Πλανο θεραπειας

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

baldy

Member
Λοιπον ερχεται το σημειο που θες να κανεις μια θεραπεια αλλα χανεσαι.Οποτε βοηθαει να συγκετρωσεις λιγο τι θες να πολεμησεις και τι μεσα εχεις,καθως και να ζυγισεις τα θετικα και τα αρνητικα της οποιας θεραπειας ακολουθεις

Τι εννοω:θεωρητικα μπορεις να κανεις πολλα πραγματα και μια μερα ολοκληρη να αφιερωσεις δεν σου φτανει.Οποτε ερχεσαι εσυ και βαζεις τις επιλογες σου και τα ορια σου,μην ξεχναμε οτι ο βασικος λογος που το πολεμαμε ειναι γιατι επηρρεαζει την ψυχολογια μας.Αρα το να εχεις ταυτοχρονα πολλες θεραπειες,σιγουρα δεν βοηθαει την ψυχολογια καθως το μονο σιγουρο ειναι οτι τα μαλλια αργα η γρηγορα θα τα χασουμε και πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι γι'αυτο.Οσο περισσοτερες θεραπειες ακολουθεις τοσο μεγαλυτερη αρνηση προς την ενδεχομενη τριχοπτωση εχεις.

Λυση:αποδοχη,πολυ θεωρητικο αν πραγματικα δεν σε νιαζει τοτε ελυσες το προβλημα.Αλλα επειδη ειναι δυσκολο να αδιαφορεις καλο ειναι να κανεις κατι και εσυ,ωστε να εχεις την συνειδηση σου ησυχη,οποτε για να μην το μετανιωνεις αργοτερα,το καλυτερο ειναι ενα ηπιο πλανο θεραπειας

Ερχομαι στην περιπτωση μου.Προσπαθεια αντιμετωπισης.

1)υπερβολικη λιπαροτητα,προσπαθεια ρυθμισης
2)στρες και ισως επιβαρυνση της τριχας λογω πχ φαρμακων.Προσπαθεια ενδυναμωσης γενικοτερα των μαλλιων μεσω πχ καποιας καπσουλας που περιεχει τα απαραιτητα συστατικα για την υγεια και ενδυναμωση της τριχας
3)ΑΑ το κυριο αιτιο απωλειας.Εδω ειναι δυσκολα τα πραγματα.Επειδη το να παιζεις με τις ορμονες και την υγεια σου δεν ειναι κατι καλο.Προσπαθεις να βρεις κατι τοπικο.Μια λοτιον παραδειγμα,ενα σπρει κατι

οποτε τεθηκε η βαση,χωρις να χανομαστε.Ας αρχισουμε να προτεινουμε θεραπειες στοχευοντας στο 1 ή 2 ή 3 .Καθε θεραπεια εχει στοχο να καλυψει το 1 ή 2 ή 3.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

panos_6

Active Member
1) Πηγαινε στ πιο κοντινο φαρμακειο και ζητα ενα σαμπουαν για λιπαρα μαλλια. Εμενα με βοηθησε σε αυτο το θεμα παρα πολυ το fungoral το οποιο το βαζω 2 φορες την βδομαδα. Τις αλλες λουζομαι με ειδικο αποφαρμακειο σαμπουαν.
2)Για το 2 δεν ξερω. Ρωτα καποιον ειδικο για καποια βιταμινη.
3)Χωρις πολλα πολλα. Minoxidil...
 

anieros36

New Member
baldy είπε:
Λοιπον ερχεται το σημειο που θες να κανεις μια θεραπεια αλλα χανεσαι.Οποτε βοηθαει να συγκετρωσεις λιγο τι θες να πολεμησεις και τι μεσα εχεις,καθως και να ζυγισεις τα θετικα και τα αρνητικα της οποιας θεραπειας ακολουθεις

Τι εννοω:θεωρητικα μπορεις να κανεις πολλα πραγματα και μια μερα ολοκληρη να αφιερωσεις δεν σου φτανει.Οποτε ερχεσαι εσυ και βαζεις τις επιλογες σου και τα ορια σου,μην ξεχναμε οτι ο βασικος λογος που το πολεμαμε ειναι γιατι επηρρεαζει την ψυχολογια μας.Αρα το να εχεις ταυτοχρονα πολλες θεραπειες,σιγουρα δεν βοηθαει την ψυχολογια καθως το μονο σιγουρο ειναι οτι τα μαλλια αργα η γρηγορα θα τα χασουμε και πρεπει να ειμαστε προετοιμασμενοι γι'αυτο.Οσο περισσοτερες θεραπειες ακολουθεις τοσο μεγαλυτερη αρνηση προς την ενδεχομενη τριχοπτωση εχεις.

Λυση:αποδοχη,πολυ θεωρητικο αν πραγματικα δεν σε νιαζει τοτε ελυσες το προβλημα.Αλλα επειδη ειναι δυσκολο να αδιαφορεις καλο ειναι να κανεις κατι και εσυ,ωστε να εχεις την συνειδηση σου ησυχη,οποτε για να μην το μετανιωνεις αργοτερα,το καλυτερο ειναι ενα ηπιο πλανο θεραπειας

Ερχομαι στην περιπτωση μου.Προσπαθεια αντιμετωπισης.

1)υπερβολικη λιπαροτητα,προσπαθεια ρυθμισης
2)στρες και ισως επιβαρυνση της τριχας λογω πχ φαρμακων.Προσπαθεια ενδυναμωσης γενικοτερα των μαλλιων μεσω πχ καποιας καπσουλας που περιεχει τα απαραιτητα συστατικα για την υγεια και ενδυναμωση της τριχας
3)ΑΑ το κυριο αιτιο απωλειας.Εδω ειναι δυσκολα τα πραγματα.Επειδη το να παιζεις με τις ορμονες και την υγεια σου δεν ειναι κατι καλο.Προσπαθεις να βρεις κατι τοπικο.Μια λοτιον παραδειγμα,ενα σπρει κατι

οποτε τεθηκε η βαση,χωρις να χανομαστε.Ας αρχισουμε να προτεινουμε θεραπειες στοχευοντας στο 1 ή 2 ή 3 .Καθε θεραπεια εχει στοχο να καλυψει το 1 ή 2 ή 3.

για το ένα μ ένα απλό fugoral καθάρισες, δεν τίθεται θέμα. μην πέφτεις στην παγίδα των ακριβών σαμπουάν, που κάνουν το ένα κάνουν το άλλο κτλ. Όσοι ασχολούνται με την τριχόπτωση ξέρουν πολύ καλά ότι δεν κάνουν τίποτα! Ξέρεις τι κάνουν μόνο; Θα σου πω εγώ τι κάνουν που έχω δοκιμάσει αρκετά.. περιέχουν ουσίες διογκωτικές και ουσίες που δίνουν μια πιο σκληρή υφή στις τρίχες. Λογικό δεν είναι; απευθύνονται σε άτομα με αραίωση, οπότε όταν τα λούζεις και ειδικά αν τα στεγνώνεις, βλέπεις τα μαλλιά σου απειροελάχιστα πιο πυκνά, και πιο σκληρά, δυνατά...μπούρδες δηλαδή...δίνουν την ψευδαίσθηση που θέλει ο πελάτης. εμείς!

και για το δύο η γνώμη μου είναι ίδια. Δεν τίθεται θέμα ενδυνάμωσης των μαλλιών. εάν η υγεία σου είναι φυσιολογική, η διατροφή σου σωστή, δεν χρειάζεσαι βιταμίνες. και από αυτές έχω πάρει, αν καίγεσαι και επιμένεις, εύκολα σου λέω ποιες να πάρεις. Τα μαλλιά όμως δεν πέφτουν γι αυτό το λόγο, όσοι έχουν turbo μαλλιά είναι επειδή έχουν σωστές τιμές στις βιταμίνες, ενώ εμείς δεν έχουμε;;; αστεία πράγματα...

τα μαλλιά πέφτουν εξαιτίας του 3 μόνο του 3 και επίσης του 3!
πέρα από την κλασική μινο εσύ θα αποφασίσεις πώς θα σταματήσεις την επέλαση των ανδρογόνων. αντέχεις φίνα, παίρνεις φίνα, δεν αντέχεις (όπως εγώ ας πούμε) δε θέλεις, φοβάσαι; τότε θέλει ψάξιμο...
 

baldy

Member
για το 2 θα με ενδιεφεραν καποιες καψουλες που δυναμωνουν τα μαλλια καθως σιγουρα δεν ζω μια υγειηνη ζωη και παιρνω και φαρμακα
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα