Ποιο ειναι το καταστροφικο αγχος?

kwsths

Member
Λεμε οτι το αγχος ειναι καταστροφικο για τα μαλλια λογω της αυξημενης κορτιζολης στο αιμα με οτι συνεπειες εχει αυτη.. αλλα ποιο ειναι το καταστροφικο αγχος? Ολοι εχουμε ενα καθημερινο αγχος που μας βοηθαει να ολοκληρωσουμε τις δουλειες και τους στοχους μας..! ειναι καταστροφικο αυτο ? Πχ αν πεσω να κοιμηθω 2 ωρα και ξερω οτι εχω να ξυπνησω 7 για να παω δουλεια ναι εχω ενα αγχος..δεν ειμαι χαλαρος σαν να μπορω να κοιμηθω οσο θελω, η οταν βαζουμε στοχους για να βγαλουμε μια εργασια σε ενα -χ- χρονικο διαστημα ,εχουμε ενα αγχος το οποιο μας κανει δημιουργικους και πιο γρηγορους για να ολοκληρωσουμε την δουλεια.Ειναι καταστροφικο αυτο για το μαλλι ? Δηλαδη μιλαω για το καθημερινο αγχος που προκυπτει απο τα προβληματα τα οποια εχουν απαντες ανθρωποι, αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο.. Σιγουρα σε εμας το αγχος χτυπαει κατευθειαν στο μαλλι σε σχεση με εναν με κανονικο μαλλι.. Αλλα οταν μιλαμε για μια στρεσογονα κατασταση οπως ενας επικειμενος θανατος, μια ενδεχομενη απολυση η μια αποριψη.Γενικοτερα ζητηματα υγειας και πιο σοβαρα θεματα.. Τωρα αν σου εσπασε ο προφυλακτηρας και πρεπει να τον αλλαξεις το συντομοτερο η αλλα τετοια καθημερινα μπορουν να επιρεασουν την τριχοπτωση ? Αυτο θα ηθελα να προσδιορισουμε λιγο.. Σιγουρα διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο αλλα βαρεθηκα με αυτη την πιπιλα ολως των γιατρων κοψε το αγχος.. ΠΟΙΟ ειναι τελικα το αγχος που ειναι επιβλαβες για τη κεφαλα μας?? :exclamation:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mimis giova

Active Member
μεγαλο ερωτημα...δεν νωμιζω να μπορει να το ξεχωρισει κανεις..ειναι θεμα οργανισμου.παντως κ τα απλα πραγματα οπως αυτα π αναφερεις..της καθημερινοτητας παιζουν ρολο..αποψει μ..
 

hairz

New Member
To καταστροφικο αγχοs ξεκιναει απο καταστροφικεs σκεψειs στον εσωτερικο μαs διαλογο>

Κανε πραγματα που να σου δινουν ψυχικη δυναμη>Αυτη ειναι η λυση>

Αν θεs να γινειs πολεμιστηs στη ζωη μπορει να κατορθωσει να εξαφανισειs τον εσωτερικο διαλογο με τον ευατο σου και να πραττειs πιο αθορμητα και με μεγαλυτερη επιγνωση>
 

athenian

Well-Known Member
Το άγχος που μας περιορίζει από το να κάνουμε τις καθημερινές μας δραστηριοτητες θεωρείται παθολογικο. Το άλλο όπως λες είναι παραγωγικό. Βέβαια δεν είναι μαύρο άσπρο το θέμα αλλά θεώρησε ότι το άγχος που σου χαλάει την ποιότητα ζωής είναι αυτό που χρίζει αντιμετώπισης.
 
athenian είπε:
Το άγχος που μας περιορίζει από το να κάνουμε τις καθημερινές μας δραστηριοτητες θεωρείται παθολογικο. Το άλλο όπως λες είναι παραγωγικό. Βέβαια δεν είναι μαύρο άσπρο το θέμα αλλά θεώρησε ότι το άγχος που σου χαλάει την ποιότητα ζωής είναι αυτό που χρίζει αντιμετώπισης.

φιλε εγω εχω ΣΕΕ και με το αγχος ειναι μαρτυριο...μερικοι εχουν και τετοιο θεμα..
 

cradle007

New Member
Δεν πιστεύω ότι το άγχος ευθύνεται τόσο πολύ όσο η κληρονομικότητα.

Παλιότερα είχα πολύ άγχος και και δεν είχα τη τριχόπτωση που έχω τώρα. Αν όντως η τριχόπτωση οφειλόταν σε άγχος μια πολύ εύκολη λύση θα ήταν τα αγχολυτικά. Όμως τα xanax (δημοφιλή αγχολυτικά) έχουν ως παρενέργεια τη τριχόπτωση (σε ελάχιστες περιπτώσεις). Επίσης ρόλο παίζει η διαχείριση του άγχους ανά άτομο. Αν κάποιος έχει συνεχόμενο άγχος ανά μεγαλύτερη διάρκεια χρόνου τότε αυτό το άτομο έχει μάθει να διαχειρίζεται καλύτερα αυτές τις καταστάσεις με αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου το άγχος να έχει μικρότερο αντίκτυπο στον οργανισμό.
Ωραίο παράδειγμα πάνω σε αυτό είναι ο δημοσιογράφος Αυτιάς και ο λόγος που άσπρισαν τα μαλλιά του.

giannaras13 όταν λες ΣΕΕ αναφέρεσαι σε διάρροια;
 
cradle007 είπε:
Δεν πιστεύω ότι το άγχος ευθύνεται τόσο πολύ όσο η κληρονομικότητα.

Παλιότερα είχα πολύ άγχος και και δεν είχα τη τριχόπτωση που έχω τώρα. Αν όντως η τριχόπτωση οφειλόταν σε άγχος μια πολύ εύκολη λύση θα ήταν τα αγχολυτικά. Όμως τα xanax (δημοφιλή αγχολυτικά) έχουν ως παρενέργεια τη τριχόπτωση (σε ελάχιστες περιπτώσεις). Επίσης ρόλο παίζει η διαχείριση του άγχους ανά άτομο. Αν κάποιος έχει συνεχόμενο άγχος ανά μεγαλύτερη διάρκεια χρόνου τότε αυτό το άτομο έχει μάθει να διαχειρίζεται καλύτερα αυτές τις καταστάσεις με αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου το άγχος να έχει μικρότερο αντίκτυπο στον οργανισμό.
Ωραίο παράδειγμα πάνω σε αυτό είναι ο δημοσιογράφος Αυτιάς και ο λόγος που άσπρισαν τα μαλλιά του.

giannaras13 όταν λες ΣΕΕ αναφέρεσαι σε διάρροια;
συνδρομο ευερεσθητου εντερου..που εχει καποιο συμπτωμα απο τα παρακατω σπανια σε εμενα διαρροια,περισσοτερο δυσκοιλιοτητα,τυμπανισμος,πονος στο στομαχι,μουδιασμα στη κοιλια,αδιαθεσια κλπ και αλαλ που ειναι αρκετα πιο σπανια...πολλα πραγματα που πιστεψε με αν το εχεις ειναι αρκετα δυσκολο...ειναι ψυχοσωματικη κατασταση,και ξεκιναει με το που στεναχωριεσαι για κατι η αγχωθεις... σε εξετασεις με πειραζει απιστευτα,αν τσακωνομαι η δεν καταφερνω να κανω κατι με μια κοπελα που μου αρεσει και μια μια δυσκολη περιπτωση που τα ειδα ολα μαζεμενα τα συμπτωματα και αλλα πολλα,που με ταραξε λιγο ειναι οταν καταλαβα οτι αρχισα να χανω μαλλια..


giannaras13 είπε:
cradle007 είπε:
Δεν πιστεύω ότι το άγχος ευθύνεται τόσο πολύ όσο η κληρονομικότητα.

Παλιότερα είχα πολύ άγχος και και δεν είχα τη τριχόπτωση που έχω τώρα. Αν όντως η τριχόπτωση οφειλόταν σε άγχος μια πολύ εύκολη λύση θα ήταν τα αγχολυτικά. Όμως τα xanax (δημοφιλή αγχολυτικά) έχουν ως παρενέργεια τη τριχόπτωση (σε ελάχιστες περιπτώσεις). Επίσης ρόλο παίζει η διαχείριση του άγχους ανά άτομο. Αν κάποιος έχει συνεχόμενο άγχος ανά μεγαλύτερη διάρκεια χρόνου τότε αυτό το άτομο έχει μάθει να διαχειρίζεται καλύτερα αυτές τις καταστάσεις με αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου το άγχος να έχει μικρότερο αντίκτυπο στον οργανισμό.
Ωραίο παράδειγμα πάνω σε αυτό είναι ο δημοσιογράφος Αυτιάς και ο λόγος που άσπρισαν τα μαλλιά του.

giannaras13 όταν λες ΣΕΕ αναφέρεσαι σε διάρροια;
συνδρομο ευερεσθητου εντερου..που εχει καποιο συμπτωμα απο τα παρακατω σπανια σε εμενα διαρροια,περισσοτερο δυσκοιλιοτητα,τυμπανισμος,πονος στο στομαχι,μουδιασμα στη κοιλια,αδιαθεσια κλπ και αλαλ που ειναι αρκετα πιο σπανια...πολλα πραγματα που πιστεψε με αν το εχεις ειναι αρκετα δυσκολο...ειναι ψυχοσωματικη κατασταση,και ξεκιναει με το που στεναχωριεσαι για κατι η αγχωθεις... σε εξετασεις με πειραζει απιστευτα,αν τσακωνομαι η δεν καταφερνω να κανω κατι με μια κοπελα που μου αρεσει και μια μια δυσκολη περιπτωση που τα ειδα ολα μαζεμενα τα συμπτωματα και αλλα πολλα,που με ταραξε λιγο ειναι οταν καταλαβα οτι αρχισα να χανω μαλλια..

δεν περνω φαρμακα...προσπαθω να απομακρυνομαι απο την σκεψη που με βασανιζει.... πχ..δεν ασχολουμε αλλο με μια κοπελλα,ή αφηνω το διαβασμα... ακομα και αν με εχειπιασειπροσπαθω να μην μεινω στο σπιτι και βγαινω εξω για καφε κλπ να χαλαρωσω,ακουω πολυ μουσικη αλλα οχι καψοροτραγουδα κλπ οτι ειναι πολυ δυνατο καια ειναι και βλακεια δεν με νοιαζει και τα βιντεο με αστεια στο youtube συνεχεια..σου φαινοντε απλα και ισως γελας αλλα εμενα με βοηθανε απιστευτα
 

cradle007

New Member
Συγνώμη kwsths σου χαλάμε λίγο το θέμα

Σου ανέφερα τη διάρροια επειδή ως σύμπτωμα του ΣΕΕ επειδή αυτό είναι που είχα για 1,5 χρόνο.
Στις αρχές πήγαινα μέχρι και 10 φορές τουαλέτα τη μέρα και είχα απίστευτους πόνους, μετά έμαθα να το ελέγχω καλύτερα και πήγαινα 2 ή τρεις φορές την ημέρα τουαλέτα αλλά τα κόπρανα δεν ήταν πάλι της κανονικής μορφής. Οι 3 γιατροί που πήγα μου είπαν ότι είναι ψυχολογικό κτλ αλλά εγώ διαπίστωσα ότι δεν ήταν τέτοια η περίπτωση. Όταν έβγαινα έξω είχα το φόβο μην με πιάσει διάρροια και αυτό επιδείνωνε την κατάσταση αλλά και στο σπίτι να καθόμουν για μέρες πάλι με έπιανε. Ήξερα είναι ότι είναι παθολογικό.
Κοντά στο τέλος αυτού του 1,5 χρόνου άρχισα να χειροτερεύω. Πάλι πόνο και συχνές επισκέψεις στη τουαλέτα. Πήγα σε έναν άλλο γιατρό και μου δίνει αντιβίωση. 10 χάπια, 5 ήμερες, πρόβλημα τέλος. Εδώ και 1 χρόνο περίπου είμαι μια χαρά, πάω μια το πολύ δυο φορές τουαλέτα και τα κόπρανα είναι κανονικής μορφής.
Σε ότι αφορά το ΣΕΕ σίγουρα διάβασες ότι δεν είναι σαφής οι μηχανισμοί που το προκαλούν και ότι οι γιατροί καταλήγουν σε αυτό το πόρισμα όταν έχουν αποκλείσει κάποιες άλλες αιτίες και δεν μπορούν να βρουν κάτι άλλο παθολογικά.
Επίσης θα διάβασες ότι τα αγχολυτικά είναι μια καλή λύση και θυμάμαι ότι σε φορουμ του εξωτερικού πολύ χρήστες ανέφεραν ότι έγιναν καλά με τη χρήση αυτών.
 
Και τα 2 ειδη αγχους κανουν κακο...αλλα περισσοτερο το αμεσο αγχος (οχι το παθολογικο)...Οταν συγχιζομαι και αγχωνομαι πλεον νιωθω καψιμο και πονο στους θυλακες και ειναι απιστευτα ενοχλητικο και εννοειται οτι οργιαζει τοτε η τριχοπτωση.
 
οταν εισαι σε μια κατασταση δυσκολη με εντονο στρες δλδ εμενα ξεκινησε η τριχοπτωση εδω και 1 χρονο απο καποιο προβλημα οικογενειακο υγειας μιλαμε για dead end ενιωθες οτι δεν υπαρχει λυση , αυτο ενεργοποιησε μια κατασταση μεσα μου οπου συμπεριλαμβανε και την τριχοπτωση , μπορει τα μαλλια μου να πεφτανε στα 50 και οχι στα 30, αυτο ειναι το αγχος που σε τρωει...
τωρα και γω οταν φορτωνω η στρεσαρομαι νιωθω μπροστα που εχω λιγο αραιωση να με τσιμπανε χιλιες καρφιτσες .
 
cradle007 είπε:
Συγνώμη kwsths σου χαλάμε λίγο το θέμα

Σου ανέφερα τη διάρροια επειδή ως σύμπτωμα του ΣΕΕ επειδή αυτό είναι που είχα για 1,5 χρόνο.
Στις αρχές πήγαινα μέχρι και 10 φορές τουαλέτα τη μέρα και είχα απίστευτους πόνους, μετά έμαθα να το ελέγχω καλύτερα και πήγαινα 2 ή τρεις φορές την ημέρα τουαλέτα αλλά τα κόπρανα δεν ήταν πάλι της κανονικής μορφής. Οι 3 γιατροί που πήγα μου είπαν ότι είναι ψυχολογικό κτλ αλλά εγώ διαπίστωσα ότι δεν ήταν τέτοια η περίπτωση. Όταν έβγαινα έξω είχα το φόβο μην με πιάσει διάρροια και αυτό επιδείνωνε την κατάσταση αλλά και στο σπίτι να καθόμουν για μέρες πάλι με έπιανε. Ήξερα είναι ότι είναι παθολογικό.
Κοντά στο τέλος αυτού του 1,5 χρόνου άρχισα να χειροτερεύω. Πάλι πόνο και συχνές επισκέψεις στη τουαλέτα. Πήγα σε έναν άλλο γιατρό και μου δίνει αντιβίωση. 10 χάπια, 5 ήμερες, πρόβλημα τέλος. Εδώ και 1 χρόνο περίπου είμαι μια χαρά, πάω μια το πολύ δυο φορές τουαλέτα και τα κόπρανα είναι κανονικής μορφής.
Σε ότι αφορά το ΣΕΕ σίγουρα διάβασες ότι δεν είναι σαφής οι μηχανισμοί που το προκαλούν και ότι οι γιατροί καταλήγουν σε αυτό το πόρισμα όταν έχουν αποκλείσει κάποιες άλλες αιτίες και δεν μπορούν να βρουν κάτι άλλο παθολογικά.
Επίσης θα διάβασες ότι τα αγχολυτικά είναι μια καλή λύση και θυμάμαι ότι σε φορουμ του εξωτερικού πολύ χρήστες ανέφεραν ότι έγιναν καλά με τη χρήση αυτών.
δεν τα εχω δοκιμασει ποτε,ουτε αντιβιωση εχω παρει γι αυτο το θεμα.. κανω αυτο και μολις χαλαρωσω ολα λειτουργουν μια χαρα.. οταν ξεφευγω καιπαω στο χωριο μου δεν εχω ποτε προβλημα,χαλαρος μακρια απ' ολα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα