Παρουσιάσεις απο σαμπουάν που υπάρχουν στην ελλάδα

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Soralteno καλησπερα πχ το cocamidopropyl betaine γτ ειναι βλαβερό ; Εγω με το παρακάτω λινκ http://www.biodizionario.it/ βλέπω ότι ειναι στο πράσινο !
To cocamidopropyl betaine είναι ένα συνθετικό επιφανειοδραστικό. Η χρήση του έχει συσχετισθεί με ερεθισμούς και αλλεργική δερματίτιδα, κάτι που μπορεί να οφείλεται στο συστατικό καθεαυτό ή σε προσμείξεις που περιέχει. Σύμφωνα με τη Cosmetics Ingredient Review (CIR) η χρήση του σε καλλυντικά πρέπει να περιορίζεται και υπάρχουν μικρές ενδείξεις για τοξικότητα στα αισθητήρια όργανα και αλλεργίες. Ένα συνήθες πρόβλημα με αυτό το συστατικό είναι ότι αρκετές φορές υπάρχουν κρούσματα από προσμείξεις σε αυτό με άλλα συστατικά όπως νιτροσαμίνες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bisop

Member
soralteno επεσε στα χερια απο ενα παιδι στη δουλεια αυτο το σαπουνι.θα ηθελα να μου πεις τη γνωμη σου για καθημερινη χρηση
 

Συνημμένα

  • 20151204_202134.jpg
    20151204_202134.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 56
  • 20151204_202134.jpg
    20151204_202134.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 45
  • 20151204_202114.jpg
    20151204_202114.jpg
    2.3 MB · Προβολές: 49

Sandy

Active Member
To cocamidopropyl betaine είναι ένα συνθετικό επιφανειοδραστικό. Η χρήση του έχει συσχετισθεί με ερεθισμούς και αλλεργική δερματίτιδα, κάτι που μπορεί να οφείλεται στο συστατικό καθεαυτό ή σε προσμείξεις που περιέχει. Σύμφωνα με τη Cosmetics Ingredient Review (CIR) η χρήση του σε καλλυντικά πρέπει να περιορίζεται και υπάρχουν μικρές ενδείξεις για τοξικότητα στα αισθητήρια όργανα και αλλεργίες. Ένα συνήθες πρόβλημα με αυτό το συστατικό είναι ότι αρκετές φορές υπάρχουν κρούσματα από προσμείξεις σε αυτό με άλλα συστατικά όπως νιτροσαμίνες.

Διάβασα έν ολίγης την έρευνα κ το συμπέρασμα στο οποίο κ η ιδια η έρευνα καταλήγει ειναι αυτο :
The following ingredients are safe in cosmetics as long as they are formulated to be nonsensitizing κτλ κτλ !
Αρα δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτο το συστατικό αν ειναι σε σωστή περιεκτικότητα!
Κάποιος μπορει να εχει αλλεργία σε οποιοδήποτε υλικό ακόμα κ φυτικής προελευςης οπως στην καρύδα κτλ!
Δεν βλέπω να το χαρακτηρίζουν πάντως τοσο επικυνδηνο ώστε να ειναι με κόκκινο !
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Διάβασα έν ολίγης την έρευνα κ το συμπέρασμα στο οποίο κ η ιδια η έρευνα καταλήγει ειναι αυτο :
The following ingredients are safe in cosmetics as long as they are formulated to be nonsensitizing κτλ κτλ !
Αρα δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτο το συστατικό αν ειναι σε σωστή περιεκτικότητα!
Κάποιος μπορει να εχει αλλεργία σε οποιοδήποτε υλικό ακόμα κ φυτικής προελευςης οπως στην καρύδα κτλ!
Δεν βλέπω να το χαρακτηρίζουν πάντως τοσο επικυνδηνο ώστε να ειναι με κόκκινο !
To κόκκινο που χρησιμοποίησα δεν υποδεικνύει το βαθμό επικινδυνότητας. Το υπεθεσες αυτό γιατί έχεις στο μυαλό σου τον τρόπο που ξεχωρίζει τα συστατικά ένα συγκεκριμένο site, ενώ εγώ το χρησιμοποιώ για να ξεχωρίζω τα καλά συστατικά μιας σύνθεσης από τα κακά. Θα μου επιτρέψεις να πω ότι το site που παρέθεσες και το οποίο γνωρίζω έχει χαμηλότερα standards από τα δικά μου και αυτός είναι ένας λόγος που βλέπει κανείς διαφορές, ειδικά σε συστατικά που είναι στο "κίτρινο" ως κατηγορία (για να καταλαβαινόμαστε). π.χ. τα SLS είναι -σύμφωνα με τη δική σου οπτική- στην "κίτρινη" κατηγορία, στην πράξη αν λούζεσαι καθημερινά με SLS είναι πολύ πιθανόν να εμφανίσεις ποικίλα δερματικά προβλήματα, αν έχεις τη προδιάθεση.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
soralteno επεσε στα χερια απο ενα παιδι στη δουλεια αυτο το σαπουνι.θα ηθελα να μου πεις τη γνωμη σου για καθημερινη χρηση
Δεν νομίζω ότι θες να χρησιμοποιείς καθημερινά σαπούνι για λούσιμο. Για να το κάνεις αυτό πρέπει το σαπούνι να έχει καλή υπερλίπανση και το νερό που λούζεσαι να είναι φιλτραρισμένο. Αν θες να πειραματιστείς μπορεί να το κάνεις, αλλά αμφιβάλλω αν θα σου αρέσει.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Σοραλτενο, για το sodium laureth sulfate ποια ειναι ακριβως η γνωμη σου? Να το αποφευγουμε επειδη υπαρχουν υποψιες για καρκινογονα δραση ή επειδη θα μας ριξει τα μαλλια πιο γρηγορα? Εγω και να καρκινιασω δε με νοιαζει, το μαλλι να μη μου ριχνει παραπανω!! :p
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Σοραλτενο, για το sodium laureth sulfate ποια ειναι ακριβως η γνωμη σου? Να το αποφευγουμε επειδη υπαρχουν υποψιες για καρκινογονα δραση ή επειδη θα μας ριξει τα μαλλια πιο γρηγορα? Εγω και να καρκινιασω δε με νοιαζει, το μαλλι να μη μου ριχνει παραπανω!! :p
Ούτε καρκίνο θα πάθεις ούτε το μαλλί θα σου ρίξει. Το δέρμα πάντως θα στο κάνει μπ**ρδέλο
 

bullshit

Member
Πήρα το Κοrres κατά της τριχοπτωσης μετά απο σύσταση φίλου και ομολογώ βλέπω ήδη διαφορά μετά απο 2 μέρες! Πολύ καλό αν και ακριβό (€10).

Διαφορά εννοώ στην τριχοπτωση. Το προηγούμενο σαμπουαν που χρησιμοποιουσα ήταν το syoss οπότε ίσως λογική η διαφορά.

Sent from my D5803 using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

poseidonas77

Well-Known Member
Μηπως ειδες διαφορα στον ογκο μαλιου με το syoss?χρησιμοποιω τη λακ της συγκεκριμενης εταιριας και εχω μεινει παρα πολυ ικανοποιημενος...
 

bullshit

Member
Τελικά ίσως βιάστηκα να ενθουσιαστώ για το Κορρες. Θα του δώσω λίγο χρόνο ακόμα.
Για το syoss δεν είδα κάτι αρνητικό αλλά ούτε ιδιαίτερα θετικό. Νομίζω είναι λίγο καλύτερο απ τα σαμπουαν του εμπορίου για συχνή χρήση.

Sent from my D5803 using Tapatalk
 

nothinggr

Member
Από τα σαμπουάν του σούπερ μάρκετ, αυτό που μου άφηνε καλύτερη αίσθηση στα μαλλιά ήταν το la petite Marsellaise (ή κάπως έτσι). Ούτε καν είχα κοιτάξει συστατικά πάντως, το είχε αγορασει η δικιά μου, το δοκίμασα και το χρησιμοποιούσα κάνα 3μηνο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

le2der

Active Member
καλησπερα, εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτο το σαμπουαν?
http://goodlifeshop.gr/component/es...gia-tin-trihoptosi-414ml-avalon-organics.html
Για να μη ψάχνεις.... το παλικάρι που έκανε αυτο το thread έχει αναφερθεί παλαιότερα στο σαμπουαν που ρωτάς. Σου κάνω copy-paste την αξιολόγηση του παρακάτω.

1. Avalon organics BIOTIN B-COMPLEX THERAPY Thickening Shampoo, 400ml, 11$

Δράση: πάχυνση τριχών για καλύτερο αισθητικά αποτέλεσμα, ενεργοποίηση δέρματος τριχωτού για ανάπτυξη τριχών, ισχυροποίηση στελέχους τρίχας, περισσότερος όγκος στις τρίχες.

Κύρια συστατικά: Βιοτίνη, saw palmetto, προτεϊνες σιταριού, βιταμίνη Ε.

Υποπτα συστατικά: 6
Tocopheryl Acetate (One or more animal studies show tumor formation at high doses, Human skin toxicant - strong evidence)
Benzyl Alcohol (One or more human case studies show possible allergenic effects, Strong evidence of human neurotoxicity, Classified as expected to be toxic or harmful)
Potassium Sorbate (Human skin toxicant - strong evidence)
Limonene (Classified as irritant, Possible human immune system toxicant)
Linalool (Possible human immune system toxicant)

Εντυπώσεις: Αυτό το σαμπουάν ισχυρίζεται οτι βοηθά την ανάπτυξη νέων τριχών, προωθεί την υγεία του δέρματος και προκαλεί πάχυνση στις υπάρχουσες τρίχες.
Το μπουκάλι περιέχει αρκετό προϊόν (414ml) και το σαμπουάν έχει ευχάριστη "φυτική" μυρωδιά. Το χρησιμοποίησα περίπου δυο μήνες και οι εντυπώσεις μου είναι θετικές.
Δεν κάνει πολύ αφρό, αλλα καθαρίζει ικανοποιητικά (δεν έχει sls). Η εταιρία ισχυρίζεται οτι αυξάνει την διάμετρο της τρίχας για καλύτερο αισθητικά αποτέλεσμα και κάτι τέτοιο ισχύει απο τις δικές μου δοκιμές, αλλα σε μικρό βαθμό (μην φανταστείτε οτι θα καταργήσετε το toppik). Η προσθήκη saw palmetto δεν ξέρω αν βοηθάει πουθενα πάντως η τριχόπτωση μειώθηκε με την χρήση του. Το σημαντικότερο που μου έμεινε είναι το ότι ένιωθα πολύ καλά το δέρμα του τριχωτου (όχι φαγούρες και άλλα περίεργα).
Αρνητική εντύπωση κάνει η χρήση αρκετών ύποπτων ουσιών (παρ΄όλο που είναι το 1/20 απο τα σαμπουάν του εμπορίου) αν θέλει κάποιος να είναι αυστηρός.

Βαθμολογία: 3,5/5
 
  • Like
Reactions: ria

ria

Member
Για να μη ψάχνεις.... το παλικάρι που έκανε αυτο το thread έχει αναφερθεί παλαιότερα στο σαμπουαν που ρωτάς. Σου κάνω copy-paste την αξιολόγηση του παρακάτω.

1. Avalon οργανικά ΒΙΟΤΙΝΗ συμπλέγματος Β ΘΕΡΑΠΕΙΑ Πάχυνση Σαμπουάν, 400ml, 11 $

Δράση: πάχυνση τριχών για καλύτερο αισθητικά αποτέλεσμα, ενεργοποίηση δέρματος τριχωτού για ανάπτυξη τριχών, ισχυροποίηση στελέχους τρίχας, περισσότερος όγκος στις τρίχες.

Κύρια συστατικά: Βιοτίνη, saw palmetto, προτεϊνες σιταριού, βιταμίνη Ε.

Υποπτα συστατικά: 6
Τοκοφερόλη (μία ή περισσότερες μελέτες σε ζώα δείχνουν το σχηματισμό όγκων σε υψηλές δόσεις, τα Ανθρώπινα τοξικής ουσίας του δέρματος - ισχυρά αποδεικτικά στοιχεία)
Βενζυλική αλκοόλη (μία ή περισσότερες μελέτες δείχνουν ανθρώπινο κρούσμα αλλεργιογόνος, ισχυρά αποδεικτικά στοιχεία της ανθρώπινης νευροτοξικότητα, που ταξινομούνται όπως αναμένεται να είναι τοξικές ή επιβλαβείς)
Σορβικό Κάλιο (Human τοξικό για το δέρμα - ισχυρά αποδεικτικά στοιχεία)
Λιμονένιο (ερεθιστικό, τοξικό Πιθανή ανθρώπινο ανοσοποιητικό σύστημα)
Λιναλοόλη (Πιθανή τοξική ουσία ανθρώπινο ανοσοποιητικό σύστημα)

Εντυπώσεις: Αυτό το σαμπουάν ισχυρίζεται οτι βοηθά την ανάπτυξη νέων τριχών, προωθεί την υγεία του δέρματος και προκαλεί πάχυνση στις υπάρχουσες τρίχες.
Το μπουκάλι περιέχει αρκετό προϊόν (414ml) και το σαμπουάν έχει ευχάριστη "φυτική" μυρωδιά. Το χρησιμοποίησα περίπου δυο μήνες και οι εντυπώσεις μου είναι θετικές.
Δεν κάνει πολύ αφρό, αλλα καθαρίζει ικανοποιητικά (δεν έχει sls). Η εταιρία ισχυρίζεται οτι αυξάνει την διάμετρο της τρίχας για καλύτερο αισθητικά αποτέλεσμα και κάτι τέτοιο ισχύει απο τις δικές μου δοκιμές, αλλα σε μικρό βαθμό (μην φανταστείτε οτι θα καταργήσετε το toppik). Η προσθήκη saw palmetto δεν ξέρω αν βοηθάει πουθενα πάντως η τριχόπτωση μειώθηκε με την χρήση του. Το σημαντικότερο που μου έμεινε είναι το ότι ένιωθα πολύ καλά το δέρμα του τριχωτου (όχι φαγούρες και άλλα περίεργα).
Αρνητική εντύπωση κάνει η χρήση αρκετών ύποπτων ουσιών (παρ΄όλο που είναι το 1/20 απο τα σαμπουάν του εμπορίου) αν θέλει κάποιος να είναι αυστηρός.

Βαθμολογία: 3,5/5
το χρησιμοποιω εχει 2 βδομαδες μετα λεω να παρω απο την ιδια εταιρεια https://www.glowbox.gr/product/sampouan-dentrolibano/1418 για αυτο γνωριζεις κατι?
 

le2der

Active Member
το χρησιμοποιω εχει 2 βδομαδες μετα λεω να παρω απο την ιδια εταιρεια https://www.glowbox.gr/product/sampouan-dentrolibano/1418 για αυτο γνωριζεις κατι?
Αυτά ειναι τα συστατικά του... Εγώ δεν ειμαι σε θέση να στα αξιολογήσω. Περίμενε απάντηση απο κάποιον γνώστη.

Συστατικά :
Aloe Barbadensis Leaf Juice(1), Aqua (Water), Decyl Glucoside, Sodium Coco-Sulfate, Coco-Glucoside, Sorbitol, Babassu Oil Polyglyceryl-4 Esters, Xanthan Gum, Calendula Officinalis Flower Extract(1), Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract(1), Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract(1), Styrax Benzoin Resin Extract, Cedrus Atlantica Bark Oil, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Oil, Citrus Limon (Lemon) Peel Oil, Copaifera Officinalis (Balsam Copaiba) Resin, Coriandrum Sativum (Coriander) Fruit Oil, Geranium Maculatum Oil, Lavandula Angustifolia (Lavender) Oil, Pogostemon Cablin (Patchouli) Oil, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Oil, Bisabolol, Citric Acid, Hydrolyzed Wheat Protein, Inulin(1), Sodium Suflate, Tocopheryl Acetate, Alcohol(1), Benzyl Alcohol, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Limonene, Linalool.
 
  • Like
Reactions: ria

ria

Member
Soralteno τι εχεις να πεις για τα συστατικα του σαμπουαν? στο σαμπουαν με βιοτινη εχω βαλει αιθεριο ελαιο 1/3 δεντρολιβανο και 1/3 δαφνη ο συνδιασμος???
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Soralteno τι εχεις να πεις για τα συστατικα του σαμπουαν? στο σαμπουαν με βιοτινη εχω βαλει αιθεριο ελαιο 1/3 δεντρολιβανο και 1/3 δαφνη ο συνδιασμος???
Πάνω-κάτω όπως το προηγούμενο (biotin compex), έχει καλά συστατικά αλλά όχι τέλεια.
Sorry, βάζεις στο σαμπουάν 1/3 αιθέριο έλαιο + άλλο 1/3 αιθέριο έλαιο; Είναι πάρα πολύ, το αιθέριο έλαιο είναι πολύ δυνατό.
 

ria

Member
Πάνω-κάτω όπως το προηγούμενο (biotin compex), έχει καλά συστατικά αλλά όχι τέλεια.
Sorry, βάζεις στο σαμπουάν 1/3 αιθέριο έλαιο + άλλο 1/3 αιθέριο έλαιο; Είναι πάρα πολύ, το αιθέριο έλαιο είναι πολύ δυνατό.
συγνωμη μπερεδευτικα στα 750ml ειναι το 1/3 που μου ειχαν πει..στα 414ml που εβαλα εγω σαμπουαν τα μισο ml το 1/6 δηλαδη απο το 1/3 το μισο. αλλα μου εχει πει παιδικο σαμπουαν με ουδετερο ph. http://www.votana-olympos.gr/trixoptosi
και το λεει με απολυτη σιγουρια αυτο με το σαμπουαν και αν τρως μαγια μπυρας θα βγαλεις μαλλια εχω βγαλει λεει σε πολλα ατομα...τωρα τι να πω.. παιζει αυτο???
 

dimitris50423

Well-Known Member
για το nanogen εχει κανεις γνωμη? ειναι απο Αγγλια. το χρησιμοποιησα μετα τη μμ μου. μετα πηρα frezyderm αλλα επειδη μου ειχε αρεσει το χρησιμοποιω παλι.. απο το ιντερνετ το εχω βρει στα 15 ευρω το ενα.. εχω δει τα συστατικα του πισω θα τα γραψω καποια στιγμη να το τσεκαρουμε.. αφηνει σε καλη κατασταση το τριχωτο και το δερμα στο μετωπο δεν το ξηραινει. γραφει επισης πανω στη συσκευασια του καταλληλο για χρηστες μινοξιδιλης.
η ποσοτητα που εχει μεσα ειναι 240 ml αλλα βαζοντας λιγη ποσοτητα σε καλυπτει και κανει αφρο. ετσι μου κραταει αρκετα.
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
για το nanogen εχει κανεις γνωμη? ειναι απο Αγγλια. το χρησιμοποιησα μετα τη μμ μου. μετα πηρα frezyderm αλλα επειδη μου ειχε αρεσει το χρησιμοποιω παλι.. απο το ιντερνετ το εχω βρει στα 15 ευρω το ενα.. εχω δει τα συστατικα του πισω θα τα γραψω καποια στιγμη να το τσεκαρουμε.. αφηνει σε καλη κατασταση το τριχωτο και το δερμα στο μετωπο δεν το ξηραινει. γραφει επισης πανω στη συσκευασια του καταλληλο για χρηστες μινοξιδιλης.
η ποσοτητα που εχει μεσα ειναι 240 ml αλλα βαζοντας λιγη ποσοτητα σε καλυπτει και κανει αφρο. ετσι μου κραταει αρκετα.
το nanogen έχει καλή φήμη, αλλά πέραν αυτού δεν ξερω κάτι άλλο.
 
Μπλουζα