Παρενέργειες από τοπική λοσιόν

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Senior

New Member
Καλησπέρα,παρακολουθώ αρκετό καιρό το site συγχαρητήρια για την καταπληκτική δουλειά και το πλήθος των πληροφοριών που παρέχετε.Είμαι 26 χρονών και αντιμετωπίζω πρόβλημα αραίωσης εδώ και 4 χρόνια περίπου.Στη ηλικία των 22 παρατήρησα λέπτυνση της τρίχας στους κροτάφους και στην κορυφή του κεφαλιού χωρίς να έχω επιθετική τριχόπτωση. Τον Μάιο του 2008 πήγα σε δερματολόγο και μου γραψε το κλασσικο regaine 5% 2 φορές την ημέρα μαζι με συμπλήρωμα κυστίνης 500 mg /ημέρα και το σαμπουάν Ιοnil /2 φορες τη βδομάδα για ένα μήνα επειδή είχα και ξηροδερμία. Έκανα και τις απαραίτητες αιματολογικές εξετάσεις και όλα ήταν φυσιολογικά (προερχόμουν απο απώλεια 40 κιλών -αλλά τα έχασα σε διάστημα 3 ετών)και εφόσον αποκλείστηκε το θέμα αβιταμίνωσης ,Fe, Φεριττινης η διάγνωση ήταν ανδρογενής αλωπεκία. Ακολούθησα την αγωγή πιστά για έναν χρόνο με σχετικά καλά αποτελέσματα,πύκνωσε λίγο η hairline και γενικά δυνάμωσε κάπως το μαλλί.Η παρενέργειες απο τη χρήση regain ήταν μερικοί ερεθισμοί,μερική αύξηση τριχοφυίας στην πλάτη. Τον Ιούνιο του 2009 διέκοψα τη θεραπεία για έναν μήνα επειδή με κουρασε ψυχολογικά και έχασα κάπως το προβάδισμα,άρχισαν να λεπτάινουν οι τρίχες στη hairline .Πήγα στο δερματολόγο και μου έγραψε μια νέα συνταγη για λοσιόν με τα εξης: Αlcool pure 100ml,Propylene gycol 70ml,Lotion Elocon Fl (ένα) ,Μinoxidil 10gr, Amp Androcur No III (τρεις αμπουλες)-αντιανδρογόνο. Την έβαλα σε μπουκαλάκι του regain και έβαζα 10 ψεκασμούς κάθε πρωί μέχρι και πρίν 2 μήνες (17 μήνες αγωγη).Καταπληκτικα αποτελέσματα αλλά παρουσιασα και παρενεργειες οπως:απώλεια πρωινής στύσης,αδυναμία στύσης,αραιωμένο σπέρμα,απώλεια στύσης σε περίοδο χαλαρωσης,μειωμένο ενδιαφερον για sex,μουδιασμα κάτω απο τους ορχεις. Eνδιαμεσα της αγωγης ενημερωσα τον γιατρο για τις αλλαγες στη libido και μου μειωσε τη δοση του androcur σε μια αμπούλα.Ωστοσο οι παρενεργειες συνεχιστηκαν και διεκοψα πριν 2 μηνες και τωρα έχω αναρρωσει κατα 90% και η αραιωση ξαναεπέστρεψε . Πλέον χρησιμοποιω το κλασσικο regain 5% 6 ψεκασμους την ημερα ,μου χει πριξει την μουρη και εχω κανει και μαυρους κυκλους κατω απο τα ματια και σαν να εχω ενα αισθημα βαρους στο κεφαλι . Θελω να στραφω στο super zix αλλα θελω να αφαιρεσω το palmetto επειδη φοβαμαι για παρενεργειες.Κατα πόσο θα χασει τη δραστικοτητα του αν το κάνω αυτο?Και πως μπορω να το συνδυασω με το azelaic acid ? Συγνωμη για το μακροσκελες post ,σας ευχαριστώ για τον χρονο σας
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες από τοπική λοσιόν

Πήγα στο δερματολόγο και μου έγραψε μια νέα συνταγη για λοσιόν με τα εξης: Αlcool pure 100ml,Propylene gycol 70ml,Lotion Elocon Fl (ένα) ,Μinoxidil 10gr, Amp Androcur No III (τρεις αμπουλες)-αντιανδρογόνο.
ο δερματολογος που πηγες ειναι πολυ ψαγμενος αλλα αυτη η λοσιον ειναι... :explod :explod
δες κατι ποιο light

Θελω να στραφω στο super zix αλλα θελω να αφαιρεσω το palmetto επειδη φοβαμαι για παρενεργειες
ε οχι και τοσο light
 

Senior

New Member
Απ: Παρενέργειες από τοπική λοσιόν

Ξέρεις φίλε...τα χρειάστηκα με τις παρενέργειες και πιο πολυ το ότι έκανα περίπου 2 μήνες να συνέλθω και σκέφτομαι ακόμα και το saw palmetto μην μου κανει τα ιδια. Έχει κανενα παιδι απο το φορουμ εμπειριες απο το super zix?side effects κτλ? Επίσης έχω διαβασει εδω μέσα ό,τι ο συνδυασμος azelaic acid,zinc, b6 ,μπλοκαρει τη DHT στο δέρμα μας... έχει χρησιμοποιησει κανεις τον συνδυασμό αυτο ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες από τοπική λοσιόν

Senior είπε:
Ξέρεις φίλε...τα χρειάστηκα με τις παρενέργειες και πιο πολυ το ότι έκανα περίπου 2 μήνες να συνέλθω και σκέφτομαι ακόμα και το saw palmetto μην μου κανει τα ιδια. Έχει κανενα παιδι απο το φορουμ εμπειριες απο το super zix?side effects κτλ? Επίσης έχω διαβασει εδω μέσα ό,τι ο συνδυασμος azelaic acid,zinc, b6 ,μπλοκαρει τη DHT στο δέρμα μας... έχει χρησιμοποιησει κανεις τον συνδυασμό αυτο ?
Εγώ είχα δοκιμάσει ζιχ και με είχε πάρει κατηφόρα.είχα βάλει όμως μόνο αποιονισμενο νερό και οινόπνευμα.
Αν θες να το φτιάξεις σωστά,βάλε 100ml αποιονισμενο νερό,40ml προπυλαινογλυκολη,60ml καθαρό οινόπνευμα,
Και τα συστατικά που αναφέρεις,χωρίς προπυλαινογλυκολη σε εμένα τουλάχιστον ήταν σκέτο νεράκι.
με αυτά τα συστατικά δεν θα δεις παρενέργειες,το πολυ πολυ κανέναν ερεθισμο ;)
 

Hairboost

Member
Απ: Παρενέργειες από τοπική λοσιόν

Senior είπε:
Καταπληκτικα αποτελέσματα αλλά παρουσιασα και παρενεργειες οπως:απώλεια πρωινής στύσης,αδυναμία στύσης,αραιωμένο σπέρμα,απώλεια στύσης σε περίοδο χαλαρωσης,μειωμένο ενδιαφερον για sex,μουδιασμα κάτω απο τους ορχεις.
εισαι 1000% σιγουρος ή επειρεαστηκες με αυτα που γραφουν ?
 

Senior

New Member
Απ: Παρενέργειες από τοπική λοσιόν

Είμαι 100% σίγουρος ,δεν ήταν ιδέα μου.Είχα ακούσει για παρενέργειες μόνο για το χάπι φιναστερίδης και έβαζα τη λοσιόν άφοβα χωρίς να σκέφτομαι τίποτα.'Αρχισα να υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά όταν μια περίοδο που μου τελείωσε η λοσιόν έκανα διακοπή για δέκα μέρες και τότε έγιναν οι πρωινές στύσεις πιο έντονες -σκληρές .Το ανέφερα στο δερματολόγο και μου μείωσε τις αμπούλες του αντιανδρογόνου απο 3 σε 2.Συνέχισα τη θεραπεία αλλά τα sides τα είχα ,οι πρωινές στύσεις ήταν πιο χαλαρές,και ολα τα παραπανω που ανέφερα...τη τελευταία φορά που διέκοψα(πριν 2 μήνες σχεδόν) άργησα να επανέλθω.Πέρασαν πολλές μέρες μέχρι να έρθει η πρωινή στύση και τα χρειάστηκα...
 

Senior

New Member
Απ: Παρενέργειες από τοπική λοσιόν

Θα ήθελα να ρωτήσω : μπορεί να γίνει η μίξη των εξης συστατικών σε μία λοσιόν : azelaic acid,zinc,b6?Ποιες είναι οι αναλογίες του κάθε συστατικού και ποιες ουσιες μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να γίνει καλή διύσδυση στον θύλακα ? Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες από τοπική λοσιόν

Senior είπε:
Ξέρεις φίλε...τα χρειάστηκα με τις παρενέργειες και πιο πολυ το ότι έκανα περίπου 2 μήνες να συνέλθω και σκέφτομαι ακόμα και το saw palmetto μην μου κανει τα ιδια. Έχει κανενα παιδι απο το φορουμ εμπειριες απο το super zix?side effects κτλ? Επίσης έχω διαβασει εδω μέσα ό,τι ο συνδυασμος azelaic acid,zinc, b6 ,μπλοκαρει τη DHT στο δέρμα μας... έχει χρησιμοποιησει κανεις τον συνδυασμό αυτο ?
μην το φοβασαι το saw palmetto,δεν εχει καμια σχεση με το Androcur,απο οτι βλεπω δεν εχεις πολυ ευαισθησια στα φαρμακα,η λοσιον που χρησιμοποιουσες τοσους μηνες( Αlcool pure 100ml,Propylene gycol 70ml,Lotion Elocon Fl ,Μinoxidil 10gr, Amp Androcur No III ) ειναι σκετο μπαρουτι,εγω στην δευτερη μερα με αυτο θα ειχα γονατησει απο τις παρενεργειες,η γλυκερινη και η προπυλαινογλυκολη κανει τις λοσιον αποροφησιμες και η συγκεκριμενη ειχε αρκετη
 

Senior

New Member
Απ: Παρενέργειες από τοπική λοσιόν

kapamarou είπε:
[quote author=Senior link=topic=2788.msg49473#msg49473 date=1300228553]
Ξέρεις φίλε...τα χρειάστηκα με τις παρενέργειες και πιο πολυ το ότι έκανα περίπου 2 μήνες να συνέλθω και σκέφτομαι ακόμα και το saw palmetto μην μου κανει τα ιδια. Έχει κανενα παιδι απο το φορουμ εμπειριες απο το super zix?side effects κτλ? Επίσης έχω διαβασει εδω μέσα ό,τι ο συνδυασμος azelaic acid,zinc, b6 ,μπλοκαρει τη DHT στο δέρμα μας... έχει χρησιμοποιησει κανεις τον συνδυασμό αυτο ?
μην το φοβασαι το saw palmetto,δεν εχει καμια σχεση με το Androcur,απο οτι βλεπω δεν εχεις πολυ ευαισθησια στα φαρμακα,η λοσιον που χρησιμοποιουσες τοσους μηνες( Αlcool pure 100ml,Propylene gycol 70ml,Lotion Elocon Fl ,Μinoxidil 10gr, Amp Androcur No III ) ειναι σκετο μπαρουτι,εγω στην δευτερη μερα με αυτο θα ειχα γονατησει απο τις παρενεργειες,η γλυκερινη και η προπυλαινογλυκολη κανει τις λοσιον αποροφησιμες και η συγκεκριμενη ειχε αρκετη
[/quote] Σε ευχαριστώ Kapamarou που απαντάς στο post μου.'Εχω διαβάσει ότι το saw palmetto δρα με παρόμοιο μηχανισμό της φιναστερίδης και για αυτό φοβάμαι και για αυτό ακόμα και τοπικά..Ωστόσο θα δώσω μια ευκαιρία στο super zix μόλις επανέλθω πλήρως και θα βάζω 1ml την ημέρα.Μπορώ να προσθέσω από μόνος μου azelaic acid στο μείγμα και πόση ποσότητα? Ή θα καταστρέψω τη συλλειτουργικότητα των συστατικών ? Πάντως μετά από τις παρενεργειες έπαψε να με καίει το θέμα των μαλλιών...δεν με νοιάζει τόσο όσο παλιά και αποδέχτηκα το πρόβλημα..Υπάρχουν πολυ πιο σημαντικά πράματα από τα μαλλιά στη ζωή μας (η γεννετησια ορμή είναι το πρώτο :p) Βέβαια ότι μπορούμε χωρίς παρένεργειες ας το παλέψουμε...
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες από τοπική λοσιόν

@Senior καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτικός, έτσι είμαι λίγο - πολύ κι εγώ. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν χρειάζετε να ανυσηχούμε για το palmetto σε τοπική χρήση. Οι έρευνες που το κατηγορούν αναφέρονταν σε palmetto για χρήση από το στόμα. Εγώ μετά από 1 χρόνο revivogen (που έχει saw palmetto) δεν παρατήρησα τίποτα απολύτος ανυσηχητικό (όσον αφορά την "γεννετήσια ορμή" που αναφέρεις ;) )
 

Senior

New Member
Απ: Παρενέργειες από τοπική λοσιόν

Fenimore είπε:
@Senior καλά κάνεις και είσαι επιφυλακτικός, έτσι είμαι λίγο - πολύ κι εγώ. Προσωπικά πιστεύω ότι δεν χρειάζετε να ανυσηχούμε για το palmetto σε τοπική χρήση. Οι έρευνες που το κατηγορούν αναφέρονταν σε palmetto για χρήση από το στόμα. Εγώ μετά από 1 χρόνο revivogen (που έχει saw palmetto) δεν παρατήρησα τίποτα απολύτος ανυσηχητικό (όσον αφορά την "γεννετήσια ορμή" που αναφέρεις ;) )
Ένας χρόνος είναι υπεραρκετός για να παρατηρήσεις αν μια ουσία σε πειράζει ..Θα κάνω μια δοκιμή με το zix 1ml την ημέρα δεν πιστεύω να μου δημιουργήσει προβλήματα. Ωστόσο Fenimore είδες καλά αποτελέσματα με το revivogen ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες από τοπική λοσιόν

Senior είπε:
Ένας χρόνος είναι υπεραρκετός για να παρατηρήσεις αν μια ουσία σε πειράζει ..Θα κάνω μια δοκιμή με το zix 1ml την ημέρα δεν πιστεύω να μου δημιουργήσει προβλήματα. Ωστόσο Fenimore είδες καλά αποτελέσματα με το revivogen ?
δες εδώ http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,159.msg49617.html#msg49617 έγγραψα για "αποτελέσματα" εχθές που με ρώτησε ο kapamarou
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα