Παρενέργειες φιναστερίδης

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες φιναστερίδης

seeker είπε:
Θέλω να ρωτήσω κάτι, αν και είναι αρκετα εξειδικευμένη γνώση.

Απο τη στιγμη που h finasteride δεν επιτρεπει στην τεστοστερόνη να γίνει DHT, καταλήγουμε τελικα με περισσότερη τεστοστερόνη (ελεύθερη) στο αιμα μας; Ασχολούμαι με βάρη και με ενδιαφερει καπως το θεμα.

σε ολα τα θεματα μονο εμεις θα μιλαμε?????χ0αχα0χα0....
Ακου.....επειδη κανω 2 χρονια γυμναστηριο.....εχω μαθει το σωμα μου....
πριν 5 μηνες αρχισα φινα......και η μοναδικη παρενεργεια που εχω δει απο την φινα ειναι το οτι μου αυξηθηκε η δυναμη στο γυμναστηριο.....τωρα το πως και το γιατι δε το ξερω.....
και τελος ναι η τεστοστερονη και τα οιστογονα αυξανονται κατα 15% με την φινα.....γιατι η τεστο που ηταν να γινει dht δεν γινεται.....και παραμενει τεστο.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

George3V

Member
Απ: Παρενέργειες φιναστερίδης

seeker είπε:
Θέλω να ρωτήσω κάτι, αν και είναι αρκετα εξειδικευμένη γνώση.

Απο τη στιγμη που h finasteride δεν επιτρεπει στην τεστοστερόνη να γίνει DHT, καταλήγουμε τελικα με περισσότερη τεστοστερόνη (ελεύθερη) στο αιμα μας; Ασχολούμαι με βάρη και με ενδιαφερει καπως το θεμα.

Ναι αυξάνεται η τεστοστερόνη,όχι πολύ όμως.Η αύξηση αν θυμάμαι καλά είναι της τάξης του 5-15% ,εντός των φυσιολογικών ορίων.

ΥΓ. Απ ότι βλέπω έχει καλύψει ήδη την απάντηση ο panos1982.
 

barman

Member
Απ: Παρενέργειες φιναστερίδης

[quote author=George3V link=topic=899.msg16157#msg16157 date=1249911510

Ναι αυξάνεται η τεστοστερόνη,όχι πολύ όμως.Η αύξηση αν θυμάμαι καλά είναι της τάξης του 5-15% ,εντός των φυσιολογικών ορίων.

ΥΓ. Απ ότι βλέπω έχει καλύψει ήδη την απάντηση ο panos1982.
[/quote]
αρα μας κανει και καλο?? και με περισσοτερη τεστοστερονη πως εχουμε μειωμενη λιμπιντο???? ::) ::) ::)
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες φιναστερίδης

barman είπε:
[quote author=George3V link=topic=899.msg16157#msg16157 date=1249911510

Ναι αυξάνεται η τεστοστερόνη,όχι πολύ όμως.Η αύξηση αν θυμάμαι καλά είναι της τάξης του 5-15% ,εντός των φυσιολογικών ορίων.

ΥΓ. Απ ότι βλέπω έχει καλύψει ήδη την απάντηση ο panos1982.
αρα μας κανει και καλο?? και με περισσοτερη τεστοστερονη πως εχουμε μειωμενη λιμπιντο???? ::) ::) ::)
[/quote]

πιασε 2 σφινακια ψηλεεεε.... ;)
οχι ρε συ μπαρμαν....δεν εχουμε μειωμενη λιμπιντο.....ισα ισα τωρα που ειναι καλοκαιρι και βλεπω...αυτα που βλεπω η λιμπιντο βαραει κοφτες.....αλλα δεν ευθυνεται η τεστο για την λιμπιντο αλλα η διυδροτεστοστερονη....που ειναι ακομα πιο δυνατη ανδρικη ορμονη.....αλλα μη μασας η φινα σου αφηνει ενα 35% διυδροτεστοστερονης να κανεις δουλεια σου βρε αδερφε..... :worshipper
 

barman

Member
Απ: Παρενέργειες φιναστερίδης

panos1982 είπε:
πιασε 2 σφινακια ψηλεεεε.... ;)
οχι ρε συ μπαρμαν....δεν εχουμε μειωμενη λιμπιντο.....ισα ισα τωρα που ειναι καλοκαιρι και βλεπω...αυτα που βλεπω η λιμπιντο βαραει κοφτες.....αλλα δεν ευθυνεται η τεστο για την λιμπιντο αλλα η διυδροτεστοστερονη....που ειναι ακομα πιο δυνατη ανδρικη ορμονη.....αλλα μη μασας η φινα σου αφηνει ενα 35% διυδροτεστοστερονης να κανεις δουλεια σου βρε αδερφε..... :worshipper
χααχαχ γιατι 3ερεις..τωρα το καλοκαιρι πισω απο την μπαρα...εχει 8εμα!!!! αχαχχα μην εκτε8ουμε!!!!!! :D :D :D
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες φιναστερίδης

barman είπε:
[quote author=panos1982 link=topic=899.msg16160#msg16160 date=1249912494]
πιασε 2 σφινακια ψηλεεεε.... ;)
οχι ρε συ μπαρμαν....δεν εχουμε μειωμενη λιμπιντο.....ισα ισα τωρα που ειναι καλοκαιρι και βλεπω...αυτα που βλεπω η λιμπιντο βαραει κοφτες.....αλλα δεν ευθυνεται η τεστο για την λιμπιντο αλλα η διυδροτεστοστερονη....που ειναι ακομα πιο δυνατη ανδρικη ορμονη.....αλλα μη μασας η φινα σου αφηνει ενα 35% διυδροτεστοστερονης να κανεις δουλεια σου βρε αδερφε..... :worshipper
χααχαχ γιατι 3ερεις..τωρα το καλοκαιρι πισω απο την μπαρα...εχει 8εμα!!!! αχαχχα μην εκτε8ουμε!!!!!! :D :D :D
[/quote]

αααααα0χα0χα0αχ......εγω φιλε μου ξερω για τα θεματα μπροστα απ την μπαρα......τωρα για τα θεματα που ειναι πισω απ την μπαρα θα μας τα πεις εσυυυυυ.......χ0αχα0χα00χα :tasty :tasty
 

George3V

Member
Απ: Παρενέργειες φιναστερίδης

barman είπε:
αρα μας κανει και καλο?? και με περισσοτερη τεστοστερονη πως εχουμε μειωμενη λιμπιντο?


Μπορεί να αυξάνεται η τεστοστερόνη αλλά αυτό γίνεται γιατί δεν παράγεται DHT (δυιδροτεστοστερόνη) που είναι μεταβολίτης της τεστοστερόνης και αρκετά πιο ισχυρό ως ανδρογόνο.
Βέβαια για μένα το ζήτημα ενέχει και ένα παράθυρο ασάφειας....Σύμφωνα με τη Merck το ποσοστό των ατόμων που εμφάνισαν μειωμένη Libido ήταν αρκετά μικρο ,περίπου 2% όσο ήταν περίπου και το ποσοστό των ατόμων που εμφανίσαν μειωμένη libido παίρνοντας Placebo.Δηλαδή πρακτικά ελάχιστο.Αυτό βέβαια έρχεται σε αντίθεση με τις εμπειρικές αναφορές των παιδιών που παίρνουν φίνα,από τα οποία μεγάλο ποσοστό μιλάει για παρενέργειες σχετικά με μείωση libido ή ενίοτε νερωμένο σπερμα κτλ.Άρα 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν
1ον)Το ψυχολογικό φορτίο του να παίρνεις αντιανδρογόνο εστω και σε αυτή τη μικρή δόση είναι μεγάλο ειδικά με όσα ακούγονται και με όλη τη παραφιλολογία και τις (ανυπόστατες?) φήμες.Αυτό μπορεί να έχει άμεσο αντίκτυπο σε ζητήματα libido.Επίσης μη ξεχνάμε ότι τη φινα πρέπει να την παίρνεις κάθε μέρα και ανελλιπώς.Ακόμα και χωρίς να παίρνει κανείς τπτ απολύτως μέσα στο χρόνο έχει τα πάνω και τα κάτω του,αυξημένη η μειωμένη διάθεση,σεξουαλικότητα,αντοχές κτλ.Άρα αν κάποιος παίρνει φίνα μια περίοδο που ούτως η άλλως θα ήταν "πεσμένος" μπορεί να την αποδόσει(την πτώση) σε αυτή χωρίς όμως αυτό πραγματικά να ισχύει.

2ον)Να μην έχουμε ξεκαθαρίσει ακόμα τους μηχανισμούς δράσης των ορμονών σε τέτοιο βαθμό ώστε να καταλαβαίνουμε πως αντιδρά το ανθρώπινο σώμα σε αυτές τις μεταβολές ισορροπιών.Σίγουρα υπάρχει ακόμα πεδίο εξερεύνησης,δε τα γνωρίζουμε όλα,γι αυτό και χάπια με τέτοια δράση ενέχουν ένα ρίσκο.Θέλω να πιστεύω έπειτα από τόσα χρόνια που η φίνα είναι στην αγορά και τόσο κόσμο που την παίρνει ότι το ρίσκο είναι αρκετά μικρό εως ανύπαρκτο,τουλάχιστον για ορθολογική χρήση σύμφωνα με τις οδηγίες.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες φιναστερίδης

Να που εχω και γω μια απορια.....
Λοιπον εκανα εξετασεις αιματος και ειχα DHT 2.1 (οριο 0.3-0.85) αρχισα φινα και μετα απο 35 μερες ξαναεκανα....
ειχα 1.6
Δεν θα επρεπε να ειχα πιο κατω???Μηπως χρειαζοταν κ αλλο καιρο να κατεβει???
να παραθεσω αυτο...

"YES to that last question of yours: the authoritative Gisleskog et al studies of dutasteride and finasteride say that slightly over 80% of the DHT in our bodies is produced by the type 2 enzyme, with the rest of it produced by type 1"

σε μια αλλη ερευνα ελεγαν οτι η φινα μειωνει 85-90% τον τυπο 2 ρεδουκταση και 65-70% την συνολικη DHT
λογικο αφου πιο πανω βλεπουμε οτι απο την συνολικη dht το 80% ειναι του τυπου 2 και το 20% του τυπου 1....

αρα μαθηματικα λοιπον εγω εχω στο σωμα μου χωρις χρηση φινας 1.6 dht τυπου 2 και 0.5 dht τυπου 1....συνολο 2.1
εφ οσον η φινα θα μου μειωσει 85% τον τυπο 2 τοτε απο 1.6 πρεπει να παει 0.3 περιπου....
οποτε εχουμε το εξης.....0.3 τυπου 2 και 0.5dht τυπου 1 γιατι μενει αμεταβλητος.....οποτε συνολο 0,8 συνολικης DHT
αρα ειμαι μεσα στο πανω οριο αρα ολα οκ......
γιατι ομως εγω αντι για 0.8 ειχα 1.6 ρε παιδια?????
Τα φωτα σας pleaseeee!!!!!
 

seeker

Verified MM member
Απ: Παρενέργειες φιναστερίδης

Νομιζω οτι ο ενας μηνας ηταν πολυ μικρο χρονικο διαστημα για συμπερασματα. Ειμαι σιγουεος πως αν ξανακανεις τις εξετασεις σε 2 μηνες, η DHT θα ειναι κατω απο 1.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες φιναστερίδης

seeker είπε:
Νομιζω οτι ο ενας μηνας ηταν πολυ μικρο χρονικο διαστημα για συμπερασματα. Ειμαι σιγουεος πως αν ξανακανεις τις εξετασεις σε 2 μηνες, η DHT θα ειναι κατω απο 1.

Aπο οσες γνωσεις εχω πανω στο θεμα....(δεν ειναι και λιγες) σε αυτο το συμπερασμα εχω καταληξει κι εγω.....
εχουν περασει 5 μηνες και θα κανω παλι τωρα......αν και τωρα δεν εχει πεσει.....κατι δε παει καλα........οποιος ξερει κατι παραπανο ας μας πει......
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα