Παρενέργειες από χάπι φιναστερίδης, να πάω τοπικά;

Καλησπέρα στο φόρουμ, έκανα πρόσφατα ΜΜ και θέλοντας να διατηρήσω το αποτέλεσμα είπα να δοκιμάσω μινοξιδίλη και χάπι φιναστερίδης. Με τη φιναστερίδη εμφάνισα κατευθείαν παρενέργειες ακόμα και σε μικρή δόση(brain fog, short term memory loss, χαμηλή λίμπιντο, υπνηλία, δεν ένιωθα άντρας, πόνο στους όρχεις) και λέω άστο καλύτερα. Σκέφτομαι να δοκιμάσω την τοπική αλλά φοβάμαι ότι και αυτή θα απορροφηθεί από τον οργανισμό και θα κάνει παρενέργειες. Έχει κανεις εμπειρία με τη συγκεκριμένη; Ξέρω ότι κάποιοι δεν έχουν συμπτώματα από φίνα αλλά εμένα προσωπικά με ισοπέδωσε κατευθείαν και μου πήρε μια βδομάδα να επανέλθω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Τι δοσολογια επαιρνες και για ποσο καιρο ειχες παρενεργειες πριν και αφου σταματησες;
 

JimKan1

Well-Known Member
0.5 τη μερα, μετα απο μια βδομαδα π το κοψα επανηλθα
Ξαναδοκιμασε 0.5 Δευτερα Τεταρτη Παρασκευη. Σε περιπτωση που σε ξαναπιασει δοκιμασε τοπικη, εγω εβαζα ενα διαστημα αλλα μετα το βαρεθηκα και ξεκινησα χαπι
 

Quarantine

Active Member
Καλησπέρα στο φόρουμ, έκανα πρόσφατα ΜΜ και θέλοντας να διατηρήσω το αποτέλεσμα είπα να δοκιμάσω μινοξιδίλη και χάπι φιναστερίδης. Με τη φιναστερίδη εμφάνισα κατευθείαν παρενέργειες ακόμα και σε μικρή δόση(brain fog, short term memory loss, χαμηλή λίμπιντο, υπνηλία, δεν ένιωθα άντρας, πόνο στους όρχεις) και λέω άστο καλύτερα. Σκέφτομαι να δοκιμάσω την τοπική αλλά φοβάμαι ότι και αυτή θα απορροφηθεί από τον οργανισμό και θα κάνει παρενέργειες. Έχει κανεις εμπειρία με τη συγκεκριμένη; Ξέρω ότι κάποιοι δεν έχουν συμπτώματα από φίνα αλλά εμένα προσωπικά με ισοπέδωσε κατευθείαν και μου πήρε μια βδομάδα να επανέλθω
Όχι ρε φίλε δεν έχεις τίποτα ψυχολογικό είναι μερικούς τους δείνει και λίμπιντο εδώ μέσα και γίνονται ταύροι.
Μην ξανά πάρεις φίλε ακόμα και η τοπική έχει παρενέργειες.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Όχι ρε φίλε δεν έχεις τίποτα ψυχολογικό είναι μερικούς τους δείνει και λίμπιντο εδώ μέσα και γίνονται ταύροι.
Μην ξανά πάρεις φίλε ακόμα και η τοπική έχει παρενέργειες.
Το πόρισμα ότι δεν έχει τίποτα ψυχολογικό πως προκύπτει και το λες με τόση σιγουριά ;
 

Harris_G

Well-Known Member
Δεν παίρνω φιναστερίδη ούτε έχω πάρει λόγω σταθεροποίησης άλλα σε μικρή δόση θα πάρω σίγουρα και πάμε:
  • brain fog, short term memory loss,υπνηλία: το ζω διαρκως λογω υπολογιστή και γενικοτερα κούρασης και άγχους
  • χαμηλή λίμπιντο: ενδεχομένως αλλά ακόμα και από στρες/ κακό ύπνο/ διατροφή μπορεί να συμβεί.
  • δεν ένιωθα άντρας: ασχολίαστο σα σύμπτωμα
  • πόνο στους όρχεις: το παθαίνω λόγο καθίσματος και τριβής στην άσκηση

Και πρόσθεσε σε όλες αυτές τις αιτίες που είναι τέρμα υπαρκτές και ζουν ανάμεσα μας, το placebo effect που θερίζει
 

JimKan1

Well-Known Member
Δεν παίρνω φιναστερίδη ούτε έχω πάρει λόγω σταθεροποίησης άλλα σε μικρή δόση θα πάρω σίγουρα και πάμε:
  • brain fog, short term memory loss,υπνηλία: το ζω διαρκως λογω υπολογιστή και γενικοτερα κούρασης και άγχους
  • χαμηλή λίμπιντο: ενδεχομένως αλλά ακόμα και από στρες/ κακό ύπνο/ διατροφή μπορεί να συμβεί.
  • δεν ένιωθα άντρας: ασχολίαστο σα σύμπτωμα
  • πόνο στους όρχεις: το παθαίνω λόγο καθίσματος και τριβής στην άσκηση

Και πρόσθεσε σε όλες αυτές τις αιτίες που είναι τέρμα υπαρκτές και ζουν ανάμεσα μας, το placebo effect που θερίζει
Τι ηλικια εχεις; Αλλο το brain fog και το short term memory loss του stress και αλλο της φινας, το ειχα περασει κ εγω για καποιο λογο (σιγουρα λογο και επηρροης εξωτερικων παραγοντων γιατι το εκοψα και μετα απο 2 μηνες που ξαναξεκινησα δεν το ειχα)
 

Harris_G

Well-Known Member
Τι ηλικια εχεις; Αλλο το brain fog και το short term memory loss του stress και αλλο της φινας, το ειχα περασει κ εγω για καποιο λογο (σιγουρα λογο και επηρροης εξωτερικων παραγοντων γιατι το εκοψα και μετα απο 2 μηνες που ξαναξεκινησα δεν το ειχα)
38
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Εδώ μιλάμε για ένα copy paste όλων των παρενεργειων, με κορυφαία το δεν αισθανόμουν άνδρας.

Με το που αναφέρθηκαν αρκετά μέλη για την θετική τους εμπειρία σε άλλο νβμα έσκασε όλως τυχαίως αυτό, από κάποιον που ξέρει τοπικές, ξέρει μικρές δοσολογίες, έκανε Μετ και γι όλα αυτά δεν έκανε μια εγγραφή στο φόρουμ.
Την πραγματοποίησε όμως σήμερα και έκανε απευθείας και νημα.

Κάποιοι/ος δημιουργούν προφίλ πετάνε τέτοια και εξαφανιζονται.
 

acaysa

Member
Καλησπέρα, θα πρότεινα να μη δοκιμάσεις τίποτα από τα 2 ξανά. Οι πιθανότητες να επανεμφανιστούν οι παρενέργειες έχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες να επανεμφανιστούν. Πολύ μάλιστα απέκτησαν και pfs όταν ξεκίνησαν, σταμάτησαν και ξαναξεκινησαν, συμπεριλαμβανομένου και εμένα. Μην κάνεις το ίδιο λάθος
 
Εδώ μιλάμε για ένα copy paste όλων των παρενεργειων, με κορυφαία το δεν αισθανόμουν άνδρας.

Με το που αναφέρθηκαν αρκετά μέλη για την θετική τους εμπειρία σε άλλο νβμα έσκασε όλως τυχαίως αυτό, από κάποιον που ξέρει τοπικές, ξέρει μικρές δοσολογίες, έκανε Μετ και γι όλα αυτά δεν έκανε μια εγγραφή στο φόρουμ.
Την πραγματοποίησε όμως σήμερα και έκανε απευθείας και νημα.

Κάποιοι/ος δημιουργούν προφίλ πετάνε τέτοια και εξαφανιζονται.
Τι ηλικια εχεις; Αλλο το brain fog και το short term memory loss του stress και αλλο της φινας, το ειχα περασει κ εγω για καποιο λογο (σιγουρα λογο και επηρροης εξωτερικων παραγοντων γιατι το εκοψα και μετα απο 2 μηνες που ξαναξεκινησα δεν το ειχα)
Δεν παίρνω φιναστερίδη ούτε έχω πάρει λόγω σταθεροποίησης άλλα σε μικρή δόση θα πάρω σίγουρα και πάμε:
  • brain fog, short term memory loss,υπνηλία: το ζω διαρκως λογω υπολογιστή και γενικοτερα κούρασης και άγχους
  • χαμηλή λίμπιντο: ενδεχομένως αλλά ακόμα και από στρες/ κακό ύπνο/ διατροφή μπορεί να συμβεί.
  • δεν ένιωθα άντρας: ασχολίαστο σα σύμπτωμα
  • πόνο στους όρχεις: το παθαίνω λόγο καθίσματος και τριβής στην άσκηση

Και πρόσθεσε σε όλες αυτές τις αιτίες που είναι τέρμα υπαρκτές και ζουν ανάμεσα μας, το placebo effect που θερίζει
Δεν παίρνω φιναστερίδη ούτε έχω πάρει λόγω σταθεροποίησης άλλα σε μικρή δόση θα πάρω σίγουρα και πάμε:
  • brain fog, short term memory loss,υπνηλία: το ζω διαρκως λογω υπολογιστή και γενικοτερα κούρασης και άγχους
  • χαμηλή λίμπιντο: ενδεχομένως αλλά ακόμα και από στρες/ κακό ύπνο/ διατροφή μπορεί να συμβεί.
  • δεν ένιωθα άντρας: ασχολίαστο σα σύμπτωμα
  • πόνο στους όρχεις: το παθαίνω λόγο καθίσματος και τριβής στην άσκηση

Και πρόσθεσε σε όλες αυτές τις αιτίες που είναι τέρμα υπαρκτές και ζουν ανάμεσα μας, το placebo effect που θερίζει
δεν ξερω γιατι σας ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβετε οτι ειχα παρενεργειες απο χαπι που μπλοκαρει ορμονες. οπως ειπα εγω ειχα και οχι δεν εχω ουτε αγχη ουτε στρες ουτε τπτ, μια χαρα ειμαι. γ αυτο το εκοψα. επειδη εκανε σε εμενα δε σημαινει οτι κανει σε ολους.
Η ερωτηση μου ειναι αλλη, αν παρω τοπικη φινα θα γινουν τα ιδια;
 
Καλησπέρα, θα πρότεινα να μη δοκιμάσεις τίποτα από τα 2 ξανά. Οι πιθανότητες να επανεμφανιστούν οι παρενέργειες έχουν πολύ μεγάλες πιθανότητες να επανεμφανιστούν. Πολύ μάλιστα απέκτησαν και pfs όταν ξεκίνησαν, σταμάτησαν και ξαναξεκινησαν, συμπεριλαμβανομένου και εμένα. Μην κάνεις το ίδιο λάθος
μπορεις να δωσεις λεπτομερειες σε παρακαλω;
 
Τι ηλικια εχεις; Αλλο το brain fog και το short term memory loss του stress και αλλο της φινας, το ειχα περασει κ εγω για καποιο λογο (σιγουρα λογο και επηρροης εξωτερικων παραγοντων γιατι το εκοψα και μετα απο 2 μηνες που ξαναξεκινησα δεν το ειχα)
28 στα 29, βαρυ norwood 3 και μπηκα για ΜΜ. Κρατησα αρκετα χαμηλο hairline γιατι ειχα στο μυαλο μου οτι θα παντρευτω φινα και θα ληξει εκει το προβλημα. Δε θελω να χασω τα μαλλια αλλα μπροστα στις παρενεργειες καλυτερα να πεσουν τα ρημαδια. Η τελευταια ελπιδα ειναι τοπικη φινα αλλιως θα μεινω με τη μινοξιδιλη
 

Vdupa

Well-Known Member
Όχι ρε φίλε δεν έχεις τίποτα ψυχολογικό είναι μερικούς τους δείνει και λίμπιντο εδώ μέσα και γίνονται ταύροι.
Δεν ειναι ωραιο να αμφισβητεις εμπειριες μελων του φορουμ. Ναι καποιοι γινονται ταυροι. Εφοσον δεν θελεις μη δοκιμαζεις. Αλλα ασε αυτους που το εχουν κανει να ξέρουν καλύτερα τι συμβαινει με το σωμα τους.

Καποιος εγραψε ευστοχα οτι μας γυρισες 10-15 χρονια πισω με τα μηνυματα σου. Τα ιδια λεγαμε ολοι, τους ιδιους αδικαιολόγητους φοβους ειχαμε. Πλεον 1 στους 10 με 15 θα γραψει εδω οτι εχει παρενεργειες (με το ενδεχομενο να ειναι στο μυαλο του ολο αυτο, να ειναι πολυ πιθανο).

Συχνά θα είναι ο ιδιος που θα παρει ομοιοπαθητικα χάπια και θα νομιζει οτι δουλεψαν. Η αυτος που θα εχει ματιαστει και θα παρει την γιαγια να τον ξεματιάσει με...αποτελεσμα. Ο επιρρεπής στις ψεκιες.

Οσο και αν σου φαινεται περιεργο κάποιοι βλεπουν positive side effects με την φιναστεριδη
 

Kostas97

Well-Known Member
Καλησπέρα στο φόρουμ, έκανα πρόσφατα ΜΜ και θέλοντας να διατηρήσω το αποτέλεσμα είπα να δοκιμάσω μινοξιδίλη και χάπι φιναστερίδης. Με τη φιναστερίδη εμφάνισα κατευθείαν παρενέργειες ακόμα και σε μικρή δόση(brain fog, short term memory loss, χαμηλή λίμπιντο, υπνηλία, δεν ένιωθα άντρας, πόνο στους όρχεις) και λέω άστο καλύτερα. Σκέφτομαι να δοκιμάσω την τοπική αλλά φοβάμαι ότι και αυτή θα απορροφηθεί από τον οργανισμό και θα κάνει παρενέργειες. Έχει κανεις εμπειρία με τη συγκεκριμένη; Ξέρω ότι κάποιοι δεν έχουν συμπτώματα από φίνα αλλά εμένα προσωπικά με ισοπέδωσε κατευθείαν και μου πήρε μια βδομάδα να επανέλθω
Με βαση τον τροπο δρασης σου δοσολογιες κλπ φαινεται οτι εχεις γνωσεις, εκανες και ΜΕΤ ειναι λοιπον αδυνατον να ρωτας αν θα χεις τα ιδια με την τοπικη(να μην ξερει ηδη) οταν δε ρωτησες αυτο για το χαπι.
Η ερωτηση αυτη ερχεται ετεροχρονισμενα.

Αν σε βλεπω καχυποπτα και κανω λαθος, συγχωρεσε με, εδω θα σαι λογικα να τα λεμε.

Καλημερα!
 
Μπλουζα