Παρασκευή διαλύματος βιταμίνης B12

Kaloko

New Member
Σκέφτομαι να δοκιμάσω και εγώ την τοπική εφαρμογή με B12 αλλά δεν ξέρω πως γίνεται το διάλυμα. Θα μπορούσε κάποιος να μας πει?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lab_rat

Member
Μπορεις να χρησιμοποιησεις το κλασσικο σχημα με 50ml pg, 30ml οινοπνευμα και 20ml φυσικο ορο (νερο). Βαζεις τα χαπια στο οινοπνευμα, περιμενεις καποιες ωρες να διαλυθουν και μετα προσθετεις τα υπολοιπα!
Το ποσα χαπια θα βαλεις ειναι δικη σου επιλογη καθως κανεις δεν ξερει αν η b12 εχει αποτελεσμα και αν εχει σε τι περιεκτικοτητα! Εγω θα σου προτεινα να αρχισεις με υψηλη περιεκτικοτητα ωστε να δεις αν δουλευει στην καλυτερη περιπτωση!
Οπως και να χει καλο θα ειναι να αγορασεις χαπια με υψηλη περιεκτικοτητα για οικονομια.
Αν αρχισεις κρατα μας ενημερους :wink:
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Εγώ νομίζω ότι είναι λάθος η προσθήκη PG σε homemade και τόσο απλοικό διάλυμμα. Και το οινόπνευμα σε ποσοστό 40% - 50% μια χαρά δουλειά θα έκανε.
 

lab_rat

Member
[amquote]
Fenimore είπε:
Εγώ νομίζω ότι είναι λάθος η προσθήκη PG σε homemade και τόσο απλοικό διάλυμμα. Και το οινόπνευμα σε ποσοστό 40% - 50% μια χαρά δουλειά θα έκανε.
[/amquote]
Δε συμφωνω... Ειδικα σε ενα αφιλεγομενης αποτελεσματικοτητας σκευασμα πρεπει να ειμαστε 100% σιγουροι για την σωστη αποροφηση για να βγαλουμε συμπερασμα!
Εγω δε χρησιμοποιω ποτε pg αλλα γλυκερινη! Απλα δεν ξερω ποια ειναι η αναλογια pg γλυκερινης. Σιγουρα δεν ειναι 1-1.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
lab_hair είπε:
Δε συμφωνω... Ειδικα σε ενα αφιλεγομενης αποτελεσματικοτητας σκευασμα πρεπει να ειμαστε 100% σιγουροι για την σωστη αποροφηση για να βγαλουμε συμπερασμα!
Εγω δε χρησιμοποιω ποτε pg αλλα γλυκερινη! Απλα δεν ξερω ποια ειναι η αναλογια pg γλυκερινης. Σιγουρα δεν ειναι 1-1.

Μην ξεχνάς ότι πολλοί προτιμούν τα homemade για την αποφυγή της pg των έτοιμων διαλυμάτων. Είναι εγκληματική κίνηση να βάλεις 50% pg σε ένα τόσο απλό και homemade διάλυμα. Β12 είναι, δεν είναι μινοξιδίλη.

Η γλυκερίνη σε διαλύματα του εμπορίου χρησιμοποιήτε σε περιεκτικότητες μέχρι 10%.
 

lab_rat

Member
[amquote]
Fenimore είπε:
lab_hair είπε:
Δε συμφωνω... Ειδικα σε ενα αφιλεγομενης αποτελεσματικοτητας σκευασμα πρεπει να ειμαστε 100% σιγουροι για την σωστη αποροφηση για να βγαλουμε συμπερασμα!
Εγω δε χρησιμοποιω ποτε pg αλλα γλυκερινη! Απλα δεν ξερω ποια ειναι η αναλογια pg γλυκερινης. Σιγουρα δεν ειναι 1-1.

Μην ξεχνάς ότι πολλοί προτιμούν τα homemade για την αποφυγή της pg των έτοιμων διαλυμάτων. Είναι εγκληματική κίνηση να βάλεις 50% pg σε ένα τόσο απλό και homemade διάλυμα. Β12 είναι, δεν είναι μινοξιδίλη.

Η γλυκερίνη σε διαλύματα του εμπορίου χρησιμοποιήτε σε περιεκτικότητες μέχρι 10%.
[/amquote]
Και εγω σε αυτη την κατηγορια ειμαι! Οποτε 60ml οινοπνευμα 30ml νερο 10ml γλυκερινη!
 

show_palmettos

New Member
Lab hair...αν επιχειρησω να κανω αυτο το διαλυμα....και το χρησιμοποιησω για ενα ορισμενο χρονικο διαστημα στο κεφαλι μου...εκτιμας οτι μπορει να παρω το ιδιο αποτελεσμα regrowth που δινει και το βαλπροικο οξυ ?
εννοω....ειναι τσεκαρισμενο οτι κανει περιπου ιδια δουλεια με το βαλπροικο ?
 

lab_rat

Member
[amquote]
show_palmettos είπε:
Lab hair...αν επιχειρησω να κανω αυτο το διαλυμα....και το χρησιμοποιησω για ενα ορισμενο χρονικο διαστημα στο κεφαλι μου...εκτιμας οτι μπορει να παρω το ιδιο αποτελεσμα regrowth που δινει και το βαλπροικο οξυ ?
εννοω....ειναι τσεκαρισμενο οτι κανει περιπου ιδια δουλεια με το βαλπροικο ?
[/amquote]
Αυτο κανενας δεν μπορει να το πει! Υποθετω πως το regrowth του vpa δε θα το δωσει αλλα αν μπορει να δωσει εστω και καποιο regrowth ειναι μεγαλη δουλεια δεδομενου οτι ειναι 100% safe και χωρις παρενεργειες.
Το λιγο διαστημα που το χρησιμοποιησα παντως δεν ειδα να κινειται κατι. Οχι οτι σημαινει κατι απαραιτητα!
 

Kaloko

New Member
Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια. Ελπίζω να δω κάτι να κινείται. Πιο πολύ αποφάσισα να το δοκιμάσω γιατί είναι κάτι που δε θα έχει παρενέργειες. Θα σας κρατάω ενήμερους αν δω κάτι να κινείται. Αγόρασα κάτι χάπια των 1000 μg πόσα λέτε να βάλω μέσα στο διάλυμα???
 

show_palmettos

New Member
μα λενε οτι ουτε το βαλπροικο εχει παρενεργειες....

καλοκο..σου ευχομαι να δεις οντως κατι να κινειται...η προσπαθεια μετραει πανω απολα..και ενημερωσε μας ε...

ναι χωσε πραγμα........1000μg ισουνται με 1mg νομιζω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lab_rat

Member
[amquote]
Kaloko είπε:
Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια. Ελπίζω να δω κάτι να κινείται. Πιο πολύ αποφάσισα να το δοκιμάσω γιατί είναι κάτι που δε θα έχει παρενέργειες. Θα σας κρατάω ενήμερους αν δω κάτι να κινείται. Αγόρασα κάτι χάπια των 1000 μg πόσα λέτε να βάλω μέσα στο διάλυμα???
[/amquote]
1-2 βαλε.
 

lab_rat

Member
[amquote]
Fenimore είπε:
lab_hair είπε:

@lab μου φαίνετε πολύ μικρο ποσοστό για 100 ml διάλυμα... Εγώ θα έλεγα τουλάχιστον 5 κάψουλες / χαπια των 1000mg για να βγει περιεκτικότητα τουλάχιστον 5%
[/amquote]
1000μg ειναι περιπου 16,500% της συνιστωμενης ημερησιας δοσης (rda).
Για να βγει 5% θελει παρα πολλα περισσοτερα. Ειναι μg οχι mg!
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
lab_hair είπε:
1000μg ειναι περιπου 16,500% της συνιστωμενης ημερησιας δοσης (rda).

Για όλο το σώμα εννοεις ε? Ναι αλλα στα 2 ml πχ, οι 2 κάψουλες που θα έχει το διάλυμα θα είναι πολύ αμελητέα περιεκτικότητα (0,04 ml B12) , με βάση ότι την λοσιόν θα την χρησιμοποιείς για κάνα μήνα... :-/ , ενώ με 5 κάψουλες βγένει περίπου 0,1 ml B12 στα 2 ml.
 

lab_rat

Member
[amquote]
Fenimore είπε:
lab_hair είπε:
1000μg ειναι περιπου 16,500% της συνιστωμενης ημερησιας δοσης (rda).

Για όλο το σώμα εννοεις ε? Ναι αλλα στα 2 ml πχ, οι 2 κάψουλες που θα έχει το διάλυμα θα είναι πολύ αμελητέα περιεκτικότητα (0,04 ml B12) , με βάση ότι την λοσιόν θα την χρησιμοποιείς για κάνα μήνα... :-/ , ενώ με 5 κάψουλες βγένει περίπου 0,1 ml B12 στα 2 ml.
[/amquote]
Παλιοτερα ειχα ψαξει ποια πρεπει να ειναι η σωστη περιεκτηκοτητα για τοπικη εφαρμογη σε αναλογια με την oral αλλα δεν ειχα βρει κατι.
Το δικο μου το ειχα φτιαξει (με ακομα μικροτερη περιεκτικοτητα) στη λογικη οτι το zix φτιαχνεται με 3 Β6 των 50mg ενω το rda ειναι 1.5mg.
Τεσπα και ολο το κουτι (που λεει ο λογος) να βαλει δε θα παθει τιποτα!
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
lab_hair είπε:
Παλιοτερα ειχα ψαξει ποια πρεπει να ειναι η σωστη περιεκτηκοτητα για τοπικη εφαρμογη σε αναλογια με την oral αλλα δεν ειχα βρει κατι.
Το δικο μου το ειχα φτιαξει (με ακομα μικροτερη περιεκτικοτητα) στη λογικη οτι το zix φτιαχνεται με 3 Β6 των 50mg ενω το rda ειναι 1.5mg.
Τεσπα και ολο το κουτι (που λεει ο λογος) να βαλει δε θα παθει τιποτα!

Ναι, απλά το αναφέρω γιατί όπως είπες και εσύ σωστά στην πρώτη σελίδα πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι το διάλυμα θα είναι σωστό και απορροφήσιμο.
Για το zix όμως μην ξεχνάς ότι έχει και 10 ml saw palmetto και 1 κάψουλα zinc εκτός απο την B6.
Αν πχ θέλαμε να φτιάξουμε διάλυμα μονο με Β6 η περιεκτικότητα πιστεύω θα ήταν πολύ μεγαλύτερη.
 

lab_rat

Member
[amquote]
Fenimore είπε:
lab_hair είπε:
Παλιοτερα ειχα ψαξει ποια πρεπει να ειναι η σωστη περιεκτηκοτητα για τοπικη εφαρμογη σε αναλογια με την oral αλλα δεν ειχα βρει κατι.
Το δικο μου το ειχα φτιαξει (με ακομα μικροτερη περιεκτικοτητα) στη λογικη οτι το zix φτιαχνεται με 3 Β6 των 50mg ενω το rda ειναι 1.5mg.
Τεσπα και ολο το κουτι (που λεει ο λογος) να βαλει δε θα παθει τιποτα!

Ναι, απλά το αναφέρω γιατί όπως είπες και εσύ σωστά στην πρώτη σελίδα πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι το διάλυμα θα είναι σωστό και απορροφήσιμο.
Για το zix όμως μην ξεχνάς ότι έχει και 10 ml saw palmetto και 1 κάψουλα zinc εκτός απο την B6.
Αν πχ θέλαμε να φτιάξουμε διάλυμα μονο με Β6 η περιεκτικότητα πιστεύω θα ήταν πολύ μεγαλύτερη.
[/amquote]
Τα 2 χαπια των 1000μg B12, ισοδυναμουν κατ'αναλογια με 10 χαπια B6 των 50mg. Οποτε τα 5 ισοδυναμουν με 25! Για μενα ειναι υπερβολη αλλα αν θελει να ειναι 1000% σιγουρος ο φιλος ας βαλει τοσα!
 

Kaloko

New Member
[amquote]
lab_hair είπε:
Fenimore είπε:
lab_hair είπε:

@lab μου φαίνετε πολύ μικρο ποσοστό για 100 ml διάλυμα... Εγώ θα έλεγα τουλάχιστον 5 κάψουλες / χαπια των 1000mg για να βγει περιεκτικότητα τουλάχιστον 5%

1000μg ειναι περιπου 16,500% της συνιστωμενης ημερησιας δοσης (rda).
Για να βγει 5% θελει παρα πολλα περισσοτερα. Ειναι μg οχι mg!
[/amquote]


Στο κουτί πίσω γράφει ότι 1000 μg δηλαδή ένα χάπι είναι 40.000%rda και όχι 16.500%
 

lab_rat

Member
[amquote]
Kaloko είπε:
Στο κουτί πίσω γράφει ότι 1000 μg δηλαδή ένα χάπι είναι 40.000%rda και όχι 16.500%
[/amquote]
Εμενα ειναι στα 250μg και γραφει 4167%.
Για τους ενηλικες το rda ειναι 2,4-2,6μg ενω δοσολογιες ανα περιπτωση ποικιλουν!
http://www.mayoclinic.com/health/vitamin-B12/NS_patient-vitaminb12/DSECTION=dosing
 
Μπλουζα