Περίεργη αραίωση

Caherine

Member
Γειά σας!

Εχω ξαναγράψει παλαιότερα θέμα εδώ με τίτλο ΗΕLP..
Λοιπόν, μετά απο περίπου 1 χρόνο η κατάστασή μου έίναι κάθε άλλο απο ευοίωνη!
Τα μαλλια μου γίνονται ολοένα και ποιό αδύναμα χωρίς να έχω τριχόπτωση! Μεσα σ αυτό το διάστημα έχω δοκιμάσει πολλές θεραπείες χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα! Τελευταία χρησιμοποιούσα: ΤRX2 (με καμία επιτυχία παρόμοια του Αποφασιμένου Ψυχάκια στο forum) σα συμπλήρωμα διατροφής το οποίο τώρα θ'αλάξω με biotin 5000 & silica, τοπικά βάζω ένα σκεύασμα mastic spa με μαστιχα αρνικα μοντάνα και copper peptides (συστατικό του tricomin) που δεν έχω ψευδααισθήσεις οτι θα κάνει δουλεία αλλα μου αφήνει απιστευτη αισθηση στο κρανιο και μ'αυτο ξεπέρασα τη φαγούρα και την αίσθηση καύσου. Τέλος, εδώ και ένα μηνα άρχισα να παίρνω spironolactone (αντιανδρογόνο), αρχικα 50Mg την ημέρα και έπειτα 100...σ αυτό στηρίζω όλες μου τις ελπίδες & μιας κ είμαι η πρώτη που το χρησιμοποιώ σ'αυτό το forum . I ll keep you posted.

Aυτό όμως που θα ήθελα να επισημάνω είναι οτι τα μαλλιά μου είναι πολύ αδύναμα στο κάτω πίσω μέρος του κρανίου, κοντά στο λαιμό! Σόλο το Internet δεν έχω βρεί ένα παρόμοιο case τα πίσω κάτω μαλλιά μου είναι γατότριχες κυριολέκτικά! Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει αυτο? Επισης μου είναι αδύνατο πλεον να λύσω τους κόμπους αφού η κατάσταση της τρίχας είναι τόσο λεπτή που γίνονται μόνιμα κουβάρια!

ps: για όσους θέλουν SERIOUS VOLUME στο μαλλί - προτείνω σαμπουάν http://1.bp.blogspot.com/-TloKIAO7pNM/TZHmJaIUbiI/AAAAAAAAZpM/gEYtf0wwjII/s1600/c_UltimateThickeningShampooKiehls.jpg .. κάνει 20 ευρω (αουτς)
αλλα δοκιμάστε το ONCE μόνο αυτό σας λέω!

Καλή δύναμη σε όλες/όλους
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kkathi

Member
Απ: Περίεργη αραίωση

H AA στις γυναίκες ξεκινά από την κορυφή συνήθως (ή αραίωση στη χωρίστρα), και εξαπλώνεται σταδιακά σε όλο το πάνω μέρος της κεφαλής.
Η διάχυτη πάλι πιάνει όλο το κεφάλι.
Η περίπτωσή σου με παραπέμπει σε κάποιο ορμονικό πρόβλημα. Το εψαξες με ενδοκρινολόγο;
Τώρα θα περιπτωσιολογήσω αλλά μιας φιλης το μαλλί μετα από γέννα και διαταραχή στις ορμόνες αυτό, έπαψε να μεγαλώνει και αραίωσε μόνο σε ενα σημείο πίσω αριστερά και πάνω από το λαιμό. Όλο το υπόλοιπο μεγάλωνε κανονικότατα και δεν αραίωσε ποτέ.
Αν δεις διαφορά με τη spironolactone πες το μας πάντως. Σε βρίσκω στ΄αλήθεια πολύ τολμηρή στις αποφάσεις σου...
 

Caherine

Member
Απ: Περίεργη αραίωση

Εξετάσεις έχω κάνει κ είναι νορμάλ!! Αλλα το minoxydil είναι η τελευταία λύση απελπισίας για μένα γιατί δε το αντέχω οπότε τη παλεύω με οτιδήποτε σε χάπι κ θ'αφήσω τελευταία τα τοπικά! ..call me crazy αλλα προτιμώ Ακομα και τη τοπική σπιτονολακτόνη απ'το regain!!!
Καθυ τελικά υπαρχει διαφορα μεταξύ της ΑΑ και τις τριχόπτωση λόγω ορμονών! Δλδ...αμα είναι ευαίσθητο το κεφάλη σου στις αλαγες - τι έχεις ΑΑ τι δεν έχεις - ποια η διαφορα?
 

kkathi

Member
Απ: Περίεργη αραίωση

Caherine τι γίνεσαι έχεις χαθεί !
Έχεις δει κάποια βελτίωση με τη θεραπεία που έχεις επιλέξει;
Εγω ξεκίνησα τοπική χρήση κυκλοσπορίνης αρχικά 2 φορές την εβδομάδα μετά μέρα παρα μέρα και τον τελευταίο μηνα 1 φορά την ημέρα (κάθε βράδυ).
Έχουν περάσει δύο μήνες και ακόμη τπτ. Έχω αρχίσει και απογοητεύομαι....
Α και ένα παράδοξο που μόνο στην καλή διατροφή μπορώ να το αποδώσω και στο filiccine που έπαιρνα συστηματικά για 2 μήνες (δίχως σίδηρο). Ανέβηκε η φεριτίνη. Σίδηρος 86, φεριτίνη 104. Τρία χρόνια πριν που ξεκίνησε το πρόβλημά μου η φεριτίνη ήταν 26 .
Τριχόπτωση δεν έχω αλλά δε βλέπω και ανάπτυξη τρίχας.
 

Caherine

Member
Απ: Περίεργη αραίωση

Hello Kathi :)

μετα λυπης μου σ ενημερώνω οτι απο 1 σεπτ. που παιρνω spiro δεν εχω δεί τίποτα αξιοσημείωτο!
Περνάω φάσεισ που νομίζω οτι είμαι καλλυτερα αλλα δεν είναι τίποτα άλλο πέραν των κοσμητικών effects
των εννίοτε σαμπουάν!
Εχω χάσει κάθε ελπίδα να βελτιωθώ πάω σε ψυχολόγο που επιμένει οτι δεν έχω τίποτα κ εγώ επιμένω οτι
έχω οπότε φαύλος κύκλος κι εκεί!
Βρήκα πρόσφατα ένα άρθρο για αδυνάτισμα τρίχας απο αλλεργία και τα τελευταία χρόνια έχουμε μια γάτα
που με ενοχλέι στο αναπνευστικο keep that in mind too
Γενικα σκεφτομαι κ το Minoxidil αλλα seriously now δεν έχω δεί κανένα success story γυναικέιο εδω μέσα
και πολύ σπάνια σε site του εξωτερικού! Εχω αρχίσει να πιστεύω οτι οι γυναίκες με τέτοιο πρόβλημα είναι καταδικασμένες
σε never ending bad hair days!
Φλερτάρω με το Minoxydil αλλα κι αυτό..............................................
 

kkathi

Member
Απ: Περίεργη αραίωση

Μη χάνεις την πίστη σου...δε μπορεί τόσοι είμαστε εδώ μέσα κάτι θα βρεθεί...
 
Μπλουζα