Πιθανή μεταμόσχευση σε dhi ή ahc

Bouklas

Well-Known Member
Εγω εαν ημουν στη θεση σου θα εκανα μονο εξωτερικο και θα επαιρνα φιναστεριδη 6 μηνες πριν την μεταμοσχευση και 6 μηνες μετα.Εισαι νουμερο ενα κινδυνος για γενικευμενο sock loss και εαν μαλιστα εχεις και μετρια φυτρωση ισως γινεις χειροτερα.Ψαξου στο ιντερνετ να ενημερωθεις για το shock loss οπωσδηποτε πρωτου παρεις αποφασεις.Εισαι δυσκολη περιπτωση χρειαζεσαι πολυ εμπειρο γιατρο και βαρια θεραπεια.Ενημερωσου και ανεβαλε την μεταμοσχευση για αργοτερα.

Να πάρει δηλαδή 1 χρόνο φιναστερίδη για να σώσει τις τελογενείς τρίχες που ούτως ή άλλως πρόκειται να πέσουν μετά την διακοπή της θεραπείας? Και πειράζοντας πάντα τις ορμόνες? Για μένα δεν είναι καλή ιδέα, φιναστερίδη ή παίρνεις για πάντα ή καθόλου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Serifis

Active Member
Αν ξεκινήσεις φίνα προφανώς και παίρνεις συνέχεια. Δυστυχώς η μόνη λύση για να σώσεις τα υπόλοιπα και να υπάρξει μια πύκνωση στην κορυφή, για να μπορέσεις να υποστηρίξεις μεταμόσχευση.
 
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..!
Φίνα δεν θέλω να πάρω με την καμία..
Ίσως ξαναρχίσω την μινοξιδίλη για λίγο καιρό και το ξαναδώ αργότερα για μεταμόσχευση.
 

sven

Active Member
Sven: "γκουχου γκουχου"

Φαινεται καποιοι κρυωσαν μεσα στο κατακαλοκαιρο. Φανταζομαι τι θα γινει, οταν αρχισουν και τα κρυα.
Περα απο την πλακα, εκνευριζομαι, οταν ασχετα ατομα χωρις την παραμικρη εμπειρια πεταγονται και σχολιαζουν μετριοπαθεις αποψεις και συμβουλες με υφακι και ειρωνεια. Προσωπικα, διατηρωντας τις επιφυλαξεις μου και με βαση την προσωπικη εμπειρια (και οχι την δηθεν εξυπναδα του καθε sven) εδωσα καποιες, πιστευω αντικειμενικες, συμβουλες. Τωρα, αν καποιοι εχουν αντιθετη αποψη, ευχαριστως ας τη διατυπωσουν ευθεως και οχι με ειρωνικα σχολια και υπαινιγμους. Μονο μεσα απο τον εποικοδομητικο διαλογο θα εξαχθουν χρησιμα συμπερασματα. Τα ειρωνικα σχολια δε βοηθουν στην εξαγωγη χρησιμων συμπερασματων και στην αναζητηση της αληθειας.

Ξυδάκη για τα νεύρα . Tον στέλνεις σε συγκεκριμένη κλινική και τον διαβεβαιώνεις ότι θα έχει ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα . Πως μπορείς και το διαβεβαιώνεις? Θα του το υπογράψεις? Αν όχι τότε είναι λόγια του αέρα . Και αφού μιλάς από προσωπική εμπειρία δεν είδα να ανοίξεις ένα θέμα και να μας παρουσιάσεις το αποτέλεσμα σου.

Αυτές οι επεμβάσεις ΠΑΝΤΑ έχουν έναν ρίσκο αποτυχίας, ανάλογος που πας υπάρχει και το ανάλογο ρίσκο . Οπότε κανείς δεν μπορεί να διαβεβεώσει τίποτα. Και όταν ακούω τέτοιες διαβεβαιώσεις όχι απλά βήχω , από τα ρούχα μου βγαίνω.

Και πως κρίνεις κάποιος ότι είναι άσχετος όταν δεν έχεις μιλήσει καθόλου μαζί του? Έχω κάνει μεταμοσχεύση στην dhi παλιότερα με απόλυτη αποτυχία . Oποτε άσχετο δεν με λες.

Και επειδή ξέρω ότι στην dhi διαβάζουν εδώ το forum , κατατάσετε στις καλύτερες κλινικές στην Ελλάδα αλλα δεν αρκεί μονο αυτό .
Αυτοί μάλλον αρκούνται στο ότι βγαίνει ακόμα τσίρος και δεν χρειάζεται να ταρακουνηθούν ώστε να γίνουν μια κλινική πρώτης κλάσης.

Eπί του θέματος : 2000 με 2500 τρίχες που είπαν στην dhi για nor 2-3 είναι σχετικά λίγα . Είναι σαν να βάζουνε απλα μόνο και μόνο για να λεει το παιδι : έκανα μετ/ση. Αλλα από την δότρια παίρνει κάποιος ανάλογος ποσο μπορεί να δώσει η δότρια και ποσο norwood θα καταλήξει στο μέλλον , ώστε να εκμεταλλευτεί η δότρια πιο σωστά για να καλύψει την προβληματική περιοχή όσο γίνετε πιο ομοιόμορφα.

Για το prp που σου είπανε πολλοί το έκαναν αλλα δεν έχω ακούσει σε κάποιον από εδώ μέσα ότι είδε διαφορα.

Επίση χρειάζεσαι και κάποια θεραπεία για να κρατήσεις όσο γίνετε τα υπάρχοντα.

Σε 15 μέρες δεν θα έχεις σημάδια , την κοκκινίλα θα την έχεις, πόσο έντονη και πόσο θα σου κρατήσει εξαρτάται από το χρώμα του δέρματος σου , όσο πιο σκούρα τόσο πιο λίγο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Φιλε sven, μαλλον δε διαβασες ολα οσα εγραψα, απομονωσες μια φραση και φυσικα εβγαλες αυθαιρετα συμπερασματα. Διαβασε καλυτερα το σχολιο μου. Μαλιστα στο διλημμα του φιλου, dhi ή Βεκρης, εγραψα οτι η πλαστιγγα γερνει προς το Βεκρη. Επισης εγραψα οτι σε θεματα πυκνοτητας μαλλον θα απογοητευθει απο την dhi. Επομενως πώς κατεληξες στο αυθαιρετο και ανυποστατο συμπερασμα σου; Μαθετε να διαβαζετε σωστα και να κατανοειτε οσα διαβαζετε και μην προτρεχετε να κατηγορησετε τους αλλους. Εχετε επιδοθει σε ενα κυνηγι μαγισσων (νομιζοντας οτι καποιοι ειμαστε σπονσορες ελληνικων κλινικων). Κοιταξτε καλυτερα στον καθρεπτη μηπως και αντικρισετε σπονσορες ξενων κλινικων. Εξαλλου, αν ο φιλος παναγιωτης εθετε το διλημμα ελλαδα ή εξωτερικο (και οχι Βεκρης ή dhi), να εισαι βεβαιος οτι θα του προτεινα εξωτερικο ( και αυτο επειδη δεν ειμαι προκατειλημμενος ουτε εθελοτυφλω).
 

tol

Well-Known Member
Φιλε sven, μαλλον δε διαβασες ολα οσα εγραψα, απομονωσες μια φραση και φυσικα εβγαλες αυθαιρετα συμπερασματα. Διαβασε καλυτερα το σχολιο μου. Μαλιστα στο διλημμα του φιλου, dhi ή Βεκρης, εγραψα οτι η πλαστιγγα γερνει προς το Βεκρη. Επισης εγραψα οτι σε θεματα πυκνοτητας μαλλον θα απογοητευθει απο την dhi. Επομενως πώς κατεληξες στο αυθαιρετο και ανυποστατο συμπερασμα σου; Μαθετε να διαβαζετε σωστα και να κατανοειτε οσα διαβαζετε και μην προτρεχετε να κατηγορησετε τους αλλους. Εχετε επιδοθει σε ενα κυνηγι μαγισσων (νομιζοντας οτι καποιοι ειμαστε σπονσορες ελληνικων κλινικων). Κοιταξτε καλυτερα στον καθρεπτη μηπως και αντικρισετε σπονσορες ξενων κλινικων. Εξαλλου, αν ο φιλος παναγιωτης εθετε το διλημμα ελλαδα ή εξωτερικο (και οχι Βεκρης ή dhi), να εισαι βεβαιος οτι θα του προτεινα εξωτερικο ( και αυτο επειδη δεν ειμαι προκατειλημμενος ουτε εθελοτυφλω).
 

sven

Active Member
Το διάβασα όλο το σχόλιο σου. Ξαναλέω ότι κανεις δεν πρέπει να διαβεβαιώνει αποτελέσματα όσον αφορά τις μεταμοσχεύεις.

Cheers
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά να ρωτήσω πάλι..
Η dhi γιατί προτείνει λίγο αριθμό τριχών και γιατί δεν πατυχαίνει πυκνότητες?
Με τον Βεκρή ίδια μέθοδο (το implanter) δεν χρησιμοποιούν?
Και επιπλέον στην dhi κανουν συγκεκριμένοι γιατροί που έχουν όνομα και εμπειρία.
Πως και στην dhi δεν πετυχαίνουν τουλάχιστον ισάξια αποτελέσματα με τον Βεκρή όπου εκεί την κάνουν την μεταμόσχευση άγνωστοι.

Στην dhi δηλαδή δεν μπορούν ή δεν θέλουν να ρισκάρουν για περισσότερες πυκνότητες?
 

aeratos28

Just aeratos
ανάλογα με το τι θες είναι panagiotis_35 και με το τι πληρωνεις.αν μπεις στο νήμα παρουσίαση μεταμοσχεύσεων θα δεις αποτελεσματατα και με πυκνότητα και με πολλά τριχοθυλακια.δεν είναι έτσι όπως τα λες.ψάξε λίγο το φορουμ
 
Ρωτάω για να μάθω δεν τα λέω κάπως..
2000 ευρώ μου είπαν στην dhi για 2000 τρίχες
3000 ευρώ για 2000 grafts στον Βεκρή.
Τα 3000 μπορώ να τα διαθέσω δεν είναι πρόβλημα τα χρήματα γιατί είναι κάτι που θέλω να γίνει καλά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ναι το ερώτημα είναι γιατί η dhi δεν πάει για περισσότερες τρίχες.
Δεν μπορούν ή δεν θέλουν?
Και πως στον Βεκρή άτομα που δεν είναι γιατροί πετυχαίνουν περισσότερη πυκνότητα από τους γιατρούς της dhi?
Προσπαθώ να καταλάβω για να αποφασίσω
 

dimitris50423

Well-Known Member
στο Βεκρη κανουν motorized εξαγωγη τριχοθυλακιων ενω στη dhi χειροκινητα. η motorized δινει μεγαλυτερη ταχυτητα εξαγωγης.
επισης πολυ σημαντικο δεν ειναι μονο να βγουν πολλα αλλα να βγουν σωστα χωρις να τραυματιστουν ωστε να μπορεσουν να επιβιωσουν μετα τη μεταφορα τους.
 

aeratos28

Just aeratos
φίλε παναγιωτη αν δεν είναι θέμα χρημάτων τότε μπορείς να πας στο γιατρό που πήγε ο cvial..νομίζω ο κορυφαίος..κριτήρια που πρέπει να έχεις για να πας κάπου,δεν ειναι μόνο ποιος βγάζει -βάζει περισσότερες τρίχες..αλλά πως δουλεύει συνολικά.ψάξε καλά και μην βιαζεσαι για τιποτα
 

piros75

Well-Known Member
Όπως τα λέει ο Δημήτρης. Να προσθέσω απλά ότι η motorized τεχνική εξαγωγής μπορεί να δημιουργήσει και περισσότερα σημάδια στη δότρια, μιας και χρησιμοποιούνται συνήθως μεγαλύτερης διαμέτρου εργαλεία και επιπρόσθετα, αν η ρίζα του θύλακα δεν είναι απόλυτα ίσια μπορεί να κόψει και να αχρηστέψει πολλά μοσχεύματα. Το σημαντικό είναι για μένα πριν από οποιαδήποτε εξαγωγή να κάνει ο γιατρός πρώτα ένα τεστ.
 
Μπλουζα