Προχωράω σε μμ ή περιμένω;

spirosk99

New Member
Καλησπέρα σε όλους,

Νέο μέλος του φόρουμ. Σας βρήκα πριν λίγο καίρο και είπα να γράψω, να ζητήσω την γνώμη σας και να ακούσω συμβουλές. Σας παραθέτω κάποιες ψιλο-ενδεικτικές (ελπίζω) φωτογραφίες μου. Είμαι 29 χρονών, και η τριχόπτωση ξεκίνησε από τα ~19-20, ωστόσο τα 4 τελευταία χρόνια έχει γίνει αρκετά πιο έντονη. Δεν έχω ακολουθήσει ποτέ κάποια φαρμακευτική αγωγή. Πρόσφατα επισκέφτηκα μια κλινική όπου έπειτα από εξέταση, ο γιατρός μου είπε οτι έχεις μία αρκετά καλή δότρια, με 75-80% πυκνότητα και κανονική τρίχα. Μου πρότεινε μεταμόσχευση, γύρω στα 2500 grafts (200 grafts περίπου για τα πλάγια για να φτιάξουμε λίγο το σχήμα). Tα υπόλοιπα για front και top. Στο crown μου είπε δεν μπορούμε ακόμα, γιατί η περιοχή δεν είναι ακόμα γυμνή, εχει αραίωση, και η τρίχα εχει λεπτύνει πάρα πολύ, οπότε μου πρότεινε να ξεκινήσω άμεσα θεραπεία. (μινοξ ή φίνα).

Ωραία μέχρι εδώ, θα μου πεις τώρα που κολλάς? Μετά την επίσκεψη μου στον γιατρό, βρήκα το φόρουμ, άρχισα να διαβάζω & και να βλέπω περιστατικά μμ. Μου φαίνονται πάρα πολύ λίγα τα 2500grafts για το πρόβλημα μου. Είδα παρουσιάσεις μελών εδώ στο φόρουμ που έκαναν τέτοια μμ και όλοι είχαν παραπάνω μαλλιά από εμένα (ή τουλάχιστον στο δικό μου μάτι) Έχω άδικο σε αυτό? Οπότε το θέμα είναι, αξίζει να κάνω τώρα μμ ή να ξεκινήσω αγωγή και να περίμενώ? Είδα σε κάποιο θέμα με ένα άλλο παιδί να προτείνουν κάποια άτομα, πρώτα να πάρει φίνα για κάνα χρόνο περίπου, και μετά να επανεξετάσει την μμ. Ο γιατρός μου ανέφερε επίσης ΑΝ δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις άμεσα μμ να αρχίσεις οπωσδήποτε θεραπεία (δεν συζητήσαμε βέβαια ακόμα, ποια απο τις 2, μινοξ ή φίνα).

Ευχαριστώ κάθε μέλος που θα μπει στο κόπο να με απαντήσει.
 

Συνημμένα

  • pic1.png
    pic1.png
    127.1 KB · Προβολές: 75
  • pic2.png
    pic2.png
    558.5 KB · Προβολές: 71
  • pic3.png
    pic3.png
    656.2 KB · Προβολές: 85
  • pic4.png
    pic4.png
    48.3 KB · Προβολές: 83
  • pic5.png
    pic5.png
    88.5 KB · Προβολές: 92
  • pic6.png
    pic6.png
    717.2 KB · Προβολές: 89
  • pic7.png
    pic7.png
    692.9 KB · Προβολές: 85
  • pic8.png
    pic8.png
    775.7 KB · Προβολές: 79
  • pic9.png
    pic9.png
    315.7 KB · Προβολές: 74
  • pic10.png
    pic10.png
    417.8 KB · Προβολές: 71

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ManCyprus87

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε και καλωσόρισες στο φόρουμ.
Η αλωπεκία φαίνεται αρκετά επιθετική πάνω σου, πας καρφί για NW5-6 με την είσοδο σου στα 30+.
Η φιναστερίδη θεωρώ είναι must για σένα για να σου κρατήσει την μεσαία ζώνη, και να δυναμώσει ότι είναι δυνατόν στο crown.
Στη θέση σου θα έπαιρνα φίνα πρώτα για 12-15 μήνες, για να σώσει ότι σώζεται στις πίσω ζώνες.
Μετά θα έμπαινα για ΜΜ στην Α' ζώνη, που ανεξαρτήτος φίνας, θα έλεγα χρειάζεσαι 3300-3500 grafts.
Τη Β' και Γ' ζώνη την κρίνεις σε μετέπειτα στάδιο, αφού δεις τι θα δώσει η φίνα σε αυτές τις ζώνες.
Παράλληλα κάνε οπωσδήποτε μετρήσεις δότριας, για να δεις τι μπορεί να δώσει η δότρια σου, διότι η 4η φώτο σου (στο κάτω και προς δεξιά κομμάτι πάνω από το αυτί) μου φαίνεται λίγο ανησυχητική. Να επιβεβαιώσεις μήπως παίζει καμία Retro.
 

Didier11

Active Member
Φίλε όντως από την 4η φωτο φαίνεται ότι τώρα είσαι 6αρι και βάζεις πλώρη για 7αρι! Άμεσα λήψη φιναστερίδης 12+ μήνες και αξιολόγηση τότε της δότριας για να δεις αν αξίζει να μπεις στον κόπο για 3 (κατά πάσα πιθανότητα) μεταμοσχεύσεις με ένα συντηρητικό σχεδιασμό.
 

Georgie

Well-Known Member
Καλά το σκέφτεσαι, και είσαι έξυπνο παιδί που δε πιστεψες τις παπατζες που σου πρότειναν.
Στα 29 χρόνια φίλε με την αραίωση αυτή τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα ακόμη και με μόνιμη θεραπεία ( Φίνα)
Αν δεν ήσουν τόσο νεαρός ίσως να μπορούσε να μαζευτεί με 3 μεταμοσχεύσεις .
Όμως έχεις δρομο ακόμα.
Εννοείται ότι δε μπαίνεις για μεταμόσχευση.
Κάνε υπομονή
Πάρε Φιναστεριδη αν επιθυμείς
Ζύγισε τη κατάσταση σε 3 -5 χρόνια και βλέπεις , αν ακομα σε απασχολεί βεβαια.
 

ApofasismenosPsyxakias

Καραφλοφυτευθείς Νεο-Κουκλεντές
Οι συνάδελφοι τοποθετήθηκαν πολύ σωστά. Έχεις μεγάλη αραίωση για την ηλικία σου, οπότε μιλάμε για αγωγή με φιναστερίδη και ένα τελικό ορίζοντα τριών ΜΜ προκειμένου να έχεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα (όπου αν παίξεις και με concealers, ενδέχεται να φαντάζεις τούμπανος). Πρώτη ΜΜ πριν τα 35-36 σε καμία περίπτωση, είναι ακόμη υπερβολικά νωρίς.
 

Chris34

Well-Known Member
Ακόμη και η δοτρια πίσω και ειδικά στα πλαϊνά φαίνεται πολύ αραιή. Δεν νομίζω ότι τα πλαϊνά μπορούν να δώσουν μοσχευματα. Δυσκολη περίπτωση.
 

spirosk99

New Member
Παίδες μου κάνατε την καρδιά περιβόλι..αλλά τι να κάνουμε αφού έτσι είναι τα πράγματα... Όπως και να έχει σας ευχαριστώ παρά πολύ όλους για τις συμβουλές σας.. Έχω κάποιες επιπλέον απορίες οποίος μπορεί να βοηθήσει και εδώ..

  • Το ρετρό έχω δει να ξανά αναφέρεται εδώ στο φόρουμ, αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ή υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ να διαβάσω?
  • Σχετικά με την φίνα, τι δοσολογία προτείνετε? Επίσης χρειάζεται να κάνω εξετάσεις πριν πάρω?
  • Τέλος επειδή σκέφτομαι να πάω να κάνω και μια μέτρηση δότριας, αλλά δυστυχώς βρίσκομαι Πάτρα και όχι Αθήνα και οι επιλογές είναι αρκετά περιορισμένες, τι ακριβώς περιλαμβάνει αυτή η διαδικασία? Ρωτάω για να ξέρω ακριβώς τι να περιμένω..μην πάω πουθενά και μου πούνε αερολογίες.. η κλινική θα μου πει ακριβώς, η δότρια σου μπορεί να δώσει συνολικά μέχρι π.χ 6κ τριχοθυλακια? Επίσης αν ξέρει κανείς σε ποια κλινική στην Πάτρα κάνουν ακριβής μέτρηση της δότριας ας με ενημερώσει.
Ευχαριστώ και πάλι παίδες. Να είστε όλοι καλά!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Vdupa

Well-Known Member
Στην θεση σου θα πηγαινα σε cons με λορενζο αν ερθει ξανα Αθηνα, γιατι φαινεται να εχεις dupa. Αυτος θα σου πει σιγουρα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φίλε όντως από την 4η φωτο φαίνεται ότι τώρα είσαι 6αρι και βάζεις πλώρη για 7αρι! Άμεσα λήψη φιναστερίδης 12+ μήνες και αξιολόγηση τότε της δότριας για να δεις αν αξίζει να μπεις στον κόπο για 3 (κατά πάσα πιθανότητα) μεταμοσχεύσεις με ένα συντηρητικό σχεδιασμό.

5ρης δείχνει βέβαια στο μέλλον μπορεί να φτάσει 7ρης.
 

dlazaros

Well-Known Member
Παίδες μου κάνατε την καρδιά περιβόλι..αλλά τι να κάνουμε αφού έτσι είναι τα πράγματα... Όπως και να έχει σας ευχαριστώ παρά πολύ όλους για τις συμβουλές σας.. Έχω κάποιες επιπλέον απορίες οποίος μπορεί να βοηθήσει και εδώ..

  • Το ρετρό έχω δει να ξανά αναφέρεται εδώ στο φόρουμ, αλλά δεν έχω καταλάβει τι είναι. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ή υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ να διαβάσω?
  • Σχετικά με την φίνα, τι δοσολογία προτείνετε? Επίσης χρειάζεται να κάνω εξετάσεις πριν πάρω?
  • Τέλος επειδή σκέφτομαι να πάω να κάνω και μια μέτρηση δότριας, αλλά δυστυχώς βρίσκομαι Πάτρα και όχι Αθήνα και οι επιλογές είναι αρκετά περιορισμένες, τι ακριβώς περιλαμβάνει αυτή η διαδικασία? Ρωτάω για να ξέρω ακριβώς τι να περιμένω..μην πάω πουθενά και μου πούνε αερολογίες.. η κλινική θα μου πει ακριβώς, η δότρια σου μπορεί να δώσει συνολικά μέχρι π.χ 6κ τριχοθυλακια? Επίσης αν ξέρει κανείς σε ποια κλινική στην Πάτρα κάνουν ακριβής μέτρηση της δότριας ας με ενημερώσει.
Ευχαριστώ και πάλι παίδες. Να είστε όλοι καλά!
Απο τον τρόπο γραφής σου καταλαβαίνω οτι προτιμάς πικρές αλήθειες απο γλυκά ψέματα. Οπότε θα σου μιλήσω αναλόγως.
Σε νοιάζει να έχεις μαλλιά? ΠΡΕΠΕΙ να πάρεις φίνα. Δεν χρειάζεται συνταγή, πας φαρμακείο, Proscar των 14 χαπιών με ενα κόφτη χαπιών 1€ και το κόβεις στα 4 και παίρνεις το λιγότερο 3χ την εβδομάδα απο ενα κομματάκι (δεν έχει σημασία αμα είναι μεγαλύτερο κάποιο ή μικρότερο). Αρκετά μαλλιά στους επόμενους 3-5 μήνες θα πέσουν καθώς αρχίζει η αποστολή επισκευής. Θα πέσουν 3-4 φορές και κάθε φορά θα ξαναφυτρώνουν παχύτερα και δυνατότερα. Το πόσο εξαρτάται απο το πόσο γρήγορα θα πάρεις την απόφαση να αρχίσεις γιατί αμα καθυστερήσεις 2-3 χρόνια τότε το κεφάλαιο διακόσμηση κεφαλιού θα κλείσει απότομα, ίσως και για ΜΜ. Αν αρχίσεις φίνα πρέπει να την παίρνεις για όσο θέλεις να έχεις μαλλιά. Το νωρίτερα που θα δείς αποτέλεσμα είναι σε 1 χρόνο μπορεί και 2. Υπάρχουν και περιπτώσεις που το κεφάλι λες και το πότισες και έβγαλε μαλλιά.. αυτές δεν είναι ο κανόνας αλλά μπορεί να είσαι τυχερός.

Τώρα με τις ερωτήσεις σου. Δοσολογία 3χ την εβδομάδα ή 3,75mg είναι για αρχή πολύ καλά γιατί είναι σαν να μην παίρνεις τίποτα και δεν εμφανίζει κάποια παρενέργεια. Εξετάσεις δεν χρειάζονται και αμα θές να σου μιλήσει γιατρός πήγαινε σε δερματολόγο και οχι σε κλινική ΜΜ γιατί αυτοί θέλουν να πουλήσουν ελπίδα...
Αφού θα έχεις πάρει φίνα για τουλάχιστον 1 χρόνο και έχεις δεί τι δυνάμωσε και τι κενά έχεις, τότε και μόνο τότε πάς για ΜΜ για να καλύψεις τα κενά αμα σε ενοχλούν. Η ρέτρο είναι καράφλιασμα που αντί να ξεκινάει απο μπροστά ξεκινάει απο τον σβέρκο και πίσω απο τα αυτιά και ανεβαίνει.
Ευχομαι να βοήθησα, καλή δύναμη και μην το σκέφτεσαι πολύ. Αμα είχες υψηλή πίεση θα έπαιρνες σίγουρα χάπι για να μην κάθεις έμφραγμα. Έχεις υψηλή dht και καραφλιάζεις, συγχαρητήρια, πάρε την φίνα σου και ζήσε την ζωή σου..
 

Tarnished

Member
Αδερφέ μην το σκέφτεσαι, εγώ ξεκίνησα τη φίνα μου και βλέπουμε. Σε νιώθω, το άλλο παιδί που αναφέρεσαι μάλλον εγώ είμαι.
 
Μπλουζα