλιού είσαι από τους τυχερούς, όλα είναι υπέρ σου αλλά μια λάθος επιλογή ίσως σου βγει ακριβότερη μελλοντικά εφόσον δεν διαθέτεις κάτι παραπάνω όπως τώρα καλά τα λες ότι δεν έχεις μεγάλες προσδοκίες αλλά αυτό θα αλλάξει μετά την μεταμόσχευση όταν σιγά σιγά βλέπεις να αλλάζει η εικόνα του προσώπου σου και εκεί θα ήθελες το ένα τσικ παραπάνω.
 
H αλήθεια είναι οτι η κοπέλα στην AHC με τα 2500gft μου πρότεινε πιο συντηρητική hairline .
Σε περιπου 10 μέρες πρεπει να εχω πάρει απόφαση .
 

manly_Man

Well-Known Member
H αλήθεια είναι οτι η κοπέλα στην AHC με τα 2500gft μου πρότεινε πιο συντηρητική hairline .
Σε περιπου 10 μέρες πρεπει να εχω πάρει απόφαση .
πάντως αν τελικα επιλεξεις αυτους, ζητα να μην στα απλωσουν σε ολο το κεφαλι αλλα να τα βάλουν μόνο στο μπροστινό τμημα μεχρι β ζώνη πχ και επισης να σου απλωσουν την εξαγωγη των grafts στη δοτρια
 

vlafo

Well-Known Member
Φίλε μου
Το πρόβλημα σου είναι μικρό και με μια καλή μμ το λύνεις οριστικά.
Χρειάζεσαι οπωσδήποτε 2500g όπως σου είπε ο αεράτος και με υψηλή φύτρωση,καλό σχεδιασμό χερλάιν (όχι κατέβασμα) και δέσιμο με τα πίσω μαλλιά που ήδη έχεις ,θα μιλάμε για ενα πολύ καλό αποτέλεσμα.
Δεν ξέρω αν θα μπορούνε οι ελληνικές κλινικές να στο δώσουνε αυτό,προσωπικά θα διέθετα λίγα παραπάνω να πάω στις κυπριακές που είναι πολύ πιο αξιόπιστες.
Μην βιάζεσαι να πάρεις απόφαση(σαν συμβουλή).
 

piros75

Well-Known Member
Αν η γραμμή που σχεδίασες είναι αυτή που θα ήθελες ως χερλαιν εγώ πιστεύω ότι μπορείς να καλύψεις το κενό και με λιγότερα από 2.000 μοσχεύματα. Όσο περισσότερα τόσο καλύτερο βέβαια, αλλά όσο περισσότερα τόσο μικρότερη και η βιωσιμότητα τους. Συνεπώς αν βάλεις 2500 με μεγάλη πυκνότητα, και επιβιώσουν τα 2.000 θα έχεις σίγουρα καλύτερο αποτέλεσμα από ότι να βάλεις 1800 και να επιβιώσουν τα 1700, αλλά στην πρώτη περίπτωση θα έχεις "θυσιάσει" 500 μοσχεύματα ενώ στη δεύτερη 100 (όλα αυτά βεβαίως με αυθαιρέτους υπολογισμούς, αλλά όχι αβάσιμους).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αν η γραμμή που σχεδίασες είναι αυτή που θα ήθελες ως χερλαιν εγώ πιστεύω ότι μπορείς να καλύψεις το κενό και με λιγότερα από 2.000 μοσχεύματα. Όσο περισσότερα τόσο καλύτερο βέβαια, αλλά όσο περισσότερα τόσο μικρότερη και η βιωσιμότητα τους. Συνεπώς αν βάλεις 2500 με μεγάλη πυκνότητα, και επιβιώσουν τα 2.000 θα έχεις σίγουρα καλύτερο αποτέλεσμα από ότι να βάλεις 1800 και να επιβιώσουν τα 1700, αλλά στην πρώτη περίπτωση θα έχεις "θυσιάσει" 500 μοσχεύματα ενώ στη δεύτερη 100 (όλα αυτά βεβαίως με αυθαιρέτους υπολογισμούς, αλλά όχι αβάσιμους).

Ρε συ piros τι είναι αυτά που λες? Τα σκέφτηκες? Άκου εκεί θα βάλει 2500 και θα επιβιώσουν τα 2000.
Εεε αν πάει σε χασάπικο ίσως ναι,έχει αρκετή αραιωμένη περιοχή θέλει σωστή επιλογή και όχι δικαιολογίες επειδή κάποιες κλινικές δεν το έχουν με τις πυκνότητες.
 
Aυτο που τους είπα είναι Hairline οσο το δυνατόν πιο πυκνη , Α και λίγο Β και να μην σπαταλησουν gfts πιο πισω ,αυτό που επίσης θέλω να ρωτήσω είναι στην φωτό που ανεβασα η μια πλευρα Α εχει αραίωση ενω η Β είναι σε καλυτερη κατασταση , αν στο μέλλον αραιωσει η Β περιοχη δεν θα είναι πιο πυκνη η Α οπότε θα είναι στην ιδια κατασταση απο την αντιθετη πλευρα ?
 

Συνημμένα

  • Screenshot 2020-09-09 at 10.32.50 PM.png
    Screenshot 2020-09-09 at 10.32.50 PM.png
    1.5 MB · Προβολές: 75

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Στην πρώτη μου μμ και εγώ είχα ένα τέτοιο σημείο περάσαν 8 χρονιά ίσως να τα έχασα τα μαλλάκια άλλα δεν κατάλαβα τίποτα γιατί πύκνωσα αρκετά την hairline.
Όσο μπορούν να μπούνε εκεί ανάμεσα καλώς,αν κάνεις με 2500 grafts πιστεύω και να σου φύγουν κάποια δεν θα δεις διάφορα και αν δεις έχει κάποιο κενακι μετά 1-2 χρονιά μπορείς να πας να σε βάλουν μερικά μοσχεύματα.
 
Απο τις μετρήσεις και τις ερευνες που εχω δει εδω η DHI βαζει max 40 gfts / cm2 , στην AHC γνωρίζουμε τι παιζει ? Γνωρίζω οτι δεν παιζει μονο ρολο αυτο , ειναι και θεμα τεχνικης κτλπ
 

piros75

Well-Known Member
Ρε συ piros τι είναι αυτά που λες? Τα σκέφτηκες? Άκου εκεί θα βάλει 2500 και θα επιβιώσουν τα 2000.
Εεε αν πάει σε χασάπικο ίσως ναι,έχει αρκετή αραιωμένη περιοχή θέλει σωστή επιλογή και όχι δικαιολογίες επειδή κάποιες κλινικές δεν το έχουν με τις πυκνότητες.

Ήρεμα φίλε John, εγώ δεν είπα ότι ντε και καλά θα βάλει 2.500 και θα επιβιώσουν τα 2000. Είπα ότι όσο αυξάνει η πυκνότητα σε μία μεταμόσχευση τόσο μειώνεται η φύτρωση και αυτό δεν το λέω εγώ, ούτε καμία κλινική, το λέει η βιβλιογραφία. Με ένα απλό google (scholar) search θα δεις ότι η πλειοψηφία των σχετικών με επιβίωση και φύτρωση τριχοθυλακίων papers, αναφέρουν ότι πάνω από τα 30-35 μοσχεύματα/εκ2 οι φυτρωτικότητες αρχίζουν και μειώνονται...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ήρεμα φίλε John, εγώ δεν είπα ότι ντε και καλά θα βάλει 2.500 και θα επιβιώσουν τα 2000. Είπα ότι όσο αυξάνει η πυκνότητα σε μία μεταμόσχευση τόσο μειώνεται η φύτρωση και αυτό δεν το λέω εγώ, ούτε καμία κλινική, το λέει η βιβλιογραφία. Με ένα απλό google (scholar) search θα δεις ότι η πλειοψηφία των σχετικών με επιβίωση και φύτρωση τριχοθυλακίων papers, αναφέρουν ότι πάνω από τα 30-35 μοσχεύματα/εκ2 οι φυτρωτικότητες αρχίζουν και μειώνονται...

Σωστή η αναφορά αλλά αυτά είναι παλιές αντιλήψεις, οι τεχνικές έχουν βελτιωθεί. Σήμερα υπάρχουν πάρα πολλοί γιατροί που επιτυγχάνουν απόλυτες φυτρώσεις με πυκνότητες από 40-50g.
 

piros75

Well-Known Member
Σωστή η αναφορά αλλά αυτά είναι παλιές αντιλήψεις, οι τεχνικές έχουν βελτιωθεί. Σήμερα υπάρχουν πάρα πολλοί γιατροί που επιτυγχάνουν απόλυτες φυτρώσεις με πυκνότητες από 40-50g.

Cvial υπάρχουν αναφορές (peer reviewed) που δείχνουν απόλυτη φύτρωση σε, ικανά σε αριθμό, περιστατικά που μπήκαν 50 μοσχ/εκ2; Αν υπάρχουν και δεν σου είναι κόπος θα ήταν καλό να τις αναρτήσεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν χρειάζεται αναφορά για κάτι που πλέον είναι commodity to 2020. Mία απλή ανασκόπηση αποτελεσμάτων από κλινικές που ποστάρουν αναλυτικά και με πλήρη διαφάνεια περιστατικά είναι αρκετή για να σε πείσει. Προσωπικά έχω και ιδίαν πείρα από αρκετά περιστατικά αλλά αυτό ας το αφήσουμε απέξω.
 
Καλησπέρα ,

Η επέμβαση εχει γίνει (Σεπτέμβριο) αν θα κάνω παρουσίαση θα το σκεφτώ (υλικο απο φωτό υπαρχει αρκετό) .
Προτάσεις για σαμπουάν θα ήθελα να μου πείτε!!!!
 
Μπλουζα