Προβλήματα με ούλα και δοντια

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@GOMI


Φιλε εχουμε καιρό να μιλήσουμε. Η Περιοδοντίτιδα ειναι μάλλον θεμα του μη ελεγχόμενου οξειδωτικού Στρες.

Ειχα σοβαρότατο πρόβλημα και ο Οδοντιατρος μου εχει τρελλαθει με την διαφορά, μου λεει "Δεν ξερω τι κάνεις, αλλα συνέχισε να το κάνεις"


Σου επισυνάπτω σε αυτο το μήνυμα ενα αρχείο, περιμένω τις σκέψεις σου.


Φιλικά


Welec
Εφαρμοζεις κατι απο αυτα που αναφερει;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

welec

Member
Τα πάντα (σημ Το εχω γράψει εγω).

Μιλάω με αρκετους και με CFS αλλα και PFS. Προσπαθω να τους κανω να ακολουθησουν το regimen


Δυστυχως ξερω οτι ειναι πολύ δυσκολο να ακολουθησεις το συγκεκριμενο regimen.


Περιμενω απαντησεις απο το CFS/ME Support Group UK. Πρεπει να τα πουμε απο τηλέφωνο...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα πάντα (σημ Το εχω γράψει εγω).

Μιλάω με αρκετους και με CFS αλλα και PFS. Προσπαθω να τους κανω να ακολουθησουν το regimen


Δυστυχως ξερω οτι ειναι πολύ δυσκολο να ακολουθησεις το συγκεκριμενο regimen.


Περιμενω απαντησεις απο το CFS/ME Support Group UK. Πρεπει να τα πουμε απο τηλέφωνο...

Πολυ καλο!!! Τα περισσοτερα συμπληρωματα τα εχω ηδη...Τωρα ειμαι εκτος αθηνων για δουλειες, θα με ενδιεφερε να τα συζητησουμε αναλυτικα οταν γυρισω. Στο μαλλι ειδες καμια διαφορα;
 
επισυνάπτω σε αυτο το μήνυμα ενα αρχείο, περιμένω τις σκέψεις σου.
Λοιπον welec, το θεμα με τοις παρενέργειες της Φινας μπορεί να χωριστεί (αιτιολογηθεί) σε 4 περιπτώσεις:

1. Η dht του ανθρώπου που πέρνει την Φίνα αρχικά ηταν υψηλή, όμως με τα χρόνια χρήσης της θεραπείας η τιμη της dht έπεσε σταδιακά, κάποτε φτάνει σε καποιο ευρως τιμών απο 0,5-0,75 οπου αν κατεβει ακομα περισσότερο αρχιζουν οι παρενέργειες.
2. Ο άνθρωπος που κανει την θεραπεία εχει υψηλή Οιστρονη κ κανονική dht, τοτε αρχίζουν οι παρενέργειες σχεδον αμέσως ατην αρχή της θεραπείας,
αλλά επίσης πολυ πιθανον η reductase (που δεν ειναι τοσο δυνατή οσο στην 1η περίπτωση) κινδυνεύει να μπλοκαρουν τα ενεργα της κέντρα (κ χρειάζεται μετα detoxification).

3.Περίπτωση με υψηλή Εστραδιολη κ κανονικη dht.
Θα συμβουν τα ιδια με τη 2η περιπτωση.

4. Η περιπτωση οπου εχουμε ασθενως ανεβασμένη την dht (E1, κ Ε2 κανονικές).
Αυτη ειναι η περίπτωση (θεραπεία με Ντουντα δηλ.) οπου η reductase ειναι ελαφρώς ποιο δυνατη απο το κανονικό, αλλά οχι τοσο ισχυρή οσο στην 1η περίπτωση.

Τοτε για ορισμενο χρονικό διάστημα καθώς μειώνεται σταδιακά η dht τα πράγματα πάνε μια χαρά, με επανεκφυση κλπ.
Όμως καποια στιγμή (ισως κ μετα απο χρόνια) η τιμη της dht ξεπερνάει το κατω επιτρεπτό οριο (κυμαίνεται το οριο σε καθε ανθρωπο) και αρχιζουν ξαφνικά οι παρενέργειες (φυσικα στη λιμπιντο κ.α).

Συμπερασματικά:
η Φινα βοηθάει μονο στην 1η περίπτωση (βεβαίως πρέπει να ελέγχεται η τιμη της dht τουλάχιστον καθε χρονο).

Για την περίπτωση 2 χρειάζεται θεραπεία με pgd2 blocker κ pge2 agonists.

Για την Περιπτωση 3 χρειάζονται Tocotrienol κλπ., κ φυσικα ελεγχος του θυρεοειδή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sandy

Active Member
@GOMI πηρα την οδοντόβουρτσα οπως σ ειπα να σου πω τι παρατήρησα !
Πρώτον δεν ταλαιπωρεί τα ούλα κάτι πολυ θετικό αντίθετα ειναι σαν να κανει μασάζ
Δεύτερον βλέπω ότι δεν καθαρίζει κ πολυ καλα οπως έκανε η oral b (η oral ομως τραυμάτισε τα ούλα)δεν ξερω άμα φταίει που εχω το ανταλλακτικό το ultra sensitive το οποίο ειναι μαλακό μήπως να πάρω αλλο ανταλλακτικό;
Τρίτον θέλω να σε ρωτησω μπορω να κάνω λεύκανση ;;;
περιοδοντιτιδα δεν εχω οπως μου είπαν οι οδοντίατροι αλλά υφιζησεις πολλές κ θέλω να κάνω μια λεύκανση δεν ξερω κατα ποσο θα επηρεάσει τα ούλα!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι, πιστεύω πως φταίει το ultra sensitive. Δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω σίγουρα βέβαια...αλλά σε εμένα καθαρίζει πολύ καλά η δική μου.
Δεν θα στο συνιστούσα για λεύκανση, αλλά επειδή υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που δεν μπορώ να γνωρίζω, πχ κατάσταση του σμάλτου, εμπιστεύσου έναν καλό οδοντίατρο να τον ρωτήσεις, γιατί είναι ταλαιπωρία για δόντια/ούλα που δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση...
 
Μπλουζα