Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

toxotis18

Member
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

kapamarou είπε:
συμφερει και πολυ σε αυτην την τιμη,την επομενη φορα που θα παω αθηνα θα παρω :18m:

Παρε και propylene glycol , δεν κοστιζει πανω απο 5 ευρω το λιτρο. υπολογισα οτι το τελικα διαλυμα (5% minoxidil) σε ποσοτητα 60 ml μου κοστιζει 3,6 ευρω :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

toxotis18 είπε:
Παρε και propylene glycol , δεν κοστιζει πανω απο 5 ευρω το λιτρο. υπολογισα οτι το τελικα διαλυμα (5% minoxidil) σε ποσοτητα 60 ml μου κοστιζει 3,6 ευρω :)
προπυλαινογλυκολη αγοραζω 5 ευρω το λιτρο και γλυκερινη 6 ευρω το λιτρο,αυτα ευτυχως μου τα δινουν
 

lab_rat

Member
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

toxotis18 είπε:
minoxid βρισκουμε στον Ρουμπουλακης Χημικα ,Σωκράτους 30 Αθήνα τηλ. 2105222294. κοστιζει 55 ευρω τα 50γρ ,βγαζει δλδ 1 λιτρο των 5% διαλυμα.Ασχολουμε χρονια με την παρασκευη καλλυντικων σκευασματων και ετσι φτιαχνω μονος μου και αυτο. Ολα τα φαρμακει στην Ελλαδα απο τον Ρουμπουλακη αγοραζουν μινοξιδιλη.Η μινοξιδιλη τους ειναι της εταιριας ICROM -----> http://www.icrom.com/products/active-pharmaceutical-ingredients/23-Minoxidil.html
Προσωπικά το χρησιμοποιουσα πριν 3 χρονια που ειχα μικρο προβλημα...βαρεθηκα συντομα... την παρατησα και τωρα ξανα...

Η δικη μου συνταγη (για 100ml) ειναι:
1.Διαλυουμε 5 gr minoxidil σε 50 gr Propylene Glycol
2.Προσθετουμε 30 ml οινοπνευμα (καθαρό-ποτοποιιας - 95 βαθμων)
3.Προσθετουμε 20 ml νερο (water for injection)

Αυτη η συνταγη ειναι ιδια με αυτη του Rogaine:

Active Ingredients: Minoxidil (5% w/v) (Hair regrowth treatment for men)
Inactive Ingredients: Alcohol (30%v/v), Propylene Glycol (50%v/v), Water (Purified)

Ισως ειναι η πιο απλη συνταγη που εχω φτιαξει ποτέ.
Καποιος εγραψε οτι τα ιδιοσκευασματα των φαρμακειων ισως να μην ειναι καλα.δεν ξερω αλλα μου φενεται παραλογο να μην ειναι το ιδιο αποτελεσματικα με το Rogaine απο την στιγμη που χρησιμοποιιται μια χημικως καθαρη ουσία και την ιδια αναλογια σε ανενεργα συστατικά.

Παλιά ειχα φτιαξει το διαλυμα με 0,025% τρετινοϊνη και το βρηκα ακρως ερεθιστικο μετα το διαστημα 2-3 εβδομάδων

Αυτη τη στιγμή χρησομοποιω την φορμουλα που σας περιεγραψα για 5 μερες...ειναι πολυ νωρις ακόμα να μιλησω για αποτεσματα απλα να παραθεσω οτι εγιναν πιο αγρια τα μαλλια μου και στρωνουν καλυτερα στο styling.Στον φίλο μου ξεκινησε των shedding.

Δεν εχεις χρησιμοποιησει ποτε rogaine ωστε να κανεις συγκριση να δεις αν ειναι το ιδιο καλη ε?
 
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

εγω τη φτιαχνω σε φαρμακοποιο...δυο φορεσ εχωφτιαξει και ειμαι ικανοποιημενοσ στην οποια βαζει κ καποια φυτικα συτσατικα μεζι με τριτενοιν και betamesone valerate...λιγικα δε βαζει ppg διοτι τα μαλλια δε λαδωνουν ενω στεγνωνει κ σχετικα γρηγορα..θα τον ρωτησω ομωσ να ξερω σιγουρααα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

THANASIS ATHANASIOY είπε:
εγω τη φτιαχνω σε φαρμακοποιο...δυο φορεσ εχωφτιαξει και ειμαι ικανοποιημενοσ στην οποια βαζει κ καποια φυτικα συτσατικα μεζι με τριτενοιν και betamesone valerate...λιγικα δε βαζει ppg διοτι τα μαλλια δε λαδωνουν ενω στεγνωνει κ σχετικα γρηγορα..θα τον ρωτησω ομωσ να ξερω σιγουρααα
εχε υποψιν οτι η κορτιζονη λεπτενει το δερμα,δεν ειναι για πολυ.
πες του στο επομενο χωρις betamesone ;)
 
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

το ξερω καπα,δηλαδη εδω το διαβασα εδω μεσα αλλα εχει κ τριτενοιν οποτε το ενα λεπτενει το αλλο φαρδενειι...αλλα η δευτερη λοσιον με το βετασομ μπορω να πω οτι μου βαραινει λιγο το κεφαλι,το νοιωθω πιο βαρυυυυ..τα κορτικοστεροειδη ειναι κορτιζονουχα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

THANASIS ATHANASIOY είπε:
το ξερω καπα,δηλαδη εδω το διαβασα εδω μεσα αλλα εχει κ τριτενοιν οποτε το ενα λεπτενει το αλλο φαρδενειι...αλλα η δευτερη λοσιον με το βετασομ μπορω να πω οτι μου βαραινει λιγο το κεφαλι,το νοιωθω πιο βαρυυυυ..τα κορτικοστεροειδη ειναι κορτιζονουχα?
δυστηχως η τρετινοιν δεν μπορει να κοντραρει στα ισια την κορτιζονη,θα λεπτυνει στο τελος.
ειναι για περιστασιακη χρηση μονο,κορτικοστεροειδη,κορτιζονουχα,γλυκοκορτιζονες ολα την ιδια δουλεια κανουν
 

lab_rat

Member
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

Λοιπον παιδες... Σκεφτομαι σοβαρα να αρχιζω να φτιαχνω μινοξιδιλη μονος μου κ μαλιστα να προσπαθησω να φτιαξω μινοξιδιλη 10%. Ο κυριοτερος λογος πλην του οικονομικου, ειναι οτι θελω μεγαλης περιεκτικοτητας αλλα χωρις azelaic acid το οποιο μαζι με το trerinoin μου δημιουργουν ερεθισμο σε σημειο να εχω αντιθετο αποτελεσμα!
Θα επιχειρησω να το φτιαξω με pg και με γλυκερινη (ή συνδιασμο των 2 αν χρειαστει).
Πριν αρχισω, εχω καποιες ερωτησεις προς τους πιο εμπειρους:
[list type=decimal]
[*]Στην αρχη του θεματος, αναφερεται οτι σε μεγαλες περιεκτικοτητες, πρεπει να ανεβασουμε και την περιεκτικοτητα σε γλυκερινη. Ποσο ακριβως ??
[*]Αναφερεται επισης οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιηθουν λιγοτερο απο 60ml οινοπνευματος. Αυτο σημαινει οτι ανεβαζουμε και την ποσοτητα οινοπνευματος αν θελησω minox10% ??
[*]Μηπως με συνδιασμο pg - γλυκερινης καταφερω να κανω το διαλυμα πιο ευκολα σταθερο??
[*]Στο site της dualgen παρατηρησα οτι το dualgen-15% με γλυκερινη, δεν περιεχει νερο στα συστατικα του. Ενω το αντιστοιχο με pg εχει κανονικα! Εχει καποια λογικη αυτο? (εστειλα ερωτηση αλλα δεν μου απαντησαν)
[/list]
Οποιος απο τους γνωστους "χημικους" του φορουμ εχει διαθεση παρακαλω να πει τι γνωμη του...
Κατι μου λεει οτι δε θα ειναι πολυ ευκολο να καταφερω να φτιαξω υψηλης περιεκτικοτητας μινοχιδιλη, καθως ολες οι ετοιμες -μαλλον- περιεχουν azelaic acid, ακριβως γιατι βοηθαει στο να παραχθει... ειδομεν! ::)
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

Lab_hair είπε:
Λοιπον παιδες... Σκεφτομαι σοβαρα να αρχιζω να φτιαχνω μινοξιδιλη μονος μου κ μαλιστα να προσπαθησω να φτιαξω μινοξιδιλη 10%. Ο κυριοτερος λογος πλην του οικονομικου, ειναι οτι θελω μεγαλης περιεκτικοτητας αλλα χωρις azelaic acid το οποιο μαζι με το trerinoin μου δημιουργουν ερεθισμο σε σημειο να εχω αντιθετο αποτελεσμα!
Θα επιχειρησω να το φτιαξω με pg και με γλυκερινη (ή συνδιασμο των 2 αν χρειαστει).
Πριν αρχισω, εχω καποιες ερωτησεις προς τους πιο εμπειρους:
[list type=decimal]
[*]Στην αρχη του θεματος, αναφερεται οτι σε μεγαλες περιεκτικοτητες, πρεπει να ανεβασουμε και την περιεκτικοτητα σε γλυκερινη. Ποσο ακριβως ??
[*]Αναφερεται επισης οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιηθουν λιγοτερο απο 60ml οινοπνευματος. Αυτο σημαινει οτι ανεβαζουμε και την ποσοτητα οινοπνευματος αν θελησω minox10% ??
[*]Μηπως με συνδιασμο pg - γλυκερινης καταφερω να κανω το διαλυμα πιο ευκολα σταθερο??
[*]Στο site της dualgen παρατηρησα οτι το dualgen-15% με γλυκερινη, δεν περιεχει νερο στα συστατικα του. Ενω το αντιστοιχο με pg εχει κανονικα! Εχει καποια λογικη αυτο? (εστειλα ερωτηση αλλα δεν μου απαντησαν)
[/list]
Οποιος απο τους γνωστους "χημικους" του φορουμ εχει διαθεση παρακαλω να πει τι γνωμη του...
Κατι μου λεει οτι δε θα ειναι πολυ ευκολο να καταφερω να φτιαξω υψηλης περιεκτικοτητας μινοχιδιλη, καθως ολες οι ετοιμες -μαλλον- περιεχουν azelaic acid, ακριβως γιατι βοηθαει στο να παραχθει... ειδομεν! ::)

Εγώ θα σου πρότεινα να διαλέξεις 1 από τα 2. Ή pg ή γλυκερίνη. Η γλυκερίνη μπένει στην μίνοξ για να αντικαταστήσει την pg, έτσι όπως το βλέπω εγώ δεν έχει νόημα να βάλεις και τα 2.
Λογικά όσο αυξάνεις το ποσοστό μίνοξ, αυξάνεις την γλυκερίνη (δεν νομίζω το οινόπνευμα) και μειώνεις τον φυγειολογικό ορό? Πχ αυξάνεις κατά 10 ml την γλυκερίνη και μειώνεις κατά 10 ml τον ορο? Αλλά όπως λέει και ο tropheus το διάλυμα θα γίνει πολύ λαδερό.
Για την τελαυταία ερώτηση, η pg έχει έγκριση για ασφάλεια στην κοσμητική για περιεκτικότητες εώς 50% σε κρέμα ή λοσιόν. Οπότε μήπως προσθέτουν νερό για να συμπληρώσουν τα ml που περισσεύουν αντί να βάλουν παραπάνω οινόπνευμα?

Η homemade minox είναι ευκερία για κάποιον να σταματήσει να χρησιμοποιεί pg. Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με γλυκερίνη.
 

sakis504

New Member
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

Φτιαχνω την 100ml Minoxidil 5% μη ελαιώδης και χωρίς προπυλενογλυκόλη που εχει μπροστα στο post αλλα καθε φορα ενω τα κανω ολα οπως πρεπει,παντα ενα μικρο μερος της σκονης κρυσταλοποιειται.Ξερει κανεις πως μπορω να το αποπφυγω?Αμα κανω αυτην την συνταγη θα εχω καποια διαφορα στο τελικο προιον?
(για 100ml) ειναι:
1.Διαλυουμε 5 gr minoxidil σε 50 gr Propylene Glycol
2.Προσθετουμε 30 ml οινοπνευμα (καθαρό-ποτοποιιας - 95 βαθμων)
3.Προσθετουμε 20 ml νερο (water for injection)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

toxotis18

Member
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

sakis504 είπε:
Φτιαχνω την 100ml Minoxidil 5% μη ελαιώδης και χωρίς προπυλενογλυκόλη που εχει μπροστα στο post αλλα καθε φορα ενω τα κανω ολα οπως πρεπει,παντα ενα μικρο μερος της σκονης κρυσταλοποιειται.Ξερει κανεις πως μπορω να το αποπφυγω?Αμα κανω αυτην την συνταγη θα εχω καποια διαφορα στο τελικο προιον?
(για 100ml) ειναι:
1.Διαλυουμε 5 gr minoxidil σε 50 gr Propylene Glycol
2.Προσθετουμε 30 ml οινοπνευμα (καθαρό-ποτοποιιας - 95 βαθμων)
3.Προσθετουμε 20 ml νερο (water for injection)

Αν κανεις τη συνταγη που λες θα εχεις ενα διαφανο μιγμα.Ειναι η φορμουλα rogaine.Αυτη κανω και εγω εδω και 4 μήνες και εχει σταματησει η τριχοπτωση.Εχω και regrowth.Χωρις propylene glycol κατα την γνωμη μου δεν γινεται...!
 

lab_rat

Member
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

Fenimore είπε:
Εγώ θα σου πρότεινα να διαλέξεις 1 από τα 2. Ή pg ή γλυκερίνη. Η γλυκερίνη μπένει στην μίνοξ για να αντικαταστήσει την pg, έτσι όπως το βλέπω εγώ δεν έχει νόημα να βάλεις και τα 2.
Οπως το σκεφτομαι... επειδη 15ml γλυκερινη = 50ml pg, αν φτιαξω διαλυμα με pg, σε περιπτωση που χρειαστει να την αυξησω πολυ την pg να μην το κανω και να βαλω λιγα ml γλυκερινη για να μη γινει πολυ ερεθιστικο! Η λιπαροτητα δε με πειραζει. Θα το εφαρμοζω σε πολυ συγκεκριμενα σημεια!
Fenimore είπε:
Η homemade minox είναι ευκερία για κάποιον να σταματήσει να χρησιμοποιεί pg. Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις με γλυκερίνη.
Εχω χρησιμοποιησει dualgen-15 με γλυκερινη, και κανονικα και το αραιωνα μεχρι να φτασει 10% Και χρησιμοποιουσα και dualgen-10 με pg (δε βγαζουν με γλυκερινη). Εχω μια υποψια οτι η pg αποροφαται λιγο καλυτερα απο την pg απο το δερμα μου. Αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος γιατι μπορει να με πηγαινε πισω το azelaic!
Κατα τ'αλλα συμφωνω απολυτα με το συλλογισμο σου!
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

Lab_hair είπε:
Λοιπον παιδες... Σκεφτομαι σοβαρα να αρχιζω να φτιαχνω μινοξιδιλη μονος μου κ μαλιστα να προσπαθησω να φτιαξω μινοξιδιλη 10%. Ο κυριοτερος λογος πλην του οικονομικου, ειναι οτι θελω μεγαλης περιεκτικοτητας αλλα χωρις azelaic acid το οποιο μαζι με το trerinoin μου δημιουργουν ερεθισμο σε σημειο να εχω αντιθετο αποτελεσμα!
Θα επιχειρησω να το φτιαξω με pg και με γλυκερινη (ή συνδιασμο των 2 αν χρειαστει).
Πριν αρχισω, εχω καποιες ερωτησεις προς τους πιο εμπειρους:
[list type=decimal]
[*]Στην αρχη του θεματος, αναφερεται οτι σε μεγαλες περιεκτικοτητες, πρεπει να ανεβασουμε και την περιεκτικοτητα σε γλυκερινη. Ποσο ακριβως ??
[*]Αναφερεται επισης οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιηθουν λιγοτερο απο 60ml οινοπνευματος. Αυτο σημαινει οτι ανεβαζουμε και την ποσοτητα οινοπνευματος αν θελησω minox10% ??
[*]Μηπως με συνδιασμο pg - γλυκερινης καταφερω να κανω το διαλυμα πιο ευκολα σταθερο??
[*]Στο site της dualgen παρατηρησα οτι το dualgen-15% με γλυκερινη, δεν περιεχει νερο στα συστατικα του. Ενω το αντιστοιχο με pg εχει κανονικα! Εχει καποια λογικη αυτο? (εστειλα ερωτηση αλλα δεν μου απαντησαν)
[/list]
Οποιος απο τους γνωστους "χημικους" του φορουμ εχει διαθεση παρακαλω να πει τι γνωμη του...
Κατι μου λεει οτι δε θα ειναι πολυ ευκολο να καταφερω να φτιαξω υψηλης περιεκτικοτητας μινοχιδιλη, καθως ολες οι ετοιμες -μαλλον- περιεχουν azelaic acid, ακριβως γιατι βοηθαει στο να παραχθει... ειδομεν! ::)

H αλήθεια είναι ότι το 10% διάλυμα minox χωρις azelaic acid θα είναι αρκετά ασταθές υπό την έννοια ότι η κρυσταλοποίηση της Minox είναι πολύ πιθανή.
Πραγματικά όμως δε βρίσκω το λόγο γιατί κάποιος να θέλει minox πάνω από 5%.
Απλά θα "κάψεις" τα αποτελέσματα της minox πιο γρήγορα ...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

sakis504 είπε:
Φτιαχνω την 100ml Minoxidil 5% μη ελαιώδης και χωρίς προπυλενογλυκόλη που εχει μπροστα στο post αλλα καθε φορα ενω τα κανω ολα οπως πρεπει,παντα ενα μικρο μερος της σκονης κρυσταλοποιειται.Ξερει κανεις πως μπορω να το αποπφυγω?Αμα κανω αυτην την συνταγη θα εχω καποια διαφορα στο τελικο προιον?
(για 100ml) ειναι:
1.Διαλυουμε 5 gr minoxidil σε 50 gr Propylene Glycol
2.Προσθετουμε 30 ml οινοπνευμα (καθαρό-ποτοποιιας - 95 βαθμων)
3.Προσθετουμε 20 ml νερο (water for injection)

Για την αποφυγή της κρυσταλοποίησης θα πρέπει να φυλάσεις το διάλυμα σε πλαστικό και όχι γυάλινο μπουκαλάκι σε σημείο με σχετικά υψηλή θερμοκρασία. Η αύξηση του ποσοστού της γλυκερίνης ή της Propylene Glycol μπορεί να εμποδίσει την κρυσταλοποίηση αλλά θα πάρεις ένα πιο λιπαρό διάλυμα.

Αν παρόλο αυτά κάποια στιγμή κρυσταλοποιηθεί μπορείς να κάνεις το εξής : Να βράσεις νερό και να βάλεις μέσα στο βραστό νερό το πλαστικό μπουκαλάκι με το διάλυμα για λίγα λεπτά (το μπουκαλάκι θα είναι κλειστό από πάνω).
Στη συνέχεια και αφού το διάλυμα ζεσταθεί αρκετά ανακίνησε πολύ και έντονα το διάλυμα μέχρι η minox να ξαναδιαλυθεί.
Άφησε το να πάρει τη θερμοκρασία δωματίου και φύλαξε το σε κάποιο ζεστό σημείο του σπιτιού σου.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

Lab_hair είπε:
Οπως το σκεφτομαι... επειδη 15ml γλυκερινη = 50ml pg, αν φτιαξω διαλυμα με pg, σε περιπτωση που χρειαστει να την αυξησω πολυ την pg να μην το κανω και να βαλω λιγα ml γλυκερινη για να μη γινει πολυ ερεθιστικο! Η λιπαροτητα δε με πειραζει. Θα το εφαρμοζω σε πολυ συγκεκριμενα σημεια!Εχω χρησιμοποιησει dualgen-15 με γλυκερινη, και κανονικα και το αραιωνα μεχρι να φτασει 10% Και χρησιμοποιουσα και dualgen-10 με pg (δε βγαζουν με γλυκερινη). Εχω μια υποψια οτι η pg αποροφαται λιγο καλυτερα απο την pg απο το δερμα μου. Αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος γιατι μπορει να με πηγαινε πισω το azelaic!
Κατα τ'αλλα συμφωνω απολυτα με το συλλογισμο σου!
lab hair αν ενδιαφερεσαι ακομα για μεγαλυτερης περιεκτικοτητας μινοξιδιλη χωρις αζελαικο υπαρχει ενας τραγικα ευκολος τροπος χωρις να ανακατευτεις καν με ιδιοκατασκευες.
ολες οι μινοξ εχουν οινοπνευμα,αν τις αφησουμε σε ενα πλατυ πλαστικο σκευασμα,το οινοπνευμα θα εξατμιστει,δινοντας ενα διαλυμα 7-8% .45ml
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

kapamarou είπε:
lab hair αν ενδιαφερεσαι ακομα για μεγαλυτερης περιεκτικοτητας μινοξιδιλη χωρις αζελαικο υπαρχει ενας τραγικα ευκολος τροπος χωρις να ανακατευτεις καν με ιδιοκατασκευες.
ολες οι μινοξ εχουν οινοπνευμα,αν τις αφησουμε σε ενα πλατυ πλαστικο σκευασμα,το οινοπνευμα θα εξατμιστει,δινοντας ενα διαλυμα 7-8% .45ml

Ωραίο κολπάκι, αλλά θεωρητικά δεν είναι safe να χρησιμοποιήσεις ένα τέτοιο διάλυμα. Αφαιρόντας το οινόπνευμα θα αλλάξει και η αναλογία του propylene glycol, το οποίο δεν θα είναι πλεον 50% του διαλύματος (το ποσοστό που έχει πάρει έγκριση για ασφαλές χρήση στην κοσμητική, δηλαδή σε αναλογίες διαλυμάτων εώς 50%).

http://msdssearch.dow.com/PublishedLiteratureDOWCOM/dh_0046/0901b80380046c71.pdf?filepath=propyleneglycol/pdfs/noreg/117-01662.pdf&fromPage=GetDoc
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

Fenimore είπε:
Ωραίο κολπάκι, αλλά θεωρητικά δεν είναι safe να χρησιμοποιήσεις ένα τέτοιο διάλυμα. Αφαιρόντας το οινόπνευμα θα αλλάξει και η αναλογία του propylene glycol, το οποίο δεν θα είναι πλεον 50% του διαλύματος (το ποσοστό που έχει πάρει έγκριση για ασφαλές χρήση στην κοσμητική, δηλαδή σε αναλογίες διαλυμάτων εώς 50%).

http://msdssearch.dow.com/PublishedLiteratureDOWCOM/dh_0046/0901b80380046c71.pdf?filepath=propyleneglycol/pdfs/noreg/117-01662.pdf&fromPage=GetDoc
πρακτικα θα γινει πιο πυχτο δυαλυμα,αλλα οχι επικινδυνο μιας και θα παραμεινουν τα ιδια συστατικα μεσα
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

kapamarou είπε:
πακτικα θα γινει πιο πυχτο δυαλυμα,αλλα οχι επικινδυνο μιας και θα παραμεινουν τα ιδια συστατικα μεσα

Τα ίδια συστατικά ναι, όχι σε ίδια αναλογία. Κάθε 2 ml που θα βάζει κάποιος με αυτό, το pg σε αυτά τα ml δεν θα είναι 50% όπως ήταν. Το ποσοστό 30% του οινοπνεύματος που θα εξατμιστεί, θα κατανεμηθεί στα PG και Νερό για να έχει το διάλυμα 100% αναλογία συστατικών. ;)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρασκευάστε διάλυμα minoxidil στο σπίτι

Fenimore είπε:
Τα ίδια συστατικά ναι, όχι σε ίδια αναλογία. Κάθε 2 ml που θα βάζει κάποιος με αυτό, το pg σε αυτά τα ml δεν θα είναι 50% όπως ήταν. Το ποσοστό 30% του οινοπνεύματος που θα εξατμιστεί, θα κατανεμηθεί στα PG και Νερό για να έχει το διάλυμα 100% αναλογία συστατικών. ;)
εχω υδη ξεκινησει το πειραμα με kirkland και συντομα θα εχω αποτελεσματα απο την πατεντα,αν μας βλεπει απο μια μερια o bob marley θα ειναι περηφανος :chinscratch
 
Μπλουζα