Προτείνετε ταινίες σε cinema/DVD

heyya

New Member
Απ: Προτείνετε ταινίες σε cinema/DVD

Conan είπε:
Πραγματι, μου αρεσε,αλλα οχι τοσο επειδη ηταν (και καλα :p) 3D , αλλα επειδη το σεναριο και η σκηνοθεσια ηταν επιτυχημενα.

Το ακριβώς αντίθετο για μένα... κοινότυπο στόρυ!!
τι εννοείς "και καλά"...μούφα σου φάνηκαν τα 3D; ???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Conan

Member
Απ: Προτείνετε ταινίες σε cinema/DVD

Ενταξει οχι και μουφα. Καμια φορα τα εβγαζα λιγο και τα ξαναβαζα. Ηταν πιο θολα ετσι, αφου στα 3D χρησιμοποιουν 2 προβολεις. Ας πουμε, κοιτα, ηταν καποιες φορες που πραγματι με τα γυαλια ηταν διαφορετικα απο τις κανονικες.Εννιωθες οτι ησουν ''διπλα'' στον ηρωα της ταινιας ή μεσα στα τοπια . Ηταν και καποιοες αλλες φορες που αισθανομουν οτι και με ενα προβολεα θα ηταν το ιδιο :p, καταλαβες?
Τωρα, οσον αφορα την ιστορια, ναι, ηταν το γνωστο μοτιβο οπου , υπαρχει μεν ο ερωτας αναμεσα στους πρωταγωνιστες αλλα εμποδιζονται απο αλλους παραγοντες( π.χ λεμε τωρα, κοινωνικη θεση, διαφορετικη ''φυλή'' ή αντιξοες καταστασεις), αλλα τελικα καταφερνουν και ξεπερνανε τις δυσκολιες ;D Ο τροπος που αυτα παρουσιαζονταν, ομως, εκανε τη διαφορα 8) 8)
 

kabamarou

Member
Απ: Προτείνετε ταινίες σε cinema/DVD

Για εμένα είναι πρωτότυπη η ιστορία πάντως παιδιά.
Αυτοί που δεν την έχουν δει την ταινία avatar και θέλουν να την δουν ας μην διαβάσουν παρακάτω...

Είδα για πρώτη φορά γήινους να μάχονται με εξωγήινους,να κερδίζουν τελικά οι εξωγήινοι και να το χαίρεσαι κιόλας γιατί οι κακοί και διεφθαρμένοι στην ιστορία ήταν οι γήινοι.Επίσης ήταν πολύ καλό που μέσα από μια πανάκριβη και εμπορική παραγωγή περάσανε και μηνύματα οικολογικά και μηνύματα φυσικά εναντίον της επεκτατικής πολιτικής της Αμερικής προς τα άλλα κράτη προκειμένου να εξασφαλίσει διάφορες μορφές ενέργειας και πλούτου.
Τα 3d γραφικά που χρησιμοποιήθηκαν αν και δεν μπορούσες να τα συνηθίσεις και τόσο εύκολα ήταν μοναδικά καθώς ποτέ δεν χρησιμοποιήθηκαν ανάλογα και χρειάστηκαν για αυτό βέβαια 1200 ώρες δουλειάς για κάθε δευτερόλεπτο ταινίας .Οι γνώμες βέβαια διίστανται για την συγκεκριμένη ταινία αλλά το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για την μεγαλύτερη εισπρακτικά ταινία στην ιστορία του κινηματογράφου και σίγουρα το όνομα της θα μήνη στην ιστορία.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Προτείνετε ταινίες σε cinema/DVD

Να πω κάτι για το 3D του Avatar...

Έχω δει πολλές 3D ταινίες καθώς είχα αδυναμία στα 3D από παιδί... Θυμάμαι την πρώτη μου 3D την είδα το 1984, ήταν μια παραγωγή "KING KONG"...

Για το θέμα μας τώρα... Οι πολύ εντυπωσιακές και θεαματικές από τεχνικής άποψης 3D ταινίες έχουν ΟΛΕΣ ένα μειονέκτημα... Είναι τρομερά κουραστικές για τα μάτια.
O Cameron σοφά κατ'εμένα επέλεξε να δημιουργήσει ένα πιο light 3D προκειμένου σε μια ταινία τόσο μεγάλης διάρκειας σαν το Avatar να μην προκαλέσει αρνητικά σχόλια για το πόσο κουραστική είναι...

Προσωπικά πιστεύω ότι έπρεπε να περάσουν 10 χρόνια από το νέο αιώνα για να δω την πρώτη ταινία του αιώνα αυτού...

Φυσικά τα Oscar καλύτερης ταινίας και σκηνοθεσίας μετά τις χρυσές σφαίρες το Avatar τα έχει στο τσεπάκι ...
 
Απ: Προτείνετε ταινίες σε cinema/DVD

Εμένα μ' άρεσε πολύ το avatar πάντως.. είχε απ' όλα και γέλιο και δράση και συναίσθημα..
 

geofish

New Member
Απ: Προτείνετε ταινίες σε cinema/DVD

Μια από τις πιο χαβαλετζίδικες ταινίες << Kick-ass>> που είδα πρόσφατα και μου άρεσε αν και το σενάριο είναι λίγο παιδικό ωστόσο βλέπεται ευχαρίστα.

shut_up_kick-ass_poster.jpg
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Προτείνετε ταινίες σε cinema/DVD

geofish είπε:
Μια από τις πιο χαβαλετζίδικες ταινίες << Kick-ass>> που είδα πρόσφατα και μου άρεσε αν και το σενάριο είναι λίγο παιδικό ωστόσο βλέπεται ευχαρίστα.

Συμφωνώ για το kick-ass και ... του έδωσα 7/10 στο imdb.

Όμως έδωσα 9/10 στην επόμενη ταινία που είδα πρόσφατα.
Είναι μια Γερμανική παραγωγή του 2006 που πήρε Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας με τίτλο "Οι ζωές των άλλων". Το imdb το δίνει στην κατηγορία drama/thriller.

Πραγματικά κορυφαίο ...

lives_of_others.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Conan

Member
Απ: Προτείνετε ταινίες σε cinema/DVD

Ρε συ , την ταινια Kung Pow την ξερεις? Αλλα αυτη ειναι πιο πολλη σατιρικη :p
 

geofish

New Member
Απ: Προτείνετε ταινίες σε cinema/DVD

Αρε nomoreloss, μου θύμησες τα παιδικά μου χρόνια με τις ταινίες καράτε τότε που πηγαίναμε σινεμά και είχε πάντα δυο έργα όταν έπαιζε αυτές τις ταινίες. Μια ταινία καράτε και μια τσόντα (εγώ πήγαινα βέβαια να δω το καράτε) και πολλές φορές δεν μας άφηνε ο μπάρμπας (ο ταμίας) να μπούμε μέσα γιατί ήμασταν ανήλικοι.
Ωραία χρόνια πάντως πολύ χαβαλέ.
Για τους παλιούς εδώ μέσα αλλά και για τους πιο νέους αν τους αρέσουν αυτού του είδους οι ταινίες, εκτός από τον bruce lee και τσάκι τσάν θα προτείνω δυο ταινίες παλιές που μου άρεσαν πολύ.
Ψάξτε σε torrent και θα τις βρείτε.

Η μια είναι το
The new one armed swordsman
New One Armed Swordsman Trailer


Και η άλλη το

Snake in the Monkey Shadow

Snake in The Monkey's Shadow (1)
 

Jakard

New Member
Απ: Προτείνετε ταινίες σε cinema/DVD

Αν θελετε να δειτε σοβαρο κινηματογραφο τοτε Bittersweet koreatikh ταινια . Κορεατικος κινηματογραφος στην εποχη μας ειναι οτι ηταν ο Γαλλικος πριν 20 χρονια . Οπιαδιποτε κορεατικη απο Joung Park . Oldboy , Lady vengeance , Αλλα μιλαμε για πολυ βαρια και νατουραλιστικα δραματα , Αν ειστε φαν ταινιων τυπου ροκυ , A-team , twinlight αστο .Αν παλι θελετε να δειτε γομενες προτεινω μια που μου ηρθε τωρα στο μυαλο Wild things 4 , Jennifers body , Bitch slap ( μην την ψαχνεται ). Αν θελετε θριλλερ καινουργια καλα δεν υπαρχουν . Αν θελετε sci-fi La horde μετριο , Pandorum kai Distict 9 ειναι τα πιο συνχρονα μετρια αξιολογα..Απο ευρωπαικο προτεινω την ιταλικη Romazo Criminale Gangster-romance ταινια φοβερη υποκριτικη σεναριο ολα . Απο ιστορικες πολεμικες η τελευτεα μετρια που ειδα ηταν το RObin Hood αν και δεν ηταν τοσο καλο οσο περιμενα . απο κλασικα αηδιες blocbusters με μπουτια και κοιλιακους και μαλλι απο το φριδι xD , ειναι Prince of Persia , Nightmare on elm street το remake , Α-τεαμ απαραδεκτο , Salt με την jolie το μονο που κανει ειναι να δειχνει μπουτι ,. Για πολυ συντομα προσεχως οπωςδιποτε το remake Του Predator απο Rodriguez kai Mage's apprentice . Θα μπορουσα να γραφω μερικες μερες αν ειναι να ενδιαφερετε κανενας για τπτ συγκεκριμενο το βλεπουμε .
 

badday

New Member
Απ: Προτείνετε ταινίες σε cinema/DVD

12€ ????? δεν σφάξαμε συγνώμη αλλά είμαι της παλιάς σχολής stereo ήχο και 2D. τώρα αν μου έρχονται τα αντικείμενα στην μάπα δεν με συγκινεί καθόλου. καλά μας τα αρπάζουν τα αμερικανάκια βλέπω. αυτό δεν είναι κόντρα προς τον Τροφέους. την ταινία την κατέβασα και την είδα και είναι καλή όσον αφορά το σενάριο (μου ήρθε να βάλω τα κλάματα όπως στα παραμύθια, για την ακρίβεια παραμύθι είναι). σε λίγο για να πάρουν περισσότερα φράγκα θα βάλουν και συσκευές ώστε να δημιουργούν και οσμικά εφφέ. ερε και να πέσει κανείς στα σκατά.....


πραγματικαν αξιζαν τα 12 δεν τα εκλαψα καθολου! Χωρις 3d ειναι αστεια τα γραφικα του πολυ ψευτικα (σαν video game). 12 γιαυτο του ειδους 3D αξιζαν περισσοτερο απο τα 8 (stereo και 2D)

Jakard είπε:
Αν θελετε να δειτε σοβαρο κινηματογραφο τοτε Bittersweet koreatikh ταινια . Κορεατικος κινηματογραφος στην εποχη μας ειναι οτι ηταν ο Γαλλικος πριν 20 χρονια . Οπιαδιποτε κορεατικη απο Joung Park . Oldboy , Lady vengeance , Αλλα μιλαμε για πολυ βαρια και νατουραλιστικα δραματα , Αν ειστε φαν ταινιων τυπου ροκυ , A-team , twinlight αστο .Αν παλι θελετε να δειτε γομενες προτεινω μια που μου ηρθε τωρα στο μυαλο Wild things 4 , Jennifers body , Bitch slap ( μην την ψαχνεται ). Αν θελετε θριλλερ καινουργια καλα δεν υπαρχουν . Αν θελετε sci-fi La horde μετριο , Pandorum kai Distict 9 ειναι τα πιο συνχρονα μετρια αξιολογα..Απο ευρωπαικο προτεινω την ιταλικη Romazo Criminale Gangster-romance ταινια φοβερη υποκριτικη σεναριο ολα . Απο ιστορικες πολεμικες η τελευτεα μετρια που ειδα ηταν το RObin Hood αν και δεν ηταν τοσο καλο οσο περιμενα . απο κλασικα αηδιες blocbusters με μπουτια και κοιλιακους και μαλλι απο το φριδι xD , ειναι Prince of Persia , Nightmare on elm street το remake , Α-τεαμ απαραδεκτο , Salt με την jolie το μονο που κανει ειναι να δειχνει μπουτι ,. Για πολυ συντομα προσεχως οπωςδιποτε το remake Του Predator απο Rodriguez kai Mage's apprentice . Θα μπορουσα να γραφω μερικες μερες αν ειναι να ενδιαφερετε κανενας για τπτ συγκεκριμενο το βλεπουμε .

πολλες προτασεις και περιεκτικος ..θα δω καποια απο αυτα :)
 
Μπλουζα