Πολύ λιπαρό πρόσωπο;

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

somari

Active Member
Παιδιά, γνωρίζει κανείς κάποια βοήθεια; Έχω απηυδήσει (το σκότωσα; ), έχω φτάσει σε σημείο να πρέπει να πλένω το πρόσωπό μου κάθε 2 ώρες γιατί γίνεται σαν να το έχω πασαλείψει με ελαιόλαδο... Δοκίμασα τα clean n clear (ωραία αίσθηση καθαριότητας, αλλά πολύ βραχυχρόνιο αποτέλεσμα) μου πιάσανε τον κ*λο στο φαρμακείο με ένα Avene, τίποτα. Επίσης έχω φάει φρίκη γιατί λαδώνει και το μαλλί ταυτόχρονα (και σκέφτομαι μήπως επιδεινώνει την κατάσταση της ΑΑ)... Ξέρετε κάποιο προϊόν για το πρόσωπο ώστε να πλένομαι πρωί + βράδυ και να ξενοιάζω από λιπαρότητα, και κανένα σαμπουάν για τον ίδιο σκοπό;

(αν κάποιος αντμιν πιστεύει ότι έχει ξανασυζητηθεί, ας το κάνει merge, sorry)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πολύ λιπαρό πρόσωπο;

Μπορείς να βάζεις οξυζενέ (το φαρμακευτικό, 3% ).

Ο xdante είχε πει ότι είχε πολύ καλό αποτέλεσμα στην λιπαρότητα του δέρματος.
 

Άκης

Administrator
Απ: Πολύ λιπαρό πρόσωπο;

Εγώ που είχα παρόμοιο πρόβλημα και το συζήτησα με μια γνωστή μου αισθητικό (αυτές που είναι στα φαρμακεία), μου πρότεινε το Avene After Shave Fluid, η οποία είναι τόσο ελαφριά που μπορώ να την βάζω και χωρίς να έχω ξυριστεί (όπως μου είπε και η ίδια).

Την χρησιμοποιώ και χωρίς να ξυρίζομαι καμιά φορά και μπορώ να πω ότι μαζί με το A-Derma Gel Moussant (gel καθαρισμού) έχω σταματήσει πλέον να βλέπω το πρόσωπο να γυαλίζει, να είναι λιπαρό όταν το αγγίζω κλπ. Και επειδή είναι σε καλή τιμή, το συνιστώ.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μια κρέμα της Lab Series, έχω χρησιμοποιήσει και αυτή αλλά και αυτή, αν και η 2η δεν κάνει την ίδια δουλειά για λιπαρό δέρμα, όσο η 1η.

A-Derma Gel Moussant
phpThumb.php
 

best1210

Member
Απ: Πολύ λιπαρό πρόσωπο;

Ακη θα ηθελα να σε ρωτησω αν ειναι ευκολο ποια η τιμη του προιοντος περιπου και αν πιστευεις οτι θα εχει αποτελεσμα χωρις χρηση αλλου προιοντος συμπληρωματικου.
κανει μονο του δουλεια?
εννοω το A-Derma Gel Moussan και πες μου αν ειναι αποκλειστικα για λιπαρο προσωπο.


και κατι αλλο ποσες φορες βαζεις την μερα?

ευχαριστω..(ελπιζω να το βρισκεις ευκολα στα φαρμακεια)
 
Απ: Πολύ λιπαρό πρόσωπο;

κι εγω εχω πολυ λιπαρη επιδερμιδα και πιστευω με εχει βοηθησει αρκετα η αλοη...βαζω το τζελ,απορρωφαται γρηγορα και περιοριζει πολυ την λιπαροτητα.Αφου πλυθεις βεβαια με σαπουνι οχι πολυ σκληρο,με ουδετερο PH και να μην εξαφανιζει τελειως την λιπαροτητα γιατι απο το πολυ πλυσιμο θα σου ξεραθει και θα κοκκινισει η επιδερμιδα σου...Δοκιμασε το
 

mindtrapper

Member
Απ: Πολύ λιπαρό πρόσωπο;

Άκης είπε:
Εγώ που είχα παρόμοιο πρόβλημα και το συζήτησα με μια γνωστή μου αισθητικό (αυτές που είναι στα φαρμακεία), μου πρότεινε το Avene After Shave Fluid, η οποία είναι τόσο ελαφριά που μπορώ να την βάζω και χωρίς να έχω ξυριστεί (όπως μου είπε και η ίδια).

Την χρησιμοποιώ και χωρίς να ξυρίζομαι καμιά φορά και μπορώ να πω ότι μαζί με το A-Derma Gel Moussant (gel καθαρισμού) έχω σταματήσει πλέον να βλέπω το πρόσωπο να γυαλίζει, να είναι λιπαρό όταν το αγγίζω κλπ. Και επειδή είναι σε καλή τιμή, το συνιστώ.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μια κρέμα της Lab Series, έχω χρησιμοποιήσει και αυτή αλλά και αυτή, αν και η 2η δεν κάνει την ίδια δουλειά για λιπαρό δέρμα, όσο η 1η.

A-Derma Gel Moussant
phpThumb.php

Για πόση ώρα κρατάει το αποτέλεσμα αυτό; Θέλει ας πούμε μια, δύο ή τρεις φορές τη μέρα;
 

somari

Active Member
Απ: Πολύ λιπαρό πρόσωπο;

Kαι κάτι άλλο... εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για κούτελο και temples...δεν νομίζω δλδ το after shave να είναι για κει (?)
 

Άκης

Administrator
Απ: Πολύ λιπαρό πρόσωπο;

best1210 είπε:
Ακη θα ηθελα να σε ρωτησω αν ειναι ευκολο ποια η τιμη του προιοντος περιπου και αν πιστευεις οτι θα εχει αποτελεσμα χωρις χρηση αλλου προιοντος συμπληρωματικου.
κανει μονο του δουλεια?
εννοω το A-Derma Gel Moussan και πες μου αν ειναι αποκλειστικα για λιπαρο προσωπο.


και κατι αλλο ποσες φορες βαζεις την μερα?

ευχαριστω..(ελπιζω να το βρισκεις ευκολα στα φαρμακεια)
Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμή, αλλά πρέπει την κρέμα να την είχα πάρει ~20€ και κάπου στα 12€ το gel, αλλά επειδή δεν τα πήρα μαζί, δεν θυμάμαι ακριβώς (τα έχω και κάμποσο καιρό).
Βασικά κρατάει πολύ, μιας και τα χρησιμοποιώ μια φορά την ημέρα.
Στα φαρμακεία αλά hondos το βρίσκεις ναι, σε "απλά" φαρμακεία, δεν γνωρίζω. Αν και είναι κρέμα που χρησιμοποιείτε πολύ, όπως μου είπαν από το φαρμακείο.

Είναι ελαφριά, δεν χρειάζεται μόνο για ξύρισμα. Επίσης με βοήθησε με το "τράβηγμα" που είχα μετά το ξύρισμα, καθώς και τις κοκκινίλες στο δέρμα με την αλλαγή καιρού που παρατηρούσα.

somari είπε:
Kαι κάτι άλλο... εγώ ενδιαφέρομαι κυρίως για κούτελο και temples...δεν νομίζω δλδ το after shave να είναι για κει (?)
Την βάζω και εκεί. Όπως μου'πε η αισθητικός (και παρατήρησα) είναι ελαφριά κρέμα, δεν είναι μόνο για after shave. Πιστεύω ότι θα δεις διαφορά με το που την βάλεις, οπότε και θα καταλάβεις δεν είναι μια απλή κρέμα για μετά το ξύρισμα.


mindtrapper είπε:
Για πόση ώρα κρατάει το αποτέλεσμα αυτό; Θέλει ας πούμε μια, δύο ή τρεις φορές τη μέρα;
Κοίτα, συνήθως την βάζω μετά το μπάνιο-ξύρισμα, πάντα μετά την δουλειά δηλαδή. Αν και δεν έχω υπολογίσει πόσο κρατάει, δεν το πρόσεξα ποτέ δηλαδή, μέχρι το βράδυ δεν χρειάστηκε να πω "τώρα πρέπει να ξανά βάλω". Αλλά όπως είπα, δεν το πρόσεξα ποτέ πόσο κρατάει.

Και σκέτο το A-Derma Gel που πλένω το πρωί το πρόσωπο, κάνει δουλειά και καθαρίζει το δέρμα, χωρίς να χρειαστεί να βάλω κάποια κρέμα μετά. Πιστεύω μπορείς να βρεις δείγματα από την κρέμα τουλάχιστον, μην σε "κάψω" και πας την πάρεις και δεν σου κάνει.
Πάντως ζήτα και δείγματα από την Lab Series, την ενυδατική για λιπαρές επιδερμίδες. Κάνει δουλειά και αυτήν (για εμέ τουλάχιστον).
 

somari

Active Member
Απ: Πολύ λιπαρό πρόσωπο;

Λοιπόν παίδες επειδή δε τη παλεύω άλλο, πραγματικά, το κεφάλι μου γυαλίζει μέσα σε 2-3 ώρες από το πλύσιμο (σημερα λούστηκα με H+S που χει ψευδαργυρουχο πυριθειόνη αλλά πάλι τα ίδια) σκέφτομαι να πάρω fungoral. Κάνει για τη λιπαρότητα; (σμήγμα) Ξελιπαίνει ΚΑΙ το δέρμα ή μόνο την τρίχα; (γιατι αν όχι το δέρμα τότε δε κάνει, θέλω να σταματήσει αυτό το "μετά από 2 ώρες λαδώνει"). Τέλος, πόσες φορές την μέρα ώστε να μην έχω sides, και τις άλλες μέρες τι αντι-λιπικό να χρησιμοποιώ; (h+s, κάτι άλλο κλπ; )
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πολύ λιπαρό πρόσωπο;

somari είπε:
Λοιπόν παίδες επειδή δε τη παλεύω άλλο, πραγματικά, το κεφάλι μου γυαλίζει μέσα σε 2-3 ώρες από το πλύσιμο (σημερα λούστηκα με H+S που χει ψευδαργυρουχο πυριθειόνη αλλά πάλι τα ίδια) σκέφτομαι να πάρω fungoral. Κάνει για τη λιπαρότητα; (σμήγμα) Ξελιπαίνει ΚΑΙ το δέρμα ή μόνο την τρίχα; (γιατι αν όχι το δέρμα τότε δε κάνει, θέλω να σταματήσει αυτό το "μετά από 2 ώρες λαδώνει"). Τέλος, πόσες φορές την μέρα ώστε να μην έχω sides, και τις άλλες μέρες τι αντι-λιπικό να χρησιμοποιώ; (h+s, κάτι άλλο κλπ; )

το fungoral θα σου κάνει δουλεία,
ρώτα τον φαρμακοποιό για εναλλακτικά 2-3 που παίζουν στην αγορά
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

somari

Active Member
Απ: Πολύ λιπαρό πρόσωπο;

Παιδιά, οι οδηγίες λένε ή 2 ή 1 φορά τη βδομάδα... Εγώ που έχω απλά πρόβλημα έντονης λιπαρότητας και όχι τα υπόλοιπα της ΣΔ (λευκά μπαλάκια κλπ) να το κρατήσω στη 1 φορά τη βδομάδα;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα