Προσοχή στα σκευάσματα "σώματος"

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Αν και το συγκεκριμένο αναφέρεται σε μια Αμερικάνικη εταιρία, η οποία είναι από τις ποιο γνωστές, δεν ξέρω αν προϊόντα της υπάρχουν στην Ελλάδα.

Από το enet.gr
Προειδοποίηση προς τους καταναλωτές να μη χρησιμοποιούν προϊόντα που υπόσχονται αύξηση μυϊκής μάζας και πωλούνται ως συμπληρώματα διατροφής, διότι μπορεί να περιέχουν στεροειδή, απηύθυνε η αμερικανική Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) επικαλούμενη καταγγελίες που κατατέθηκαν για σοβαρά προβλήματα υγείας.

Η FDA έλαβε την τελευταία διετία 15 καταγγελίες για σοβαρά προβλήματα -εγκεφαλικά, προβλήματα στο ήπαρ και πνευμονικές εμβολές- που συνδέονται με προϊόντα body-building από διάφορες παρασκευάστριες εταιρείες. Ενας 38χρονος έπαθε ηπατική και νεφρική ανεπάρκεια και χρειάστηκε να κάνει αιμοκαθάρσεις. Ο άνθρωπος αυτός είχε πάρει ένα από τα πολύ διαδεδομένα προϊόντα της εταιρείας American Cellular Labs -όπως το Mass Xtreme και το Tren Xtreme- την οποία η FDA ενοχοποιεί στην ανακοίνωσή της, σημειώνοντας ότι σκευάσματά της περιέχουν κρυμμένα και δυνάμει επικίνδυνα στεροειδή. Οι δραστηριότητες της συγκεκριμένης εταιρείας εξετάζονται στο πλαίσιο δικαστικής έρευνας, όμως δεν είναι η μόνη με προβλήματα. Ο Τράβις Τάιγκαρτ, επικεφαλής της υπηρεσίας των ΗΠΑ κατά του ντόπινγκ, εκτιμά ότι είναι τουλάχιστον 50 οι εταιρείες που έχουν διαθέσιμα στην αγορά προϊόντα τα οποία περιέχουν στεροϊδή.

Η FDA, η οποία παραδέχεται ότι δεν ξέρει πραγματικά ποια είναι η εικόνα της αγοράς και πόσες εταιρείες μπορεί να πωλούν επικίνδυνα προϊόντα, δίνει γενικές οδηγίες, υποδεικνύοντας στους καταναλωτές να μην αγοράζουν συμπληρώματα που υπόσχονται ενίσχυση ή μείωση των συνεπειών των ορμονών όπως η τεστοστερόνη, τα οιστρογόνα ή η προγεστίνη και να αποφεύγουν προϊόντα με κωδικές λέξεις «anabolic» (αναβολικά) «tren» ή φράσεις όπως «blocks estrogen» (εμποδίζει τα οιστρογόνα) και «minimizes gyno» (ελαχιστοποιεί τις «γυναικείες» παρενέργειες, όπως διόγκωση του στήθους και συρρίκνωση των όρχεων).

Η σελίδα που το έχει το FDA είναι αυτήν και όπως μπορείτε να δείτε λέει:
Exceeding recommended serving may cause adverse health effects. Possible side effects include acne, hair loss, facial hair growth (women), aggressiveness, irritability, and increased levels of estrogen.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προσοχή στα σκευάσματα "σώματος"

Tren Xtreme αχαχαχαχαχα απο το trenbolon να υποθεσω (χιχιχι)

underground εταιριες προτιμηστε μονο γνωστες παγκοσμιου φημης

για λιγα ευρω φτηνοτερα που βρισκεις τα πραγματακια τους σε σχεση με αλλες γνωστες εταιριες δεν αξιζει

μαρκες γνωστες και καλες ειναι οι Reflex / Bsn / Prolab / On / EAS
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προσοχή στα σκευάσματα "σώματος"

βρετανικη και αυτη νομιζω η καλυτερη βρετανικη εταιρια ειναι η Reflex


δεν την εχω παρει ποτε την συγκεκριμενη που λες

η τιμη της δεν διαφερει απο την ρεφλεχ οποτε δεν υπαρχει λογος να την προτιμησω
 

temponeras

New Member
Απ: Προσοχή στα σκευάσματα "σώματος"

πω με ανυσηχησατε τωρα.. και οτι ελεγα να ξανααρχισω το κουτι με την nitrotech για να μην παει χαμενο.. τελικα θα το πεταξω.
 

baybars

New Member
Απ: Προσοχή στα σκευάσματα "σώματος"

Προσωπικη μου γνωμη ειναι να αποφευγεις τα προιοντα απο
Muscetech
Six Star
Muscle Asylum Project

Και οι 3 εταιριες ειναι οι ιδιες και τα προιοντα τους τουλαχιστον εγω προσωπικα δεν τα εμπιστευομαι (για εμπεριστατωμενους λογους...)
 

temponeras

New Member
Απ: Προσοχή στα σκευάσματα "σώματος"

και να φανταστεις αυτος που μου προτεινε προιόντα της muscletech ειναι και ιδιωκτητης γυμναστηριου... τεσπα θα το ψαξω περισσοτερο πριν παρω το καινουριο μου κουτακι...
 

FITNESSMAN

New Member
Απ: Προσοχή στα σκευάσματα "σώματος"

καλησπερα.εχω δοκιμασει προιοντα σχεδον απο ολες της εταιριες συμπληρωματων διατροφης.πριν απο μερικους μηνες πηρα μια κρεατινη απο την πρωτη σε πωλησεις εταιρια συμπηρωματων διατροφης αυτη στιγμη στην Ελλαδα,παιρνω πολυ δυσκολα κιλα,λοιπον μ αυτη την κρεατινη πηρα 9 κιλα σε ενα μηνα,χωρις να παρω καθολου λιπος,με αναλογη αυξηση της δυναμης.πηγα αμεσως για εξετασεις γενικες.τα ενζυμα του συκωτιου sgot kai sgpt ειχαν εκτοξευθει στα υψηηηηηη....την εκοψα αμεσως,ξαναεκανα εξετασεις μετα απο κανενα μηνα κια ολα ηταν φυσιολογικα.που κατεληξα τελικα.τα εκοψα ολα και συνεχισα την καλη διατροφη που εκανα παντα.αντι για συμπληρωματα πρωτεινης,αυξησα την ποσοτητα βραστων αυγων την μερα.τα αποτελεσματα πολυ καλυτερα απο ποτε το σωμα μου ...
 

Xaris28

New Member
Απ: Προσοχή στα σκευάσματα "σώματος"

FITNESSMAN είπε:
καλησπερα.εχω δοκιμασει προιοντα σχεδον απο ολες της εταιριες συμπληρωματων διατροφης.πριν απο μερικους μηνες πηρα μια κρεατινη απο την πρωτη σε πωλησεις εταιρια συμπηρωματων διατροφης αυτη στιγμη στην Ελλαδα,παιρνω πολυ δυσκολα κιλα,λοιπον μ αυτη την κρεατινη πηρα 9 κιλα σε ενα μηνα,χωρις να παρω καθολου λιπος,με αναλογη αυξηση της δυναμης.πηγα αμεσως για εξετασεις γενικες.τα ενζυμα του συκωτιου sgot kai sgpt ειχαν εκτοξευθει στα υψηηηηηη....την εκοψα αμεσως,ξαναεκανα εξετασεις μετα απο κανενα μηνα κια ολα ηταν φυσιολογικα.που κατεληξα τελικα.τα εκοψα ολα και συνεχισα την καλη διατροφη που εκανα παντα.αντι για συμπληρωματα πρωτεινης,αυξησα την ποσοτητα βραστων αυγων την μερα.τα αποτελεσματα πολυ καλυτερα απο ποτε το σωμα μου ...

Φίλε FITNESSMAN τα βραστά αυγά τα παίρνεις για αύξηση του βάρους σου?Γιατί κι εγώ παίρνω πολύ δύσκολα βάρος.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FITNESSMAN

New Member
Απ: Προσοχή στα σκευάσματα "σώματος"

καλημερα.το ασπραδι του αυγου εχει πρωτεινη με την ΗΨΗΛΟΤΕΡΗ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΞΙΑ που μπορουμε να βρουμε σε φυσικες τροφες!! αλλα και ο κροκος περιεχει στοιχεια που βοηθουν την μυικη αναπτυξη και υπερτροφια.απο κει και περα αν μαζι με τα αυγα συνδιαζεις και σωστη διατροφη και προπονηση θα εχεις την επιθυμητη ΠΟΙΟΤΙΚΗ αυξηση βαρους ΣΟΥ 100% !! σωστη διατροφη εννοω 6-8 γευματα την ημερα με ποιοτικες τροφες (καστανο ρυζι,τονο,μοσχαρι,ζυμαρικα ολικης αλεσεως,αυγα,βρωμη,ψαρι,πατατες,απαχα γαλακτοκομικα,ελαιολαδο,λαχανικα ,φρουτα ,πολυ νερο κ.α..) εγω τρωω 6-8 ασπραδια αυγων καθε μερα και 2-3 κροκους.φιλικα Γιαννης.
 

Xaris28

New Member
Απ: Προσοχή στα σκευάσματα "σώματος"

Πιστεύω πως πάνω κάτω ακολουθώ τη διατροφή που λες(χωρίς πολύ ψάρι και νερό όμως).Θα δοκιμάσω να προσθέσω και τα βραστά αυγά, αν και πιστεύω πως με τόσα αυγά καθημερινά η χοληστερίνη θα χτυπήσει κόκκινο! ???
Σ'ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές :)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Προσοχή στα σκευάσματα "σώματος"

baybars είπε:
Προσωπικη μου γνωμη ειναι να αποφευγεις τα προιοντα απο
Muscetech
Six Star
Muscle Asylum Project

Και οι 3 εταιριες ειναι οι ιδιες και τα προιοντα τους τουλαχιστον εγω προσωπικα δεν τα εμπιστευομαι (για εμπεριστατωμενους λογους...)

συμφωνω
 

temponeras

New Member
Απ: Προσοχή στα σκευάσματα "σώματος"

:D

κοιτα να δεις που ημαστε φορουμ τριχωτου περιεχομενου αλλα καλυπτουμε παραλληλα θεματα που αφορουν την διατροφη και bodybuilding ^^
 

baybars

New Member
Απ: Προσοχή στα σκευάσματα "σώματος"

temponeras είπε:
:D

κοιτα να δεις που ημαστε φορουμ τριχωτου περιεχομενου αλλα καλυπτουμε παραλληλα θεματα που αφορουν την διατροφη και bodybuilding ^^

Ισως γιατι οι περισσοτεροι που γραφουμε σε αυτο εδω το Forum την ψαχνουμε γενικα, και οχι μονο στο θεμα της τριχοπτωσης...και αυτο ειναι και το καλυτερο στην ολη ιστορια :mad:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα