Πιθανή μελλοντική μεταμόσχευση μαλλίων & η ιστορία μου

VasilisArgo

New Member
Καλησπέρα σε όλους την μεθεπόμενη επόμενη εβδομάδα ξανανεβαίνω στο Βέλγιο για να κάνω το FUE Test....Θα σας κρατάω ενήμερους....να περνάτε καλά
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stripar

Established Member
Επειδή σάν γιατρός είναι World Class και ακόμα στην Ελλάδα της κρίσης , υπάρχει περίπτωση να ενδιαφέρει κάποια άτομα...
μπορείς να μας εξηγήσεις την τιμολογιακή πολιτική του γιατρού?.

Στο site του ΔΕΝ αναφέρει τιμές...

Όπως προκύπτει απο την δημοσίευση σου 3000 grafts=15.000 euro δηλ 5,00euro το Graft?...Fix price / graft ή κλιμακωτά?

Tέλος να πώς ότι είναι ένας απο τους πρωτοπόρους , κάνοντας "bathing" τα grafts σε Αcell , και ψεκάζοντας την λήπτρια αντίστοιχα στο τέλος του χειρουργείου.

Έχω αναφερθεί εδώ για το τί είναι το Acell:
ACELL therapy as an adjunctive for both the donor & recipient area , help improve survival and limit scarring.


ACELL Extracellular Matrix


Acell is an extracellular matrix derived from biological material that contains a network of collagen , proteins, and growth factors. It also has been proven to be useful in wound healing in other areas of medicine. It contains growth factors and is known to recruit progenitor stem cells is felt to help in tissue regeneration.


Uses & Benefits:
  1. Improve the Strip Donor Site: Both ACELL l & PRP have been placed in strip donor incision at the time of surgery in an attempt to promote better wound healing of these scars.
  2. Improve the FUE Donor Site: Both ACELL & PRP have been applied to the multiple micro-punches left in the donor site after an FUE procedure. The hope is two- fold:
    1. That the punches will heal quicker and possible with a lower incidence of “white dot” scars.
    2. That some hair may regrow from the punch sites.( Auto-Cloning)With this scenario ACELL is hoped to recruit progenitor cells and stimulate re-growth of hair from stem cells left at the site of the punches. If this works it could increase to some degree the donor supply available with FUE
  3. Improve Graft Survival in the recipient area. There are those that feel that better graft survival may occur if ACELLis applied to the grafts or injected into the recipient area at the time of surgery.
https://acell.com/acute-wounds/

ToAcell χρησιμοποιείται τελευταίως από πολλούς γιατρούς στην Αμερική & Βέλγιο για όλους τους παραπάνω λόγους !!!

Περιμένουμε νέα σου Βασίλη!...
 

VasilisArgo

New Member
Ναι, θα την κάνω στης 24-25 Απριλίου (αν πάει καλά το FUE test της επόμενης Πέμπτης). Όχι δεν πήγα σε όλους γιατρούς γιατί μου άρεσε η αντιμετώπιση του πολύ από την αρχή. Το ότι θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις περί γιατρών είναι δεδομένο, το μόνο σίγουρο είναι ένας από τους κορυφαίους και το πιο βασικό είναι ότι είναι πολύ ethical.

Stripar, όσο για την τιμή σου υπόσχομαι θα τον ρωτήσω ποιο αναλυτικά τώρα που θα ξαναπάω, στην πρώτη συνάντηση δεν το ρώτησα γιατί ήθελα να επικεντρωθώ στο να προσπαθήσω να καταλάβω τι αποτέλεσμα μπορεί να μου προσφέρει.
 

Stripar

Established Member
Ήθελα να ανεβάσω ένα δύο - video του συγκεκριμένου γιατρού , όμως για να μήν δημιουργήσω εντυπώσεις κ.τ.λ αποφάσισα να μήν το κάνω.

Πάντως είναι ευχάριστο να βλέπεις γιατρούς που έχουν φτάσει στο zenit της επιτυχίας τους και εξακολουθούν να παραμένουν απλοί και κυρίως σεμνοί!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά Βασίλη , όταν με το καλό γυρίσεις ενημέρωσέ μας.
 

VasilisArgo

New Member
Καλησπέρα σε όλους μετά το FUE TEST που έκανα, τελικά θα κάνω την πρώτη επέμβαση στις 12/4/2016 (2000 grafts + 100 grafts από το FUE test). Βάσει του πλάνου με τον γιατρό ίσως ακολουθήσει και μια δεύτερη επέμβαση εννιά μήνες μετά που θα είναι γύρω στα 1500 grafts. Δεν θα πω περισσότερα τώρα γιατί θα κάνω αναλυτικό post μετά την επέμβαση με περισσότερες λεπτομέριες.

Να περνάτε καλά

Βασίλης
 

VasilisArgo

New Member
Kalispera se olous kai pali,

Molis ekana tin proti metamosxeusi mallion me ton Dr Feriduni.

Sunolo grafts 2106 (2000+106).

Sas grafo auto to munima aplos gia na enimeroso oti tin ekana , se liges meres tha kano leptomeres post giati tora den exo laptop kai aurio tha ksanasunathitho me tin giatro gia ena post operation check up opou tha paro kai tis photo kai tis analuseis gia tin metamosxeusi.

Na pernane Kala.....

P.S sorry gia ta greeklish alla den exo elliniko priktologio sto ipad
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Cloud

Member
Καλή φύτρωση!!

@Stripar, ενημερωτικά, εμένα μου είπε για 1η επέμβαση 2500 - 3500 grafts = 11250 - 15750 euro
και για 2η 1000 - 2000 grafts = 4500 - 9000 euro.

Άρα φαίνεται να τα μέτρησε όλα με 4.5 euro / graft. Μετά βέβαια μου κάθησε και ένα 21% ΦΠΑ από πάνω.. οπότε αυξήθηκαν αναλόγως.
 

Stripar

Established Member
Στα international fora (τουλάχιστον λίγο παλαιότερα) η τιμή είναι 6 euro

Μακάρι να έχει πέσει στα 4,5

Το φ.π.α θα διαμορφώσει την τελική τιμή , άν επιβάλετε η όχι.
 

paulo

Active Member
Η προσφορά που μου έδωσε ο Feriduni ήταν 4,5 και τον ρώτησα για το ΦΠΑ με μαιλ και μου είπε οτι δεν μπορω να το αποφύγω ,τώρα απο κοντά δεν ξέρω....
 

piros75

Well-Known Member
Καλή επιτυχία και να μας ενημερώνεις γιατί κάθε περιστατικό από άλλον γιατρό/κλινική είναι πολύ χρήσιμο feedback για το φόρουμ μας.
 
Μπλουζα