Πλύση με betadine?

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Bouklas είπε:
giannis1991 είπε:
παιδες δλδ για το υπερλιπαρο κουτελο που εχω λετε να κανει η αιρολ???επισης για το κεφαλι κανα σαμπουαν που να ειχε καποιος και να του μειωσε-εξαφανισε τη λιπαρτητα???δεν την παλευω...ωρες ωρες ειμαι λες και εχω τρεξει 10 χιλιομετρα και ειμαι ιδρωμενος...
bouklas για τα σπυρια τι δοκιμαζεις???πες μου γτ σκεφτομαι του χρονου να μπω στην ισοτρετινοινη δεν την παλευω αλλο....

Φιλε μάλλον έχουμε το ίδιο θέμα με την λιπαρότητα. Όταν πλένω το πρόσωπο μου σε 2-3 ώρες είμαι γεμάτος λαδίλα στο κούτελο.
Αυτό που κάνω τώρα φιλε να πλένω το προσώπου μου 2 φορες την ημερα πρωί και βραδυ με προϊόντα που να γραφουν oil free.Για εμάς που έχουμε λιπαρό δέρμα τέτοια προϊόντα πρέπει φιλε όσο το δυνατόν φυτικά χωρίς λάδια και λοιπά μέσα. Ένα gel καθαρισμού πχ oil free. Για την ακμή αλλα και για την λιπαρότητα πλένω το προσώπου μου 1-2 φορες την βδομάδα με σαλκιλικο οξυ που παρήγγειλα από το ebay, θα έχουν και στα φαρμακεία φαντάζομαι αλλα δεν ξέρω τιμές.
Αλλα θέλει προσοχή με το σαλκιλικο γιατί είναι σε ποσοστά πχ έχει 5% 10% 20% 40% 50% όσο ανεβαίνεις τόσο και πιο δυνατό είναι το υγρό και μπορεί να σου προκαλέσει μέχρι και έγκαυμα, εγώ το 10% χρησιμοποιώ. Καθαρίζω το πρόσωπο μπαίνει το σαλκιλικο μέσα στο δέρμα καθαρίζει ότι υπάρχει από μαύρα στίγματα σπυράκια νεκρά κύτταρα. Μέχρι στιγμής φιλε έχω γλιτώσει αρκετά χρήματα από εκεί που έπαιρνα πχ ένα της loreal το pure zone το οποιο σου έκανε καθαρισμό και έχει πάνω από 7 ευρώ, είχα χαλάσει τόσα λεφτά σε κάτι τέτοια.
Στο θέμα λαδίλας φιλε δεν είναι αρκετά εύκολα τα πράγματα, έχω δει ότι έχω μείωση σε αυτό το θέμα αλλα ακόμα συνεχίζω την αυτοσχέδια θεραπεία μου γιατί λίγο καιρό χρησιμοποιώ σαλκιλικο οξύ.
Πάντως φιλε το καλύτερο από όλα που από ότι έχω διαβάσει σε πολλά forums όντως κάνει παπάδες και δουλειά είναι κάτι χάπια κορτιζόνης που είναι ειδικά για την ακμή! Κόσμος που είχε μεγάλο θέμα με την ακμή και την λιπαρότητα σώθηκε μια και καλή. Όμως έχει ένα μειονέκτημα ότι για τους πρώτους μήνες της θεραπείας το πρόσωπο σου θα γεμίσει με κοκκινίλες σπυράκια, θα γίνεις χαλια λέγανε γιατί θα αποβάλεις κάθε τι έχει το δέρμα σου έτσι ώστε να καθαρίσει. Πολλοί γράφανε ότι δεν μπορούσανε να κυκλοφορήσουν έξω. Τέλος πάντων αυτό διαρκεί για κάμποσο καιρό δεν θυμάμαι ακριβώς φιλε αλλα μπορείς να το βρείς στο google αν γράψεις χάπι κορτιζονης ακμή θα διαβάσεις πολλές εμπειρίες. Άνθρωποι που έβγαζαν σπυράκια η είχαν πολύ έντονη λαδίλα σαν εμενα και σένα ακομα και μετά από 3 χρονια δεν είχαν βγάλει το παραμικρό!!! Και δεν είναι θεραπεία σαν τα μαλλιά. Το κανεις μια φορα και τέλος από ότι είδα, δεν είναι δηλαδή καθημερινή χρήση και όταν την κόψεις ξαναξεκινάς.

φιλε εχεις και στην πλατη???οτι καλο βλεπεις παντως να ενημερωνεις...φοβαμαι πολυ την ισοτρετινοινη...αλλα μαλλον δε γινεται και αλλιως...καταραμενη τριχοπτωση ολα συνδεονται με αυτη...
 

somari

Active Member
Μιας και είπε ο φιλος περι φυτικών, να πω πως με βοήθησε πολύ στην αντιλιπαρότητα το βιολογικό σαπούνι ελαιόλαδου με εκχύλισμα λεβάντας
 

Bouklas

Well-Known Member
giannis1991 είπε:
φιλε εχεις και στην πλατη???οτι καλο βλεπεις παντως να ενημερωνεις...φοβαμαι πολυ την ισοτρετινοινη...αλλα μαλλον δε γινεται και αλλιως...καταραμενη τριχοπτωση ολα συνδεονται με αυτη...


Φιλε στη πλάτη δεν έχω αλλα τυχαίνει μια φορα στο τόσο να βγάζω και σε ένα σημείο κάπου στο σώμα. Έχει τύχει να βγάλω και στην πλάτη, αλλα γενικά στο σώμα πιο σπανια. Το όλο θέμα από ότι βλέπω είναι στο κούτελο, εκει κανει μπαμ! στα μαγουλα και λοιπα ειμαι καλυτερα.
Τα προϊόντα καθαρισμού που έχουν κάτι μικρόκoκκους μέσα και τριβείς το πρόσωπο για να το καθαρίσεις για εμάς με λιπαρό δέρμα δεν είναι ότι καλύτερο, εκτος του ότι τρίβετε το δέρμα δεν καθαρίζει και σωστά. Έτσι κανεις την λιπαρότητα ακόμα ποιο επιθετική γιατί πρέπει να υπερκαλύψει το δέρμα αυτο που έχασε και η λιπαρότητα γίνετε πιο αγρια :(
Μέχρι στιγμής αυτά κάνω, πλένω το πρόσωπο 2 φορες την μέρα με gel καθαρισμού oil free, βάζω κρέμα για ρύθμιση της λιπαρότητας και 2 φορες την βδομάδα σαλκιλικο οξύ. Αυτά, αν δω φιλε ότι πάει καλύτερα θα ενημερώσω.
 

giannis1991

Well-Known Member
Bouklas είπε:
giannis1991 είπε:
φιλε εχεις και στην πλατη???οτι καλο βλεπεις παντως να ενημερωνεις...φοβαμαι πολυ την ισοτρετινοινη...αλλα μαλλον δε γινεται και αλλιως...καταραμενη τριχοπτωση ολα συνδεονται με αυτη...


Φιλε στη πλάτη δεν έχω αλλα τυχαίνει μια φορα στο τόσο να βγάζω και σε ένα σημείο κάπου στο σώμα. Έχει τύχει να βγάλω και στην πλάτη, αλλα γενικά στο σώμα πιο σπανια. Το όλο θέμα από ότι βλέπω είναι στο κούτελο, εκει κανει μπαμ! στα μαγουλα και λοιπα ειμαι καλυτερα.
Τα προϊόντα καθαρισμού που έχουν κάτι μικρόκoκκους μέσα και τριβείς το πρόσωπο για να το καθαρίσεις για εμάς με λιπαρό δέρμα δεν είναι ότι καλύτερο, εκτος του ότι τρίβετε το δέρμα δεν καθαρίζει και σωστά. Έτσι κανεις την λιπαρότητα ακόμα ποιο επιθετική γιατί πρέπει να υπερκαλύψει το δέρμα αυτο που έχασε και η λιπαρότητα γίνετε πιο αγρια :(
Μέχρι στιγμής αυτά κάνω, πλένω το πρόσωπο 2 φορες την μέρα με gel καθαρισμού oil free, βάζω κρέμα για ρύθμιση της λιπαρότητας και 2 φορες την βδομάδα σαλκιλικο οξύ. Αυτά, αν δω φιλε ότι πάει καλύτερα θα ενημερώσω.

στειλε και κανα π.μ για να το δω σιγουρα... :)
 

giannis25

Member
επειδή το χω ψάξει πάρα πολύ. έχω διαβάσει όλες τις έρευνες τα πάντα.. με βάση την έρευνα αυτή http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10325581 που λέει οτ η ισοτρετινοινη μειώνει το ένζυμο βιοτινιδαση που αυτό το ένζυμο κάνει την βιοτίνη να χρησιμοποιείται από τον οργανισμό άρα προκαλείται τριχόπτωση και με βάση αυτή την έρευνα http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3219165/ στην παράγραφο fox0s and isotretinoin related hair loss που λέει ότι η ισοτρετινοίνη προκαλεί μείωση του ενζύμου β catenin που αυτό προκαλεί τριχόπτωση η θεραπεία που ξεκίνησα τον τελευταίο μήνα είναι 10 mg βιοτίνη από την solgar για τη βιοτίνη και αφρό regaine 5% 2 φορές την ημέρα και dermaroller 1 φορά την εβδομάδα που αυτά διορθώνουν το ένζυμο β catenin. Επιπλέον αρκετό νερό. εγώ έχω δει αποτελέσματα. εχω και σε φωτογραφίες τ αποτελέσματα. Κάλη επιτυχία.
 
Μπλουζα